ibus-anthy 1.5.10 - en to fr translation catalogue (176 entries)

en: Japanese input method
fr: Méthode de saisie du japonais

en: The Anthy input method is designed for entering Japanese text.
fr: La méthode de saisie Anthy est conçue pour saisir des textes en japonais.

en: Input methods are typing systems allowing users to input complex languages. They are necessary because these contain too many characters to simply be laid out on a traditional keyboard.
fr: Les méthodes de saisie sont des systèmes permettant aux utilisateurs de saisir des langues complexes. Elles sont nécessaires parce que les trop nombreux caractères de ces langues ne peuvent être disposés sur des claviers classiques.

en: input-method
fr: Méthode de saisie

en: Japanese
fr: Japonais

en: See the upstream release list.
fr: Consultez la liste upstream des versions.

en: Could not enable Anthy.
    The end of the content of the file %s/last-record2_default.utf8 in your home directory is not '\n'. I.e. not correct text format.
    Please fix the file or remove it by manual and restart IBus.
fr: Anthy n’a pas pu être activée.
    Le contenu à la fin du fichier %s/last-record2_default.utf8 de votre dossier personnel n’est pas « \n ». C.-à-d. pas dans un format texte correct.
    Veuillez corriger le fichier ou le supprimer manuellement, puis redémarrez IBus.

en: Preferences - Anthy
fr: Préférences – Anthy

en: Configure Anthy
fr: Configurer Anthy

en: Input mode
fr: Mode de saisie

en: Switch input mode
fr: Changer de mode de saisie

en: Halfwidth Katakana
fr: Katakana demi-chasse

en: Wide Latin
fr: Latin pleine largeur

en: Typing method
fr: Méthode de saisie

en: Switch typing method
fr: Changer de méthode de saisie

en: Segment mode
fr: Mode segments

en: Switch conversion mode
fr: Changer de méthode de conversion

en: Multiple segment
fr: Segments multiples

en: Single segment
fr: Segments simples

en: Immediate conversion (multiple segment)
fr: Conversion immédiate (segments multiples)

en: Immediate conversion (single segment)
fr: Conversion immédiate (segments simples)

en: Dictionary mode
fr: Mode dictionnaire

en: Switch dictionary
fr: Changer de dictionnaire

en: Dictionary - Anthy
fr: Dictionnaire – Anthy

note: Translators: "Dic" means 'dictionary', One kanji may be good.
en: Dic
fr: Dico

en: Configure dictionaries
fr: Configurer les dictionnaires

en: Edit dictionaries
fr: Modifier les dictionnaires

en: Launch the dictionary tool
fr: Lancer l’utilitaire de modification de dictionnaires

en: Add words
fr: Ajouter de nouveaux mots

en: Add words to the dictionary
fr: Ajouter de nouveaux mots au dictionnaire

en: General
fr: Paramètres généraux

en: Zip Code Conversion
fr: Conversion des codes postaux

en: Symbol
fr: Symboles

en: Old Character Style
fr: Anciens caractères

en: Era
fr: Ère

en: Emoji
fr: Émoticône

en: IBus Anthy Setup
fr: Configuration d’IBus Anthy

en: Set up IBus Anthy engine
fr: Configuration du moteur IBus Anthy

en: Menu label
fr: Étiquette du menu

en: Command
fr: Commande

en: Shortcut
fr: Raccourci

note: Translators: "Embd" is an abbreviation of "embedded".
en: Embd
fr: Incorporé

note: Translators: "Sgl" is an abbreviation of "single".
en: Sgl
fr: Unique

en: Input Chars
fr: Caractère(s) d’entrée

en: Output Chars
fr: Caractère(s) de sortie

en: Input
fr: Entrée

en: Single
fr: Unique

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Customize Romaji Key Table
fr: Personnaliser la table des touches Romaji

en: _Romaji Key Table:
fr: Table des touches _Romaji :

en: _Output Chars
fr: Caractère(s) de _sortie

en: Default
fr: Par défaut

en: Customize Kana Key Table
fr: Personnaliser la table des touches Kana

en: _Kana Key Table:
fr: Table des touches _Kana :

en: Japanese Keyboard Layout
fr: Disposition clavier japonais

en: U.S. Keyboard Layout
fr: Disposition clavier américain

en: Customize Thumb Shift Key Table
fr: Personnaliser la table des touches de la méthode Thumb Shift

en: _Thumb Shift Key Table:
fr: Table des touches de la méthode Thumb _Shift :

en: Single _Output Chars
fr: Caractère(s) de s_ortie unique(s)

