ibus 1.5.20 - en to ja translation catalogue (595 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
ja: プリロードエンジン

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
ja: ibus 起動時のプリロードエンジン

en: Engines order
ja: エンジンの順序

en: Saved engines order in input method list
ja: 入力メソッドの一覧の中から保存されたエンジンの順序

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
ja: IME 切り替えウィンドウのポップアップ遅延時間 (ミリ秒単位)

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
ja: IME 切り替えウィンドウのポップアップ表示を遅延させるミリ秒数を指定します。デフォルトは 400 ミリ秒です。「0 =」ならウィンドウが直ちに表示されます。「0 <」にすると指定したミリ秒数遅延します。「0 >」の場合はウィンドウは表示されず前のエンジンまたは次のエンジンに切り替わります。

en: Saved version number
ja: 保存されているバージョン番号

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
ja: 保存されているバージョン番号は、以前インストールした ibus のバージョンと現在の ibus のバージョンの違いをチェックする場合に使用されます。

en: Latin layouts which have no ASCII
ja: ASCII を持たないラテンレイアウト

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
ja: US レイアウトはラテンレイアウトに追加されます。variant は省略可能です。

en: Use xmodmap
ja: xmodmap を使用する

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
ja: ibus エンジンが切り替えられたときに .xmodmap もしくは .Xmodmap が存在すれば xmodmap を実行します。

en: Use system keyboard layout
ja: システムのキーボードレイアウトを使用する

en: Use system keyboard (XKB) layout
ja: システムのキーボード (XKB) レイアウトを使用する

en: Embed Preedit Text
ja: 前編集テキストを組み込む

en: Embed Preedit Text in Application Window
ja: アプリケーションウィンドウに前編集テキストを組み込みます

en: Use global input method
ja: グローバル入力メソッドを使用する

en: Share the same input method among all applications
ja: すべてのアプリケーション間で同じ入力メソッドを共有する

en: Enable input method by default
ja: デフォルトで入力メソッドを有効にする

en: Enable input method by default when the application gets input focus
ja: アプリケーションで入力が必要とされる場合にはデフォルトで入力メソッドを有効にします

en: DConf preserve name prefixes
ja: DConf により名前のプレフィックスを維持する

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
ja: 名前の変換を阻止する DConf キーのプレフィックスです

en: Trigger shortcut keys
ja: トリガーショートカットキー

en: The shortcut keys for turning input method on or off
ja: 入力メソッドをオンまたはオフするためのショートカットキー

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ja: gtk_accelerator_parse のためのトリガーショートカットキー

en: Enable shortcut keys
ja: ショートカットキーを有効にする

en: The shortcut keys for turning input method on
ja: 入力メソッドをオンに切り替えるためのショートカットキー

en: Disable shortcut keys
ja: ショートカットキーを無効にする

en: The shortcut keys for turning input method off
ja: 入力メソッドをオフに切り替えるためのショートカットキー

en: Next engine shortcut keys
ja: 次のエンジンへのショートカットキー

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
ja: 一覧内の次の入力メソッドに切り替えるためのショートカットキー

en: Prev engine shortcut keys
ja: 前のエンジンへのショートカットキー

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
ja: 一覧内のひとつ前の入力メソッドに切り替えるためのショートカットキー

en: Auto hide
ja: 自動的に隠す

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
ja: プロパティーパネルの挙動。 0 = 表示しない、1 = 自動的に隠す、2 = 常に表示する

en: Language panel position
ja: 言語パネルの位置

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
ja: パネルが常に表示されている場合に入力カーソルに従う

