ibus 1.5.20 - en to uk translation catalogue (600 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
uk: Попередньо завантажувати рушії

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
uk: Попередньо завантажувати рушії під час запуску ibus

en: Engines order
uk: Порядок рушіїв

en: Saved engines order in input method list
uk: Збережений порядок рушіїв у списку способів введення

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
uk: Затримка появи контекстного вікна для перемикача способів введення

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
uk: Встановити затримку появи контекстного вікна перемикача способів введення у мілісекундах. Типовою є 400. 0 = показувати вікно негайно. 0 < — затримка у мілісекундах. 0 > — не показувати вікно і перемикатися на попередній або наступний рушій.

en: Saved version number
uk: Збережений номер версії

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
uk: Збережений номер версії буде використано для визначення відмінностей між попередньою встановленою версією ibus та поточною версією ibus.

en: Latin layouts which have no ASCII
uk: Розкладки латиниці, у яких немає символів ASCII

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
uk: Американська розкладка додається до латинських розкладок, варіант можна пропустити.

en: Use xmodmap
uk: Використовувати xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
uk: Запускати xmodmap, якщо є .xmodmap або .Xmodmap під час перемикання рушіїв ibus.

en: Use system keyboard layout
uk: Використовувати розкладку клавіатури системи

en: Use system keyboard (XKB) layout
uk: Використовувати розкладку клавіатури системи (XKB)

en: Embed Preedit Text
uk: Вбудувати попередньо створений текст

en: Embed Preedit Text in Application Window
uk: Вбудувати попередньо створений текст у вікно програми

en: Use global input method
uk: Використовувати загальний спосіб введення

en: Share the same input method among all applications
uk: Використовувати один спосіб введення для всіх програм

en: Enable input method by default
uk: Типово увімкнути спосіб введення

en: Enable input method by default when the application gets input focus
uk: Типово увімкнути спосіб введення, коли програма отримує фокус введення

en: DConf preserve name prefixes
uk: Збереження DConf префіксів назв

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
uk: Префікси ключів DConf для припинення перетворення назв

en: Trigger shortcut keys
uk: Клавіатурні скорочення-перемикачі

en: The shortcut keys for turning input method on or off
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання і вимикання способів введення

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
uk: Комбінації клавіш для перемикання gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
uk: Увімкнути клавіатурні скорочення

en: The shortcut keys for turning input method on
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання способів введення

en: Disable shortcut keys
uk: Вимкнути клавіатурні скорочення

en: The shortcut keys for turning input method off
uk: Клавіатурне скорочення для вимикання способів введення

en: Next engine shortcut keys
uk: Скорочення для наступного рушія

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
uk: Клавіатурні скорочення для перемикання на наступний спосіб введення у списку

en: Prev engine shortcut keys
uk: Скорочення для попереднього рушія

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
uk: Клавіатурне скорочення для перемикання на попередній спосіб введення

en: Auto hide
uk: Автоматично ховати

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
uk: Поведінка панелі властивостей. 0 = не показувати, 1 = автоматично ховати, 2 = завжди показувати

en: Language panel position
uk: Розташування мовної панелі

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
uk: Слідувати за курсором введення, якщо панель показано завжди

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
uk: Якщо має значення «true», панель слідуватиме за курсором введення, якщо панель працює у режимі безумовного показу. Якщо має значення «false», панель буде показано у фіксованій позиції.

en: The milliseconds to show property panel
uk: Тривалість показу панелі властивостей у мілісекундах

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
uk: Тривалість показу панелі властивостей (у мілісекундах) після фокусування або зміни властивостей.

en: Orientation of lookup table
uk: Орієнтація таблиці пошуку

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
uk: Орієнтація таблиці пошуку. 0 = горизонтально, 1 = вертикально

en: Show icon on system tray
uk: Показувати піктограму у системному лотку

en: Show input method name
uk: Показувати назву способу введення

en: Show input method name on language bar
uk: Показувати назву способу введення на мовній панелі

en: RGBA value of XKB icon
uk: Значення RGBA для піктограми XKB

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
uk: На піктограмі XKB буде показано рядок розкладки. Для показу цього рядка буде використано вказане значення RGBA. Значенням RGBA може бути: 1. назва кольору у X11, 2. шістнадцяткове число у форматі «#ччззсс», де «ч», «з», «с» є цифрами для червоного, зеленого та синього кольорів, 3. колір RGB у форматі «rgb(ч,з,с)» або 4. колір RGBA у форматі «rgba(ч,з,с,п)», де «ч», «з», «с» є або цілими значеннями у діапазоні від 0 до 255, або відсотковими значеннями від 0% до 100%, а «п» є значенням з рухомою крапкою для прозорості у діапазоні від 0 до 1.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
uk: Час у мілісекундах для приготування показу піктограми панелі для властивості