en: Base
fr: Basique

en: NICOLA-J key extension
fr: Extension de touches NICOLA-J

en: NICOLA-A key extension
fr: Extension de touches NICOLA-A

en: NICOLA-F key extension
fr: Extension de touches NICOLA-F

en: FMV KB231-J key extension
fr: Extension de touches FMV KB231-J

en: FMV KB231-A key extension
fr: Extension de touches FMV KB231-A

en: FMV KB231-F key extension
fr: Extension de touches FMV KB231-F

en: FMV KB611-J key extension
fr: Extension de touches FMV KB611-J

en: FMV KB611-A key extension
fr: Extension de touches FMV KB611-A

en: FMV KB611-F key extension
fr: Extension de touches FMV KB611-F

en: Your choosed file has already been added:
fr: Le fichier que vous avez sélectionné a déjà été ajouté :

en: The file you have chosen does not exist:
fr: Le fichier que vous avez sélectionné n’existe pas :

en: Your choosed file is a directory:
fr: Le fichier que vous avez sélectionné est un dossier :

en: You cannot add dictionaries in the anthy private directory:
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de dictionnaire dans le dossier privé d’Anthy :

en: Your file path is not good:
fr: Le chemin du fichier sélectionné est incorrect :

en: The engine xml file does not exist:
fr: Le fichier xml du moteur n’existe pas :

en: Anthy keyboard layout is changed. Please restart ibus to reload the layout.
fr: La disposition clavier Anthy a changé. Veuillez redémarrer ibus pour charger la nouvelle disposition.

en: Please specify Input Chars
fr: Veuillez spécifier les caractères d’entrée

en: Please specify Output Chars
fr: Veuillez spécifier les caractères de sortie

en: Please specify Left Thumb Shift Chars
fr: Veuillez spécifier les caractères Thumb Shift Gauche

en: Please specify Right Thumb Shift Chars
fr: Veuillez spécifier les caractères Thumb Shift Droit

en: Your custom key is not assigned in any sections. Maybe a bug.
fr: Votre touche personnalisée n’est assignée à aucune section. Cela est sans doute un bogue.

en: Your file does not exist:
fr: Le fichier que vous avez sélectionné n’existe pas :

en: Open Dictionary File
fr: Ouvrir un fichier de dictionnaire

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Edit Dictionary File
fr: Modifier le fichier de dictionnaire

en: Your choosed file is not correct.
fr: Le fichier que vous avez sélectionné est incorrect.

en: You cannot delete the system dictionary.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le dictionnaire système.

en: Your file is not good.
fr: Le fichier que vous avez sélectionné n’est pas bon.

en: View Dictionary File
fr: Voir le fichier de dictionnaire

en: Please press a key (or a key combination)
fr: Veuillez appuyer sur une touche (ou une combinaison de touches)

en: The dialog will be closed when the key is released
fr: La fenêtre se fermera lorsque la touche sera relâchée

en: Invalid keysym
fr: « keysym » invalide

en: This keysym is not valid
fr: Ce « keysym » n’est pas valide

en: None
fr: Aucune

en: FMV KB231 key extension
fr: Extension de touches FMV KB231

en: FMV KB611 key extension
fr: Extension de touches FMV KB611

en: Keep numpad codes
fr: Conserver les codes du pavé numérique

en: Convert characters
fr: Convertir les caractères

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Automatically convert
fr: Convertir automatiquement

en: Automatically commit
fr: Validation automatique

en: Clear
fr: Effacer

en: Commit
fr: Valider

en: Hold
fr: Garder

en: Setup - IBus-Anthy
fr: Configuration – IBus-Anthy

en: _Input Mode:
fr: Mode d’E_ntrée :

en: _Typing Method:
fr: Méthode de Sa_isie :

en: Conversion _Mode:
fr: Mode de _Conversion :

en: <b>Initial Setting</b>
fr: <b>Configuration initiale</b>

en: <b>Menu Visibility on Status Icon</b>
fr: <b>Visibilité du menu sur l’icône d’état</b>

en: _Period Style:
fr: Style de _Ponctuation :

en: Symbo_l Style:
fr: Style de _Symboles :

en: Numpad _Key Type:
fr: Touches du pa_vé numérique :

en: _Behavior on Period:
fr: Comportement _lors de la ponctuation :

en: Behavior on _Focus Out:
fr: Comportement à la perte du _focus :

en: <b>Behavior</b>
fr: <b>Comportement</b>

en: Candidate _Window Page Size:
fr: _Taille de la fenêtre de la liste des candidats :

en: Convert _symbols with the one column width
fr: Convertir les s_ymboles en symboles d’une seule colonne de largeur

en: Convert _numbers with the one column width
fr: Convertir les ch_iffres en chiffres d’une seule colonne de largeur

