gnome-games master - en to be translation catalogue (142 entries)

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Reversi
be: Рэверсі

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
be: Дамінуйце на дошцы ў класічным рэверсі або згуляйце ў адваротны варыянт гульні

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
be: Рэверсі — стратэгічная гульня для двух гульцоў з памерам дошкі восем на восем клетак. Гульцы карыстаюцца двухкаляровымі фішкамі, чорнымі з аднаго боку і белымі з другога.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
be: Мэта рэверсі — пераварочваць фішкі праціўніка, каб яны ляжалі бокам вашага колеру дагары, пакуль праціўнік робіць тое ж самае,. Фішкі праціўніка перавярнуцца, калі яны знаходзяцца паміж ужо размешчанай фішкай вашага колеру і фішкай, якую вы дадаяце. Чыіх фішак у канцы гульні болей, той і перамог!

en: Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tiles than your opponent.
be: Праграма дазваляе гуляць у класічны рэверсі і адваротны, у якім перамагае той, чыіх фішак у канцы гульні меней.

en: A Reversi game preview
be: Папярэдні прагляд гульні Рэверсі

en: The Reversi Team
be: Каманда Рэверсі

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
be: Дамінуйце на дошцы ў класічнай версіі рэверсі

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
be: рэверсі;атэла;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
be: Дзеянні

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
be: Бягучыя дзеянні

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
be: _Новая гульня

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
be: Вярнуцца да бягучай гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
be: Падчас гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
be: Новая гульня

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
be: Адрабіць апошні ход

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
be: Раскрыць/закрыць меню гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
be: Гульня з клавіятуры

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
be: Выбар патрэбнай клеткі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
be: Выбраць указаны радок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
be: Выбраць указаны слупок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
be: Задзейнічаць выбраную клетку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
be: Падчас выбару гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
be: Вярнуцца

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
be: Раскрыць/закрыць галоўнае меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
be: Даведка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
be: Аб праграме

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
be: Выйсці

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
be: Канец!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
be: Гульня

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
be: Параметры

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
be: Класічны

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
be: Чорнае і белае

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
be: Сонца і зорка

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
be: Прытрымлівацца налад сістэмы для начнога святла

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
be: Ужываць начны рэжым у адпаведнасці з наладамі GNOME для начнога святла.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
be: Шырыня акна

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
be: Шырыня галоўнага акна ў пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
be: Вышыня акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
be: Вышыня галоўнага акна ў пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
be: Уключыць рэжым разгорнутага акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
be: Калі «true», асноўнае акно праграмы запускаецца разгорнутым на ўсю працоўную прастору.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
be: Чаргаваць, хто ходзіць першым

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
be: Калі «true», пры гульні супраць камп'ютара змяняецца параметр «color» і ў кожнай новай гульні мяняюцца ролі бакоў (былыя чорныя гуляюць белымі). Ігнаруецца, калі два гульцы.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
be: Фішкамі якога колеру гуляць

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
be: Вызначае гуляць чорнымі або белымі. Не выкарыстоўваецца ў гульне з двума гульцамі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
be: Узровень штучнага інтэлекту камп'ютара

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
be: Ад 1, найлягчэйшага, да 3, найцяжэйшага.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
be: Падсвечваць даступныя хады

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
be: Калі «true», падсвечваюцца клеткі на якіх можна размясціць фішку.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
be: Падсвечваць, якія клеткі захопліваюцца

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured from the opponent by a play are highlighted.
be: Калі «true», падсвечваюцца клеткі саперніка, якія ў выніку хода будуць захоплены.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
be: Гуляць супраць камп'ютара ці іншага чалавека.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
be: Пачынаць на выпадковай пазіцыі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
be: Рэверсі мае дзве пачатковыя пазіцыі (і іх адлюстраванні). Калі «true», гульня пачнецца на адной з іншых выпадковых пазіцый; калі «false», выкарыстоўваюцца толькі стандартныя распаўсюджаныя пачатковыя пазіцыі. Вы можаце выкарыстаць у загадным радку аргумент «--alternative-start», каб пачаць з альтэрнатыўнай пазіцыі. Аднак, значэнне ігнаруецца, калі замест яго ў загадным радку ўказаны аргументы «--usual-start» або «--random-start».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
be: Гук