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
ja: true ならば、パネルが常に表示されている場合にパネルは入力カーソルに従います。false ならば、パネルは固定位置に表示されます。

en: The milliseconds to show property panel
ja: プロパティーパネルを表示するミリ秒

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
ja: フォーカスインまたはプロパティが変更された後でプロパティーパネルを表示するミリ秒。

en: Orientation of lookup table
ja: 検索テーブルの向き

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
ja: 検索テーブルの向きです。0 = 横、1 = 縦

en: Show icon on system tray
ja: システムトレイにアイコンを表示する

en: Show input method name
ja: 入力メソッド名を表示する

en: Show input method name on language bar
ja: 言語バーに入力メソッド名を表示する

en: RGBA value of XKB icon
ja: XKB アイコンの RGBA 値

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
ja: XKB アイコンはレイアウト文字列を表示してその文字列は RGBA 値で描画されます。RGBA 値は次のいずれかを選ぶことができます。1. X11 からの色彩名、2. 書式 '#rrggbb' の16進数値で、その 'r', 'g', 'b' は赤、緑、青の16進数の数字のこと、3. 書式 'rgb(r,g,b)' の RGB カラー、4. 書式 'rgba(r,g,b,a)' の RGBA カラーで、その 'r', 'g', 'b' は 0 から 255 までの範囲内の整数値か 0% から 100% までの範囲内のパーセンテージのことで、'a' はアルファ値の 0 から 1 までの範囲内の浮動小数値のこと。

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
ja: プロパティー用にパネルアイコンを表示する遅延時間 (ミリ秒単位)

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
ja: あるプロパティーが IBusEngineDesc の icon-prop-key の値に指定されている場合、エンジンが切り替えられたときはいつでも、エンジンアイコンを表示の後にそのプロパティーをパネルアイコンを表示するためのミリ秒単位の遅延時間。値が 0 の場合、遅延無くプロパティーアイコンが即時に表示される。

en: Use custom font
ja: カスタムフォントを使用する

en: Use custom font name for language panel
ja: 言語パネル用にカスタムフォント名を使用する

en: Custom font
ja: カスタムフォント

en: Custom font name for language panel
ja: 言語パネル用のカスタムフォント名

en: Use custom theme
ja: カスタムテーマを使用する

en: Use custom theme name for language panel
ja: 言語パネル用にカスタムテーマ名を使用する

en: Custom theme
ja: カスタムテーマ

en: Custom theme name for language panel
ja: 言語パネル用のカスタムテーマ名

en: Use custom icon
ja: カスタムアイコンを使用する

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
ja: 候補ウィンドウ上の矢印ボタン用のアイコン名を使用する

en: Custom icon
ja: カスタムアイコン

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
ja: 候補ウィンドウ上の矢印ボタン用のアイコン名

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
ja: 候補ウィンドウ上で入力メソッドの言語でグリフを選択する

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
ja: いくつかのコードポイントは異なるグリフを持ち、Pango は言語属性からグリフを決定する。値が真の場合、Pango は IBus エンジンの言語からグリフを選択し、値が偽の場合、デスクトップのロケールから選択する。

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ja: gtk_accelerator_parse のための Unicode ショートカットキー

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
ja: Unicode 入力の有効と無効を切り替えるためのショートカットキー

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ja: gtk_accelerator_parse のための絵文字ショートカットキー

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
ja: 絵文字入力の有効と無効を切り替えるためのショートカットキー

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上の絵文字用のカスタムフォント名

en: Default language for emoji dictionary
ja: 絵文字辞書用のデフォルトの言語

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
ja: 絵文字ダイアログ上の絵文字辞書のデフォルトの言語を選択します。その値 $lang は、/usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict に適用されます。

en: favorite emoji list on emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上のお気に入り絵文字リスト

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
ja: このリストが文字を含む場合、絵文字リスト上にお気に入りの絵文字を表示することができます。

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上のお気に入りの絵文字ルビリスト

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
ja: このリストの中にお気に入りの絵文字用のルビを指定できます。

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
ja: 絵文字ルビを部分一致させることを可能にするか否か

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
ja: 絵文字ルビを完全一致ではなく部分文字列で一致させることを可能にするか否か。

en: Match emoji annotations with the specified length
ja: 指定した長さで絵文字ルビを一致させる

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
ja: 絵文字ルビを完全一致ではなく指定した文字数で部分一致させる。

