gnome-games - en to nl translation catalogue (138 entries)

en: GNOME Reversi
nl: Gnome Reversi

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
nl: Domineer het bord in een klassieke versie van Reversi, of speel de omgekeerde Reversi-versie

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
nl: Reversi is een strategiebordspel voor twee spelers. Het spel wordt gespeeld op een 8x8-bord. Spelers gebruiken tegels die aan de ene zijde zwart en aan de andere wit zijn.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
nl: Het doel van Reversi is om zo veel mogelijk van de tegels van uw tegenstander om te draaien naar uw kleur, terwijl uw tegenstander voor zijn kleur hetzelfde probeert. U kunt de tegels van uw tegenstander omdraaien door ze tussen een van uw reeds geplaatste tegels en een nieuwe tegel te plaatsen. Wie aan het eind van het spel de meeste tegels heeft, is de winnaar!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
nl: Gnome Reversi laat u zowel een klassieke versie van Reversi spelen als de omgekeerde Reversi-versie, waarbij het de bedoeling is om aan het eind van het spel minder tegels dan uw tegenstander te hebben.

en: A GNOME Reversi game preview
nl: Een Gnome Reversi-spelvoorbeeld

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
nl: Domineer het bord in een klassieke versie van Reversi

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
nl: Acties

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
nl: Acties voor huidige weergave

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
nl: Ga terug naar het huidige spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
nl: Tijdens een spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
nl: Nieuw spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
nl: Uw laatste zet ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
nl: Spelmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
nl: Spelen met toetsenbord

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
nl: Selecteren waar u een zet wilt doen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
nl: De gegeven rij selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
nl: De gegeven kolom selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
nl: Spelen op geselecteerde tegel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
nl: Tijdens spelselectie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
nl: Teruggaan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
nl: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
nl: Einde!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
nl: Spel

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
nl: Opties

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
nl: Klassiek

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
nl: Zwart en Wit

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
nl: Zon en Ster

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
nl: Een instelling om het systeemnachtlicht te volgen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
nl: Gebruik de nachtlichtinstelling van Gnome om de nachtmodus te activeren.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
nl: De breedte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
nl: De hoogte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
nl: Een instelling om de gemaximaliseerde modus in te schakelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
nl: Indien ingeschakeld wordt het hoofdvenster bij opstarten gemaximaliseerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
nl: Een instelling om af te wisselen wie er begint

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
nl: Indien ingeschakeld worden, wanneer u tegen de computer speelt, de ‘color’-instellingen (kleuren) omgewisseld bij elk begin van een nieuw spel, waardoor het volgende spel steeds met de rollen omgewisseld zal beginnen (de speler die Zwart was wordt dus Wit, en omgekeerd). Deze instelling wordt genegeerd voor spellen met twee spelers.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
nl: Kleur om mee te spelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
nl: Of er wordt gespeeld tegen Zwart of Wit. Wordt genegeerd voor spellen met twee spelers.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
nl: AI-niveau van de computer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
nl: Van 1, het makkelijkst, tot 3, het moeilijkst.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
nl: Een instelling om speelbare tegels te markeren

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
nl: Indien ingeschakeld worden de tegels waarop u kunt spelen gemarkeerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
nl: Een instelling om overneembare tegels te markeren

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
nl: Indien ingeschakeld worden de tegels die van de tegenstander overgenomen kunnen worden gemarkeerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
nl: Of er tegen de computer wordt gespeeld of een ander persoon.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
nl: Een instelling om de beginpositie willekeurig te maken

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
nl: Reversi kan gespeeld worden vanuit twee verschillende beginposities (en hun spiegelbeelden). Indien ingeschakeld zal het spel willekeurig in de ene of de andere positie beginnen; indien uitgeschakeld wordt enkel de gewoonlijke beginpositie gebruikt. U kunt het spel dwingen de alternerende positie te gebruiken door de optie ‘--alternative-start’ mee te geven via de opdrachtregel; bovendien wordt deze instelling genegeerd indien een van de opties ‘--usual-start’ of ‘--random-start’ via de opdrachtregel wordt meegegeven.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
nl: Geluid

