ibus 1.5.20 - en to sv translation catalogue (511 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
sv: Förhandsladda maskiner

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
sv: Förhandsladda maskiner när ibus startas upp

en: Engines order
sv: Maskinordning

en: Saved engines order in input method list
sv: Sparad maskinordning i listan över inmatningsmetoder

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
sv: Fördröjning i millisekunder för pop-up-fönster för IME-byte

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
sv: Ange fördröjningen i millisekunder för att visa pop-up-fönstret för IME-byte. Standard är 400. 0 = Visa fönstret omedelbart. 0 < Vänta millisekunder. 0 > Visa inte fönstret och byt till föregående/nästa maskin.

en: Saved version number
sv: Sparade versionsnummer

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
sv: Sparade versionsnummer kommer användas för att kontrollera skillnaden mellan versionen på den tidigare installerade ibus:en och den nuvarande ibus:en.

en: Latin layouts which have no ASCII
sv: Latinsk layout som inte har ASCII

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
sv: USA-layout läggs till till den Latinska layouten, varianten kan utelämnas.

en: Use xmodmap
sv: Använd xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
sv: Kör xmodmap om .xmodmap eller .Xmodmap finns när ibus-maskiner byts.

en: Use system keyboard layout
sv: Använd systemets tangentbordslayout

en: Use system keyboard (XKB) layout
sv: Använd systemets (XKB) tangentbordslayout

en: Embed Preedit Text
sv: Bädda in förredigerad text

en: Embed Preedit Text in Application Window
sv: Bädda in förredigerad text i programfönstret

en: Use global input method
sv: Använd den globala inmatningsmetoden

en: Share the same input method among all applications
sv: Dela samma inmatningsmetod mellan alla program

en: Enable input method by default
sv: Aktivera inmatningsmetoden som standard

en: Enable input method by default when the application gets input focus
sv: Aktivera inmatningsmetoden som standard när programmet får inmatningsfokus

en: DConf preserve name prefixes
sv: DConf namnbevarandeprefix

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
sv: Prefix av DConf-tangenter för att förhindra namnkonvertering

en: Trigger shortcut keys
sv: Utlös kortkommandon

en: The shortcut keys for turning input method on or off
sv: Kortkommandot för att slå på och av inmatningsmetoden

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
sv: Utlös kortkommando för gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
sv: Aktivera kortkommandon

en: The shortcut keys for turning input method on
sv: Kortkommandot för att slå på inmatningsmetoden

en: Disable shortcut keys
sv: Avaktivera kortkommandon

en: The shortcut keys for turning input method off
sv: Kortkommandot för att slå av inmatningsmetoden

en: Next engine shortcut keys
sv: Kortkommandon för nästa maskin

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
sv: Kortkommandot för att byta till nästa inmatningsmetod i listan

en: Prev engine shortcut keys
sv: Kortkommandon för föregående maskin

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
sv: Kortkommandot för att byta till föregående inmatningsmetod

en: Auto hide
sv: Dölj automatiskt

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
sv: Beteendet hos egenskapspanelen. 0 = Visa inte, 1 = Dölj automatiskt 2 = Visa alltid

en: Language panel position
sv: Språkpanelens position

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
sv: Följ inmatningsmarkören i fallet när panelen alltid visas

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
sv: Om sant följer panelen inmatningsmarkören i fallet när panelen alltid visas. Om falskt visas panelen på en bestämd plats.

en: The milliseconds to show property panel
sv: Antalet millisekunder att visa egenskapspanelen

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
sv: Antalet millisekunder att visa egenskapspanelen efter infokusering eller att egenskaperna ändrats.