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
ja: 絵文字ルビを部分一致させる条件を選ぶ

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
ja: 絵文字ルビを部分一致させる次の条件のうちの１つを選ぶ: 0 == 文頭一致、1 == 文末一致、2 == 文中一致

en: Load the emoji data at the time of startup
ja: 起動時に絵文字データを読み込む

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
ja: true の場合、起動時に絵文字データを読み込みます。約 10 MBメモリーがデータを読み込むために必要になります。false の場合、初めて絵文字ダイアログを開く時に絵文字データを読み込みます。

en: Load the Unicode data at the time of startup
ja: 起動時に Unicode データを読み込む

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
ja: true の場合、起動時に Unicode データを読み込みます。約 15 MB メモリーがデータを読み込むために必要になります。false の場合、初めて絵文字ダイアログを開く時に Unicode データを読み込みます。true の場合、常に絵文字データが読み込まれた後で、Unicode データが読み込まれます。

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
ja: Copyright © 2007-2010 Peng Huang
    Copyright © 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
ja: その他

en: Select a language
ja: 言語の選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: More…
ja: さらに…

en: About
ja: 情報

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Language: %s
ja: 言語: %s

en: Keyboard layout: %s
ja: キーボードレイアウト: %s

en: Author: %s
ja: 作者: %s

en: Description:
ja: 説明:

en: Select an input method
ja: 入力メソッドの選択

note: add button
en: _Add
ja: 追加(_A)

note: create im name & icon column
en: Input Method
ja: 入力メソッド

en: IBus Preferences
ja: IBus の設定

en: Set IBus Preferences
ja: IBus を設定します

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Key code:
ja: キーコード:

en: Modifiers:
ja: 修飾キー:

note: apply button
en: _Apply
ja: 適用(_A)

note: delete button
en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
ja: キー (もしくはキーの組み合わせ) を入力してください。
    キーを離すとダイアログを閉じます。

en: Please press a key (or a key combination)
ja: キー (もしくはキーの組み合わせ) を入力してください

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
ja: 以前の入力メソッドに切り替えるにはショートカットにシフトキーを付けて使用します

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
ja: IBus デーモンが実行されていません。起動しますか？

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
ja: IBus は起動されています。IBus が使用できない場合は、次の行を $HOME/.bashrc に追記し、デスクトップにログインし直してみてください。
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
ja: IBus デーモンを %d 秒以内に開始できませんでした。

en: Select keyboard shortcut for %s
ja: %s のキーボードショートカットを選択

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
ja: 入力メソッドの切り替え中

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical
ja: 縦

en: Top left corner
ja: 左上

en: Top right corner
ja: 右上

en: Bottom left corner
ja: 左下

en: Bottom right corner
ja: 右下

en: Custom
ja: カスタム

en: Do not show
ja: 表示しない

en: Hide automatically
ja: 自動的に隠す

en: Always
ja: 常に表示する

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
ja: 一覧内の次の入力メソッドに切り替えるためのショートカットキー

en: Next input method:
ja: 次の入力メソッド:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
ja: 一覧内のひとつ前の入力メソッドに切り替えるためのショートカットキー

en: Previous input method:
ja: ひとつ前の入力メソッド:

en: ...
ja: …

en: Enable or disable:
ja: 切り替え:

en: Enable:
ja: 有効:

en: Disable:
ja: 無効:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
ja: <b>キーボードショートカット</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
ja: ルックアップテーブルの中で候補ウィンドウの向きを設定します

en: Candidates orientation:
ja: 候補ウィンドウの向き:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
ja: 言語バーをどのように表示するもしくは隠すかの ibus の動作を設定します

en: Show property panel:
ja: プロパティーパネルを表示する:

en: Language panel position:
ja: 言語パネルの位置:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
ja: チェックボックスにチェック付けると、言語バーに入力メソッド名が表示されます

en: Embed preedit text in application window
ja: アプリケーションウィンドウに前編集テキストを組み込む

en: Embed the preedit text of input method in the application window
ja: アプリケーションウィンドウに入力メソッドのプリエディットテキストを組み込みます

en: Use custom font:
ja: カスタムフォントを使用する:

en: <b>Font and Style</b>
ja: <b>フォントとスタイル</b>

en: General
ja: 一般

en: Add the selected input method into the enabled input methods
ja: 選択した入力メソッドを有効な入力メソッドへ追加します