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
uk: Час у мілісекундах, протягом якого слід показувати перехід піктограми панелі з піктограми рушія на піктограму властивості після зміни рушія, якщо властивість задається значенням icon-prop-key у IBusEngineDesc. Якщо вказано значення 0, затримки не буде і піктограму властивості буде показано негайно.

en: Use custom font
uk: Використовувати нетиповий шрифт

en: Use custom font name for language panel
uk: Використовувати нетиповий шрифт для мовної панелі

en: Custom font
uk: Нетиповий шрифт

en: Custom font name for language panel
uk: Назва нетипового шрифту для мовної панелі

en: Use custom theme
uk: Використовувати нетипову тему

en: Use custom theme name for language panel
uk: Використовувати нетипову тему для мовної панелі

en: Custom theme
uk: Нетипова тема

en: Custom theme name for language panel
uk: Назва нетипової теми для мовної панелі

en: Use custom icon
uk: Використовувати нетипову піктограму

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
uk: Використовувати нетипову назву піктограми для кнопок стрілок у вікні варіантів

en: Custom icon
uk: Нетипова піктограма

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
uk: Нетипова назва піктограми для кнопок стрілок у вікні варіантів

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
uk: Вибирати гліфи з мови способу введення у вікні варіантів

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
uk: Для деяких позицій у кодуванні існують різні гліфи, і Pango визначає гліф на основі атрибута мови. Pango вибирає гліфи з мови рушія IBus, якщо цей параметр має значення «true», і вибирає їх з локалі стільничного середовища, якщо цей параметр має значення «false».

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
uk: Клавіатурне скорочення Unicode для gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання і вимикання введення символів Unicode

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
uk: Клавіатурне скорочення емодзі для gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання і вимикання введення емодзі

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
uk: Назва нетипового шрифту для символів емодзі у вікні емодзі

en: Default language for emoji dictionary
uk: Типова мова словника емодзі

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
uk: Виберіть типову мову словників емодзі у вікні емодзі. Значення $lang застосовується до /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: favorite emoji list on emoji dialog
uk: Список улюблених емодзі у вікні емодзі

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
uk: Ви зможете переглянути улюблені емодзі у списку емодзі, якщо у цьому списку є якісь символи.

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
uk: список анотацій до улюблених емодзі у вікні емодзі

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
uk: Ви можете додавати анотації до улюблених емодзі у цьому списку.

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
uk: Визначає, чи може бути встановлено часткову відповідність

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
uk: Визначає, чи може бути встановлено відповідність емодзі за частиною рядка, а не повним збігом.

en: Match emoji annotations with the specified length
uk: Відповідність анотацій до емодзі за вказаною довжиною рядка

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
uk: Встановлювати часткову відповідність анотацій до емодзі, якщо збігається вказана кількість символів, але відповідність не є повною.

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
uk: Вибрати умову часткової відповідності анотацій до емодзі

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
uk: Виберіть одну з таких умов для встановлення часткової відповідності за анотаціями до емодзі: 0 == відповідність за префіксом, 1 == відповідність за суфіксом, 2 == відповідність за вмістом

en: Load the emoji data at the time of startup
uk: Завантажувати дані емодзі під час запуску програми

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
uk: Якщо true, завантаження даних емодзі під час запуску увімкнено. Для завантаження даних потрібно приблизно 10 МБ пам'яті. Якщо false, дані емодзі буде завантажено під час відкриття діалогового вікна емодзі на початку.

en: Load the Unicode data at the time of startup
uk: Завантажувати дані Unicode під час запуску

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
uk: Якщо true, завантаження даних Unicode емодзі під час запуску увімкнено. Для завантаження даних потрібно приблизно 10 МБ пам'яті. Якщо false, дані Unicode буде завантажено під час відкриття діалогового вікна емодзі на початку. Дані Unicode завжди завантажуватимуться після даних емодзі, навіть якщо встановлено значення true.

