IBus - en to ca translation catalogue (424 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
ca: Precarrega els motors

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
ca: Precarrega els motors durant l'inici de l'IBus

en: Engines order
ca: Ordre dels motors

en: Saved engines order in input method list
ca: Ordre dels motors desats a la llista dels mètodes d'entrada

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
ca: Retard en mil·lisegons de la finestra emergent per a la finestra del commutador IME

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
ca: Estableix el retard de la finestra emergent en mil·lisegons per mostrar la finestra del commutador IME. El valor predeterminat és 400. 0 = Mostra la finestra immediatament. 0 < Retard en mil·lisegons. 0 > No mostra la finestra ni els motors anteriors o següents.

en: Saved version number
ca: Número de la versió desada

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
ca: El número desat de la versió s'usarà per comprovar la diferència entre la versió anterior i l'actual de l'IBus.

en: Latin layouts which have no ASCII
ca: Les disposicions llatines no tenen ASCII

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
ca: La disposició dels EUA és un annex de les disposicions llatines. Es pot ometre la variant.

en: Use xmodmap
ca: Usa xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
ca: Executa xmodmap si existeix .xmodmap o .Xmodmap quan es commutin els motors de l'IBus.

en: Use system keyboard layout
ca: Usa la disposició de teclat del sistema

en: Use system keyboard (XKB) layout
ca: Usa la disposició de teclat del sistema (XKB)

en: Embed Preedit Text
ca: Incrusta el text pre-editat

en: Embed Preedit Text in Application Window
ca: Incrusta el text pre-editat a la finestra de l'aplicació

en: Use global input method
ca: Usa el mètode d'entrada global

en: Share the same input method among all applications
ca: Comparteix el mateix mètode d'entrada amb totes les aplicacions

en: Enable input method by default
ca: Habilita el mètode d'entrada predeterminat

en: Enable input method by default when the application gets input focus
ca: Habilita el mètode d'entrada predeterminat quan l'aplicació obté el focus de l'entrada

en: DConf preserve name prefixes
ca: DConf conserva els prefixos de nom

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
ca: Prefixos de tecles DConf per aturar la conversió del nom

en: Trigger shortcut keys
ca: Drecera de teclat per a l'activador

en: The shortcut keys for turning input method on or off
ca: La drecera de teclat per habilitar o inhabilitar el mètode d'entrada

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ca: Drecera de teclat de l'activador per gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
ca: Habilita les dreceres de teclat

en: The shortcut keys for turning input method on
ca: La drecera de teclat per activar el mètode d'entrada

en: Disable shortcut keys
ca: Inhabilita les dreceres de teclat

en: The shortcut keys for turning input method off
ca: La drecera de teclat per desactivar el mètode d'entrada

en: Next engine shortcut keys
ca: Drecera de teclat del motor següent

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
ca: La drecera de teclat per commutar al següent mètode d'entrada de la llista

en: Prev engine shortcut keys
ca: Drecera de teclat del motor anterior

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
ca: La drecera de teclat per commutar al mètode d'entrada anterior de la llista

en: Auto hide
ca: Oculta automàticament

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
ca: El comportament de la propietat «panel». 0 = No es mostra, 1 = S'amaga automàticament, 2 = Es mostra sempre

en: Language panel position
ca: Posició del quadre d'idiomes

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
ca: Segueix el cursor d'entrada en el cas que sempre es mostri el quadre

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
ca: Si és cert, el quadre segueix el cursor d'entrada en el cas que sempre es mostri el quadre. Si és fals, el quadre es mostra en una ubicació fixa.

en: The milliseconds to show property panel
ca: Mil·lisegons per mostrar el quadre de propietats

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
ca: Els mil·lisegons per mostrar el quadre de propietats després de rebre l'enfocament o quan se'n canviïn les propietats.