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
ja: 選択した入力メソッドを有効な入力メソッドから削除します

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
ja: 有効な入力メソッド一覧内で選択した入力メソッドを上へ移動させます

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
ja: 有効な入力メソッド一覧内で選択した入力メソッドを下へ移動させます

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Show information of the selected input method
ja: 選択した入力メソッドの情報を表示します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Show setup of the selected input method
ja: 選択した入力メソッドの設定を表示します

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
ja: <small><i>アクティブな入力メソッドは、キーボードショートカットキーを押すかパネルアイコンをクリックすることによってリストされている中から１つの入力メソッドを選択することで切り替えることが可能です。</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
ja: 絵文字ルビまたは Unicode 名の変換を可能にするショートカットキー

en: Emoji annotation:
ja: 絵文字ルビ:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
ja: Unicode コードポイント変換を可能にするショートかっトーキー

en: Unicode code point:
ja: Unicode コードポイント:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上の Unicode 候補のフォントを設定

en: Unicode font:
ja: Unicode フォント:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上の絵文字ルビの言語を設定します

en: Emoji annotation language:
ja: 絵文字ルビの言語:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
ja: 絵文字ルビを次の条件と文字数以上で部分一致させる:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
ja: 絵文字ルビを完全一致ではなく部分文字列で一致させることが可能かどうか

en: Prefix match
ja: 文頭一致

en: Suffix match
ja: 文末一致

en: Containing match
ja: 文中一致

en: Emoji
ja: 絵文字

en: <b>Keyboard Layout</b>
ja: <b>キーボードレイアウト</b>

en: <b>Global input method settings</b>
ja: <b>グローバル入力メソッドの設定</b>

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
ja: 重複したコードポイントのために候補ウィンドウ上で入力メソッドの言語でグリフを選択する

en: Use custom theme:
ja: カスタムテーマを使用する:

en: Choose a theme of the candidate window
ja: 候補ウィンドウ上のテーマを選択する

en: Use custom icon:
ja: カスタムアイコンを使用する:

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
ja: 候補ウィンドウ上で矢印ボタンのテーマを選択する

en: <b>Font and Theme</b>
ja: <b>フォントとテーマ</b>

en: Advanced
ja: 詳細

en: Activities
ja: 活動

en: Animals & Nature
ja: 動物と自然

en: Component
ja: 構成要素

en: Flags
ja: 国旗

en: Food & Drink
ja: 食べ物と飲み物

en: Objects
ja: 物体

en: People & Body
ja: 人と体

en: Smileys & Emotion
ja: 顔文字と感情

en: Symbols
ja: 記号

en: Travel & Places
ja: 旅行と場所

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
ja: 基本ラテン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
ja: ラテン1補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
ja: ラテン文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
ja: ラテン文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
ja: IPA 拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
ja: 前進を伴う修飾文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
ja: ダイアクリティカルマーク (合成可能)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
ja: ギリシア文字及びコプト文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
ja: キリール文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
ja: キリール文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
ja: アルメニア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
ja: アラビア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
ja: シリア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
ja: アラビア文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thaana
ja: ターナ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: NKo
ja: ンコ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
ja: サマリア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mandaic
ja: マンダ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
ja: シリア文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
ja: アラビア文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
ja: アラビア文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bengali
ja: ベンガル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Oriya
ja: オリヤー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
ja: タミル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Telugu
ja: テルグ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kannada
ja: カンナダ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
ja: タイ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lao
ja: ラオス文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
ja: チベット文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar
ja: ミャンマー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
ja: グルジア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
ja: エチオピア文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee
ja: チェロキー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja: 統合カナダ先住民音節

