ibus-anthy 1.5.10 - en to sv translation catalogue (176 entries)

en: Japanese input method
sv: Japansk inmatningsmetod

en: The Anthy input method is designed for entering Japanese text.
sv: Anthy inmatningsmetoden är utformad för att mata in japansk text.

en: Input methods are typing systems allowing users to input complex languages. They are necessary because these contain too many characters to simply be laid out on a traditional keyboard.
sv: Inmatningsmetoder är skrivsystem som tillåter användare att mata in komplexa språk. De är nödvändiga eftersom dessa innehåller för många tecken för att bara kunna skrivas med ett traditionellt tangentbord.

en: Anthy Input Method
sv: Anthy Inmatningsmetod

en: Could not enable Anthy.
    The end of the content of the file %s/last-record2_default.utf8 in your home directory is not '\n'. I.e. not correct text format.
    Please fix the file or remove it by manual and restart IBus.
sv: Kunde inte aktivera Anthy.
    Slutet på innehållet i filen %s/last-record2_default.utf8 i din hemkatalog är inte '\n'. d.v.s. inte korrekt textformat.
    Vänligen fixa filen eller ta bort den manuellt och starta om IBus.

en: Preferences - Anthy
sv: Inställningar - Anthy

en: Configure Anthy
sv: Konfigurera Anthy

en: Input mode
sv: Inmatningsläge

en: Switch input mode
sv: Ändra inmatningsläge

en: Halfwidth Katakana
sv: Halvbredd Katakana

en: Wide Latin
sv: Bred latin

en: Typing method
sv: Skrivmetod

en: Switch typing method
sv: Ändra skrivmetod

en: Thumb shift
sv: Tumskift

en: Segment mode
sv: Segmentläge

en: Switch conversion mode
sv: Växla konverteringsläge

en: Multiple segment
sv: Multipla segment

en: Single segment
sv: Enstaka segment

en: Immediate conversion (multiple segment)
sv: Omedelbar konvertering (multipla segment)

en: Immediate conversion (single segment)
sv: Omedelbar konvertering (enstaka segment)

en: Dictionary mode
sv: Ordboksläge

en: Switch dictionary
sv: Växla ordbok

en: Dictionary - Anthy
sv: Ordbok - Anthy

note: Translators: "Dic" means 'dictionary', One kanji may be good.
en: Dic
sv: Ord

en: Configure dictionaries
sv: Konfigurera ordböcker

en: Edit dictionaries
sv: Redigera ordböcker

en: Launch the dictionary tool
sv: Starta ordboksverktyget

en: Add words
sv: Lägg till ord

en: Add words to the dictionary
sv: Lägg till ord i ordboken

en: General
sv: Allmänt

en: Zip Code Conversion
sv: Postnummerkonvertering

en: Old Character Style
sv: Gammal teckenstil

en: IBus Anthy Setup
sv: IBus Anthy inställningar

en: Set up IBus Anthy engine
sv: Ställ in IBus Anthy motor

en: Menu label
sv: Menyetikett

en: Command
sv: Kommando

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Description
sv: Beskrivning

note: Translators: "Embd" is an abbreviation of "embedded".
en: Embd
sv: Inbäddad

note: Translators: "Sgl" is an abbreviation of "single".
en: Sgl
sv: Enstaka

en: Input Chars
sv: Inmatning av tecken

en: Output Chars
sv: Utmatning av tecken

en: Input
sv: Inmatning

en: Single
sv: Enstaka

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Customize Romaji Key Table
sv: Anpassa Romaji tangenttabell

en: _Romaji Key Table:
sv: _Romaji tangenttabell:

en: _Output Chars
sv: _Utdatatecken

en: Default
sv: Standard

en: Customize Kana Key Table
sv: Anpassa Kana tangenttabell

en: _Kana Key Table:
sv: _Kana tangenttabell:

en: Japanese Keyboard Layout
sv: Japansk tangentbordslayout

en: U.S. Keyboard Layout
sv: Amerikansk tangentbordslayout

en: Customize Thumb Shift Key Table
sv: Anpassa tumskift tangenttabell

en: _Thumb Shift Key Table:
sv: _Tumskift tangenttabell:

en: Single _Output Chars
sv: Enstaka _utdatatecken

en: Base
sv: Bas

en: NICOLA-J key extension
sv: NICOLA-J tangentförlängning

en: NICOLA-A key extension
sv: NICOLA-A tangentförlängning

en: NICOLA-F key extension
sv: NICOLA-F tangentförlängning

en: FMV KB231-J key extension
sv: FMV KB231-J tangentförlängning

en: FMV KB231-A key extension
sv: FMV KB231-A tangentförlängning

en: FMV KB231-F key extension
sv: FMV KB231-F tangentförlängning

en: FMV KB611-J key extension
sv: FMV KB611-J tangentförlängning

en: FMV KB611-A key extension
sv: FMV KB611-A tangentförlängning

en: FMV KB611-F key extension
sv: FMV KB611-F tangentförlängning

en: Your choosed file has already been added:
sv: Din valda fil har redan lagts till:

en: The file you have chosen does not exist:
sv: Filen du har valt existerar inte:

en: Your choosed file is a directory:
sv: Din valda fil är en katalog:

en: You cannot add dictionaries in the anthy private directory:
sv: Du kan inte lägga till ordböcker i anthy privat katalog:

en: Your file path is not good:
sv: Din filsökväg är inte bra:

en: The engine xml file does not exist:
sv: Motorns xml-fil existerar inte:

en: Anthy keyboard layout is changed. Please restart ibus to reload the layout.
sv: Anthy tangentbordslayout har ändrats. Starta om ibus för att ladda om layouten.

en: Please specify Input Chars
sv: Vänligen specificera indatatecken

en: Please specify Output Chars
sv: Vänligen specificera utdatatecken

en: Please specify Left Thumb Shift Chars
sv: Vänligen specificera Vänster tumskift tecken

en: Please specify Right Thumb Shift Chars
sv: Vänligen specificera höger tumskift tecken

en: Your custom key is not assigned in any sections. Maybe a bug.
sv: Din anpassade tangent är inte tilldelad i några sektioner. Kanske en bugg.

en: Your file does not exist:
sv: Din fil existerar inte:

en: Open Dictionary File
sv: Öppna Ordboksfil

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Edit Dictionary File
sv: Redigera Ordboksfil

en: Your choosed file is not correct.
sv: Din valda fil är inte korrekt.

en: You cannot delete the system dictionary.
sv: Du kan inte ta bort systemordlistan.

en: Your file is not good.
sv: Din fil är inte bra.

en: View Dictionary File
sv: Visa Ordboksfil

en: Please press a key (or a key combination)
sv: Tryck på en tangent (eller en tangentkombination)

en: The dialog will be closed when the key is released
sv: Dialogen stängs när tangenten släpps

en: Invalid keysym
sv: Ogiltig tangentsymbol

en: This keysym is not valid
sv: Denna tangentsymbol är inte giltig

en: None
sv: Ingen

en: FMV KB231 key extension
sv: FMV KB231 tangentförlängning

en: FMV KB611 key extension
sv: FMV KB611 tangentförlängning

en: Keep numpad codes
sv: Behåll numeriska tangentbordets koder

en: Convert characters
sv: Konvertera tecken

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Automatically convert
sv: Konvertera automatiskt

en: Automatically commit
sv: förbinda automatiskt

en: Clear
sv: Rensa

en: Commit
sv: Förbinda

en: Hold
sv: Håll kvar

en: Setup - IBus-Anthy
sv: Ställ in - IBus-Anthy

en: _Input Mode:
sv: _Inmatningsläge:

en: _Typing Method:
sv: _Skrivläge:

en: Conversion _Mode:
sv: Konverterings _läge:

en: <b>Initial Setting</b>
sv: <b>Initiala inställningar</b>

en: <b>Menu Visibility on Status Icon</b>
sv: <b>Menysynlighet på statusikon</b>

en: _Period Style:
sv: _Periodstil:

en: Symbo_l Style:
sv: Symbo_l stil:

en: Numpad _Key Type:
sv: Typ av numeriska knappar:

en: _Behavior on Period:
sv: _Beteende vid punkt:

en: Behavior on _Focus Out:
sv: Beteende vid _Fokusera ut:

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: Candidate _Window Page Size:
sv: Kandidat _fönstersidstorlek:

en: Convert _symbols with the one column width
sv: Konvertera _symboler med en kolumnbredd

en: Convert _numbers with the one column width
sv: Konvertera _nummer med en kolumnbredd

en: Con_vert spaces with the one column width
sv: Kon_vertera mellanslag med en kolumnbredd

en: Swi_tch “Hiragana” and “Latin” with Shift key and Hiragana–Katakana key in preedit
sv: Änd_ra “Hiragana” och “Latin” med Shift tangenten och Hiragana–Katakana tangent i förredigera

en: <b>Other</b>
sv: <b>Annat</b>

en: Conversion
sv: Konvertering

en: _Shortcut Type:
sv: _Genvägstyp:

en: De_fault
sv: St_andard

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Key Binding
sv: Tangentbindning

en: Keyboad _layout:
sv: Tangentbords _layout:

en: <b>Keyboard layout</b>
sv: <b>Tangentbordslayout</b>

en: Typing Method
sv: Skrivmetod

en: _Left Thumb Shift Key:
sv: _Vänstra tummen tumskifttangent:

en: Right _Thumb Shift Key:
sv: Högra _tumme tumskifttangent:

en: Adjust _input method layout to system keyboard layout
sv: Justera layout för _inmatningsmetod till systemets tangentbordslayout

en: Adjust IM layout to XKB layout
sv: Justera IM-layout till XKB-layout

en: Input _Method Layout:
sv: Layout för inmatnings_metod:

en: Restart IBus when you change the keyboard layout
sv: Starta om IBus när du ändrar tangentbordslayouten

en: Restart IBus when you change XKB
sv: Starta om IBus när du ändrar XKB

en: _Additional Key Arrangement:
sv: _Ytterligare tangentarrangemang:

en: '～', '『', '¢', '£' and so on can be output with Thumb Shift key
sv: '～', '『', '¢', '£' och så vidare kan skriva med tumskifttangenten

en: You do not have to reconfigure the system keyboard layout for "Additional Key Arrangement" since this option changes input method layout only in case input method is turned on.
sv: Du behöver inte konfigurera om systemets tangentbordslayout för "Ytterligare tangentarrangemang" eftersom det här alternativet ändrar inmatningsmetodens layout endast om inmatningsmetoden är aktiverad.

en: You do not have to reconfigure XKB since this option changes IM layout only with IM on.
sv: Du behöver inte konfigurera om XKB eftersom detta alternativ endast ändrar IM-layout med IM igång.

en: _Enable semi-voiced sound mark with Shift key
sv: _Aktivera halvröst ljudmärke med Skift-tangenten

en: Seion + Shift can output Handakuon
sv: Seion + Shift kan skriva ut Handakuon

en: Thumb _Shift Key Table:
sv: Tum _Skift tangenttabell:

en: <b>Thumb Shift Layout</b>
sv: <b>Tum skift layout</b>

en: Thumb Shift
sv: Tum skift

en: _Edit Dictionary Command:
sv: _Redigera ordbokskommando:

en: _Add Word Command:
sv: _Lägg till ordkommando:

en: <b>Default Dictionary Configuration</b>
sv: <b>Standardordbokskonfiguration</b>

en: _View
sv: _Visa

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Up
sv: _Upp

en: You can change the order on language bar
sv: Du kan ändra ordningen på språkfältet

en: _Down
sv: _Ner

en: <b>Extended Dictionaries</b>
sv: <b>Utökade ordböcker</b>

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: About
sv: Om

en: _Close
sv: _Stäng

en: Edit Shortcut
sv: Redigera genväg

en: Key Code:
sv: Tangentkod:

en: Modifier:
sv: Modifierare:

en: A_lternate
sv: A_lternera

en: Co_ntrol
sv: Ko_ntroll

en: _Shift
sv: _Skift

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Input Characters
sv: _Inmatning av tecken

en: _Output Characters
sv: _Utdatatecken

en: _Left Thumb Shift
sv: _Vänstra tumskift

en: _Right Thumb Shift
sv: _Högra tumskift

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Short Label:
sv: _Kort etikett:

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Use your dictionary alone with switching dictionaries
sv: _Använd din ordbok ensam när du byter ordböcker

en: _Embed your dictionary in the system dictionary
sv: _Bädda in din ordbok i systemordboken

en: Enable the _reverse conversion
sv: Aktivera _omvänd konvertering

en: The Anthy engine for the IBus input platform
sv: Anthy-motorn för IBus-inmatningsplattformen
