ibus 1.5.29-rc2 - en to da translation catalogue (495 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
da: Forudindlæs motorer

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
da: Forudindlæs motorer under opstarten af ibus

en: Engines order
da: Rækkefølge for motorer

en: Saved engines order in input method list
da: Gemte rækkefølge på motorer i indtastningsmetodeliste

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
da: Pop op-forsinkelse i millisekunder for IME-skifter-vindue

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
da: Sæt pop op-forsinkelse millisekunder som IME-skifter-vindue skal vises. Standarden er 400. 0 = Vis vinduet med det samme. 0 < Forsinkelse millisekunder. 0 > Vis ikke vinduet og skift til forrige/næste motorer.

en: Saved version number
da: Gemt versionsnummer

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
da: Det gemte versionnummer vil blive brugt til at tjekke forskellen mellem versionen af den tidligere installerede ibus og en af den nuværende ibus.

en: Latin layouts which have no ASCII
da: Latinske layout som ikke har nogen ASCII

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
da: US-layout tilføjes til de Latinske layouts. Variant kan udelades.

en: Use xmodmap
da: Brug xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
da: Kør xmodmap hvis .xmodmap eller .Xmodmap findes når der skiftes ibus-motorer.

en: Use system keyboard layout
da: Brug systemets tastaturlayout

en: Use system keyboard (XKB) layout
da: Brug systemets tastaturlayout (XKB)

en: Embed Preedit Text
da: Indbyg forudredigeret tekst

en: Embed Preedit Text in Application Window
da: Indlejr forudredigeret tekst i programvindue

en: Use global input method
da: Brug global indtastningsmetode

en: Share the same input method among all applications
da: Brug den samme indtastningsmetode i alle programmer

en: Enable input method by default
da: Aktivér indtastningsmetode som standard

en: Enable input method by default when the application gets input focus
da: Aktivér indtastningsmetode som standard når programmet modtager indtastningsfokus

en: DConf preserve name prefixes
da: DConf bevar navnepræfiks

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
da: Præfiks af DConf-taster til stop af navnekonvertering

en: Trigger shortcut keys
da: Udløs tastaturgenveje

en: The shortcut keys for turning input method on or off
da: Genvejstasterne for at tænde og slukke indtastningsmetode

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
da: Udløs tastaturgenveje for gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
da: Aktivér genvejstaster

en: The shortcut keys for turning input method on
da: Genvejstasterne for at tænde indtastningsmetode

en: Disable shortcut keys
da: Deaktivér genvejstaster

en: The shortcut keys for turning input method off
da: Genvejstasterne for slukning af indtastningsmetode

en: Next engine shortcut keys
da: Genvejstaster for næste motor

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
da: Genvejstasterne for at skrive til næste indtastningsmetode i listen

en: Prev engine shortcut keys
da: Genvejstaster for forrige motor

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
da: Genvejstasterne for at skifte til forrige indtastningsmetode

en: Auto hide
da: Skjul automatisk

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
da: Opførsel for egenskabspanelet. 0 = Vis ikke, 1 = Skjul automatisk, 2 = Vis altid

en: Language panel position
da: Placering for sprogpanel

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
da: Følg inputmarkøren hvis panelet altid vises

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
da: Hvis sand, følger panelet inputmarkøren hvis panelet altid vises. Hvis falsk, vises panelet på en fastsat placering.

en: The milliseconds to show property panel
da: Millisekunder som egenskabspanelet skal vises i

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
da: Millisekunderne som egenskabspanelet skal vises i efter fokus-ind eller egenskaber ændres.

en: Orientation of lookup table
da: Orientering af opslagstabel

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
da: Orientering af opslagstabel. 0 = Horisontal, 1 = Vertikal

en: Show icon on system tray
da: Vis ikon i systembakke

en: Show input method name
da: Vis navn på indtastningsmetode

en: Show input method name on language bar
da: Vis navn på indtastningsmetode i sprogpanel

en: RGBA value of XKB icon
da: RGBA-værdi for XKB-ikon

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
da: XKB-ikon viser layoutstrengen og strengen gengives med RGBA-værdien. RGBA-værdien kan være 1. Et farvenavn fra X11, 2. En heksadecimalværdi i formatet '#rrggbb' hvor 'r', 'g' og 'b' er heksadecimale cifre af den røde, grønne og blå, 3. En RGB-farve i formatet 'rgb(r,g,b)' eller 4. En RGBA-farve i formatet 'rgba(r,g,b,a)' hvor 'r', 'g', og 'b' enten er heltal fra 0 til 255 eller procentværdier fra 0% til 100%, og 'a' hvis det er en kommatalværdi fra 0 til 1 af alfaen.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
da: Millisekunder som panelikonet for en egenskab skal vises i