en: Orientation of lookup table
sv: Orienteringen på uppslagningstabellen

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
sv: Orienteringen på uppslagningstabellen. 0 = horisontellt, 1 = vertikalt

en: Show icon on system tray
sv: Visa ikonen i aktivitetsfältet

en: Show input method name
sv: Välj namn på inmatningsmetoden

en: Show input method name on language bar
sv: Visa inmatningsmetodens namn i språkpanelen

en: RGBA value of XKB icon
sv: RGBA-värde på XKB-ikonen

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
sv: XKB-ikonen visar layout-strängen och strängen visas med RGBA-värdet. RGBA-värdet kan vara 1. ett färgnamn från X11, 2. ett hexadecimalt värde på formen ”#rrggbb” där ”r”, ”g” och ”b” är hexadecimala siffror för rött, grönt och blått, 3. en RGB-färg på formen ”rgb(r,g,b)” eller 4. en RGBA-färg på formen ”rgba(r,g,b,a)” där ”r”, ”g” och ”b” är antingen heltal i intervallet 0 till 255 eller procentsatser i intervallet 0% till 100%, och ”a” är ett flyttalsvärde i intervallet 0 till 1 för alfa.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
sv: Antalet millisekunder att visa panelikonen för en egenskap

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
sv: Antalet millisekunder att visa panelikonen från maskinikonen för en egenskapsikon när maskinen byts om egenskapen anges av värdet på icon-prop-key i IBusEngineDesc. Om värdet är 0, ingen fördröjning och egenskapsikonen visas omedelbart.

en: Use custom font
sv: Använd anpassat typsnitt

en: Use custom font name for language panel
sv: Använd det anpassade typsnittsnamnet till språkpanelen

en: Custom font
sv: Anpassat typsnitt

en: Custom font name for language panel
sv: Anpassat typsnittsnamn till språkpanelen

en: Use custom theme
sv: Använd anpassat tema

en: Use custom theme name for language panel
sv: Använd det anpassade temanamnet till språkpanelen

en: Custom theme
sv: Anpassat tema

en: Custom theme name for language panel
sv: Anpassat temanamn till språkpanelen

en: Use custom icon
sv: Använd anpassad ikon

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
sv: Använd anpassat ikonnamn för pilknappar i kandidatfönstret

en: Custom icon
sv: Anpassad ikon

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
sv: Anpassat ikonnamn för pilknappar i kandidatfönstret

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
sv: Välj glyfer med inmatningsmetodens språk på kandidatfönstret

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
sv: Några kodpunkter har andra glyfer och Pango väljer glyfen från språkattributet. Pango väljer glyfer från IBus-motorns språk om värdet är sant och väljer dem från skrivbordslokalen om värdet är falskt.

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
sv: Unicode-kortkommandon för gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
sv: Kortkommandot för att slå på och av Unicode-inmatning

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
sv: Emoji-kortkommando för gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
sv: Kortkommandot för att slå på och av emoji-inmatning

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
sv: Anpassat typsnitt för emoji-tecken i emoji-dialogen

en: Default language for emoji dictionary
sv: Standardspråk för emoji-ordlista

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
sv: Välj ett standardspråk med emoji-ordlistor i emoji-dialogen. Värdet $lang används i /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: favorite emoji list on emoji dialog
sv: favorit-emoji-lista i emoji-dialogen

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
sv: Du kan visa favorit-emoji:erna i emoji-listan om denna lista har några tecken.

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
sv: favorit-emoji-annoteringslista i emoji-dialogen

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
sv: Du kan tilldela en annotering för en favorit-emoji i denna lista.

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
sv: Huruvida emoji-annotationer kan matchas partiellt eller inte

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
sv: Huruvida emoji-annotationer kan matchas med en partiell sträng istället för den exakta matchningen eller inte.

en: Match emoji annotations with the specified length
sv: Matcha emoji-annotationer med den angivna längden

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
sv: Matcha emoji-annotationer partiellt med mer än det angivna antalet tecken istället för den exakta matchningen.

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
sv: Välj ett villkor för att matcha emoji-annotationer partiellt

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
sv: Välj en av följande villkor för att matcha emoji-annotationer partiellt: 0 == prefixmatchning, 1 == suffixmatchning, 2 == innehållsmatchning

en: Load the emoji data at the time of startup
sv: Läs in emoji-data vid uppstartstillfället

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
sv: Läs in emoji-data vid uppstartstillfället om sant. Ungefär 10 MB minne behövs för att läsa in datan. Läs emoji-datan när emoji-dialogen öppnas i början om falskt.

en: Load the Unicode data at the time of startup
sv: Läs in Unicode-data vid uppstartstillfället

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
sv: Läs in Unicode-data vid uppstartstillfället om sant. Ungefär 15 MB minne behövs för att läsa in datan. Läs Unicode-datan när emoji-dialogen öppnas i början om falskt. Unicode-datan läses alltid in efter emoji-datan läses in även om sant.