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
nl: Of er geluid wordt afgespeeld bij gebeurtenissen.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
nl: Thema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
nl: Bestandsnaam van het gebruikte thema, of ‘default’. Worden geleverd ‘adwaita.theme’, ‘high_contrast.theme’ en ‘sun_and_star.theme’.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
nl: Naam van het spel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
nl: De naam van het spel dat gespeeld zal worden. Dit kan ‘classic’ (‘klassiek’, het normale spel, waarbij u zo veel mogelijk stukken probeert te bemachtigen), of ‘reverse’ (‘omgekeerd’, het omgekeerde spel, waarbij u zo min mogelijk stukken probeert te hebben).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
nl: Info

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
nl: Met dank aan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
nl: GNU General Public License
    versie 3 of later

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
nl: Makers

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
nl: Documentalisten

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
nl: Vertalers

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
nl: Artiesten

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
nl: Nachtmodus pauzeren

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
nl: Nachtmodus opnieuw gebruiken

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
nl: Nachtmodus gebruiken

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
nl: _Uiterlijk

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
nl: _Geluid

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
nl: _Starten

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
nl: Begin in een afwisselende positie

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
nl: Klassieke Reversi spelen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
nl: Verminder de vertraging voordat AI beweegt

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
nl: Speel eerst

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
nl: Bepaal de moeilijkheidsgraad van de AI van de computer

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
nl: NIVEAU

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
nl: Zet het geluid uit

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
nl: Zetten van spel opslaan

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
nl: Begin in een willekeurige positie

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
nl: Omgekeerde Reversi spelen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
nl: Speel als tweede

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
nl: Grootte van het bord (alleen debuggen)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
nl: GROOTTE

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
nl: Modus voor twee spelers

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
nl: Geluid aanzetten

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
nl: Begin in de gebruikelijke positie

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie printen en verlaten

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
nl: De opties ‘--alternative-start’, ‘--random-start’ en ‘--usual-start’ sluiten elkaar uit.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
nl: De opties ‘--classic’ en ‘--reverse’ sluiten elkaar uit.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
nl: Grootte moet minimaal 4 zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
nl: Grootte mag maximaal 16 zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
nl: Moeilijkheidsgraad moet tussen 1 (makkelijk) en 3 (moeilijk) zijn. Instellingen zijn onveranderd.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
nl: Speel als _eerste (Donker)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
nl: Speel als _tweede (Licht)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
nl: _Afwisselen wie begint

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
nl: _Twee spelers

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
nl: G_emakkelijk

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
nl: Ge_middeld

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
nl: M_oeilijk

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
nl: Beginpositie _variëren

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
nl: Klassieke Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
nl: Omgekeerde Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
nl: Standaard

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
nl: _Speelbare tegels

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
nl: _Overneembare tegels

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
nl: Markeringen

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
nl: _Laatste zet ongedaan maken

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
nl: Eind_stand van bord tonen

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
nl: _Over Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
nl: Twee spelers

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
nl: Kleur: donker

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
nl: Kleur: Licht

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
nl: Meer opties

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
nl: Moeilijkheidsgraad: gemakkelijk

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
nl: Moeilijkheidsgraad: gemiddeld

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
nl: Moeilijkheidsgraad: moeilijk

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
nl: Wit moet passen, Zwart is aan zet

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
nl: Zwart moet passen, Wit is aan zet

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
nl: Wit heeft gewonnen!! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
nl: Zwart heeft gewonnen! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
nl: Het is gelijkspel.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
nl: U mag daar niet zetten!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
nl: Tijdens deze openingszetten kan Wit enkel op tegels spelen die aan die van Zwart grenzen.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
nl: Klik op een van de gemarkeerde tegels om het geselecteerde stuk naar daar te verplaatsen.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
nl: Een tegeldraaispel afgeleid van Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
nl: Masuichi Ito (tegels)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
nl: Arnaud Bonatti (thema’s)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
nl: Pagina op Gnome-wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
nl: Grootte: %d × %d ▾
