Gnome-Games 2.0.x - en to ms translation catalogue (138 entries)

en: GNOME Reversi
ms: Reversi GNOME

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
ms: Kuasai papan dalam permainan reversi klasik, atau main varian songsang

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
ms: Reversi ialah permainan strategi dua-orang-pemain, dimainkan atas papan 8 kali 8. Pemain menggunakan jubin hitam untuk satu sisi dan cerah pada sisi sebaliknya.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
ms: Objektif reversi ialah untuk kalih jubin pihak lawan anda mengikut warna anda, manakala pihak lawan cuba mengalih jubin anda mengikut warnanya. Jubin pihak lawan dikalih jika terperangkap antara jubin warna anda dan jubin yang anda telah tambah. Siapa yang memiliki lebih jubin akan menang!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
ms: Reversi GNOME membolehkan anda main kedua-dua permainan reversi klasik, dan varian songsang, iaitu matlamatnya untuk selesai dengan jubin kurang berbanding pihak lawan anda.

en: A GNOME Reversi game preview
ms: Sebuah pratonton permainan Reversi GNOME

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
ms: Dominasi papan dalam versi klasik Reversi

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ms: Aksi

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ms: Aksi-aksi pandangan semasa

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
ms: Mulakan satu permainan baharu

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ms: Permainan _Baharu

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
ms: Undur ke permainan semasa

[ctx: shortcut window]
en: During game selection
ms: Ketika pemilihan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Start new game
ms: Mula permainan baharu

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ms: Kembali

[ctx: shortcut window]
en: Play with keyboard
ms: Main dengan papan kekunci

[ctx: shortcut window]
en: Select where to play
ms: Pilih tempat mula bermain

[ctx: shortcut window]
en: Select the given row
ms: Pilih baris yang diberi

[ctx: shortcut window]
en: Select the given column
ms: Pilih lajur yang diberi

[ctx: shortcut window]
en: Play on selected tile
ms: Main atas jubin terpilih

[ctx: shortcut window]
en: During a game
ms: Ketika permainan

[ctx: shortcut window]
en: New game
ms: Permainan baharu

[ctx: shortcut window]
en: Undo last move
ms: Buat asal tindakan terakhir

[ctx: shortcut window]
en: Generic
ms: Generik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ms: Pintasan papan kekunci

[ctx: shortcut window]
en: Help
ms: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: About
ms: Perihal

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ms: Keluar

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
ms: Tamat!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
ms: Permainan

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
ms: Pilhan

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
ms: Klasik

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
ms: Hitam dan Putih

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
ms: Matahari dan Bintang

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ms: Satu bendera untuk mengikuti cahaya malam sistem

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ms: Guna tetapan cahaya malam GNOME untuk aktifkan mod-malam.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
ms: Lebar bagi tetingkap

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ms: Lebar tetingkap utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
ms: Tinggi bagi tetingkap

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ms: Tinggi tetingkap utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ms: Satu bendera untuk membenarkan mod termaksimum

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ms: Jika "benar" tetingkap utama bermula dalam mod termaksimum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
ms: Satu bendera untuk ubah siapa yang memulakan permainan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
ms: Jika “benar”, ketika bermain dengan AI, tetapan “warna” ditogol selepas setiap kali permainan baharu dipinta, jadi permainan berikutnya yang dimulakan dengan peranan berlawanan (pemain Gelap sebelum ini bermain Cerah). Abaikan untuk permainan dua-orang-pemain.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
ms: Warna terpilih

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
ms: Sama ada main sebagai Gelap atau Cerah. Diabaikan bagi permainan dua-orang-pemain.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
ms: Aras AI komputer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
ms: Dari 1, paling mudah, hingga ke 3, paling sukar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
ms: Satu bendera untuk menyorot jubin boleh main

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
ms: Jika "benar" jubin yang anda boleh main disorotkan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
ms: Satu bendera untuk menyorot jubin-jubin boleh tawan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
ms: Jika "benar", jubin yang akan ditangkap oleh pihak lawan akan disorot.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
ms: Sama ada mahu bermain dengan komputer atau orang lain.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
ms: Satu bendera untuk rawakkan kedudukan mula

