ibus-anthy 1.5.10 - en to ja translation catalogue (185 entries)

en: Japanese input method
ja: 日本語入力方式

en: The Anthy input method is designed for entering Japanese text.
ja: Anthy 入力方式は日本語のテキストを入力するために設計されています。

en: Input methods are typing systems allowing users to input complex languages. They are necessary because these contain too many characters to simply be laid out on a traditional keyboard.
ja: 入力方式はユーザーに複雑な言語入力を可能にさせる文字入力システムです。 入力方式は従来のキーボード上で簡単に割り当てられた多くの文字を含んでいるために必要とされています。

en: Anthy Input Method
ja: Anthy 入力方式

en: Could not enable Anthy.
    The end of the content of the file %s/last-record2_default.utf8 in your home directory is not '\n'. I.e. not correct text format.
    Please fix the file or remove it by manual and restart IBus.
ja: Anthy を有効にできませんでした。
    ホームディレクトリにある %s/last-record2_default.utf8 の中身の最後が '\n' でありません。つまり正しくないテキストフォーマットです。
    手動でファイルを修正するか削除して IBus をリスタートしてください。

en: Preferences - Anthy
ja: 設定 - Anthy

en: Configure Anthy
ja: Anthy を構成します

en: Input mode
ja: 入力モード

en: Switch input mode
ja: 入力モードを切り替えます

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Halfwidth Katakana
ja: 半角カタカナ

en: Latin
ja: 英数

en: Wide Latin
ja: 全角英数

en: Typing method
ja: 入力タイプ

en: Switch typing method
ja: 入力タイプを切り替えます

en: Romaji
ja: ローマ字

en: Kana
ja: かな

en: Thumb shift
ja: 親指シフト

en: Segment mode
ja: 文節モード

en: Switch conversion mode
ja: 変換モードを切り替えます

en: Multiple segment
ja: 連文節

en: Single segment
ja: 単文節

en: Immediate conversion (multiple segment)
ja: 逐次変換 (連文節)

en: Immediate conversion (single segment)
ja: 逐次変換 (単文節)

en: Dictionary mode
ja: 辞書モード

en: Switch dictionary
ja: 辞書を切り替えます

en: Dictionary - Anthy
ja: 辞書 - Anthy

note: Translators: "Dic" means 'dictionary', One kanji may be good.
en: Dic
ja: 辞

en: Configure dictionaries
ja: 辞書を構成します

en: Edit dictionaries
ja: 辞書を編集する

en: Launch the dictionary tool
ja: 辞書ツールを起動する

en: Add words
ja: 単語を追加する

en: Add words to the dictionary
ja: 辞書に単語を追加する

en: General
ja: 一般

en: Zip Code Conversion
ja: 郵便番号変換

en: Symbol
ja: 記号

en: Old Character Style
ja: 旧字体

en: Era
ja: 年号

en: Emoji
ja: 絵文字

en: IBus Anthy Setup
ja: IBus Anthy の設定

en: Set up IBus Anthy engine
ja: IBus Anthy エンジンの設定

en: Menu label
ja: メニューラベル

en: Command
ja: コマンド

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Description
ja: 説明

note: Translators: "Embd" is an abbreviation of "embedded".
en: Embd
ja: 組

note: Translators: "Sgl" is an abbreviation of "single".
en: Sgl
ja: 単

en: Input Chars
ja: 入力文字

en: Output Chars
ja: 出力文字

en: Input
ja: 入力

en: Single
ja: 単

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Customize Romaji Key Table
ja: ローマ字キーテーブルのカスタマイズ

en: _Romaji Key Table:
ja: ローマ字キーテーブル(_R):

en: _Output Chars
ja: 出力文字(_O)

en: Default
ja: デフォルト

en: Customize Kana Key Table
ja: かなキーテーブルのカスタマイズ

en: _Kana Key Table:
ja: かなキーテーブル(_K):

en: Japanese Keyboard Layout
ja: 日本語キーボードレイアウト

en: U.S. Keyboard Layout
ja: U.S. キーボードレイアウト

en: Customize Thumb Shift Key Table
ja: 親指シフトキーテーブルのカスタマイズ

en: _Thumb Shift Key Table:
ja: 親指シフトキーテーブル(_T):

en: Single _Output Chars
ja: 単出力文字(_O)

