iagno master - en to fur translation catalogue (137 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
fur: Domine la taule intune version classiche di Reversi, o zuie ae version contrarie

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
fur: Reversi al è un zûc di strategjie a doi zuiadôrs, zuiât suntune taule di 8 par 8. I zuiadôrs a doprin tessaris che a son neris di une bande e blancjis in che altre.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
fur: L’obietîf di reversi al è chel di ribaltâ il plui pussibil lis tessaris dal aversari par fâlis deventâ dal to colôr, intant l’aversari al cîr di fâ compagn il stes lavôr ma pal so colôr. Lis tessaris dal aversari a vegnin voltadis cuant che a vegnin brincadis tra lis tessaris za plaçadis dal to colôr e chê che tu zontis. Chel che al finìs cun plui tessaris al vinç!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
fur: GNOME Reversi ti permet di zuiâ a dutis dôs lis versions dal zûc di reversi, chê classiche e chê contrarie, in cheste ultime l'obietîf al è chel di finî cun mancul tessaris dal aversari.

en: A GNOME Reversi game preview
fur: Une anteprime dal zûc Reversi di GNOME

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
fur: Domine la taule intune version classiche di Reversi

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
fur: reversi;othello;iagno;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
fur: Azions

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
fur: Azions de viodude atuâl

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fur: _Gnove partide

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
fur: Torne ae partide in cors

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
fur: Dulinvie une partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
fur: Gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
fur: Disfe la ultime mosse

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
fur: Comute il menù di zûc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
fur: Zuie cu la tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
fur: Selezione dulà zuiâ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
fur: Selezione la rie indicade

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
fur: Selezione la colone indicade

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
fur: Zuie su la tessare selezionade

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
fur: Dilunc la selezion dal zûc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
fur: Va indaûr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
fur: Comute il menù principâl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
fur: Informazions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
fur: Jes

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
fur: Fin!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
fur: Partide

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
fur: Opzions

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
fur: Blanc e neri

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
fur: Soreli e stelis

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
fur: Une opzion par lâ daûr de lûs noturne dal sisteme

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
fur: Dopre la impostazion de lûs noturne di GNOME par ativâ la modalitât gnot.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
fur: La largjece dal barcon

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fur: La largjece dal barcon principâl in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
fur: La altece dal barcon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fur: La altece dal barcon principâl in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fur: Une opzion par abilitâ la modalitât slargjade

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fur: Se “true”, il barcon principâl al partìs in modalitât slargjade.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
fur: Une opzion par alternâ cui che al tache

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
fur: Se “true”, cuant che si zuie cuintri la IA, la impostazion “colôr” e ven cambiade dopo ogni gnove partide, fasint partî la gnove partide cui rûi invertîts (il zuiadôr che prime al jere Neri al devente Blanc). Ignorât pes partidis a doi zuiadôrs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
fur: Colôr che si zuie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
fur: Indiche se zuiâ come Neri o Blanc. No calcolât par partidis a doi zuiadôrs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
fur: Nivel IA dal computer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
fur: Da 1, il plui facil, a 3, il plui dificil.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
fur: Une opzion par evidenziâ lis tessaris che si puedin zuiâ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
fur: Se “true”, lis tessaris dulà che tu puedis zuiâ a vegnin evidenziadis.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
fur: Une opzion par evidenziâ lis tessaris che si puedin caturâ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
fur: Se “true”, lis tessaris che tu caturarâs al aversari cu la mosse a vignaran evidenziadis.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
fur: Indiche se zuiâ cuintri il computer o cuintri une altre persone.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
fur: Une opzion par rindi casuâl la posizion iniziâl

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
fur: Reversi al pues jessi zuiât cun dôs posizions iniziâls (e lis lôr simetriis). Se “true”, la partide e tacarà in maniere casuâl cun une o che altre posizion; se “false”, dome lis posizions iniziâls plui comunis a vignaran dopradis. Tu puedis sfuarçâ il zûc a doprâ la posizion alternative doprant l'argoment “--alternative-start” ae rie di comant; ancje indicant invezit o “--usual-start” o “--random-start” ae rie di comant, cheste opzion e vignarà ignorade.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
fur: Sun