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
be: Ці агучваць падзеі гульні.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
be: Тэма

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Provided themes are “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
be: Назва файла выкарыстанай тэмы або значэнне «default». Наяўныя тэмы: «adwaita.theme», «high_contrast.theme» і «sun_and_star.theme».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
be: Назва гульні

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
be: Назва гульні, якая пачнецца. Можа быць «classic» (звычайная, дзе трэба павялічваць колькасць сваіх фішак) і «reverse» (адваротная, у якой перамагае той, у каго фішак менш).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
be: Аб праграме

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
be: Падзякі

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
be: Агульная Грамадская Ліцэнзія GNU
    версіі 3 або любой пазнейшай

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
be: Стваральнікі

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
be: Аўтары дакументацыі

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
be: Ales Nyakhaychyk <nab@mail.by>
    Ihar Hrachyshka <ihar.hrachyshka@gmail.com>
    Юрась Шумовіч <shumovichy@gmail.com>

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
be: Мастакі

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
be: Прыпыніць начны рэжым

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
be: Узнавіць начны рэжым

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
be: Выкарыстоўваць начны рэжым

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
be: _Даведка

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
be: _Выгляд

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
be: _Гук

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
be: _Пачаць гульню

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
be: Пачаць з альтэрнатыўнай пазіцыі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
be: Гуляць у класічны Рэверсі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
be: Зменшыць затрымку перад ходам камп'ютара

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
be: Гуляць першым

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
be: Задаць узровень штучнага інтэлекту камп'ютара

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
be: УЗРОВЕНЬ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
be: Выключыць гукі

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
be: Запісваць хады

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
be: Пачаць з выпадковай пазіцыі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
be: Гуляць у адваротны Рэверсі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
be: Гуляць другім

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
be: Памер дошкі (толькі для адладкі)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
be: ПАМЕР

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
be: Рэжым з двума гульцамі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
be: Уключыць гукі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
be: Пачаць са звычайнай пазіцыі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
be: Вывесці версію праграмы і выйсці

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
be: Аргументы «--alternative-start», «--random-start» і «--usual-start» узаемавыключальныя.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
be: Аргументы «--classic» і «--reverse» узаемавыключальныя.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
be: Памер не павінен быць меншым за 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
be: Памер не павінен быць большым за 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
be: Узровень павінен быць ад 1 (лёгкі) да 3 (цяжкі). Налады не змяніліся змен.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
be: Хадзіць першым (_чорныя)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
be: Хадзіць другім (_белыя)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
be: Чаргаваць, хто _ходзіць першым

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
be: _Два гульцы

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
be: _Проста

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
be: _Сярэдняя

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
be: _Цяжка

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
be: Пачаць з _выпадковай пазіцыі

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
be: Класічны Рэверсі

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
be: Адваротны Рэверсі

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
be: Прадвызначаны

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
be: _Даступныя хады

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
be: _Клеткі, якія захопліваюцца

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
be: Падсветка

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
be: _Адрабіць апошні ход

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
be: _Паказаць апошні стан дошкі

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
be: _Пра Рэверсі

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
be: Два гульцы

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
be: Колер: Чорныя

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
be: Колер: Белыя

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
be: Больш параметраў

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
be: Складанасць: проста

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
be: Складанасць: сярэдняя

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
be: Складанасць: цяжка

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
be: Белыя прапускаюць ход, ходзяць чорныя

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
be: Чорныя прапускаюць ход, ходзяць белыя

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
be: Белыя перамаглі! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
be: Чорныя перамаглі! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
be: Нічыя.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
be: Вы не можаце так пахадзіць!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
be: У пачатку белыя могуць гуляць толькі на клетках, якія мяжуюць з чорнымі.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
be: Націсніце на падсвечаную клетку, каб размясціць на ёй фішку.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
be: Гульня з перакульваннем фішак, падобная на Рэверсі

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
be: Masuichi Ito (косці)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
be: Arnaud Bonatti (тэмы)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
be: Аўтарскае права © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
be: Аўтарскае права © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
be: Аўтарскае права © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
be: Старонка на GNOME wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
be: Памер: %d × %d ▾