en: Orientation of lookup table
ca: Orientació de la taula de cerca

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
ca: Orientació de la taula de cerca. 0 = Horitzontal, 1 = Vertical

en: Show icon on system tray
ca: Mostra la icona a la safata del sistema

en: Show input method name
ca: Mostra el nom del mètode d'entrada

en: Show input method name on language bar
ca: Mostra el nom del mètode d'entrada a la barra d'idioma

en: RGBA value of XKB icon
ca: Valor RGBA de la icona XKB

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
ca: La icona XKB mostra la cadena de text de la disposició, la cadena de text es renderitza amb el valor RGBA. El valor RGBA pot ser 1. un color de X11, 2. un valor hexadecimal amb el format «#rrggbb» on «r», «g» i «b» són dígits hexadecimals per al roig, verd i blau, 3. un color RGB amb el format «rgb(r,g,b)» o 4. Un color RGBA amb el format «rgba(r,g,b,a)» on «r», «g», i «b» són nombres enters en l'interval de 0 a 255 o valors de percentatge en l'interval de 0% a 100%, i «a» té un valor en punt flotant en l'interval de 0 a 1 per l'alfa.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
ca: Els mil·lisegons per mostrar el quadre d'icona amb una propietat

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
ca: Els mil·lisegons per mostrar el quadre d'icona des de la icona del motor, en una icona de propietat, sempre que s'activin els motors, si la propietat s'especifica amb el valor icon-prop-key a IBusEngineDesc. Si el valor és 0, no hi ha retard i la icona de propietat es mostra automàticament.

en: Use custom font
ca: Usa un tipus de lletra personalitzat

en: Use custom font name for language panel
ca: Usa un tipus de lletra personalitzat per al quadre d'idiomes

en: Custom font
ca: Tipus de lletra personalitzat

en: Custom font name for language panel
ca: Tipus de lletra personalitzat per al quadre d'idiomes

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ca: Drecera de teclat d'Unicode per gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
ca: La drecera de teclat per activar o desactivar el tecleig d'Unicode

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ca: Drecera de teclat d'emojis per gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
ca: La drecera de teclat per activar o desactivar el tecleig d'emojis

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
ca: El nom del tipus de lletra personalitzat per als caràcters emoji al diàleg dels emojis

en: Default language for emoji dictionary
ca: Idioma predeterminat per al diccionari emoji

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
ca: Trieu l'idioma predeterminat per ls diccionaris dels emojis al diàleg d'emojis. El valor $lang s'aplica a /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: favorite emoji list on emoji dialog
ca: llista d'emojis preferits al diàleg dels emojis

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
ca: Podeu visualitzar els emojis preferits a la llista d'emojis, si aquesta llista té qualsevol caràcter.

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
ca: llista de les anotacions emoji preferides al diàleg dels emojis

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
ca: En aquesta llista podeu assignar una anotació per a un emoji preferit.

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
ca: Si les anotacions emoji poden coincidir o no parcialment

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
ca: Si les anotacions emoji poden coincidir o no amb una cadena parcial en comptes de la coincidència exacta.

en: Match emoji annotations with the specified length
ca: Coincidència de les anotacions emoji amb la llargada especificada

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
ca: Coincidència parcial de les anotacions emoji amb el nombre de caràcters especificat en comptes de la coincidència exacta.

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
ca: Trieu una condició per coincidir parcialment amb les anotacions emoji

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
ca: Trieu una de les condicions següents per coincidir parcialment amb les anotacions emoji: 0 == Coincidència del prefix, 1 == Coincidència del sufix, 2 == La coincidència conté

en: Load the emoji data at the time of startup
ca: Carrega les dades emoji en el moment de l'inici

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
ca: Si és cert, es carregaran les dades emoji al moment de l'inici. Caldran uns 10 MB de memòria per a carregar les dades. Si és fals, es carregaran les dades emoji quan s'obri el diàleg emoji al començament.

en: Load the Unicode data at the time of startup
ca: Carrega les dades Unicode en el moment de l'inici

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
ca: Si és cert, es carregaran les dades Unicode al moment de l'inici. Caldran uns 15 MB de memòria per a carregar les dades. Si és fals, es carregaran les dades Unicode quan s'obri el diàleg emoji al començament.

