ibus 1.5.21 - en to pt translation catalogue (93 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
pt: Mecanismos de pré-carregamento

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
pt: Mecanismos de pré-carregamento durante o arranque de ibus

en: Engines order
pt: Ordem de mecanismos

en: Saved engines order in input method list
pt: Ordem de mecanismos guardados na lista de métodos de entrada

en: Saved version number
pt: Número de versão guardado

en: Use xmodmap
pt: Utilizar xmodmap

en: Use system keyboard layout
pt: Utilizar disposição do teclado do sistema

en: Use system keyboard (XKB) layout
pt: Utilizar disposição do teclado do sistema (XKB)

en: Use global input method
pt: Utilizar método de entrada global

en: Enable input method by default
pt: Ativar método de entrada por predefinição

en: Enable shortcut keys
pt: Ativar teclas de atalho

en: Disable shortcut keys
pt: Desativar teclas de atalho

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
pt: Direitos de Autor (c) 2007-2010 Peng Huang
    Direitos de Autor (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
pt: Outros

en: Select a language
pt: Selecione um idioma

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: More…
pt: Mais…

en: About
pt: Sobre

en: _Close
pt: _Fechar

en: Language: %s
pt: Idioma: %s

en: Keyboard layout: %s
pt: Disposição do teclado: %s

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Description:
pt: Descrição:

en: Select an input method
pt: Selecione um método de entrada

note: add button
en: _Add
pt: _Adicionar

note: create im name & icon column
en: Input Method
pt: Método de Entrada

en: IBus Preferences
pt: Preferências de IBus

en: Set IBus Preferences
pt: Definir Preferências de IBus

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

note: apply button
en: _Apply
pt: _Aplicar

note: delete button
en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Do not show
pt: Não mostrar

en: Hide automatically
pt: Ocultar automaticamente

en: Always
pt: Sempre

en: Enable or disable:
pt: Ativar ou desativar:

en: Enable:
pt: Ativar:

en: Disable:
pt: Desativar:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
pt: <b>Atalhos de Teclado</b>

en: General
pt: Geral

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Up
pt: Para _Cima

en: _Down
pt: Para _Baixo

en: _About
pt: _Sobre

en: Show information of the selected input method
pt: Mostrar informação do método de entrada selecionado

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: Emoji annotation:
pt: Anotação de emoji:

en: <b>Keyboard Layout</b>
pt: <b>Atalhos de Teclado</b>

en: <b>Global input method settings</b>
pt: <b>Definições globais do método de entrada</b>

en: Advanced
pt: Avançado

en: Activities
pt: Atividades

en: Animals & Nature
pt: Animais e Natureza

en: Component
pt: Componente

en: Flags
pt: Bandeiras

en: Food & Drink
pt: Comida e Bebidas

en: Objects
pt: Objetos

en: Symbols
pt: Símbolos

en: Travel & Places
pt: Viagem e Locais

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
pt: Extensões de IPA

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
pt: Suplemento de Mongolian

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
pt: Suplemento de Tamil

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
pt: Componentes de Tangut

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
pt: Suplemento de Kana

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
pt: Suplemento de Glagolitic

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
pt: Cartas

en: Resetting…
pt: A redefinir...

en: Done
pt: Concluído

en: Show available engines
pt: Mostrar mecanismos disponíveis

en: (Not implemented)
pt: (Não implementado)

en: Show version
pt: Mostrar versão

en: Show the configuration values
pt: Mostrar os valores da configuração

en: Reset the configuration values
pt: Redefinir os valores da configuração

en: Save emoji on dialog to clipboard
pt: Guardar emoji na janela para a área de transferência

en: Show this information
pt: Mostrar esta informação

en: Commands:
pt: Comandos:

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Others
pt: Outros

en: Page Down
pt: Página para Baixo

en: Page Up
pt: Página para Cima

en: Show emoji variants
pt: Mostrar variantes de emoji

en: Close
pt: Fechar

en: Click to view a warning message
pt: Clique para ver uma mensagem de aviso

en: Loading a Unicode dictionary:
pt: A carregar um dicionário Unicode:

en: Has emoji variants
pt: Tem variantes de emoji

en: Description: %s
pt: Descrição: %s

en: None
pt: Nenhum

en: Annotations: %s
pt: Anotações: %s

en: Name: %s
pt: Nome: %s

en: Canceled to choose an emoji.
pt: Cancelado para escolher um emoji.

en: Copied an emoji to your clipboard.
pt: Copiado um emoji para a sua área de transferência.

en: Preferences
pt: Preferências

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Quit
pt: Sair

note: Translators: If your locale is RTL, the msgstr is "default:RTL". * Otherwise the msgstr is "default:LTR".
en: default:LTR
pt: predefinição:LTR
