ibus-anthy 1.5.10 - en to tr translation catalogue (177 entries)

en: Japanese input method
tr: Japonca giriş yöntemi

en: The Anthy input method is designed for entering Japanese text.
tr: Anthy giriş yöntemi, Japonca metin girmek için tasarlanmıştır.

en: Input methods are typing systems allowing users to input complex languages. They are necessary because these contain too many characters to simply be laid out on a traditional keyboard.
tr: Giriş yöntemleri, kullanıcıların karmaşık dilleri girmesine izin veren yazım sistemleridir. Bu diller geleneksel bir klavyeye yerleştirilmek için çok fazla karakter içerdikleri için bunlar gereklidir.

en: Anthy Input Method
tr: Anthy Giriş Yöntemi

en: Could not enable Anthy.
    The end of the content of the file %s/last-record2_default.utf8 in your home directory is not '\n'. I.e. not correct text format.
    Please fix the file or remove it by manual and restart IBus.
tr: Anthy etkinleştirilemedi.
    Ana dizininizdeki %s/last-record2_default.utf8 dosyasının içeriğinin sonu '\n' değil. Yani metin biçimi doğru değil.
    Lütfen dosyayı düzeltin veya manuel olarak kaldırın ve IBus'u yeniden başlatın.

en: Preferences - Anthy
tr: Tercihler - Anthy

en: Configure Anthy
tr: Anthy'i Yapılandır

en: Input mode
tr: Giriş modu

en: Switch input mode
tr: Giriş modunu değiştir

en: Halfwidth Katakana
tr: Yarım genişlikte Katakana

en: Latin
tr: Latince

en: Wide Latin
tr: Geniş Latin

en: Typing method
tr: Yazma yöntemi

en: Switch typing method
tr: Yazma yöntemini değiştir

en: Segment mode
tr: Segment modu

en: Switch conversion mode
tr: Dönüşüm modunu değiştir

en: Multiple segment
tr: Çoklu segment

en: Single segment
tr: Tek segment

en: Immediate conversion (multiple segment)
tr: Anında dönüşüm (çoklu segment)

en: Immediate conversion (single segment)
tr: Anında dönüşüm (tek segment)

en: Dictionary mode
tr: Sözlük modu

en: Switch dictionary
tr: Sözlüğü değiştir

en: Dictionary - Anthy
tr: Sözlük - Anthy

note: Translators: "Dic" means 'dictionary', One kanji may be good.
en: Dic
tr: Sözlük

en: Configure dictionaries
tr: Sözlükleri yapılandır

en: Edit dictionaries
tr: Sözlükleri düzenle

en: Launch the dictionary tool
tr: Sözlük aracını başlat

en: Add words
tr: Sözcük ekle

en: Add words to the dictionary
tr: Sözlüğe sözcük ekle

en: General
tr: Genel

en: Zip Code Conversion
tr: Posta Kodu Dönüştürme

en: Symbol
tr: Sembol

en: Old Character Style
tr: Eski Karakter Stili

en: Era
tr: Dönem

en: IBus Anthy Setup
tr: IBus Anthy Kurulumu

en: Set up IBus Anthy engine
tr: IBus Anthy motorunu kur

en: Menu label
tr: Menü etiketi

en: Command
tr: Komut

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Description
tr: Açıklama

note: Translators: "Embd" is an abbreviation of "embedded".
en: Embd
tr: Gömülü

note: Translators: "Sgl" is an abbreviation of "single".
en: Sgl
tr: Tek

en: Input Chars
tr: Giriş Karakterleri

en: Output Chars
tr: Çıkış Karakterleri

en: Input
tr: Giriş

en: Single
tr: Tek

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Customize Romaji Key Table
tr: Romaji Tuş Tablosunu Özelleştir

en: _Romaji Key Table:
tr: _Romaji Tuş Tablosu:

en: _Output Chars
tr: _Çıkış Karakterleri

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Customize Kana Key Table
tr: Kana Tuş Tablosunu Özelleştir

en: _Kana Key Table:
tr: _Kana Tuş Tablosu:

en: Japanese Keyboard Layout
tr: Japonca Klavye Düzeni

en: U.S. Keyboard Layout
tr: ABD Klavye Düzeni

en: Customize Thumb Shift Key Table
tr: Thumb Shift Tuş Tablosunu Özelleştir

en: _Thumb Shift Key Table:
tr: _Thumb Shift Tuş Tablosu:

en: Single _Output Chars
tr: Tek _Çıkış Karakterleri

en: Base
tr: Temel

en: NICOLA-J key extension
tr: NICOLA-J tuş uzantısı

en: NICOLA-A key extension
tr: NICOLA-A tuş uzantısı

en: NICOLA-F key extension
tr: NICOLA-F tuş uzantısı

en: FMV KB231-J key extension
tr: FMV KB231-J tuş uzantısı

en: FMV KB231-A key extension
tr: FMV KB231-A tuş uzantısı

en: FMV KB231-F key extension
tr: FMV KB231-F tuş uzantısı

en: FMV KB611-J key extension
tr: FMV KB611-J tuş uzantısı

en: FMV KB611-A key extension
tr: FMV KB611-A tuş uzantısı

en: FMV KB611-F key extension
tr: FMV KB611-F tuş uzantısı

en: Your choosed file has already been added:
tr: Seçtiğiniz dosya zaten eklenmiş:

en: The file you have chosen does not exist:
tr: Seçtiğiniz dosya mevcut değil:

en: Your choosed file is a directory:
tr: Seçtiğiniz dosya bir dizin:

en: You cannot add dictionaries in the anthy private directory:
tr: Anthy özel dizinine sözlük ekleyemezsiniz:

en: Your file path is not good:
tr: Dosya yolunuz iyi değil:

en: The engine xml file does not exist:
tr: Motor xml dosyası mevcut değil:

en: Anthy keyboard layout is changed. Please restart ibus to reload the layout.
tr: Anthy klavye düzeni değiştirildi. Düzeni yeniden yüklemek için lütfen ibus'u yeniden başlatın.

en: Please specify Input Chars
tr: Lütfen Giriş Karakterlerini belirtin

en: Please specify Output Chars
tr: Lütfen Çıkış Karakterlerini belirtin

en: Please specify Left Thumb Shift Chars
tr: Lütfen Sol Thumb Shift Karakterlerini belirtin

en: Please specify Right Thumb Shift Chars
tr: Lütfen Sağ Thumb Shift Karakterlerini belirtin

en: Your custom key is not assigned in any sections. Maybe a bug.
tr: Özel tuşunuz hiçbir bölümde atanmamış. Hata olabilir.

en: Your file does not exist:
tr: Dosyanız mevcut değil:

en: Open Dictionary File
tr: Sözlük Dosyasını Aç

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Open
tr: _Aç

en: Edit Dictionary File
tr: Sözlük Dosyasını Düzenle

en: _OK
tr: _Tamam

en: Your choosed file is not correct.
tr: Seçtiğiniz dosya doğru değil.

en: You cannot delete the system dictionary.
tr: Sistem sözlüğünü silemezsiniz.

en: Your file is not good.
tr: Dosyanız iyi değil.

en: View Dictionary File
tr: Sözlük Dosyasını Görüntüle

en: Please press a key (or a key combination)
tr: Lütfen bir tuşa (veya bir tuş dizisine) basın

en: The dialog will be closed when the key is released
tr: Tuş bırakıldığında iletişim kutusu kapatılacak

en: Invalid keysym
tr: Geçersiz keysym

en: This keysym is not valid
tr: Bu keysym geçerli değil

en: None
tr: Hiçbiri

en: FMV KB231 key extension
tr: FMV KB231 tuş uzantısı

en: FMV KB611 key extension
tr: FMV KB611 tuş uzantısı

en: Keep numpad codes
tr: Sayısal tuş takımı kodlarını sakla

en: Convert characters
tr: Karakterleri dönüştür

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Automatically convert
tr: Otomatik olarak dönüştür

en: Automatically commit
tr: Otomatik olarak kullan

en: Clear
tr: Temizle

en: Commit
tr: Kullan

en: Hold
tr: Beklet

en: Setup - IBus-Anthy
tr: Kurulum - IBus-Anthy

en: _Input Mode:
tr: _Giriş Modu:

en: _Typing Method:
tr: _Yazma Yöntemi:

en: Conversion _Mode:
tr: Dönüşüm _Modu:

en: <b>Initial Setting</b>
tr: <b>İlk Kurulum</b>

en: <b>Menu Visibility on Status Icon</b>
tr: <b>Durum Simgesinde Menü Görünürlüğü</b>

en: _Period Style:
tr: _Nokta Stili:

en: Symbo_l Style:
tr: Sembo_l Stili:

en: Numpad _Key Type:
tr: Sayısal Tuş Takımı _Tuş Türü:

en: _Behavior on Period:
tr: Nokta Koyma _Davranışı:

en: Behavior on _Focus Out:
tr: _Odağı Kaybetme Davranışı:

en: <b>Behavior</b>
tr: <b>Davranış</b>

en: Candidate _Window Page Size:
tr: Aday _Penceresi Sayfa Boyutu:

en: Convert _symbols with the one column width
tr: Bir sütun genişliğindeki _sembolleri dönüştür