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 2007-2010 Peng Huang
    Copyright © 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
sv: Andra

en: Select a language
sv: Välj ett språk

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: More…
sv: Mer …

en: About
sv: Om

en: _Close
sv: _Stäng

en: Language: %s
sv: Språk: %s

en: Keyboard layout: %s
sv: Tangentbordslayout: %s

en: Author: %s
sv: Upphovsman: %s

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Select an input method
sv: Välj en inmatningsmetod

note: add button
en: _Add
sv: _Lägg till

note: create im name & icon column
en: Input Method
sv: Inmatningsmetod

en: IBus Preferences
sv: IBus-inställningar

en: Set IBus Preferences
sv: Sätt IBus-inställningar

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Key code:
sv: Tangentkod:

en: Modifiers:
sv: Modifierare:

note: apply button
en: _Apply
sv: _Verkställ

note: delete button
en: _Delete
sv: _Radera

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
sv: Tryck en tangent (eller tangentkombination).
    Dialogen kommer stängas när tangenten släpps.

en: Please press a key (or a key combination)
sv: Tryck en tangent (eller tangentkombination)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
sv: Använd kortkommandot med skift för att byta till föregående inmatningsmetod

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
sv: IBus-demonen kör inte. Vill du starta den?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
sv: IBus har startats!  Om du inte kan använda IBus, lägg till följande rader i din $HOME/.bashrc; och logga därefter in igen till ditt skrivbord.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
sv: IBus-demonen kunde inte startas på %d sekunder.

en: Select keyboard shortcut for %s
sv: Välj snabbkommando för %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
sv: byter inmatningsmetoder

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Top left corner
sv: Övre vänstra hörnet

en: Top right corner
sv: Övre högra hörnet

en: Bottom left corner
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Bottom right corner
sv: Nedre högra hörnet

en: Custom
sv: Anpassat

en: Do not show
sv: Visa inte

en: Hide automatically
sv: Dölj automatiskt

en: Always
sv: Alltid

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
sv: Kortkommandot för att byta till nästa inmatningsmetod i listan

en: Next input method:
sv: Nästa inmatningsmetod:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
sv: Kortkommandot för att byta till föregående inmatningsmetod i listan

en: Previous input method:
sv: Föregående inmatningsmetod:

en: ...
sv: …

en: Enable or disable:
sv: Aktivera eller avaktivera:

en: Enable:
sv: Aktivera:

en: Disable:
sv: Avaktivera:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
sv: <b>Kortkommandon</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
sv: Ange ordningen av kandidater i tabelluppslagning

en: Candidates orientation:
sv: Kandidaters riktning:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
sv: Ange beteendet hos ibus hur den visar eller döljer språkpanelen

en: Show property panel:
sv: Visa egenskapspanel:

en: Language panel position:
sv: Språkpanelens position:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
sv: Visa inmatningsmetodens namn i språkpanelen när kryssrytan är iklickad

en: Embed preedit text in application window
sv: Bädda in förredigeringstext i programfönstret

en: Embed the preedit text of input method in the application window
sv: Bädda in förredigeringstext för inmatningsmetoden i programfönstret

en: Use custom font:
sv: Använd ett anpassat typsnitt:

en: <b>Font and Style</b>
sv: <b>Typsnitt och stil</b>

en: General
sv: Allmänt

en: Add the selected input method into the enabled input methods
sv: Lägg till den valda inmatningsmetoden till de aktiverade inmatningsmetoderna

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
sv: Ta bort den valda inmatningsmetoden från de aktiverade inmatningsmetoderna

en: _Up
sv: _Upp

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
sv: Flytta upp den valda inmatningsmetoden i listan över aktiverade inmatningsmetoder

en: _Down
sv: _Ner

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
sv: Flytta ner den valda inmatningsmetoden i listan över aktiverade inmatningsmetoder

en: _About
sv: _Om

en: Show information of the selected input method
sv: Visa information om den valda inmatningsmetoden

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Show setup of the selected input method
sv: Visa uppsättningen av den valda inmatningsmetoden

