iagno master - en to fr translation catalogue (136 entries)

en: GNOME Reversi
fr: Reversi de GNOME

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
fr: Conquérir le plateau dans une version classique du Reversi, ou jouer à la variante inversée

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
fr: Reversi est un jeu de stratégie à deux joueurs, joué sur un plateau de 8 par 8. Les joueurs utilisent des pions qui sont sombres d’un côté et clairs de l’autre.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
fr: Le principe du reversi est de retourner les pions adverses vers votre couleur, tandis que votre adversaire essaie de retourner vos pions vers sa propre couleur. Les pions adverses sont retournés lorsqu’ils sont coincés entre un pion de votre couleur déjà positionné et un pion que vous ajoutez. Celui qui termine avec le plus de pions gagne !

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
fr: Reversi de GNOME permet de jouer au jeu classique du reversi et à sa variante inversée, où l’objectif est de terminer avec moins de tuiles que son adversaire.

en: A GNOME Reversi game preview
fr: Un aperçu d’une partie de Reversi de GNOME

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
fr: Conquérir le plateau dans une version classique du Reversi

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
fr: Actions pour la vue actuelle

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
fr: Commence une nouvelle partie

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
fr: Revenir à la partie en cours

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
fr: En cours de partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
fr: Nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
fr: Annuler votre plus récente action

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
fr: Afficher/masquer le menu de jeu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
fr: Jouer avec le clavier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
fr: Sélectionner où jouer son coup

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
fr: Choisir la ligne donnée

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
fr: Choisir la colonne donnée

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
fr: Jouer sur la case donnée

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
fr: Lors de la sélection de la partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
fr: Commencer une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
fr: Revenir en arrière

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
fr: Générique

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
fr: Afficher/masquer le menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
fr: Aide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
fr: À propos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
fr: Quitter

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
fr: Fini !

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
fr: Partie

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
fr: Classique

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
fr: Noir et blanc

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
fr: Soleil et étoiles

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
fr: Un drapeau pour suivre le mode nuit du système

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
fr: Utiliser le paramètre de mode nuit de GNOME pour activer le mode nuit.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
fr: La largeur de la fenêtre

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fr: La largeur de la fenêtre principale en pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
fr: La hauteur de la fenêtre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fr: La hauteur de la fenêtre principale en pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fr: Un drapeau pour activer le mode maximisé

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fr: Si vrai, la fenêtre principale démarre en mode maximisé.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
fr: Un drapeau pour alterner qui commence

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
fr: Si vrai, en jouant contre l’IA, les paramètres de couleur sont inversés après chaque nouveau jeu, ce qui fait que la partie suivante est démarrée avec des rôles inversés (le joueur qui utilisait les pions noirs utilise alors les pions blancs). Ignoré pour les parties à deux joueurs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
fr: Couleur avec laquelle on joue

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
fr: Indique si l’on joue avec les noirs ou les blancs. Ignoré pour les parties à deux joueurs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
fr: Niveau de l’IA de l’ordinateur

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
fr: De 1, le plus facile, à 3, le plus difficile.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
fr: Un drapeau pour mettre en surbrillance les cases jouables

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
fr: Si vrai, les cases où vous pouvez jouer sont mises en surbrillance.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
fr: Un drapeau pour mettre en surbrillance les cases capturables

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
fr: Si vrai, les cases qui peuvent être capturées à l’adversaire par le prochain coup sont mises en surbrillance.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
fr: Indique si l’on joue contre l’ordinateur ou une autre personne.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
fr: Un drapeau pour rendre la position de départ aléatoire

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
fr: Le reversi peut être joué avec deux positions initiales différentes (et leur symétries). Si défini à vrai, le partie commence au hasard par l’une ou l’autre des positions ; si défini à faux, seule la position la plus courante est utilisée. Vous pouvez forcer le jeu à utiliser une autre position en utilisant l’argument « --alternative-start » sur la ligne de commande ; de plus, si « --usual-start » ou « --random-start » est indiqué à la place sur la ligne de commande, ce drapeau sera ignoré.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
fr: Son

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
fr: Indique s’il faut jouer ou non les sons d’évènements.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
fr: Thème

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
fr: Nom du fichier du thème utilisé ou « default ». Les valeurs possibles sont : « adwaita.theme », « high_contrast.theme » et « sun_and_star.theme ».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
fr: Nom de la partie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
fr: Le type du jeu qui va être joué. Il peut être « classique » (le jeu standard, où vous devez essayer d’obtenir le plus de pions possible) ou « inversé » (le jeu opposé, où vous essayez d’obtenir le moins de pions possible).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
fr: À _propos

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
fr: Crédits

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU
    version 3 ou ultérieure

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
fr: Créé par

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
fr: Documenté par

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
fr: Traduit par

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
fr: Graphisme par

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
fr: Désactiver le mode nuit

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
fr: Réutiliser le mode nuit

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
fr: Activer le mode nuit

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
fr: Aid_e

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
fr: A_pparence

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
fr: _Son

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
fr: _Commencer la partie

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
fr: Commencer par une position alternative

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
fr: Jouer au reversi classique

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
fr: Réduire le délai avant déplacement de l’IA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
fr: Jouer en premier

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
fr: Régler le niveau de l’IA de l’ordinateur

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
fr: NIVEAU

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
fr: Couper le son

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
fr: Journal des déplacements de la partie

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
fr: Commencer par une position aléatoire

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
fr: Jouer au reversi inversé

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
fr: Jouer en deuxième

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
fr: Taille du plateau (débogage uniquement)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
fr: TAILLE

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
fr: Mode deux joueurs

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
fr: Activer le son

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
fr: Commencer par la position habituelle

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
fr: Afficher le numéro de version et quitter

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
fr: Les arguments « --alternative-start », « --random-start » et « --usual-start » sont mutuellement exclusifs.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
fr: Les arguments « --classic » et « --reverse » sont mutuellement exclusifs.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
fr: La taille doit être au minimum 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
fr: La taille ne doit pas être supérieure à 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
fr: Le niveau doit être entre 1 (facile) et 3 (difficile). Aucune modification des réglages.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
fr: Jouer en _premier (noirs)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
fr: Jouer en _deuxième (blancs)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
fr: _Alterner qui commence

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
fr: Jeu à _deux

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
fr: _Simple

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
fr: _Moyenne

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
fr: _Difficile

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
fr: _Varier la position de départ

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
fr: Reversi classique

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
fr: Reversi inversé

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
fr: Par défaut

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
fr: Cases _jouables

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
fr: Cases _capturables

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
fr: Surbrillances

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
fr: _Annuler la précédente action

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
fr: _Montrer le plateau final

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
fr: À propos de Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
fr: Jeu à deux

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
fr: Couleur foncée

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
fr: Couleur claire

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
fr: Options supplémentaires

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
fr: Difficulté faible

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
fr: Difficulté moyenne

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
fr: Difficulté élevée

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
fr: Les blancs doivent passer leur tour, aux noirs de jouer

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
fr: Les noirs doivent passer leur tour, aux blancs de jouer

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
fr: Les blancs ont gagné ! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
fr: Les noirs ont gagné ! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
fr: La partie est nulle.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
fr: Impossible de se déplacer ici !

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
fr: Au commencement, un pion clair ne peut être joué qu’à côté d’un pion noir.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
fr: Cliquez sur l’une des tuiles en surbrillance pour y déplacer le pion sélectionné.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
fr: Un jeu de retournement de pions dérivé de Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
fr: Masuichi Ito (pions)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
fr: Arnaud Bonatti (thèmes)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fr: Page sur le wiki de GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
fr: Taille : %d × %d ▾