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
da: Millisekunder som panelikonet vises fra motorikonet til et egenskabsikon når motorer skiftes hvis egenskaben er angivet af værdien af icon-prop-key i IBusEngineDesc. Hvis værdien er 0, er der ingen forsinkelsestid og egenskabsikonet vises med det samme.

en: Use custom font
da: Brug tilpasset skrifttype

en: Use custom font name for language panel
da: Brug tilpasset skrifttypenavn til sprogpanel

en: Custom font
da: Tilpasset skrifttype

en: Custom font name for language panel
da: Tilpasset skrifttypenavn til sprogpanel

en: Use custom theme
da: Brug tilpasset tema

en: Use custom theme name for language panel
da: Brug tilpasset temanavn til sprogpanel

en: Custom theme
da: Tilpasset tema

en: Custom theme name for language panel
da: Tilpasset temanavn til sprogpanel

en: Use custom icon
da: Brug tilpasset ikon

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
da: Brug tilpasset ikonnavn til pileknapper på kandidatvindue

en: Custom icon
da: Tilpasset ikon

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
da: Tilpasset ikonnavn til pileknapper på kandidatvindue

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
da: Vælg glyffer med inputmetodens sprog i kandidatvinduet

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
da: Nogle kodepunkter har forskellige glyffer, og Pango beslutter glyfferne fra sprogattributten. Pango vælger glyffer fra IBus-motorens sprog, hvis værdien er sand, og vælger dem fra skrivebordets lokalitet, hvis værdien er falsk.

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
da: Unicode-genvejstaster til gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
da: Genvejstasterne til at slå Unicode-skrivning til eller fra

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
da: Emoji-genvejstaster for gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
da: Genvejstasterne til at slå emoji-indtastning til eller fra

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
da: Tilpasset skrifttypenavn for emoji-tegn i emoji-dialog

en: Default language for emoji dictionary
da: Standardsprog for emojiordbog

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
da: Vælg et standardsprog af emoji-ordbøger i emoji-dialogen. Værdien $lang anvendes på /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: favorite emoji list on emoji dialog
da: favorit emojiliste i emoji-dialog

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
da: Du kan vise favorit emojierne i emojiliste hvis denne liste har nogen tegn.

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
da: favorit emoji-annonteringsliste i emoji-dialog

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
da: Du kan tildele en annotering til en favorit-emoji i denne liste.

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
da: Hvorvidt emoji-annonteringer kan matches delvist eller ej

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
da: Hvorvidt emoji-annoteringer kan matches med en delvis streng i stedet for det præcise match eller ej.

en: Match emoji annotations with the specified length
da: Match emoji-annoteringer med den angivne længde

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
da: Match emoji-annoteringer delvist med flere end det angivne antal tegn i stedet for det præcise match.

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
da: Vælg en betingelse til delvist at matche emoji-annonteringer

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
da: Vælg en af følgende betingelser for at matche emoji-annoteringer delvist: 0 == Præfiks match, 1 == Suffiks match, 2 == Indeholdende match

en: Load the emoji data at the time of startup
da: Indlæs emoji-dataene ved opstart

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
da: Indlæs emoji-dataene ved opstart hvis sand. Det behøves omkring 10 MB hukommelse for at indlæse dataene. Indlæs emoji-dataene når emoji-dialogen åbnes ved begyndelsen hvis falsk.

en: Load the Unicode data at the time of startup
da: Indlæs unicode-dataene ved opstart

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
da: Indlæs unicode-dataene ved opstart hvis sand. Det behøves omkring 15 MB hukommelse for at indlæse dataene. Indlæs unicode-dataene når emoji-dialogen åbnes ved begyndelsen hvis falsk. Unicode-dataene indlæses altid efter emoji-dataene indlæses selv hvis sand.