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
sv: <small><i>Den aktiva inmatningsmetoden kan bytas mellan de valda i listan ovan genom att trycka snabbkommandot eller klicka i panelikonen.</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
sv: Kortkommandot för att aktivera emoji-annoteringar eller Unicode-namn

en: Emoji annotation:
sv: Emoji-annoteringar:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
sv: Kortkommandon för att aktivera konverteringar av Unicode-kodpunkter

en: Unicode code point:
sv: Unicode-kodpunkter:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
sv: Ange ett typsnitt för Unicode-kandidater i emoji-dialogen

en: Unicode font:
sv: Unicode-typsnitt:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
sv: Ange ett språk för emoji-annotationer i emoji-dialogen

en: Emoji annotation language:
sv: Språk för emoji-annotationer:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
sv: Matcha emoji-annotationer partiellt med följande villkor och mer än antalet tecken:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
sv: Om emoji-annotationer kan matchas med en partiell sträng istället för en exakt matchning

en: Prefix match
sv: Prefixmatchning

en: Suffix match
sv: Suffixmatchning

en: Containing match
sv: Innehållsmatchning

en: <b>Keyboard Layout</b>
sv: <b>Tangentbordslayout</b>

en: <b>Global input method settings</b>
sv: <b>Inställningar för global inmatningsmetod</b>

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
sv: Välj glyfer med inmatningsmetodens språk på kandidatfönstret för de dubblerade kodpunkterna

en: Use custom theme:
sv: Använd ett anpassat tema:

en: Choose a theme of the candidate window
sv: Välj ett tema för kandidatfönstret

en: Use custom icon:
sv: Använd en anpassad ikon:

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
sv: Välj ett tema för pilknapparna i kandidatfönstret

en: <b>Font and Theme</b>
sv: <b>Typsnitt och Tema</b>

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Animals & Nature
sv: Djur & natur

en: Component
sv: Komponent

en: Flags
sv: Flaggor

en: Food & Drink
sv: Mat & dryck

en: Objects
sv: Föremål

en: People & Body
sv: Folk & kropp

en: Smileys & Emotion
sv: Smajlisar & känsla

en: Symbols
sv: Symboler

en: Travel & Places
sv: Resor & platser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
sv: Grundläggande latinskt

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
sv: Latin-1-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
sv: Latin utökad-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
sv: Latinskt utökad-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
sv: IPA-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
sv: Modifieringsbokstäver för blanksteg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska tecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
sv: Kyrilliska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
sv: Armeniska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
sv: Hebreiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
sv: Arabiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
sv: Syriska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
sv: Arabiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: NKo
sv: N'Ko

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
sv: Samaritanska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mandaic
sv: Mandeiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
sv: Syriska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
sv: Arabiska utökat-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
sv: Arabiska utökat-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
sv: Tamilska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
sv: Thailändska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
sv: Tibetanska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
sv: Georgiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
sv: Etiopiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
sv: Etiopiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee
sv: Cherokesiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
sv: Runor

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
sv: Mongoliska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser, utökad

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Le
sv: Tai le

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
sv: Ny tai lue

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
sv: Khmer-symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
sv: Buginesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
sv: Kombinerande utökade diakritiska tecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
sv: Balinesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
sv: Sundanesiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
sv: Kyrillisk utökad-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
sv: Utökad georgiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
sv: Sundanesiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
sv: Vediska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
sv: Fonetiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
sv: Tillägg för fonetiska utökningar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
sv: Tillägg för kombinerande diakritiska tecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
sv: Ytterligare utökade latinska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
sv: Utökade grekiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
sv: Allmänna skiljetecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
sv: Upphöjda och nedsänkta

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
sv: Valutasymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sv: Kombinerande diakritiska symbolmarkörer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
sv: Talformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
sv: Pilar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatorer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
sv: Diverse tekniska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
sv: Kontrollbilder

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
sv: Inneslutna alfanumeriska tecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
sv: Lådritning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
sv: Blockelement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
sv: Geometriska former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
sv: Diverse symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sv: Diverse matematiska symboler-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
sv: Piltillägg-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
sv: Punktskriftsmönster