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ogham
ja: オガム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
ja: ルーン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagalog
ja: タガログ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buhid
ja: ブヒッド文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagbanwa
ja: タグバヌア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer
ja: クメール文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
ja: モンゴル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ja: 統合カナダ先住民音節拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Limbu
ja: リンブ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Le
ja: タイ ロ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
ja: 新タイ ロ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
ja: クメール文字用記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
ja: ブギス文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Tham
ja: ラーンナー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
ja: ダイアクリティカルマーク (合成可能) 拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
ja: バリ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
ja: スンダ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Batak
ja: バタク文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lepcha
ja: レプチャ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ol Chiki
ja: オル・チキ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
ja: キリール文字拡張 C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
ja: グルジア文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
ja: スンダ文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
ja: ヴェーダ文字拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
ja: 音声記号拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
ja: 音声記号拡張補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja: ダイアクリティカルマーク (合成可能) 補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
ja: ラテン文字拡張追加

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
ja: ギリシア文字拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
ja: 一般句読点

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
ja: 上付き・下付き

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
ja: 通貨記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja: 記号用ダイアクリティカルマーク (合成可能)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
ja: 文字様記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
ja: 数字に準じるもの

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
ja: 矢印

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
ja: 数学記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
ja: その他の技術用記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
ja: 制御機能用記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
ja: 光学的文字認識、OCR

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
ja: 囲み英数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
ja: けい線素片

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
ja: ブロック要素

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
ja: 幾何学模様

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
ja: その他の記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dingbats
ja: 装飾記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja: その他の数学記号 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
ja: 補助矢印 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
ja: 点字図形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
ja: 補助矢印 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ja: その他の数学記号 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
ja: 補助数学記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ja: その他の記号及び矢印

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
ja: ラテン文字拡張 C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
ja: コプト文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
ja: グルジア文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
ja: エチオピア文字拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
ja: キリール文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
ja: 補助句読点

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
ja: CJK 部首補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
ja: 康熙部首

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
ja: 漢字構成記述文字、IDC

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
ja: CJK の記号及び句読点

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hiragana
ja: ひらがな

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana
ja: カタカナ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo
ja: 注音字母

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kanbun
ja: 漢文用記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
ja: 注音字母拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
ja: CJK の筆画

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
ja: 片仮名拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
ja: 囲み CJK 文字・月

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
ja: CJK 互換用文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja: CJK 統合漢字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
ja: 易経記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
ja: CJK 統合漢字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
ja: イ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
ja: イ文字部首

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu
ja: リス文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vai
ja: ヴァイ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
ja: キリール文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum
ja: バムン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
ja: 声調修飾文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
ja: ラテン文字拡張 D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syloti Nagri
ja: シロティナグリ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
ja: 共通インド数字に準じるもの

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phags-pa
ja: パスパ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
ja: デーヴァナーガリー文字拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kayah Li
ja: カヤー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rejang
ja: ルジャン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
ja: ハングル字母拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
ja: ジャワ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
ja: ミャンマー文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cham
ja: チャム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
ja: ミャンマー文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Viet
ja: タイ・ヴェト文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
ja: マニプリ文字拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
ja: エチオピア文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
ja: ラテン文字拡張 E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
ja: チェロキー文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek
ja: マニプリ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
ja: ハングル音節文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
ja: ハングル字母拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
ja: 上位代用符号位置

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
ja: 上位私用代用符号位置

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
ja: 下位代用符号位置

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
ja: 私用領域

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
ja: CJK 互換漢字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
ja: アルファベット表示形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
ja: アラビア表示形 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
ja: 字形選択子

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
ja: 縦書き形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
ja: 半記号 (合成可能)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
ja: CJK 互換形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
ja: 小字形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
ja: アラビア表示形 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja: 半角・全角形

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
ja: 特殊用途文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
ja: 線文字 B 音節文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
ja: 線文字 B 表意文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
ja: エーゲ数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
ja: 古代ギリシア数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
ja: 古代記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
ja: ファイストスの円盤の文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
ja: リキア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
ja: カリア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
ja: コプト・エパクト数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
ja: 古代イタリア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
ja: ゴート文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
ja: 古代ペルム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
ja: ウガリト文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
ja: 古代ペルシャ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Deseret
ja: デザレット文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shavian
ja: シェイヴィアン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Osmanya
ja: オスマニア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Osage
ja: オセージ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elbasan
ja: エルバサン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
ja: カフカース・アルバニア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vithkuqi
ja: ビタクチェ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear A
ja: 線文字 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-F
ja: ラテン文字拡張 F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
ja: キプロス音節文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
ja: アラム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
ja: パラミラ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
ja: ナバテア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hatran
ja: ハトラ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
ja: フェニキア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lydian
ja: リディア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
ja: メロエ記念碑文体