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
da: Ophavsret (c) 2007-2010 Peng Huang
    Ophavsret (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
da: Andre

en: Select a language
da: Vælg et sprog

en: _Cancel
da: _Annuller

en: More…
da: Mere…

en: About
da: Om

en: _Close
da: _Luk

en: Language: %s
da: Sprog: %s

en: Keyboard layout: %s
da: Tastaturlayout: %s

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Select an input method
da: Vælg en indtastningsmetode

note: add button
en: _Add
da: _Tilføj

note: create im name & icon column
en: Input Method
da: Indtastningsmetode

en: IBus Preferences
da: IBus-præferencer

en: Set IBus Preferences
da: Angiv IBus-præferencer

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Key code:
da: Nøglekode:

en: Modifiers:
da: Kombinationstaster:

note: apply button
en: _Apply
da: _Anvend

note: delete button
en: _Delete
da: _Slet

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
da: Tryk venligst på en tast (eller en tastekombination).
    Dialogen bliver lukket, når tasten slippes.

en: Please press a key (or a key combination)
da: Tryk venligst på en tast (eller en tastekombination)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
da: Brug genvej med skift for at skifte til forrige indtastningsmetode

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
da: IBus-dæmonen kører. Vil du starte den?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
da: IBus er blevet startet! Hvis du ikke kan bruge IBus, så tilføj følgende linjer til din $HOME/.bashrc; og så log ind på dit skrivebord igen.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
da: IBus-dæmon kunne ikke startes på %d sekunder.

en: Select keyboard shortcut for %s
da: Vælg tastaturgenveje til %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
da: skifter indtastningsmetoder

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Top left corner
da: Øverste venstre hjørne

en: Top right corner
da: Øverste højre hjørne

en: Bottom left corner
da: Nederste venstre hjørne

en: Bottom right corner
da: Nederste højre hjørne

en: Custom
da: Tilpasset

en: Do not show
da: Vis ikke

en: Hide automatically
da: Skjul automatisk

en: Always
da: Altid

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
da: Genvejstaster for skift til den næste indtastningsmetode i listen

en: Next input method:
da: Næste indtastningsmetode:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
da: Genvejstaster for skift til den forrige indtastningsmetode i listen

en: Previous input method:
da: Forrige indtastningsmetode:

en: Enable or disable:
da: Aktivér eller deaktivér:

en: Enable:
da: Aktivér:

en: Disable:
da: Deaktivér:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
da: <b>Tastaturgenveje</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
da: Angiv orientering af kandidater i opslagstabel

en: Candidates orientation:
da: Orientering for kandidater:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
da: Angiv opførsel for hvordan IBus skal vises eller sprogpanelet

en: Show property panel:
da: Vis egenskabspanel:

en: Language panel position:
da: Placering af sprogpanel:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
da: Vis indtastningsmetodens navn i sprogpanelet når tjek-boksen er vinget af

en: Embed preedit text in application window
da: Indlejr forudredigeret tekst i programvindue

en: Embed the preedit text of input method in the application window
da: Indlejr forudredigeret tekst for indtastningsmetode i programvinduet

en: Use custom font:
da: Brug tilpasset skrifttype:

en: <b>Font and Style</b>
da: <b>Skrifttype og stil</b>

en: General
da: Generelt

en: Add the selected input method into the enabled input methods
da: Tilføj den valgte indtastningsmetode i de aktiverede indtastningsmetoder

en: _Remove
da: _Fjern

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
da: Fjern den valgte indtastningsmetode fra de aktiverede indtastningsmetoder

en: _Up
da: _Op

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
da: Flyt den valgte indtastningsmetode op i listen over aktiverede indtastningsmetoder

en: _Down
da: _Ned

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
da: Flyt den valgte indtastningsmetode ned i listen over aktiverede indtastningsmetoder

en: _About
da: _Om

en: Show information of the selected input method
da: Vis information om den valgte indtastningsmetode

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: Show setup of the selected input method
da: Vis opsætning for den valgte indtastningsmetode