en: Other
ca: Altres

en: Select a language
ca: Selecciona un idioma

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: More…
ca: Més…

en: About
ca: Quant a

en: _Close
ca: _Tanca

en: Language: %s
ca: Idioma: %s

en: Keyboard layout: %s
ca: Disposició del teclat: %s

en: Author: %s
ca: Autor: %s

en: Description:
ca: Descripció:

en: Select an input method
ca: Seleccioneu un mètode d'entrada

note: add button
en: _Add
ca: _Afegeix

note: create im name & icon column
en: Input Method
ca: Mètode d'entrada

en: IBus Preferences
ca: Preferències de l'IBus

en: Set IBus Preferences
ca: Establiu les preferències de l'IBus

en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: Key code:
ca: Codi de la tecla:

en: Modifiers:
ca: Modificadors:

note: apply button
en: _Apply
ca: _Aplica

note: delete button
en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
ca: Premeu una tecla (o una combinació de tecles).
    El diàleg es tancarà quan es deixi anar la tecla.

en: Please press a key (or a key combination)
ca: Premeu una tecla (o una combinació de tecles)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
ca: Usa la drecera de teclat amb la tecla de majúscules per canviar a l'anterior mètode d'entrada

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
ca: No s'està executant el dimoni de l'IBus. El voleu iniciar?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
ca: S'ha iniciat l'IBus! Si no podeu usar-lo, afegiu les línies següents al vostre $HOME/.bashrc; després torneu a entrar a l'escriptori.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
ca: El dimoni de l'IBus no s'ha pogut iniciar en %d segons.

en: Select keyboard shortcut for %s
ca: Seleccioneu la drecera de teclat per a %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
ca: Commutació dels mètodes d'entrada

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Top left corner
ca: Cantonada superior esquerra

en: Top right corner
ca: Cantonada superior dreta

en: Bottom left corner
ca: Cantonada inferior esquerra

en: Bottom right corner
ca: Cantonada inferior dreta

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Do not show
ca: No mostrar

en: Hide automatically
ca: Ocultar automàticament

en: Always
ca: Sempre

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
ca: La drecera de teclat per commutar al següent mètode d'entrada de la llista

en: Next input method:
ca: Següent mètode d'entrada:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
ca: La drecera de teclat per canviar al mètode d'entrada anterior de la llista

en: Previous input method:
ca: Mètode d'entrada anterior:

en: Enable or disable:
ca: Habilita o inhabilita:

en: Enable:
ca: Habilita:

en: Disable:
ca: Inhabilita:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
ca: <b>Dreceres de teclat</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
ca: Estableix l'orientació dels candidats a la taula de cerca

en: Candidates orientation:
ca: Orientació dels candidats:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
ca: Estableix el comportament de l'IBus sobre com mostrar o ocultar la barra d'idiomes

en: Show property panel:
ca: Mostra el quadre de propietats:

en: Language panel position:
ca: Posició del quadre d'idiomes:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
ca: Mostra el nom del mètode d'entrada a la barra d'idiomes quan s'activi la casella de selecció

en: Embed preedit text in application window
ca: Incrusta el text pre-editat en la finestra de l'aplicació

en: Embed the preedit text of input method in the application window
ca: Incrusta el text pre-editat del mètode d'entrada en la finestra de l'aplicació

en: Use custom font:
ca: Usa el tipus de lletra personalitzat:

en: <b>Font and Style</b>
ca: <b>Tipus de lletra i estil</b>

en: Add the selected input method into the enabled input methods
ca: Afegeix el mètode d'entrada seleccionat als mètodes d'entrada habilitats

en: _Remove
ca: Sup_rimeix

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
ca: Suprimeix el mètode d'entrada seleccionat dels mètodes d'entrada habilitats

en: _Up
ca: A_munt

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
ca: Mou amunt el mètode d'entrada seleccionat en la llista de mètodes habilitats

en: _Down
ca: A_vall

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
ca: Mou avall el mètode d'entrada seleccionat en els mètodes d'entrada habilitats

en: _About
ca: _Quant a

en: Show information of the selected input method
ca: Mostra la informació del mètode d'entrada seleccionat

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: Show setup of the selected input method
ca: Mostra la configuració del mètode d'entrada seleccionat