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
ja: メロエ草書体

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
ja: 古典南アラビア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
ja: 古典北アラビア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Manichaean
ja: マニ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Avestan
ja: アヴェスター文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
ja: 碑文パルティア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
ja: 碑文パフラヴィー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Psalter Pahlavi
ja: 聖詠パフラヴィー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
ja: 古テュルク文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
ja: ロヴァーシュ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanifi Rohingya
ja: ハニーフィー・ロヒンギャ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rumi Numeral Symbols
ja: ルーミー数字記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yezidi
ja: ヤズィーディー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-C
ja: アラビア文字拡張 C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Sogdian
ja: 旧ソグド文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sogdian
ja: ソグド文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Uyghur
ja: 古ウイグル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chorasmian
ja: ホラズム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elymaic
ja: エリマイス文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Brahmi
ja: ブラーフミー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaithi
ja: カイティ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sora Sompeng
ja: ソラ・ソンペン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chakma
ja: チャクマ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahajani
ja: マハージャニー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sharada
ja: シャラダ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala Archaic Numbers
ja: シンハラ旧数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khojki
ja: ホジャ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Multani
ja: ムルターニー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khudawadi
ja: フダーワーディー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Grantha
ja: グランタ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Newa
ja: ネワ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tirhuta
ja: ティルフータ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Siddham
ja: 悉曇文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modi
ja: モーディー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
ja: モンゴル文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Takri
ja: タクリ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ahom
ja: アーホム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dogra
ja: ドーグリー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Warang Citi
ja: ワラング・クシティ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dives Akuru
ja: ディヴェ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nandinagari
ja: ナンディナーガリー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Zanabazar Square
ja: ザナバザル方形文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Soyombo
ja: ソヨンボ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
ja: 統合カナダ先住民音節拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Pau Cin Hau
ja: パウ・チン・ハウ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
ja: デーヴァナーガリー文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bhaiksuki
ja: バイクシュキー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Marchen
ja: マルチェン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Masaram Gondi
ja: マサラム・ゴーンディー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gunjala Gondi
ja: グンジャラ・ゴーンディー文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Makasar
ja: マカサル文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kawi
ja: カウィ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu Supplement
ja: リス文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
ja: タミル文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
ja: くさび形文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ja: くさび形文字の数字及び句読点

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
ja: シュメール楔形文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypro-Minoan
ja: キュプロ・ミノア文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
ja: ヒエログリフ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
ja: ヒエログリフ文字書式制御記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
ja: アナトリア・ヒエログリフ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum Supplement
ja: バムン文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mro
ja: ムロ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bassa Vah
ja: バサ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Pahawh Hmong
ja: パハウ・フモン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Medefaidrin
ja: メデファイドリン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miao
ja: ポラード文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
ja: 漢字の記号及び句読点

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut
ja: 西夏文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
ja: 西南文字の構成要素

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khitan Small Script
ja: 契丹小さなスクリプト

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Supplement
ja: 西夏文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-B
ja: 仮名文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
ja: 仮名文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-A
ja: 仮名文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Kana Extension
ja: 小書き仮名拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nushu
ja: 女書

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Duployan
ja: デュプロワイエ式速記

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shorthand Format Controls
ja: 速記書式制御記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Znamenny Musical Notation
ja: ズナメニ聖歌記譜法

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
ja: ビザンチン音楽記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
ja: 音楽記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
ja: 古代ギリシア記譜法

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mayan Numerals
ja: マヤ数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
ja: 太玄経記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
ja: 算木用数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja: 数学用英数字記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sutton SignWriting
ja: サットン手話表記法