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
uk: © Peng Huang, 2007–2010
    © Red Hat, Inc., 2007–2010

en: Other
uk: Інше

en: Select a language
uk: Виберіть мову

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Гаразд

en: More…
uk: Більше…

en: About
uk: Інформація

en: _Close
uk: _Закрити

en: Language: %s
uk: Мова: %s

en: Keyboard layout: %s
uk: Розкладка клавіатури: %s

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Description:
uk: Опис:

en: Select an input method
uk: Виберіть спосіб введення

note: add button
en: _Add
uk: _Додати

note: create im name & icon column
en: Input Method
uk: Спосіб введення

en: IBus Preferences
uk: Налаштування IBus

en: Set IBus Preferences
uk: Налаштувати IBus

en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Key code:
uk: Код клавіші:

en: Modifiers:
uk: Модифікатори:

note: apply button
en: _Apply
uk: Заст_осувати

note: delete button
en: _Delete
uk: В_илучити

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
uk: Будь ласка, натисніть клавішу (або комбінацію клавіш).
    Діалогове вікно буде закрито після відпускання клавіші.

en: Please press a key (or a key combination)
uk: Будь ласка, натисніть клавішу (або комбінацію клавіш)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
uk: Використовувати комбінацію з Shift для перемикання на попередній спосіб введення

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
uk: Фонову службу IBus не запущено. Хочете її запустити?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
uk: IBus запущено! Якщо ви не можете скористатися IBus, додайте вказані нижче рядки до файла $HOME/.bashrc; потім вийдіть зі стільничного середовища і увійдіть до нього знову.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
uk: Не вдалося запустити фонову службу IBus протягом %d секунд.

en: Select keyboard shortcut for %s
uk: Виберіть клавіатурне скорочення для дії %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
uk: перемикання способів введення

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Top left corner
uk: У верхньому лівому куті

en: Top right corner
uk: У верхньому правому куті

en: Bottom left corner
uk: У нижньому лівому куті

en: Bottom right corner
uk: У нижньому правому куті

en: Custom
uk: Нетиповий

en: Do not show
uk: Не показувати

en: Hide automatically
uk: Автоматично ховати

en: Always
uk: Завжди

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
uk: Клавіатурні скорочення для перемикання на наступний спосіб введення у списку

en: Next input method:
uk: Наступний спосіб введення:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
uk: Клавіатурне скорочення для перемикання на попередній спосіб введення у списку

en: Previous input method:
uk: Попередній спосіб введення:

en: ...
uk: …

en: Enable or disable:
uk: Увімкнення або вимикання:

en: Enable:
uk: Увімкнути:

en: Disable:
uk: Вимкнути:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
uk: <b>Клавіатурні скорочення</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
uk: Встановити орієнтацію варіантів у таблиці пошуку

en: Candidates orientation:
uk: Орієнтація варіантів:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
uk: Визначає поведінку ibus: спосіб показу або приховування мовної панелі

en: Show property panel:
uk: Показ панелі властивостей:

en: Language panel position:
uk: Розташування мовної панелі:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
uk: Показати назву способу введення на мовній панелі, якщо позначено цей пункт

en: Embed preedit text in application window
uk: Вбудувати попередньо створений текст у вікно програми

en: Embed the preedit text of input method in the application window
uk: Вбудувати попередньо створений текст способу введення у вікно програми

en: Use custom font:
uk: Нетиповий шрифт:

en: <b>Font and Style</b>
uk: <b>Шрифт і стиль</b>

en: General
uk: Загальне

en: Add the selected input method into the enabled input methods
uk: Додати позначений спосіб введення до списку увімкнених способів введення

en: _Remove
uk: Ви_лучити

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
uk: Вилучити позначений спосіб введення зі списку увімкнених способів введення

en: _Up
uk: В_гору

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
uk: Пересунути вгору позначений спосіб введення у списку увімкнених способів введення

en: _Down
uk: В_низ

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
uk: Пересунути нижче позначений спосіб введення у списку увімкнених способів введення

en: _About
uk: _Про програму

en: Show information of the selected input method
uk: Показати відомості щодо вибраного способу введення

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: Show setup of the selected input method
uk: Показати панель налаштовування позначеного способу введення