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
sv: Piltillägg-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
sv: Diverse matematiska symboler-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
sv: Matematiska operatortillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
sv: Diverse symboler och pilar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
sv: Glagolitisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
sv: Utökat latin-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
sv: Koptisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
sv: Georgiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
sv: Utökad etiopisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
sv: Kyrillisk utökad-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
sv: Tillägg till skiljetecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
sv: CJK-ordstamstillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
sv: Kangxi-ordstammar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
sv: Tecken för ideografisk beskrivning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
sv: CJK-symboler och skiljetecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibilitet Jamo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
sv: Utökad bopomofo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
sv: CJK-streck

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
sv: Fonetiska katakana-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
sv: Inneslutna CJK-bokstäver och -månader

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
sv: Yijing-hexagramsymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideografer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
sv: Yi-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
sv: Yi-ordstammar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
sv: Kyrillisk utökad-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
sv: Modifieringsbokstäver för toner

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
sv: Utökat latin-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
sv: Vanliga indiska talformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
sv: Devanagari utökad

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
sv: Utökad Hangul Jamo-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
sv: Javanesiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
sv: Utökad Myanmar-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
sv: Utökad Myanmar-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
sv: Meetei Mayek-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
sv: Utökad etiopisk-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
sv: Utökat latin-E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
sv: Cherokesiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
sv: Hangul-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
sv: Utökad Hangul Jamo-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
sv: Höga surrogat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
sv: Höga surrogat för privat användning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
sv: Låga surrogat

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
sv: Område för privat användning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideografer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
sv: Arabiska presentationsformer-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
sv: Variationsväljare

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
sv: Vertikala former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
sv: Kombineringshalvmarkörer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
sv: Små formvarianter

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
sv: Arabiska presentationsformer-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
sv: Halvbredds- och helbreddsformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
sv: Specialtecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
sv: Linjär B-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
sv: Linjär B-ideogram

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
sv: Egeiska tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
sv: Gammalgrekiska tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
sv: Antika symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
sv: Phaistos-skiva

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
sv: Lykiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
sv: Kariska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
sv: Koptiska epact-nummer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
sv: Fornitaliska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
sv: Gotiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
sv: Fornpermiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
sv: Gammalpersiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shavian
sv: Shaviska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Osmanya
sv: Osmaniska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
sv: Kaukasisk albanska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vithkuqi
sv: Vithkuqit

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear A
sv: Linjär A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-F
sv: Latin utökad-F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
sv: Cypriotiska stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
sv: Senarameiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
sv: Palmyrenska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
sv: Nabatéiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hatran
sv: Hatranska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
sv: Phoenicisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
sv: Meroitiska hieroglyfer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
sv: Meroitiska kursiv

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
sv: Fornsydarabiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
sv: Fornnordarabiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Manichaean
sv: Manikeiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
sv: Inskriptionell parthiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
sv: Inskriptionell pahlavi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Psalter Pahlavi
sv: Psaltaren-pahlavi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
sv: Fornturkiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
sv: Fornungerska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rumi Numeral Symbols
sv: Numeriska Rumi-symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yezidi
sv: Ezdiki

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-C
sv: Arabiska utökat-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Sogdian
sv: Gammalsogdiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sogdian
sv: Sogdiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Uyghur
sv: Forn Uyghuriska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chorasmian
sv: Khwarezmiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala Archaic Numbers
sv: Singalesiska arkaiska nummer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khojki
sv: Khojkiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khudawadi
sv: Sindhiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
sv: Mongoliska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dives Akuru
sv: Dhives Akuruiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Zanabazar Square
sv: Zanabazar-kvadratskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser, utökad-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
sv: Devanagari utökad-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Makasar
sv: Makassariska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu Supplement
sv: Lisu-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
sv: Tillägg för tamil

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
sv: Kilskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
sv: Kilskrift-tal och skiljetecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
sv: Tidig dynastisk kilskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypro-Minoan
sv: Hurritiska

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
sv: Egyptiska hieroglyfer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
sv: Formatstyrning för egyptiska hieroglyfer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
sv: Anatoliska hieroglyfer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum Supplement
sv: Bamum-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mro
sv: Mru

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bassa Vah
sv: Bassaiska vah

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Pahawh Hmong
sv: Pahaw mong

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
sv: Ideografiska symboler och skiljetecken