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-G
ja: ラテン文字拡張 G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
ja: グラゴル文文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-D
ja: キリール文字拡張 D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nyiakeng Puachue Hmong
ja: ニアケン・プアチェ・フモン文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Toto
ja: トト文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Wancho
ja: ワンチョ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-B
ja: エチオピア文字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mende Kikakui
ja: メンデ文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Adlam
ja: アドラム文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Indic Siyaq Numbers
ja: インド・シヤク数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ottoman Siyaq Numbers
ja: オスマン・シヤク数字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ja: アラビア数学用英数字記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
ja: 麻雀牌

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
ja: ドミノ牌

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
ja: トランプ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ja: 囲み英数字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
ja: 囲み表意文字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
ja: その他の記号と絵文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
ja: 顔文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
ja: オーナメント

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
ja: 交通と地図の記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
ja: 錬金術記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
ja: 幾何学模様拡張

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
ja: 補助矢印 C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
ja: 補助記号と絵文字

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
ja: チェス記号

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
ja: 記号と絵文字拡張 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
ja: レガシーコンピューティングのシンボル

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja: CJK 統合漢字拡張 B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
ja: CJK 統合漢字拡張 C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
ja: CJK 統合漢字拡張 D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
ja: CJK 統合漢字拡張 E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
ja: CJK 統合漢字拡張 F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja: CJK 互換漢字補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension G
ja: CJK 統合漢字拡張 G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension H
ja: CJK 統合漢字拡張 H

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
ja: タグ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
ja: 字形選択子補助

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
ja: 補助私用領域 A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
ja: 補助私用領域 B

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
ja: im-module TYPE を "gtk2"、"gtk3" もしくは "gtk4" に設定する。デフォルトは "gtk3"。

en: List engine name only
ja: エンジン名のみ表示

en: Can't connect to IBus.
ja: IBus に接続できません。

en: language: %s
ja: 言語: %s

en: No engine is set.
ja: エンジンが設定されていません。

en: Set global engine failed.
ja: グローバルエンジンの設定に失敗しました。

en: Get global engine failed.
ja: グローバルエンジンの取得に失敗しました。

en: Start or restart daemon with "direct" or "systemd" TYPE.
ja: "direct" もしくは "systemd" TYPE でデーモンをスタートまたはリスタートする。

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
ja: SYSTEMD_SERVICE ファイルでデーモンをスタートまたはリスタートする。

en: Show debug messages.
ja: デバッグメッセージを表示する。

en: Read the system registry cache.
ja: システムレジストリーキャッシュを読み込みます。

en: Read the registry cache FILE.
ja: レジストリーキャッシュ FILE を読み込みます。

en: The registry cache is invalid.
ja: レジストリーキャッシュは無効です。

en: Write the system registry cache.
ja: システムレジストリーキャッシュを書き込みます。

en: Write the registry cache FILE.
ja: レジストリーキャッシュ FILE を書き込みます。

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
ja: ibus コアの代わりにエンジンのスキーマパスを使用し、コンマで区切られた値が可能です。

en: Resetting…
ja: 初期化中…

en: Done
ja: 完了

en: Set or get engine
ja: エンジンを設定もしくは表示する

en: Exit ibus-daemon
ja: ibus-daemon を終了する

en: Show available engines
ja: 利用可能なエンジンを表示する

en: (Not implemented)
ja: (実装されていません)

en: Restart ibus-daemon
ja: ibus-daemon を再起動する

en: Start ibus-daemon
ja: ibus-daemon を起動する

en: Show version
ja: バージョンを表示する

en: Show the content of registry cache
ja: レジストリーキャッシュの内容を表示する

en: Create registry cache
ja: レジストリーキャッシュを作成する

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
ja: ibus-daemon の D-Bus アドレスを表示する

en: Show the configuration values
ja: 設定値を表示する

en: Reset the configuration values
ja: 設定値を初期化する

en: Save emoji on dialog to clipboard
ja: ダイアログ上の絵文字をクリップボードに保存する

en: Retrieve im-module value from GTK instance
ja: GTK インスタンスから im-module 値を読み出す

en: Show this information
ja: この情報を表示する

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
ja: 使い方: %s コマンド [オプション...]