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
uk: <small><i>Активний спосіб введення можна перемкнути у межах визначеного вище списку натисканням клавіатурного скорочення або піктограми на панелі.</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання перетворень анотацій емодзі або назв символів Unicode

en: Emoji annotation:
uk: Анотація емодзі:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
uk: Клавіатурне скорочення для вмикання перетворень позицій у таблиці Unicode

en: Unicode code point:
uk: Позиція у таблиці Unicode:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
uk: Встановити шрифт варіантів емодзі у Unicode у вікні емодзі

en: Unicode font:
uk: Шрифт Unicode:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
uk: Встановити мову анотацій емодзі у вікні емодзі

en: Emoji annotation language:
uk: Мова анотацій емодзі:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
uk: Встановлювати відповідність емодзі за анотаціями з вказаною умовою та збігом понад таку кількість символів:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
uk: Визначає, чи може бути встановлено відповідність емодзі за частиною рядка, а не повним збігом

en: Prefix match
uk: Відповідність за префіксом

en: Suffix match
uk: Відповідність за суфіксом

en: Containing match
uk: Відповідність за вмістом

en: Emoji
uk: Емодзі

en: <b>Keyboard Layout</b>
uk: <b>Розкладка клавіатури</b>

en: <b>Global input method settings</b>
uk: <b>Загальні параметри способів введення</b>

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
uk: Вибирати гліфи з мови способу введення у вікні варіантів для дублювання гліфів у позиції кодування

en: Use custom theme:
uk: Нетипова тема:

en: Choose a theme of the candidate window
uk: Вибирати тему для вікна варіантів

en: Use custom icon:
uk: Нетипова піктограма:

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
uk: Вибирати тему кнопок зі стрілками у вікні варіантів

en: <b>Font and Theme</b>
uk: <b>Шрифт і тема</b>

en: Advanced
uk: Додатково

en: Activities
uk: Діяльність

en: Animals & Nature
uk: Тварини і природа

en: Component
uk: Компонент

en: Flags
uk: Прапори

en: Food & Drink
uk: Їжа і питво

en: Objects
uk: Об’єкти

en: People & Body
uk: Люди і тіло

en: Smileys & Emotion
uk: Смайлики та емоції

en: Symbols
uk: Символи

en: Travel & Places
uk: Подорожі і місця

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
uk: Основні латинські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
uk: Додаткові Latin-1

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
uk: Латинь розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
uk: Латинь розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
uk: Розширена IPA

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
uk: Знаки інтервалів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
uk: Об’єднання діакритичних знаків

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
uk: Грецькі і коптські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
uk: Додаткова кирилиця

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
uk: Вірменська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
uk: Іврит

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
uk: Арабська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
uk: Сирійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
uk: Додаткові арабські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thaana
uk: Таана

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: NKo
uk: Н’Ко

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
uk: Самаритянська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mandaic
uk: Мандейська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
uk: Додаткові сирійські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
uk: Арабська розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
uk: Арабська розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari
uk: Деванагарі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bengali
uk: Бенгальська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gurmukhi
uk: Гурмухі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gujarati
uk: Гуджараті

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Oriya
uk: Орія

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
uk: Тамільська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Telugu
uk: Телугу

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kannada
uk: Каннада

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Malayalam
uk: Малаялам

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala
uk: Сингальська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
uk: Тайська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lao
uk: Лаоська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
uk: Тибетська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar
uk: М’янмська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
uk: Грузинська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo
uk: Хангиль-чжамо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
uk: Ефіопська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
uk: Додаткові ефіопські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee
uk: Черокі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
uk: Уніфіковані силабічні канадських аборигенів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ogham
uk: Огам

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
uk: Рунічна

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagalog
uk: Тагалог

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanunoo
uk: Хануну

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buhid
uk: Бухід

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagbanwa
uk: Таґбанва

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer
uk: Кхмерська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
uk: Монгольська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
uk: Уніфіковані силабічні канадських аборигенів (додаткові)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Limbu
uk: Лімбу

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Le
uk: Тай лі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
uk: Нова тай лі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
uk: Кхмерські символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
uk: Бугійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Tham
uk: Тай-тхем

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
uk: Розширення об’єднання діакритичних знаків

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
uk: Балійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
uk: Сунданська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Batak
uk: Батак

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lepcha
uk: Лепча

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ol Chiki
uk: Ол-чикі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
uk: Кирилиця розширена-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
uk: Грузинська розширена

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
uk: Розширена суданська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
uk: Ведичні розширення

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
uk: Фонетичні розширення

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
uk: Додаткові фонетичні розширення