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
sv: Tangut-komponenter

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khitan Small Script
sv: Khitansk liten skrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Supplement
sv: Tangut-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-B
sv: Utökad Kana-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
sv: Kana-tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-A
sv: Utökad Kana-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Kana Extension
sv: Utökning för små kanasymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Duployan
sv: Duployé

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shorthand Format Controls
sv: Formateringskontroll för Stenografi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Znamenny Musical Notation
sv: Znamenny musiknotation

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
sv: Bysantinska musiksymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
sv: Musiksymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
sv: Gammalgrekisk musiknotation

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaktovik Numerals
sv: Kaktovik siffror

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mayan Numerals
sv: Mayasiffror

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
sv: Tai Xuan Jing-symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
sv: Talstav

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
sv: Matematiska alfanumeriska symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sutton SignWriting
sv: Suttons teckningsskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-G
sv: Latin utökad-G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
sv: Glagolitiska tillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-D
sv: Kyrillisk utökad-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-B
sv: Utökad etiopisk-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Indic Siyaq Numbers
sv: Indiska siyaq-siffror

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ottoman Siyaq Numbers
sv: Ottomanska siyaq-siffror

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
sv: Arabiska matematiska alfabetiska symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
sv: Mahjong-brickor

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
sv: Domino-brickor

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
sv: Spelkort

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
sv: Inneslutna alfanumeriska utökningar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
sv: Inneslutna ideografiska utökningar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
sv: Diverse symboler och piktogram

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
sv: Humörsymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
sv: Dekorativa Dingbats

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
sv: Transport- och kartsymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
sv: Alkemiska symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
sv: Utökade geometriska former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
sv: Piltillägg-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
sv: Symbol- och piktogramtillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
sv: Schacksymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
sv: Symboler och piktogram tillägg-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
sv: Symboler för föråldrade databeräkningar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
sv: CJK-kompatibilitetideografstillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension G
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension H
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg H

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
sv: Taggar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
sv: Variationsväljartillägg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
sv: Tillägg till privat användningsområde-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
sv: Tillägg till privat användningsområde-B

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
sv: Ställ in im-modul TYP till "gtk2",  "gtk3" eller "gtk4". Standard är "gtk3".

en: List engine name only
sv: Lista endast maskinnamn

en: Can't connect to IBus.
sv: Kan inte ansluta till IBus.

en: language: %s
sv: språk: %s

en: No engine is set.
sv: Ingen maskin är satt.

en: Set global engine failed.
sv: Att sätta den globala maskinen misslyckades.

en: Get global engine failed.
sv: Att hämta den globala maskinen misslyckades.

en: Start or restart daemon with "direct" or "systemd" TYPE.
sv: Starta eller starta om demonen med "direkt" eller "systemd" TYP.

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
sv: Starta eller starta om demonen med SYSTEMD_SERVICE fil.

en: Show debug messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden.

en: Read the system registry cache.
sv: Läs systemregistercachen.

en: Read the registry cache FILE.
sv: Läs registercachen i FIL.

en: The registry cache is invalid.
sv: Registercachen är felaktig.

en: Write the system registry cache.
sv: Skriv systemregistercachen.

en: Write the registry cache FILE.
sv: Skriv registercachen till FIL.

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
sv: Använd motorschemasökvägar istället för ibus-kärnan, vilket kan vara kommaseparerade värden.

en: Resetting…
sv: Återställer …

en: Done
sv: Klart

en: Set or get engine
sv: Sätt eller hämta maskin

en: Exit ibus-daemon
sv: Avsluta ibus-demonen

en: Show available engines
sv: Visa tillgängliga maskiner

en: (Not implemented)
sv: (Inte implementerat)

en: Restart ibus-daemon
sv: Starta om ibus-demonen

en: Start ibus-daemon
sv: Starta om ibus-demon

en: Show version
sv: Visa versionen

en: Show the content of registry cache
sv: Vissa innehållet i registercachen

en: Create registry cache
sv: Skapa en registercache

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
sv: Skriv ut D-Bus-adressen till ibus-demonen

en: Show the configuration values
sv: Visa konfigurationsvärdena

en: Reset the configuration values
sv: Återställ konfigurationsvärdena

en: Save emoji on dialog to clipboard
sv: Spara emoji i dialogen till urklipp

en: Retrieve im-module value from GTK instance
sv: Hämta im-modulvärde från GTK-instans

en: Show this information
sv: Visa denna information

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
sv: Användning: %s KOMMANDO [FLAGGA …]