en: Commands:
ja: コマンド:

en: %s is unknown command!
ja: %s は不明なコマンドです。

en: Connect Wayland input method protocol
ja: Wayland 入力メソッドプロトコルに接続する

en: Execute ibus-daemon if it's not running
ja: 起動していなければ、ibus-daemon を実行する

en: ibus-daemon's arguments
ja: ibus-daemon の引数

en: Verbose logging
ja: 詳細のログを取る

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Others
ja: その他

en: Open Unicode choice
ja: Unicode の選択を開く

en: Bring back emoji choice
ja: 絵文字の選択に戻る

en: Page Down
ja: ページをめくる

en: Page Up
ja: ページを戻す

en: Show emoji variants
ja: 絵文字異形を表示する

en: Close
ja: 閉じる

en: Menu
ja: メニュー

en: Click to view a warning message
ja: 警告メッセージを閲覧するためにクリックしてください

en: Loading a Unicode dictionary:
ja: Unicode の辞書を読み込んでいます:

en: Code point: %s
ja: コードポイント: %s

en: Has emoji variants
ja: 絵文字異形あり

en: Description: %s
ja: 説明: %s

en: None
ja: なし

en: Annotations: %s
ja: ルビ: %s

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Alias: %s
ja: 別名: %s

en: Emoji Choice
ja: 絵文字の選択

en: Unicode Choice
ja: Unicode の選択

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
ja: 現在のテキストアプリケーションを取得するのに失敗しました。アプリケーションを再フォーカスさせてください。例えば、Esc キーを数回入力して絵文字入力モードを開放し、デスクトップをクリックして、テキストアプリケーションを再度クリックしてください。

en: Canceled to choose an emoji.
ja: 絵文字の選択を取り消しました。

en: Copied an emoji to your clipboard.
ja: クリップボードに絵文字をコピーしました。

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
ja: 絵文字ダイアログ上の絵文字用の「フォント」

en: FONT
ja: フォント

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
ja: 絵文字ダイアログ上のルビ用の「言語」。例「en」

en: LANG
ja: 言語

en: Emoji annotations can be match partially
ja: 絵文字ルビを部分一致させることが可能になる

en: Match with the length of the specified integer
ja: 指定した数字をもつ長さで一致させる

en: Match with the condition of the specified integer
ja: 指定した数字の条件で一致させる

en: IBus Panel
ja: IBus パネル

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
ja: パネルアイコン上でマウスの中ボタンをクリックすることで、動作メニューと状況メニューを切り替えることが可能です。

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input Devices" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can copy the 'Exec=' line in %s file to a configuration file of the session. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
ja: IBus は %s におけるデスクトップセッションから呼ばれるべきです。KDE では、'%s' を起動し、「入力デバイス」->「仮想キーボード」セクションにいき、「%s」アイコンを選択し「適用」ボタンをクリックすることで、%s における IBus を構成することが可能です。他のデスクトップセッションでは、%s ファイルの中で 'Exec=' の行をセッションの構成ファイルにコピーできます。「Wayland 入力メソッド」構成について、それぞれのドキュメントを参考にしてください。「Wayland 入力メソッド」を構成する前に、デスクトップセッション内で QT_IM_MODULE と GTK_IM_MODULE の環境変数は未定義であることを確認してください。

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
ja: QT_IM_MODULE と GTK_IM_MODULE の環境変数を未定義にしてください。そして 'ibus-daemon --panel disable' は %s コンポーネントの子プロセスとして起動されるべきです。

en: IBus Notification
ja: IBus 通知

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
ja: 構成された入力メソッド %s は IBus 入力メソッドに存在しないので、"US" レイアウトがあなたの入力メソッドの代わりに構成されました。

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
ja: 構成された入力メソッドの少なくとも１つが IBus 入力メソッドに存在しません。

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
ja: `ibus-setup` をコマンドを実行して、"入力メソッド" タブを開いて、入力メソッドを再度構成してください。

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
ja: IBus は Linux/Unix のためのインテリジェントな入出力バスです。

en: Preferences
ja: 設定

en: Restart
ja: 再起動

en: Quit
ja: 終了