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
uk: Додаткові об’єднання діакритичних знаків

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
uk: Латинські додаткові розширені

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
uk: Розширена грецька

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
uk: Загальна пунктуація

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
uk: Верхні і нижні індекси

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
uk: Символи грошових одиниць

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
uk: Об’єднання діакритичних знаків і символів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
uk: Схожі на літери символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
uk: Форми чисел

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
uk: Стрілки

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
uk: Математичні оператори

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
uk: Різні технічні

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
uk: Малюнки керування

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
uk: Оптичне розпізнавання знаків

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
uk: Буквено-цифрові у рамках

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
uk: Для малювання рамок

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
uk: Блокові елементи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
uk: Геометричні форми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
uk: Різні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dingbats
uk: Декоративні

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
uk: Різні математичні символи-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
uk: Додаткові стрілки-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
uk: Шаблони Брайля

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
uk: Додаткові стрілки-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
uk: Різні математичні символи-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
uk: Додаткові математичні дії

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
uk: Різні символи і стрілки

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
uk: Глаголиця

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
uk: Латинь розширена-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
uk: Коптська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
uk: Додаткові грузинські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tifinagh
uk: Тіфінаг

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
uk: Розширена ефіопська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
uk: Розширена кирилиця-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
uk: Додаткова пунктуація

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
uk: Додатки радикалів ієрогліфів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
uk: Радикали кандзі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
uk: Символи-ідеограми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
uk: Ієрогліфічні символи і пунктуація

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hiragana
uk: Хірагана

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana
uk: Катакана

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo
uk: Бопомофо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
uk: Сумісні корейські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kanbun
uk: Канбун

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
uk: Додаткові бопомофо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
uk: Ієрогліфічні штрихи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
uk: Фонетичні розширення катакани

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
uk: Вкладені ієрогліфи і назви місяців

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
uk: Сумісність з ієрогліфами

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
uk: Символи гексаграм «Книги перетворень»

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
uk: Універсальні ідеографічні ієрогліфи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
uk: Склади Ї

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
uk: Радикалі Ї

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu
uk: Лісу

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vai
uk: Вай

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
uk: Кирилиця розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum
uk: Бамум

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
uk: Символи зміни тону

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
uk: Латинь розширена-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syloti Nagri
uk: Силоті нагрі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
uk: Загальні індійські форми чисел

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phags-pa
uk: Фагс-па

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Saurashtra
uk: Саураштра

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
uk: Розширена деванагарі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kayah Li
uk: Кая-лі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rejang
uk: Реджан

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
uk: Корейска розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
uk: Яванська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
uk: М’янмська розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cham
uk: Тьям

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
uk: М’янмська розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Viet
uk: Тай-в’єт

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
uk: Маніпурі розширена

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
uk: Ефіопська розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
uk: Латинь розширена-E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
uk: Додаткові черокі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek
uk: Маніпурі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
uk: Склади хангиля

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
uk: Корейська розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
uk: Верхні замінники

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
uk: Верхні приватні замінники

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
uk: Нижні замінники

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
uk: Область приватного використання

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
uk: Сумісні ієрогліфічні ідеограми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
uk: Форми відтворення абеток

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
uk: Форми відображення арабської A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
uk: Вибір варіантів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
uk: Вертикальні форми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
uk: Комбіновані позначки половинок

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
uk: Сумісні ієрогліфічні форми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
uk: Варіанти малих форм

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
uk: Форми відображення арабської B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
uk: Форми півширини та повної ширини

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
uk: Спеціальні

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
uk: Лінійна писемність B, склади

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
uk: Лінійна писемність B, ідеограми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
uk: Егейські числа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
uk: Давньогрецькі числа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
uk: Давні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
uk: Фестський диск

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
uk: Лікійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
uk: Карійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
uk: Коптські місячні числа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
uk: Давня італійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
uk: Готичні

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
uk: Давня пермська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
uk: Угаритська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
uk: Давня перська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Deseret
uk: Дезерет

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shavian
uk: Шавіан

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Osmanya
uk: Османья

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Osage
uk: Осейдж

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elbasan
uk: Ельбасан

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
uk: Кавказька албанська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vithkuqi
uk: Віткукі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear A
uk: Лінійна писемність A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-F
uk: Латинь розширена-F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
uk: Кіпріотська складова

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
uk: імперська арамейська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
uk: Пальмірська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
uk: Набатейська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hatran
uk: Хатран

