ibus-cangjie - en to pt_BR translation catalogue (19 entries)

en: Cangjie input method
pt_BR: Método de entrada Cangjie

en: Cangjie is a radical-based input method, designed to input both Traditional and Simplified Chinese, as well as Japanese.
pt_BR: Cangjie é um método de entrada baseado no radical da palavra, projetado para permitir a entrada de caracteres tanto de Chinês Tradicional quanto de Chinês Simplificado, bem como de Japonês.

en: As it is rarely used outside of Hong Kong (where it is one of the two most used input methods), we strive to provide the best input experience for people of the SAR by default, but provide useful options for others.
pt_BR: Já que tal método é dificilmente usado fora de Hong Kong (onde este é um dos dois métodos de entrada mais usados), nos empenhamos a oferecer, por padrão, a melhor experiência de método de entrada para as pessoas desta região administrativa especial, mas também é oferecido opções úteis para os outros.

en: Quick input method
pt_BR: Método de entrada Quick

en: Quick (also known as “Simplified Cangjie”) is a radical-based input method, designed to input both Traditional and Simplified Chinese, as well as Japanese.
pt_BR: Quick (também conhecido como “Cangjie Simplificado”) é um método de entrada baseado no radical da palavra, projetado para permitir a entrada de caracteres tanto de Chinês Tradicional quanto de Chinês Simplificado, bem como de Japonês.

note: The title of the preferences window for Cangjie
en: Cangjie Preferences
pt_BR: Preferências do Cangjie

note: Tooltip for the preferences "app" for Cangjie
en: Set preferences for the Cangjie input method
pt_BR: Define as preferências para o método de entrada Cangjie

note: The title of the preferences window for Quick
en: Quick Preferences
pt_BR: Preferências do Quick

note: Tooltip for the preferences "app" for Quick
en: Set preferences for the Quick input method
pt_BR: Define as preferências para o método de entrada Quick

note: We support versions 3 and 5 of Cangjie. Most people will think version 3 is the 'standard' one as it is the one used on Windows
en: Standard (Version 3)
pt_BR: Padrão (Versão 3)

note: We support versions 3 and 5 of Cangjie. Version 5 is the newer, supposedly better version, but most people use version 3.
en: Updated (Version 5)
pt_BR: Atualizado (Versão 5)

note: We support versions 3 and 5 of Cangjie, this option lets users choose the one they prefer using.
en: Input Method Version
pt_BR: Versão do método de entrada

note: This is just some text to explain what the other options do.
en: Only characters common in Hong Kong can be inputted by default.
    The following additional characters can be enabled:
pt_BR: Por padrão, apenas caracteres comuns em Hong Kong podem ser inseridos.
    Os seguintes caracteres adicionais podem ser habilitados:

en: Japanese
pt_BR: Japonês

note: If they enable this option, we will return to the users some rarer Chinese characters which they most likely don't need, in addition to the ones we return by default. It should be clear that most users don't need to enable this option.
en: Rare Chinese characters
pt_BR: Caracteres chineses raros

note: This is a list of examples. Do not translate the characters themselves, only translate it so it looks like a list of examples in your own language, but keep these characters as examples.
en: Eg. 诉, 䜣, 㻹
pt_BR: Ex.: 诉, 䜣, 㻹

en: Symbols
pt_BR: Símbolos

note: This is a list of examples. Do not translate the characters themselves, only translate it so it looks like a list of examples in your own language, but keep these characters as examples.
en: Eg. ○, ㈤, →
pt_BR: Ex.: ○, ㈤, →

en: Half-Width Characters
pt_BR: Caracteres de meia largura