en: Base
ja: 基本

en: NICOLA-J key extension
ja: NICOLA-J キー拡張

en: NICOLA-A key extension
ja: NICOLA-A キー拡張

en: NICOLA-F key extension
ja: NICOLA-F キー拡張

en: FMV KB231-J key extension
ja: FMV KB231-J キー拡張

en: FMV KB231-A key extension
ja: FMV KB231-A キー拡張

en: FMV KB231-F key extension
ja: FMV KB231-F キー拡張

en: FMV KB611-J key extension
ja: FMV KB611-J キー拡張

en: FMV KB611-A key extension
ja: FMV KB611-A キー拡張

en: FMV KB611-F key extension
ja: FMV KB611-F キー拡張

en: Your choosed file has already been added:
ja: 選択したファイルはすでに追加されています:

en: The file you have chosen does not exist:
ja: 選択したファイルは存在しません:

en: Your choosed file is a directory:
ja: 選択したファイルはディレクトリです:

en: You cannot add dictionaries in the anthy private directory:
ja: Anthy 私用ディレクトリにあるファイルを追加することはできません:

en: Your file path is not good:
ja: ファイルパスはよくないです:

en: The engine xml file does not exist:
ja: エンジン xml ファイルは存在しません:

en: Anthy keyboard layout is changed. Please restart ibus to reload the layout.
ja: Anthy キーボードレイアウトが変更されました。レイアウトを再読み込みするために ibus を再起動してください。

en: Please specify Input Chars
ja: 入力文字を指定してください

en: Please specify Output Chars
ja: 出力文字を指定してください

en: Please specify Left Thumb Shift Chars
ja: 左親指シフト文字を指定してください

en: Please specify Right Thumb Shift Chars
ja: 右親指シフト文字を指定してください

en: Your custom key is not assigned in any sections. Maybe a bug.
ja: カスタムキーがどのセクションにも割り当てられていません。たぶんバグです。

en: Your file does not exist:
ja: ファイルは存在しません:

en: Open Dictionary File
ja: 辞書ファイルを開く

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Edit Dictionary File
ja: 辞書ファイルの編集

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Your choosed file is not correct.
ja: 選択したファイルは正しくありません。

en: You cannot delete the system dictionary.
ja: システム辞書を削除することはできません。

en: Your file is not good.
ja: ファイルは良くないです。

en: View Dictionary File
ja: 辞書ファイルの表示

en: Please press a key (or a key combination)
ja: キー (もしくはキーの組み合わせ) を入力してください

en: The dialog will be closed when the key is released
ja: このダイアログはキーリリース時に閉じられます

en: Invalid keysym
ja: 無効なキーシンボル

en: This keysym is not valid
ja: このキーシンボルは有効ではありません

en: None
ja: なし

en: FMV KB231 key extension
ja: FMV KB231 キー拡張

en: FMV KB611 key extension
ja: FMV KB611 キー拡張

en: Keep numpad codes
ja: テンキーコードのまま

en: Convert characters
ja: 文字を変換

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Automatically convert
ja: 自動変換

en: Automatically commit
ja: 自動確定

en: Clear
ja: 消去

en: Commit
ja: 確定

en: Hold
ja: 保持

en: Setup - IBus-Anthy
ja: IBus-Anthy の設定

en: _Input Mode:
ja: 入力モード(_I):

en: _Typing Method:
ja: 入力タイプ(_T):

en: Conversion _Mode:
ja: 変換モード(_M):

en: <b>Initial Setting</b>
ja: <b>初期値の設定</b>

en: <b>Menu Visibility on Status Icon</b>
ja: <b>ステータスアイコン上のメニューの表示</b>

en: _Period Style:
ja: 句読点スタイル(_P):

en: Symbo_l Style:
ja: 記号スタイル(_L):

en: Numpad _Key Type:
ja: テンキータイプ(_K):

en: _Behavior on Period:
ja: 句読点入力時の動作(_B):

en: Behavior on _Focus Out:
ja: フォーカスアウト時の動作(_F):