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
ca: <small><i>El mètode d'entrada actiu pot canviar-se amb els seleccionats en l'anterior llista prement les dreceres de teclat o en fer clic a la icona del quadre.</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
ca: La drecera de teclat per habilitar les conversions de les anotacions emoji o els noms Unicode

en: Emoji annotation:
ca: Anotació emoji:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
ca: La drecera de teclat per habilitar les conversions de la posició del codi Unicode

en: Unicode code point:
ca: Posició del codi Unicode:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
ca: Estableix un tipus de lletra dels candidats Unicode al diàleg dels emojis

en: Unicode font:
ca: Tipus de lletra Unicode:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
ca: Estableix l'idioma de les anotacions emoji al diàleg dels emojis

en: Emoji annotation language:
ca: Idioma d'anotació emoji:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
ca: Fes coincidir parcialment les anotacions emoji amb la següent condició i més que el nombre de caràcters:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
ca: Si les anotacions emoji poden coincidir amb una cadena parcial en comptes de la coincidència exacta

en: Prefix match
ca: Coincidència del prefix

en: Suffix match
ca: Coincidència del sufix

en: Containing match
ca: La coincidència conté

en: <b>Keyboard Layout</b>
ca: <b>Disposició del teclat</b>

en: <b>Global input method settings</b>
ca: <b>Paràmetres del mètode d'entrada global</b>

en: Advanced
ca: Avançat

en: Activities
ca: Activitats

en: Animals & Nature
ca: Animals i natura

en: Flags
ca: Banderes

en: Food & Drink
ca: Menjar i beguda

en: Objects
ca: Objectes

en: Symbols
ca: Símbols

en: Travel & Places
ca: Viatges i llocs

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
ca: Llatí bàsic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
ca: Llatí-1 suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
ca: Llatí ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
ca: Llatí ampliat-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
ca: Extensions IPA

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
ca: Modificador de l'espaiat de les lletres

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
ca: Combinació de les marques diacrítiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
ca: Grec i copte

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
ca: Ciríl·lic suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
ca: Armeni

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
ca: Hebreu

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
ca: Àrab

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
ca: Siríac

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
ca: Àrab suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
ca: Samarità

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
ca: Siríac suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
ca: Àrab ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bengali
ca: Bengalí

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
ca: Tàmil

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kannada
ca: Kanarès

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Malayalam
ca: Malaiàlam

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala
ca: Singalès

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
ca: Tai

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lao
ca: Laosià

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
ca: Tibetà

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar
ca: Birmà

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
ca: Georgià

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
ca: Etiòpic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
ca: Etiòpic suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ca: Sil·labaris aborígens unificats del Canadà

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
ca: Rúnic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagalog
ca: Tagal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
ca: Mongol

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ca: Sil·labaris ampliats aborígens unificats del Canadà

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
ca: Tai Lue nou

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
ca: Símbols Khmer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
ca: Bugui

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
ca: Combinació ampliada de les marques diacrítiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
ca: Balinès

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
ca: Sundanès

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
ca: Ciríl·lic ampliat-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
ca: Sundanès suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
ca: Extensions vèdiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
ca: Extensions fonètiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
ca: Extensions fonètiques suplementàries

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ca: Combinació suplementària de les marques diacrítiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
ca: Llatí ampliat addicional

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
ca: Grec ampliat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
ca: Puntuació general

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
ca: Superíndexs i subíndexs

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
ca: Símbols de moneda

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ca: Combinació de les marques diacrítiques per als símbols

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
ca: Símbols semblants a lletres

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
ca: Formes de nombres

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
ca: Fletxes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
ca: Operadors matemàtics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
ca: Tècnics variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
ca: Imatges de control

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
ca: Reconeixement òptic de caràcters

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
ca: Alfanumèrics delimitats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
ca: Dibuixos de quadres

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
ca: Elements de blocs

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
ca: Figures geomètriques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
ca: Símbols variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ca: Símbols-A matemàtics variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
ca: Fletxes-A suplementàries

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
ca: Plantilles en Braille

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
ca: Fletxes-B suplementàries

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ca: Símbols-B matemàtics variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
ca: Operadors matemàtics suplementaris

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ca: Símbols i fletxes variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
ca: Glagolític

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
ca: Llatí ampliat-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
ca: Copte

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
ca: Georgià suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
ca: Etiòpic ampliat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
ca: Ciríl·lic ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
ca: Puntuació suplementària

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
ca: Radicals suplementaris del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
ca: Radicals Kangxi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
ca: Caràcters de descripció ideogràfica

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
ca: Símbols i puntuació del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
ca: Hangul compatible amb el Jamo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
ca: Bopomofo ampliat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
ca: Traços del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
ca: Extensions fonètiques Katakana