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
ms: Reversi boleh dimainkan dengan dua kedudukan awal yang berbeza (dan simetri mereka). Jika “benar”, permainan akan mula secara rawak dengan salah satu kedudukan; jika “palsu”, hanya kedudukan awal paling umum digunakan. Anda boleh paksa permainan menggunakan kedudukan pengganti menerusi argumen “--alternative-start” dalam baris-perintah; juga, jika “--usual-start” atau “--random-start” fiberi selain dari baris-perintah, bendera ini akan diabaikan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
ms: Bunyi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
ms: Sama ada mahu mainkan bunyi atau sebaliknya.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
ms: Tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
ms: Nama tema yang digunakan, atau “default”. Yang disediakan “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” dan “sun_and_star.theme”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
ms: Nama bagi permainan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
ms: Nama bagi permainan yang akan dimainkan. Boleh jadi "klasik" (permainan biasa, anda perlu dapatkan lebih banyak kepingan), atau "songsang" (permainan songsang, iaitu anda perlu kurangkan jumlah kepingan).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
ms: Perihal

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ms: Penghargaan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ms: Lesen Awam Am GNU
    versi 3 atau yang terkemudian

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ms: Pencipta

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
ms: Pembangun Dokumen

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ms: Abuyop
    Noor Azurah Anuar

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
ms: Artis

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ms: Jeda mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ms: Guna semula mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ms: Guna mod malam

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan _Kekunci

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
ms: _Bantuan

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
ms: Pen_ampilan

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
ms: _Bunyi

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
ms: _Mula Permainan

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
ms: Mula dengan satu kedudukan alternatif

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
ms: Main Reversi Klasik

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
ms: Kurangkan lengah sebelum AI gerak

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
ms: Mula dulu

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
ms: Tetapkan aras AI komputer

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
ms: ARAS

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
ms: Matikan bunyi

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
ms: Log gerakan permainan

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
ms: Mula dengan satu kedudukan rawak

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
ms: Main Reversi Songsang

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
ms: Mula kemudian

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
ms: Saiz papan (nyahpepijat sahaja)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
ms: SAIZ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
ms: Mod dua-pemain

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
ms: Hidupkan bunyi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
ms: Mula dengan kedudukan biasa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
ms: Cetak versi keluaran dan keluar

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
ms: Argumen “--alternative-start”, “--random-start” dan “--usual-start” biasanya eksklusif secara bersama.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
ms: Argumen “--classic” dan “--reverse” adalah eksklusif secara bersama.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
ms: Saiz mesti sekurang-kurangnya 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
ms: Saiz tidak lebih daripada 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
ms: Aras sepatutnya antara 1 (mudah) hingga 3 (sukar). Tetapan tidak berubah.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
ms: Main _dahulu (Gelap)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
ms: Main _kedua (Cerah)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
ms: _Ubah siapa yang main dahulu

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
ms: _Dua pemain

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
ms: _Mudah

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
ms: _Sederhana

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
ms: S_ukar

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
ms: Kedudukan mula _berbeza

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
ms: Reversi Klasik

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
ms: Reversi Songsang

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
ms: Lalai

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
ms: Jubin boleh _main

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
ms: Jubin boleh _tangkap

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
ms: Sorot

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
ms: B_uat asal tindakan terakhir

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
ms: Tun_juk papan akhir

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
ms: Perih_al Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
ms: Dua orang pemain

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
ms: Warna: Gelap

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
ms: Warna: Cerah

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
ms: Kesukaran: Mudah

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
ms: Kesukaran: Sederhana

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
ms: Kesukaran: Sukar

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
ms: Cerah beralah, gerakan Gelap

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
ms: Gelap beralah, gerakan Cerah

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
ms: Pemain Cerah menang! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
ms: Pemain Gelap menang! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
ms: Permainan ini seri.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
ms: Anda tidak boleh gerak ke situ!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
ms: Dalam pembukaan ini, Cerah hanya boleh main pada jubin bersempadan dengan Gelap.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
ms: Klik pada salah atu jubin tersorot untuk alih kepingan terpilih tersebut.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
ms: Sebuah permainan kalih cakera yang diilham dari Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
ms: Masuichi Ito (buah)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
ms: Arnaud Bonatti (tema)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
ms: Hak cipta © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
ms: Hak cipta © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ms: Hak cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ms: Halaman dalam wiki GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
ms: Saiz: %d × %d ▾