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
uk: Фінікійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lydian
uk: Лідійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
uk: Мероїтська ієрогліфічна

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
uk: Мероїтська, скоропис

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kharoshthi
uk: Кхароштхі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
uk: Давня південноарабська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
uk: Давня північноарабська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Manichaean
uk: Маніхейська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Avestan
uk: Авестанська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
uk: Інскрипційна парфянська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
uk: Інскрипційна пехлеві

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Psalter Pahlavi
uk: Псалтирська пехлеві

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
uk: Давня турецька

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
uk: Давня угорська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanifi Rohingya
uk: Ганіфі рохінджа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rumi Numeral Symbols
uk: Числові символи румі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yezidi
uk: Єзидська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-C
uk: Арабська розширена-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Sogdian
uk: Давня согдійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sogdian
uk: Согдійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Uyghur
uk: Давня уйгурська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chorasmian
uk: хорезмійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elymaic
uk: Елімаїдська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Brahmi
uk: Брахмійська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaithi
uk: Кайтхі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sora Sompeng
uk: Соранг сомпенг

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chakma
uk: Чакма

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahajani
uk: Махаджані

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sharada
uk: Шарада

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala Archaic Numbers
uk: Сингальські архаїчні числа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khojki
uk: Ходжкі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Multani
uk: Мултанська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khudawadi
uk: Худабадська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Grantha
uk: Грантха

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Newa
uk: Неварська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tirhuta
uk: Тірхута

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Siddham
uk: Сіддхам

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modi
uk: Моді

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
uk: Додаткові монгольські

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Takri
uk: Такрі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ahom
uk: Ахом

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dogra
uk: Доґра

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Warang Citi
uk: Варанг-кшиті

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dives Akuru
uk: Дайвс-акуру

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nandinagari
uk: Нандінагарі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Zanabazar Square
uk: Квадратний Занабазара

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Soyombo
uk: Сойомбо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
uk: Уніфіковані силабічні канадських аборигенів (додаткові) A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Pau Cin Hau
uk: Пау Цин Хау

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
uk: Розширена деванагарі-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bhaiksuki
uk: Бхайксукі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Marchen
uk: Марчен

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Masaram Gondi
uk: Масарам гонді

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gunjala Gondi
uk: Гунджала гонді

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Makasar
uk: Макасар

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kawi
uk: Каві

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu Supplement
uk: Лісу, доповнення Latin-1

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
uk: Додаткова тамільська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
uk: Клинопис

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
uk: Клинописні числа і пунктуація

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
uk: Клинопис ранньої династії

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypro-Minoan
uk: Кіпро-мінойська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
uk: Єгипетська ієрогліфічна

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
uk: Керування форматами єгипетських ієрогліфів

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
uk: Анатолійьска ієрогліфічна

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum Supplement
uk: Розширений бамум

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mro
uk: Мро

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangsa
uk: Тангса

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bassa Vah
uk: Басса-вах

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Pahawh Hmong
uk: Пахау-хмонг

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Medefaidrin
uk: Медефайдрін

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miao
uk: Мяо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
uk: Ідеографічні символи і пунктуація

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut
uk: Тангутська

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
uk: Компоненти тангутської

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khitan Small Script
uk: Киданська мала писемність

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Supplement
uk: Тангутська, доповнення

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-B
uk: Кана розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
uk: Додаткова кана

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-A
uk: Кана розширена-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Kana Extension
uk: Мале розширення кани

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nushu
uk: Нюй-шу

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Duployan
uk: Система Дюполоє

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shorthand Format Controls
uk: Керування форматами скоропису

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Znamenny Musical Notation
uk: Символи запису музики знаменного співу

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
uk: Візантійські музичні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
uk: Музичні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
uk: Давньогрецькі символи запису музики

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaktovik Numerals
uk: Цифри кактовік

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mayan Numerals
uk: Цифри майя

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
uk: Символи Тай Хуан Жинь

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
uk: Числа з паличок для лічби

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
uk: Математичні буквено-цифрові символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sutton SignWriting
uk: Жестова писемність Саттон

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-G
uk: Латинь розширена-G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
uk: Додаткові глаголиці

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-D
uk: Кирилиця розширена-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nyiakeng Puachue Hmong
uk: Ньякензька пахау-хмонг