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
ca: Lletres i mesos delimitats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
ca: Compatibilitat del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ca: Extensió A d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
ca: Símbols d'hexagrames Yijing

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
ca: Ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
ca: Sil·labari Yi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
ca: Radicals Yi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
ca: Ciríl·lic ampliat-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
ca: Lletres amb modificació del to

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
ca: Llatí ampliat-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
ca: Formes de nombres comuns de l'Índic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
ca: Devanagari ampliat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
ca: Hangul Jamo ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
ca: Javanès

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
ca: Myanmar ampliat-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cham
ca: Txam

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
ca: Myanmar ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
ca: Ampliacions Meetei Mayek

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
ca: Etiòpic ampliat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
ca: Llatí ampliat-E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
ca: Cherokee suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
ca: Sil·labari Hangul

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
ca: Hangul Jamo ampliat-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
ca: Substitucions altes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
ca: Substitucions altes d'ús privat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
ca: Substitucions baixes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
ca: Àrea d'ús privat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
ca: Ideogrames de compatibilitat del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
ca: Formes de presentació alfabètica

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
ca: Formes A de presentació àrab

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
ca: Selectors de variació

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
ca: Formes verticals

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
ca: Combinació de mitges marques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
ca: Formes de compatibilitat del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
ca: Variants de formes petites

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
ca: Formes B de presentació àrab

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ca: Formes d'amplada mitjana i completa

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
ca: Especials

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
ca: Conjunt lineal B de síl·labes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
ca: Ideogrames B lineals

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
ca: Nombres de l'egeu

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
ca: Nombres del grec antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
ca: Símbols antics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
ca: Disc de Phaistos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
ca: Lici

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
ca: Cari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
ca: Nombres epact coptes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
ca: Cursiva antiga

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
ca: Gòtic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
ca: Permià antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
ca: Ugarític

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
ca: Persa antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
ca: Albanès caucasià

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear A
ca: Lineal A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
ca: Conjunt de síl·labes del xipriota

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
ca: Arameu imperial

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
ca: Arameu de Palmira

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
ca: Nabateu

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
ca: Fenici

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lydian
ca: Lidi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
ca: Jeroglífics meroítics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
ca: Formes i valors meroítics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
ca: Àrab del sud antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
ca: Àrab del nord antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Avestan
ca: Avèstic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
ca: Inscripcions del parthià

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
ca: Inscripcions del pahlavi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
ca: Turc antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
ca: Hongarès antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
ca: Mongol suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
ca: Cuneïforme

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ca: Nombres i puntuació cuneïforme

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
ca: Cuneïforme anterior a les dinasties

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
ca: Jeroglífics egipcis

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
ca: Jeroglífics d'Anatòlia

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
ca: Símbols i puntuació ideogràfiques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
ca: Símbols musicals bizantins

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
ca: Símbols musicals

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
ca: Notació musical en grec antic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
ca: Símbols tai xuan jing

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
ca: Palets xinesos per comptar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ca: Símbols matemàtics alfanumèrics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
ca: Glagolític suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ca: Símbols alfabètics matemàtics àrabs

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
ca: Fitxes del Mahjong

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
ca: Fitxes del dòmino

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
ca: Cartes de joc

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ca: Suplement alfanumèric tancat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
ca: Suplement ideogràfic tancat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
ca: Símbols i pictogrames variats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
ca: Emoticones

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
ca: Dingbats ornamentals

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
ca: Símbols de transports i mapes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
ca: Símbols químics

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
ca: Figures geomètriques ampliades

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
ca: Fletxes-C suplementàries

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
ca: Símbols i pictogrames suplementaris

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
ca: Extensió B d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
ca: Extensió C d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
ca: Extensió D d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
ca: Extensió E d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
ca: Extensió F d'ideogrames unificats del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ca: Ideogrames suplementaris de compatibilitat del CJK

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
ca: Etiquetes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
ca: Suplement dels selectors de variació

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
ca: Àrea A d'ús privat suplementari

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
ca: Àrea B d'ús privat suplementari

en: List engine name only
ca: Mostra tan sols el nom del motor

en: Can't connect to IBus.
ca: No es pot connectar amb l'IBus.

