IBus - en to fa translation catalogue (38 entries)

en: Enable shortcut keys
fa: فعال‌کردن کلیدهای میانبر

en: Other
fa: دیگر

en: _Cancel
fa: _انصراف

en: _OK
fa: _تأیید

en: About
fa: درباره

en: _Close
fa: _بستن

en: Language: %s
fa: زبان: %s

en: Author: %s
fa: نویسنده: %s

en: Description:
fa: شرح:

note: add button
en: _Add
fa: ا_فزودن

en: Keyboard shortcuts
fa: میانبرهای صفحه‌کلید

note: apply button
en: _Apply
fa: _اعمال

note: delete button
en: _Delete
fa: _حذف

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Top left corner
fa: گوشه بالا سمت چپ

en: Top right corner
fa: گوشه بالا سمت راست

en: Bottom left corner
fa: گوشه پایین سمت چپ

en: Bottom right corner
fa: چوشه پایین سمت راست

en: Custom
fa: انتخابی

en: Do not show
fa: نمایش نده

en: Always
fa: همیشه

en: Enable or disable:
fa: فعال یا غیرفعال:

en: Enable:
fa: فعال:

en: Disable:
fa: غیرفعال:

en: Language panel position:
fa: موقعیت پنل زبان:

en: Use custom font:
fa: استفاده از فونت انتخابی

en: General
fa: اصلی

en: _Remove
fa: _حذف

en: _Up
fa: _بالا

en: _Down
fa: _پایین

en: _About
fa: _درباره

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Restart
fa: راه‌اندازی مجدد

en: Quit
fa: ترک

note: Translators: If your locale is RTL, the msgstr is "default:RTL". * Otherwise the msgstr is "default:LTR".
en: default:LTR
fa: default:RTL