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Toto
uk: Тото

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Wancho
uk: Ванчо

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nag Mundari
uk: Наг-мундарі

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-B
uk: Ефіопська розширена-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mende Kikakui
uk: Менде кікауї

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Adlam
uk: Адлам

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Indic Siyaq Numbers
uk: Індійські числа сіяк

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ottoman Siyaq Numbers
uk: Оттоманські сіякські числа

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
uk: Арабські математичні символи абетки

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
uk: Плитки маджонґ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
uk: Плитки доміно

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
uk: Ігрові карти

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
uk: Додаткові буквенно-цифрові у рамках

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
uk: Додаткові ідеографічні у рамках

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
uk: Різні символи і піктограми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
uk: Емоційки

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
uk: Орнаментальні декоративні

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
uk: Транспортні і картографічні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
uk: Алхімічні символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
uk: Розширені геометричні форми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
uk: Додаткові стрілки-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
uk: Додаткові символи і піктограми

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
uk: Шахові символи

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
uk: Символи і піктографи, розширення A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
uk: Застарілі символи комп'ютерних наук

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
uk: Уніфіковані ієрогліфічні ідеограми, додаток B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension I
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток I

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
uk: Додаткові ієрогліфічні ідеограми для сумісності

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension G
uk: Універсальні ідеографічні ієрогліфи, додаток G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension H
uk: Ієрогліфічні ідеограми, додаток H

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
uk: Мітки

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
uk: Додаткові символи зміни

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
uk: Додаткова область приватного використання A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
uk: Додаткова область приватного використання B

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
uk: Встановити ТИП для im-module у значення «gtk2», «gtk3» або «gtk4». Типовим є «gtk3».

en: List engine name only
uk: Показати лише список рушіїв

en: Can't connect to IBus.
uk: Не вдалося встановити зв’язок з IBus.

en: language: %s
uk: мова: %s

en: No engine is set.
uk: Рушій не встановлено.

en: Set global engine failed.
uk: Спроба встановлення загального рушія зазнала невдачі.

en: Get global engine failed.
uk: Спроба отримання назви загального рушія зазнала невдачі.

en: Start or restart daemon with "direct", "systemd" or "kde-wayland" TYPE.
uk: Запустити або перезапустити фонову службу з ТИПом «direct», «systemd» або «kde-wayland».

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
uk: Запустити або перезапустити фонову службу з файлом СЛУЖБА_SYSTEMD.

en: Show debug messages.
uk: Показати діагностичні повідомлення.

en: Exit daemon with "direct" or "kde-wayland" TYPE.
uk: Завершити роботу фонової служби і з ТИПом «direct» або «kde-wayland».

en: Read the system registry cache.
uk: Читати дані з загальносистемного кешу регістру.

en: Read the registry cache FILE.
uk: Читати дані з кешу регістру у файлі ФАЙЛ.

en: The registry cache is invalid.
uk: Кеш регістру є некоректним.

en: Write the system registry cache.
uk: Записати дані до загальносистемного кешу регістру.

en: Write the registry cache FILE.
uk: Записати дані до кешу регістру у файлі ФАЙЛ.

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
uk: Використовувати шляхи бази даних рушія замість ядра ibus. Шляхи слід вказувати у форматі списку значень, відокремлених комами.

en: Resetting…
uk: Скидаємо…

en: Done
uk: Виконано

en: Set or get engine
uk: Встановити рушій або отримати дані щодо встановленого рушія

en: Exit ibus-daemon
uk: Завершити роботу фонової служби ibus

en: Show available engines
uk: Показати список доступних рушіїв

en: (Not implemented)
uk: (не реалізовано)

en: Restart ibus-daemon
uk: Перезапустити фонову службу ibus

en: Start ibus-daemon
uk: Запустити ibus-daemon

en: Show version
uk: Показати дані щодо версії

en: Show the content of registry cache
uk: Показати вміст кешу регістру

en: Create registry cache
uk: Створити кеш регістру

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
uk: Вивести адресу D-Bus фонової служби ibus

en: Show the configuration values
uk: Показати значення налаштувань

en: Reset the configuration values
uk: Скинути значення налаштувань до початкових

en: Save emoji on dialog to clipboard
uk: Зберегти емодзі з вікна до буфера обміну даними

en: Retrieve im-module value from GTK instance
uk: Отримати значення im-module з екземпляра GTK

en: Show this information
uk: Показати цю довідкову інформацію

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
uk: Користування: %s КОМАНДА [ПАРАМЕТР...]