en: language: %s
ca: idioma: %s

en: No engine is set.
ca: No s'ha establert cap motor.

en: Set global engine failed.
ca: S'ha produït un error en establir el motor global.

en: Get global engine failed.
ca: S'ha produït un error en obtenir el motor global.

en: Read the system registry cache.
ca: Llegeix la memòria cau del registre del sistema.

en: Read the registry cache FILE.
ca: Llegeix el FITXER de la memòria cau del registre.

en: The registry cache is invalid.
ca: La memòria cau del registre no és vàlida.

en: Write the system registry cache.
ca: Escriu la memòria cau del registre del sistema.

en: Write the registry cache FILE.
ca: Escriu el FITXER de la memòria cau del registre.

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
ca: Usa els camins d'esquema del motor en comptes del nucli de l'IBus, el qual pot tenir els valors separats amb comes.

en: Resetting…
ca: S'està restablint…

en: Done
ca: Fet

en: Set or get engine
ca: Estableix o obté el motor

en: Exit ibus-daemon
ca: Surt de l'ibus-daemon

en: Show available engines
ca: Mostra els motors disponibles

en: (Not implemented)
ca: (No implementat)

en: Restart ibus-daemon
ca: Reinicia el dimoni de l'IBus

en: Show version
ca: Mostra la versió

en: Show the content of registry cache
ca: Mostra el contingut de la memòria cau del registre

en: Create registry cache
ca: Crea la memòria cau del registre

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
ca: Mostra l'adreça D-Bus del dimoni de l'IBus

en: Show the configuration values
ca: Mostra els valors de la configuració

en: Reset the configuration values
ca: Restableix els valors de la configuració

en: Save emoji on dialog to clipboard
ca: Desa l'emoji del diàleg al porta-retalls

en: Show this information
ca: Mostra aquesta informació

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
ca: Ús: %s ORDRE [OPCIÓ...]

en: Commands:
ca: Ordres:

en: %s is unknown command!
ca: %s no és una ordre reconeguda!

en: Favorites
ca: Preferits

en: Others
ca: Altres

en: Open Unicode choice
ca: Obre el selector Unicode

en: Bring back emoji choice
ca: Torna a la selecció emoji

en: Page Down
ca: Av Pàg

en: Page Up
ca: Re Pàg

en: Show emoji variants
ca: Mostra les variants dels emojis

en: Close
ca: Tanca

en: Menu
ca: Menú

en: Click to view a warning message
ca: Cliqueu per a veure un missatge d'avís

en: Loading a Unicode dictionary:
ca: S'està carregant un diccionari Unicode:

en: Code point: %s
ca: Posició del codi: %s

en: Has emoji variants
ca: Té variants d'emoji

en: Description: %s
ca: Descripció: %s

en: None
ca: Sense

en: Annotations: %s
ca: Anotacions: %s

en: Name: %s
ca: Nom: %s

en: Alias: %s
ca: Àlies: %s

en: Emoji Choice
ca: Selecciona l'emoji

en: Unicode Choice
ca: Unicode triat

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
ca: No s'ha pogut obtenir l'aplicació de text actual, si us plau torneu-li a donar el focus, p. ex., premeu Esc diverses vegades per sortir del mode escriptura emoji, cliqueu a l'escriptori i de nou en la vostra aplicació.

en: Canceled to choose an emoji.
ca: S'ha cancel·lat per triar un emoji.

en: Copied an emoji to your clipboard.
ca: S'ha copiat un emoji al vostre porta-retalls.

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
ca: «TIPUS DE LLETRA» per als caràcters emoji en el diàleg dels emojis

en: FONT
ca: TIPUS DE LLETRA

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
ca: ca

en: LANG
ca: IDIOMA

en: Emoji annotations can be match partially
ca: Les anotacions emoji poden coincidir parcialment

en: Match with the length of the specified integer
ca: Coincideix amb la llargada de l'enter especificat

en: Match with the condition of the specified integer
ca: Coincideix amb la condició de l'enter especificat

en: IBus Panel
ca: Quadre de l'IBus

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
ca: L'IBus és un bus d'entrada intel·ligent per a Linux/Unix.

en: Preferences
ca: Preferències

en: Restart
ca: Reinicia

en: Quit
ca: Surt