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: %s is unknown command!
sv: %s är ett okänt kommando!

en: Connect Wayland input method protocol
sv: Anslut Wayland inmatningsmetodprotokoll

en: Execute ibus-daemon if it's not running
sv: Starta igång ibus-daemon om den inte körs

en: ibus-daemon's arguments
sv: ibus-demonens argument

en: Verbose logging
sv: Omfattande loggning

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Others
sv: Annat

en: Open Unicode choice
sv: Öppna Unicode-val

en: Bring back emoji choice
sv: Ta tillbaks emoji-val

en: Page Down
sv: Bläddra ned

en: Page Up
sv: Bläddra upp

en: Show emoji variants
sv: Visa emoji-varianter

en: Close
sv: Stäng

en: Menu
sv: Meny

en: Click to view a warning message
sv: Klicka för att visa ett varningsmeddelande

en: Loading a Unicode dictionary:
sv: Laddar en Unicode-ordbok:

en: Code point: %s
sv: Kodpunkt: %s

en: Has emoji variants
sv: Har emoji-varianter

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: None
sv: Ingen

en: Annotations: %s
sv: Annotationer: %s

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Emoji Choice
sv: Emoji-val

en: Unicode Choice
sv: Unicode-val

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
sv: Misslyckades att få det aktuella textprogrammet. Fokusera om ditt program. T.ex. tryck Esc-tangenten flera gånger för att släppa emoji-inskrivningsläget, klicka på ditt skrivbord och klicka på ditt textprogram igen.

en: Canceled to choose an emoji.
sv: Avbröt att välja en emoji.

en: Copied an emoji to your clipboard.
sv: Kopierade en emoji till ditt urklipp.

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
sv: ”TYPSNITT” för emoji-tecken i emoji-dialogen

en: FONT
sv: TYPSNITT

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
sv: ”SPRÅK” för annotationer i emoji-dialogen. T.ex. ”sv”

en: LANG
sv: SPRÅK

en: Emoji annotations can be match partially
sv: Emoji-annotationer kan matcha partiellt

en: Match with the length of the specified integer
sv: Matcha med längden på det angivna heltalet

en: Match with the condition of the specified integer
sv: Matcha med villkoret för det angivna heltalet

en: IBus Panel
sv: IBus-panel

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
sv: Du kan växla mellan aktiveringsmenyn och en kontextmeny genom att klicka med musens mittknapp på panelikonen.

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input Devices" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can copy the 'Exec=' line in %s file to a configuration file of the session. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
sv: IBus bör anropas från skrivbordssessionen i %s. För KDE kan du starta verktyget '%s' och gå till avsnittet "Indataenheter" -> "Virtuella tangentbord" och välj ikonen "%s" och klicka på knappen "Använd" för att konfigurera IBus i %s. För andra skrivbordssessioner kan du kopiera raden 'Exec=' i %s-filen till en konfigurationsfil för sessionen. Se varje dokument om konfigurationen "Wayland inmatningsmetoder". Innan du konfigurerar "Wayland-inmatningsmetoden" bör du se till att miljövariablerna QT_IM_MODULE och GTK_IM_MODULE är inställda i skrivbordssessionen.

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
sv: Vänligen avaktivera QT_IM_MODULE och GTK_IM_MODULE miljövariabler och 'ibus-daemon --panel disable' bör köras som en underordnad process av %s komponenten.

en: IBus Notification
sv: IBus avisering

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
sv: Din konfigurerade inmatningsmetod %s existerar inte bland IBus inmatningsbetoder så ”US”-layouten konfigurerades istället för din inmatningsmetod.

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
sv: Åtminstone en av dina konfigurerade inmatningsmetode existerar inte bland IBus inmatningsmetoder.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
sv: Kör kommandot ”ibus-setup”, öppna fliken ”Inmatningsmetod” och konfigurera dina inmatningsmetoder igen.

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
sv: IBus är en intelligent inmatningsbuss för Linux/Unix.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Restart
sv: Starta om

en: Quit
sv: Avsluta