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
fur: Indiche se riprodusi o mancul i events sonôrs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
fur: Teme

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
fur: Non dal file dal teme doprât opûr “default”. A vegnin furnîts: “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” e “sun_and_star.theme”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
fur: Non dal zûc

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
fur: Il non dal zûc che al vignarà zuiât. Al pues jessi “classic” (il solit zûc, dulà che si cîr di vê plui tocs), opûr “reverse” (il zûc contrari, dulà che si cîr di vê mancul tocs).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
fur: Informazions

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
fur: Ricognossiments

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
fur: Licence Publiche Gjenerâl GNU
    version 3 o sucessive

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
fur: Creadôrs

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
fur: Documentadôr

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
fur: Tradutôrs

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
fur: Artiscj

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
fur: Met in pause modalitât gnot

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
fur: Torne dopre modalitât gnot

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
fur: Dopre modalitât gnot

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di _tastiere

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
fur: _Jutori

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
fur: A_spiet

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
fur: S_un

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
fur: _Tache partide

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
fur: Tache cuntune posizion alternative

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
fur: Zuie a Reversi Classic

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
fur: Ridûs il ritart prime des mossis AI

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
fur: Zuie par prin

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
fur: Imposte il nivel de IA dal computer

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
fur: NIVEL

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
fur: Stude i suns

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
fur: Regjistre lis mossis de partide

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
fur: Tache cuntune posizion casuâl

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
fur: Zuie a Reversi Contrari

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
fur: Zuie par secont

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
fur: Dimension de taule (debug only)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
fur: DIMENSION

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
fur: Modalitât a doi zuiadôrs

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
fur: Pie i suns

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
fur: Tache cu la solite posizion

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
fur: Stampe la version e jes

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
fur: I argoments “--alternative-start”, “--random-start” e “--usual-start” si escludin a vicende.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
fur: I argoments “--classic” e “--reverse” si escludin a vicende.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
fur: La dimension e scugne jessi di almancul 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
fur: La dimension e scugne jessi di 16 al massim.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
fur: Il nivel al scugne jessi tra 1 (facil) e 3 (dificil). Impostazions no modificadis.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
fur: Zuie par _prin (Neri)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
fur: Zuie par _secont (Blanc)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
fur: _Alterne cui che al tache

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
fur: _Doi zuiadôrs

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
fur: _Facile

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
fur: _Medie

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
fur: _Dificile

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
fur: _Varie posizion iniziâl

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
fur: Reversi classic

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
fur: Reversi contrari

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
fur: Predefinît

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
fur: Tessaris che si pues _zuiâ

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
fur: Tessaris che si puedin _caturâ

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
fur: Evidenziaments

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
fur: _Disfe la ultime mosse

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
fur: _Mostre taule finâl

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
fur: _Informazions su Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
fur: Doi zuiadôrs

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
fur: Colôr: neri

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
fur: Colôr: blanc

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
fur: Plui opzions

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
fur: Dificoltât: facile

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
fur: Dificoltât: medie

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
fur: Dificoltât: dificile

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
fur: Il Blanc al à di passâ, al môf il Neri

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
fur: Il Neri al à di passâ, al môf il Blanc

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
fur: Il blanc al vinç! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
fur: Il neri al vinç! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
fur: Paritât.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
fur: No tu puedis movi lì!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
fur: In cheste viertidure, il Blanc al pues zuiâ dome tes tessaris che a stan tor ator di chês dal Neri.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
fur: Fâs clic suntune des tessaris evidenziadis par spostâ il toc selezionât lì.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
fur: Un zûc di ribaltament pedinis derivât da Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
fur: Masuichi Ito (tocs)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
fur: Arnaud Bonatti (temis)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fur: Pagjine sul wiki di GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
fur: Dimension: %d × %d ▾