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>動作</b>

en: Candidate _Window Page Size:
ja: 候補ウインドウの項目数(_W):

en: Convert _symbols with the one column width
ja: 記号を半角で変換する(_S)

en: Convert _numbers with the one column width
ja: 数字を半角で変換する(_N)

en: Con_vert spaces with the one column width
ja: 空白を半角で変換する(_V)

en: Swi_tch “Hiragana” and “Latin” with Shift key and Hiragana–Katakana key in preedit
ja: 前変換候補において「ひらがな」と「英数」をシフトキーとひらがな・カタカナキーで切り替える(_T)

en: <b>Other</b>
ja: <b>その他</b>

en: Conversion
ja: 変換

en: _Shortcut Type:
ja: ショートカットタイプ(_S):

en: De_fault
ja: デフォルト(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Key Binding
ja: キー割り当て

en: <b>Romaji</b>
ja: <b>ローマ字</b>

en: <b>Kana</b>
ja: <b>かな</b>

en: Keyboad _layout:
ja: キーボードレイアウト(_L):

en: <b>Keyboard layout</b>
ja: <b>キーボードレイアウト</b>

en: Typing Method
ja: 入力タイプ

en: _Left Thumb Shift Key:
ja: 左親指シフトキー(_L):

en: Right _Thumb Shift Key:
ja: 右親指シフトキー(_T):

en: Adjust _input method layout to system keyboard layout
ja: インプットメソッドレイアウトをシステムキーボードレイアウトに合わせる(_I)

en: Adjust IM layout to XKB layout
ja: IM レイアウトを XKB レイアウトに合わせる

en: Input _Method Layout:
ja: インプットメソッドレイアウト(_M):

en: Restart IBus when you change the keyboard layout
ja: キーボードレイアウトを変更するときは IBus をリスタートしてください

en: Restart IBus when you change XKB
ja: XKB を変更するときは IBus を再起動してください

en: _Additional Key Arrangement:
ja: 追加のキー割り当て(_A):

en: '～', '『', '¢', '£' and so on can be output with Thumb Shift key
ja: 親指シフトキーで '～', '『', '¢', '£' 等を出力することが可能です

en: You do not have to reconfigure the system keyboard layout for "Additional Key Arrangement" since this option changes input method layout only in case input method is turned on.
ja: このオプションはインプットメソッドがオンの場合にインプットメソッドレイアウトのみを変更するので「追加のキー割り当て」のためにシステムキーボードレイアウトを再構成する必要はありません。

en: You do not have to reconfigure XKB since this option changes IM layout only with IM on.
ja: このオプションは IM オンで IM レイアウトのみを変更するので XKB を再構成する必要はありません。

en: _Enable semi-voiced sound mark with Shift key
ja: シフトキーで半濁点を可能にする(_E)

en: Seion + Shift can output Handakuon
ja: 清音 + シフトで半濁音を出力することが可能です

en: Thumb _Shift Key Table:
ja: 親指シフトキーテーブル(_S):

en: <b>Thumb Shift Layout</b>
ja: <b>親指シフトレイアウト</b>

en: Thumb Shift
ja: 親指シフト

en: _Edit Dictionary Command:
ja: 辞書の編集コマンド(_E):

en: _Add Word Command:
ja: 単語の追加コマンド(_A):

en: <b>Default Dictionary Configuration</b>
ja: <b>デフォルト辞書の構成</b>

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: You can change the order on language bar
ja: 言語バー上で順序を変更することが可能です

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: <b>Extended Dictionaries</b>
ja: <b>拡張辞書</b>

en: Dictionary
ja: 辞書

en: About
ja: 情報

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Edit Shortcut
ja: ショートカットの編集

en: Key Code:
ja: キーコード:

en: Modifier:
ja: キー修飾:

en: A_lternate
ja: A_lt

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Input Characters
ja: 入力文字(_I)

en: _Output Characters
ja: 出力文字(_O)

en: _Left Thumb Shift
ja: 左親指シフト(_L)

en: _Right Thumb Shift
ja: 右親指シフト(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Short Label:
ja: 短ラベル(_S):

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Use your dictionary alone with switching dictionaries
ja: 辞書を切り替えることで選択した辞書を単独で使用する(_U)

en: _Embed your dictionary in the system dictionary
ja: システム辞書にユーザー辞書を組み込む(_E)

en: Enable the _reverse conversion
ja: 逆変換を可能にする(_R)

en: The Anthy engine for the IBus input platform
ja: IBus 入力プラットフォーム用 Anthy エンジン