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
da: <small><i>Den aktive indtastningsmetode kan skiftes til en anden i listen ovenfor, ved at trykke på tastaturgenvejene eller ved at klikke på panelikonet.</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
da: Genvejstasterne til at aktivere samtaler med emoji-annoteringer eller unicode-navne

en: Emoji annotation:
da: Emoji-annotering:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
da: Genvejstasterne til at aktivere konvertering af unicode-kodepunkt

en: Unicode code point:
da: Unicode-kodepunkt:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
da: Sæt en skrifttype af unicode-kandidater i emoji-dialogen

en: Unicode font:
da: Unicode-skrifttype:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
da: Sæt et sprog af emoji-kandidater i emoji-dialogen

en: Emoji annotation language:
da: Emoji-annoteringssprog:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
da: Match emoji-annoteringer delvist med følgende betingelse og flere end antallet af tegn:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
da: Hvorvidt emoji-annonteringer kan matches med en delvis streng i stedet for det præcise match

en: Prefix match
da: Præfiks match

en: Suffix match
da: Suffiks match

en: Containing match
da: Indeholdende match

en: <b>Keyboard Layout</b>
da: <b>Tastaturlayout</b>

en: <b>Global input method settings</b>
da: <b>Indstillinger for global indtastningsmetode</b>

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
da: Vælg glyffer med indtastningsmetodens sprog i kandidatvinduet for de duplikerede kodepunkter

en: Use custom theme:
da: Brug tilpasset tema:

en: Choose a theme of the candidate window
da: Vælg et tema til kandidatvinduet

en: Use custom icon:
da: Brug tilpasset ikon:

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
da: Vælg et tema til pileknapper på kandidatvinduet

en: <b>Font and Theme</b>
da: <b>Skrifttype og tema</b>

en: Advanced
da: Avanceret

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Animals & Nature
da: Dyr og natur

en: Component
da: Komponent

en: Flags
da: Flag

en: Food & Drink
da: Mad og drikke

en: Objects
da: Objekter

en: People & Body
da: Personer og kroppe

en: Smileys & Emotion
da: Smileyer og emotikoner

en: Symbols
da: Symboler

en: Travel & Places
da: Rejser og steder

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
da: Grundlæggende latinsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
da: Latin-1 supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
da: Latinsk udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
da: Latinsk udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
da: IPA-udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
da: Mellemrumsændringer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
da: Kombinerende diakritiske tegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
da: Græsk og koptisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
da: Kyrillisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
da: Armensk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
da: Hebraisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
da: Arabisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
da: Syrisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
da: Arabisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
da: Samaritansk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mandaic
da: Mandæisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
da: Syrisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
da: Arabisk udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
da: Arabisk udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
da: Tamilsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
da: Tibetansk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
da: Georgisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
da: Ethiopisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
da: Etiopisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
da: Forenede canadisk-indiansk stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
da: Runer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
da: Mongolsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
da: Forenede canadisk-indianske stavelser, udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
da: Ny Tai Lue

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
da: Khmer-symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
da: Buginesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
da: Kombinerede diakritiske tegn udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
da: Balinesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
da: Sundanesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
da: Kyrillisk udvidet-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
da: Georgisk udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
da: Sudanesisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
da: Vediske udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
da: Fonetiske udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
da: Supplement til fonetiske udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
da: Supplement til kombination af diakritiske tegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
da: Latisk ekstra udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
da: Græsk udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
da: Generel tegnsætning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
da: Hævede og sænkede tegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
da: Valutasymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
da: Kombinerende diakritiske tegn til symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
da: Bogstavlignende symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
da: Talformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
da: Pile

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
da: Matematiske operatorer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
da: Diverse teknisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
da: Kontrolbilleder

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
da: Optisk tegngenkendelse

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
da: Indrammede alfanumeriske

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
da: Rammetegning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
da: Blokelementer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
da: Geometriske former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
da: Diverse symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dingbats
da: Tingester

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
da: Diverse matematiske symboler-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
da: Ekstra pile-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
da: Braille-mønstre

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
da: Ekstra pile-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
da: Diverse matematiske symboler-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
da: Ekstra matematiske operatorer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
da: Diverse symboler og pile