en: Con_vert spaces with the one column width
fr: Convertir les _espaces en espaces d’une seule colonne de largeur

en: Swi_tch “Hiragana” and “Latin” with Shift key and Hiragana–Katakana key in preedit
fr: Permuter entre les modes « Hiragana » et « Latin » avec la touche Maj et la touche Hiragana-Katakana en pré-édition

en: <b>Other</b>
fr: <b>Autres options</b>

en: _Shortcut Type:
fr: Raccourcis _claviers :

en: De_fault
fr: Par dé_faut

en: _Edit
fr: _Modifier

en: Key Binding
fr: Affectation des touches

en: Keyboad _layout:
fr: Disposition c_lavier :

en: <b>Keyboard layout</b>
fr: <b>Disposition clavier</b>

en: Typing Method
fr: Méthode de saisie

en: _Left Thumb Shift Key:
fr: Touche Thumb Shift _Gauche :

en: Right _Thumb Shift Key:
fr: Touche Thumb Shift _Droite :

en: Adjust _input method layout to system keyboard layout
fr: Utiliser la disposition clavier système pour la méthode d’entrée

en: Adjust IM layout to XKB layout
fr: Utilise la disposition clavier utilisée par XKB pour l’IME

en: Input _Method Layout:
fr: Disposition de la _Méthode de saisie :

en: Restart IBus when you change the keyboard layout
fr: Redémarrez IBus lorsque vous changer la disposition clavier système

en: Restart IBus when you change XKB
fr: Redémarrez IBus lorsque vous changer la configuration XKB

en: _Additional Key Arrangement:
fr: _Arrangements des Touches Additionnelles :

en: '～', '『', '¢', '£' and so on can be output with Thumb Shift key
fr: « ～ », « 『 », « ¢ », « £ », etc. peuvent être tapés avec la touche Thumb Shift

en: You do not have to reconfigure the system keyboard layout for "Additional Key Arrangement" since this option changes input method layout only in case input method is turned on.
fr: Vous n’avez pas besoin de reconfigurer la disposition clavier système pour profiter des « Arrangements des Touches Additionnelles », puisque cette option ne change la disposition de la méthode de saisie que lorsque la méthode de saisie est activée.

en: You do not have to reconfigure XKB since this option changes IM layout only with IM on.
fr: Vous n’avez pas besoin de reconfigurer XKB, puisque cette option ne change que la disposition de l’IME lorsque l’IME est activé.

en: _Enable semi-voiced sound mark with Shift key
fr: Activer les « semi-_voiced sound mark » avec la touche Majuscule

en: Seion + Shift can output Handakuon
fr: Seion + Majuscule peut imprimer Handakuon

en: Thumb _Shift Key Table:
fr: Table des touches Thumb _Shift :

en: <b>Thumb Shift Layout</b>
fr: <b>Disposition Thumb Shift</b>

en: _Edit Dictionary Command:
fr: Commande permettant l’éd_ition du dictionnaire :

en: _Add Word Command:
fr: Commande permettant l’a_jout d’un mot :

en: <b>Default Dictionary Configuration</b>
fr: <b>Configuration du dictionnaire par défaut</b>

en: _View
fr: _Voir

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Up
fr: _Monter

en: You can change the order on language bar
fr: Vous pouvez changer l’ordre dans la barre de langue

en: _Down
fr: _Descendre

en: <b>Extended Dictionaries</b>
fr: <b>Dictionnaires supplémentaires</b>

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: About
fr: À propos

en: _Close
fr: _Fermer

en: Edit Shortcut
fr: Modifier le raccourci

en: Key Code:
fr: Code de touche :

en: Modifier:
fr: Modificateur :

en: A_lternate
fr: A_lternatif

en: _Shift
fr: _Majuscule

en: _Refresh
fr: A_ctualiser

en: _Input Characters
fr: Caractère(s) d’_entrée

en: _Output Characters
fr: Caractères de s_ortie

en: _Left Thumb Shift
fr: Thumb Shift _Gauche

en: _Right Thumb Shift
fr: Thumb Shift D_roit

en: _Remove
fr: _Retirer

en: _Short Label:
fr: _Label court :

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Use your dictionary alone with switching dictionaries
fr: _Utiliser votre dictionnaire tout seul lors du changement de dictionnaire

en: _Embed your dictionary in the system dictionary
fr: Inclur_e votre dictionnaire dans le dictionnaire système

en: Enable the _reverse conversion
fr: Activer la conversion inversée

en: The Anthy engine for the IBus input platform
fr: Le moteur Anthy pour la plateforme de saisie IBus