en: Commands:
uk: Команди:

en: %s is unknown command!
uk: Команда %s є невідомою програмі!

en: Connect Wayland input method protocol
uk: З'єднати протокол способу введення Wayland

en: Execute ibus-daemon if it's not running
uk: Виконати ibus-daemon, якщо службу не запущено

en: ibus-daemon's arguments
uk: Аргументи ibus-daemon

en: Verbose logging
uk: Докладне ведення журналу

en: Favorites
uk: Улюблені

en: Others
uk: Інше

en: Open Unicode choice
uk: Відкрити вибір Unicode

en: Bring back emoji choice
uk: Повернути вибір емоційок

en: Page Down
uk: На сторінку вниз

en: Page Up
uk: На сторінку вгору

en: Show emoji variants
uk: Показувати варіанти емодзі

en: Close
uk: Закрити

en: Menu
uk: Меню

en: Click to view a warning message
uk: Натисніть, щоб переглянути попередження

en: Loading a Unicode dictionary:
uk: Завантаження словника Unicode:

en: Code point: %s
uk: Точка кодування: %s

en: Has emoji variants
uk: Має варіанти емодзі

en: Description: %s
uk: Опис: %s

en: None
uk: Немає

en: Annotations: %s
uk: Анотації: %s

en: Name: %s
uk: Назва: %s

en: Alias: %s
uk: Альтернативна назва: %s

en: Emoji Choice
uk: Вибір емодзі

en: Unicode Choice
uk: Вибір Unicode

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
uk: Не вдалося отримати дані поточної програми для роботи з текстом. Будь ласка, повторно встановіть фокус на вікно програми. Наприклад, натисніть клавішу Esc декілька разів, щоб вимкнути режим введення емодзі, клацніть на стільниці, а потім клацніть у вікні вашої програми для роботи з текстом.

en: Canceled to choose an emoji.
uk: Скасовано вибір емодзі.

en: Copied an emoji to your clipboard.
uk: Скопійовано емодзі до вашого буфера обміну даними.

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
uk: «ШРИФТ» для символів емодзі у діалоговому вікні емодзі

en: FONT
uk: ШРИФТ

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
uk: «МОВА» для анотацій у діалоговому вікні емодзі. Приклад: en

en: LANG
uk: МОВА

en: Emoji annotations can be match partially
uk: Встановлення відповідності за анотаціями до емодзі може бути частковим

en: Match with the length of the specified integer
uk: Відповідність за вказаною довжиною рядка

en: Match with the condition of the specified integer
uk: Відповідність з умовою на вказану довжину рядка

en: IBus Panel
uk: Панель IBus

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
uk: Ви можете перемкнути меню активації та контекстне меню клацанням середньою кнопкою миші на піктограмі панелі.

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input Devices" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can copy the 'Exec=' line in %s file to a configuration file of the session. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
uk: IBus має бути викликано зі стільничного сеансу у %s. У KDE ви можете запустити допоміжну програму «%s» і перейти до розділу «Пристрої введення» -> «Віртуальна клавіатура», вибрати піктограму «%s» і натиснуто кнопку «Застосувати» для налаштовування IBus у %s. В інших стільничних сеансах ви можете скопіювати рядок «Exec=» з файла %s до файла налаштувань сеансу. Будь ласка, зверніться до документації щодо налаштовування «Способу введення Wayland». До налаштовування «Способу введення Wayland» вам слід переконатися, що у стільничному середовищі скасовано встановлення змінних QT_IM_MODULE і GTK_IM_MODULE.

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
uk: Будь ласка, скасуйте визначення змінних середовища QT_IM_MODULE і GTK_IM_MODULE. «ibus-daemon --panel disable» має бути виконано як дочірній процес компонента %s.

en: IBus Notification
uk: Сповіщення IBus

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
uk: Налаштованого вами способу введення %s немає серед способів введення IBus. Через це, замість вибраного вами способу введення, буде використано розкладку «US».

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
uk: Серед способів введення IBus немає принаймні одного із налаштованих способів введення.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
uk: Будь ласка, віддайте команду «ibus-setup», відкрийте вкладку «Способи введення» і налаштуйте ваші способи введення ще раз.

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
uk: IBus — інтелектуальний канал введення даних у Linux/Unix.

en: Preferences
uk: Параметри

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Quit
uk: Вийти