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
da: Glagolitisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
da: Latinsk udvidet-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
da: Koptisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
da: Georgisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
da: Etiopisk udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
da: Kyrillisk udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
da: Supplerende tegnsætning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
da: CJK-radikaler-supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
da: Kangxi-radikaler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
da: Ideografiske beskrivelsestegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
da: CJK-symboler og punktueringer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
da: Hangul kompatibilitets-Jamo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
da: Bopomofo udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
da: CJK-streger

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
da: Katakana-fonetiske udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
da: Indrammede CJK-bogstaver og -måneder

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
da: CJK-kompatibilitet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
da: CJK-forenede ideografer-udvidelse A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
da: Yijing-hexagramsymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
da: CJK-forenede ideografer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
da: Yi-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
da: Yi-radikaler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
da: Kyrillisk udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
da: Toneændringstegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
da: Latinsk udvidet-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
da: Almindelige indiske talformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
da: Devanagari udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
da: Hangul Jamo udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
da: Javanesisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
da: Myanmar udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
da: Myanmar udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
da: Meetei Mayek udvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
da: Etiopisk udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
da: Latinsk udvidet-E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
da: Cherokee-supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
da: Hangul-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
da: Hangul Jamo udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
da: Høje surrogater

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
da: Høje surrogater til privat brug

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
da: Lave surrogater

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
da: Område til privat brug

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
da: CJK-kompatibilitetsideografer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
da: Alfabetiske præsentationsformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
da: Arabiske præsentationsformer-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
da: Variationsvælgere

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
da: Vertikale former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
da: Kombinerende halvtegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
da: CJK-kombatibilitetsformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
da: Små former-varianter

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
da: Arabiske præsentationsformer-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
da: Halvbredde og fuldbredde former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
da: Specialtegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
da: Linear B-stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
da: Linear B-ideogrammer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
da: Aegæiske tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
da: Oldgræske tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
da: Oldtidssymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
da: Festosdiskossen

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
da: Lykisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
da: Karisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
da: Koptisk epact tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
da: Olditalisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
da: Gotisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
da: Oldpermisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
da: Ugaritisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
da: Oldpersisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shavian
da: Shaviansk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
da: Kaukasisk Albansk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-F
da: Latinsk udvidet-F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
da: Cypriske stavelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
da: Fyrstetidsaramæisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
da: Palmyrisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
da: Nabatæisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
da: Fønikisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lydian
da: Lydisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
da: Meroitiske hieroglyffer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
da: Meroitisk skrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
da: Oldsydarabisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
da: Oldnordarabisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Manichaean
da: Manikæisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Avestan
da: Avestisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
da: Inskriptions-parthisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
da: Inskriptions-pahlavi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
da: Oldtyrkisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
da: Oldungarsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanifi Rohingya
da: Hanifi rohingya

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rumi Numeral Symbols
da: Rumi numeriske symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-C
da: Arabisk udvidet-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Sogdian
da: Oldsogdian

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Uyghur
da: Olduighurisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elymaic
da: Elym

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Brahmi
da: Bramisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala Archaic Numbers
da: Sinhala-arkaiske tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
da: Mongolsk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nandinagari
da: Nand

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Zanabazar Square
da: Zanabazar kvadratisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
da: Forenede canadisk-indianske stavelser, udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
da: Devanagari udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gunjala Gondi
da: Gunjala gondi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu Supplement
da: Lisu supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
da: Tamilsk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
da: Kileskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
da: Kileskriftstal og -tegnsætning

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
da: Tidlig dynastisk kileskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypro-Minoan
da: Cypriotisk-minoisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
da: Ægyptiske hieroglyffer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
da: Ægyptiske hieroglyffer formatteringskontroltegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
da: Anatoliske hieroglyffer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum Supplement
da: Bamum-supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
da: Ideografiske symboler og tegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
da: Tangut-komponenter

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khitan Small Script
da: Khitan lille skrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Supplement
da: Tangut supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-B
da: Kana udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
da: Kana-supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-A
da: Kana udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Kana Extension
da: Små kana udvidelse

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shorthand Format Controls
da: Forkortede formatteringskontroltegn

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Znamenny Musical Notation
da: Znamenny-musiknotation