en: Convert _numbers with the one column width
tr: Bir sütun genişliğindeki _numaraları dönüştür

en: Con_vert spaces with the one column width
tr: Bir sütun genişliğindeki boşlukları _dönüştür

en: Swi_tch “Hiragana” and “Latin” with Shift key and Hiragana–Katakana key in preedit
tr: Ön-düzenlemede Shift tuşu ve Hiragana–Katakana tuşu ile “Hiragana” ve “Latin” arasında geç_iş yap

en: <b>Other</b>
tr: <b>Diğer</b>

en: Conversion
tr: Dönüşüm

en: _Shortcut Type:
tr: _Kısayol Türü:

en: De_fault
tr: Ön_tanımlı

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Key Binding
tr: Tuş Ataması

en: Keyboad _layout:
tr: Klavye _düzeni:

en: <b>Keyboard layout</b>
tr: <b>Klavye düzeni</b>

en: Typing Method
tr: Yazma Yöntemi

en: _Left Thumb Shift Key:
tr: _Sol Thumb Shift Tuşu:

en: Right _Thumb Shift Key:
tr: Sağ _Thumb Shift Tuşu:

en: Adjust _input method layout to system keyboard layout
tr: _Giriş yöntemi düzenini sistem klavye düzenine ayarla

en: Adjust IM layout to XKB layout
tr: IM düzenini XKB düzenine ayarla

en: Input _Method Layout:
tr: Giriş _Yöntemi Düzeni:

en: Restart IBus when you change the keyboard layout
tr: Klavye düzenini değiştirdiğinizde IBus'u yeniden başlatın

en: Restart IBus when you change XKB
tr: XKB'yi değiştirdiğinizde IBus'u yeniden başlatın

en: _Additional Key Arrangement:
tr: _Ek Tuş Düzenlemesi:

en: '～', '『', '¢', '£' and so on can be output with Thumb Shift key
tr: '～', '『', '¢', '£' ve benzerleri Thumb Shift tuşu ile yazdırılabilir

en: You do not have to reconfigure the system keyboard layout for "Additional Key Arrangement" since this option changes input method layout only in case input method is turned on.
tr: "Ek Tuş Düzenlemesi" için sistem klavye düzenini yeniden yapılandırmanız gerekmez, çünkü bu seçenek giriş yöntemi düzenini yalnızca giriş yöntemi açık olduğunda değiştirir.

en: You do not have to reconfigure XKB since this option changes IM layout only with IM on.
tr: Bu seçenek IM düzenini yalnızca IM açıkken değiştirdiğinden XKB'yi yeniden yapılandırmanız gerekmez.

en: _Enable semi-voiced sound mark with Shift key
tr: Shift tuşuyla yarı sesli ses işaretini _etkinleştir

en: Seion + Shift can output Handakuon
tr: Seion + Shift, Handakuon yazdırabilir

en: Thumb _Shift Key Table:
tr: Thumb _Shift Tuş Tablosu:

en: <b>Thumb Shift Layout</b>
tr: <b>Thumb Shift Düzeni</b>

en: _Edit Dictionary Command:
tr: Sözlük _Düzenleme Komutu:

en: _Add Word Command:
tr: Sözcük _Ekleme Komutu:

en: <b>Default Dictionary Configuration</b>
tr: <b>Öntanımlı Sözlük Yapılandırması</b>

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Up
tr: _Yukarı

en: You can change the order on language bar
tr: Dil çubuğundaki sırayı değiştirebilirsiniz

en: _Down
tr: _Aşağı

en: <b>Extended Dictionaries</b>
tr: <b>Genişletilmiş Sözlükler</b>

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: About
tr: Hakkında

en: _Close
tr: _Kapat

en: Edit Shortcut
tr: Kısayolu Düzenle

en: Key Code:
tr: Tuş Kodu:

en: Modifier:
tr: Değiştirici:

en: A_lternate
tr: A_lt

en: Co_ntrol
tr: C_trl

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: _Input Characters
tr: _Giriş Karakterleri

en: _Output Characters
tr: _Çıkış Karakterleri

en: _Left Thumb Shift
tr: _Sol Thumb Shift

en: _Right Thumb Shift
tr: S_ağ Thumb Shift

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Short Label:
tr: _Kısa Etiket:

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _Use your dictionary alone with switching dictionaries
tr: Sözlükleri değiştirerek sözlüğünüzü tek başına _kullanın

en: _Embed your dictionary in the system dictionary
tr: Sözlüğünüzü sistem sözlüğüne _dahil edin

en: Enable the _reverse conversion
tr: _Ters dönüşümü etkinleştir

en: The Anthy engine for the IBus input platform
tr: IBus giriş platformu için Anthy motoru