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
da: Byzantiske musiske symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
da: Musiske symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
da: Oldgræsk musiknotation

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaktovik Numerals
da: Kaktovik-tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mayan Numerals
da: Maya talsystem

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
da: Tai Xuan Jing-symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
da: Kinesisk stregtalsystem

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
da: Matematiske alfanumeriske symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sutton SignWriting
da: Sutton tegnsprogskrift

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-G
da: Latinsk udvidet-G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
da: Glagolitisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-D
da: Kyrillisk udvidet-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-B
da: Etiopisk udvidet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Indic Siyaq Numbers
da: Indisk siyaq tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ottoman Siyaq Numbers
da: Ottomanske siyaq tal

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
da: Arabiske matematiske alfabetiske symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
da: Mahjong-brikker

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
da: Domino-brikker

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
da: Spillekort

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
da: Indrammet alfanumerisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
da: Indrammet ideografisk supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
da: Diverse symboler og piktogrammer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
da: Emotikoner

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
da: Pyntedingbatter

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
da: Transport- og kortsymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
da: Alkymisymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
da: Geometriske former udvidet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
da: Ekstra pile-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
da: Supplerende symboler og piktogrammer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
da: Skaksymboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
da: Symboler og piktogrammer udvidet-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
da: Symboler for udgået computer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
da: Forenede CJK-ideografer, udvidelse B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
da: Forenede CJK-ideografer, udvidelse C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
da: Forenede CJK-ideografer, udvidelse D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
da: Forenede CJK-ideografer, udvidelse E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
da: CJK-forenede ideografer-udvidelse F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension I
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse I

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
da: Supplerende CJK-kompatibilitetsideografer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension G
da: CJK-forenede ideografer-udvidelse G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension H
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse H

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
da: Mærkater

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
da: Variationsvælgere-supplement

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
da: Ekstra privat brug-område-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
da: Ekstra privat brug-område-B

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
da: Indstil TYPE for im-module til "gtk2", "gtk3" eller "gtk4"; standard er "gtk3".

en: Can't connect to IBus.
da: Kan ikke oprette forbindelse til IBus.

en: List engine name only
da: Vis kun motornavn

en: language: %s
da: sprog: %s

en: No engine is set.
da: Ingen motor er sat.

en: Set global engine failed.
da: Sætning af global motor mislykkedes.

en: Get global engine failed.
da: Hentning af global motor mislykkedes.

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
da: Start eller genstart dæmon med SYSTEMD_SERVICE-fil.

en: Show debug messages.
da: Vis fejlsøgningsbeskeder.

en: Exit daemon with "direct" or "kde-wayland" TYPE.
da: Afslut dæmon med TYPE "direct" eller "kde-wayland".

en: Read the system registry cache.
da: Læs systemets registreringsmellemlager.

en: Read the registry cache FILE.
da: Læs den registreringsmellemlageret FIL.

en: The registry cache is invalid.
da: Registreringsmellemlageret er ugyldigt.

en: Write the system registry cache.
da: Skriv systemets registreringsmellemlager.

en: Write the registry cache FILE.
da: Skriv den registreringsmellemlageret FIL.

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
da: Brug motorskema-stier i stedet for ibus-kerne, hvilket kan være kommaseparerede værdier.

en: Resetting…
da: Nulstiller…

en: Done
da: Færdig

en: Set or get engine
da: Sæt eller hent motor

en: Exit ibus-daemon
da: Forlad ibus-daemon

en: Show available engines
da: Vis tilgængelige motorer

en: (Not implemented)
da: (ikke implementeret)

en: Restart ibus-daemon
da: Genstart ibus-daemon

en: Show version
da: Vis version

en: Show the content of registry cache
da: Vis indholdet af registreringsmellemlager

en: Create registry cache
da: Opret registreringsmellemlager

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
da: Print D-Bus-adressen af ibus-daemon

en: Show the configuration values
da: Vis konfigurationsværdierne

en: Reset the configuration values
da: Nulstil konfigurationsværdierne

en: Save emoji on dialog to clipboard
da: Gem emoji i dialog til udklipsholder

en: Retrieve im-module value from GTK instance
da: Hent værdien af im-module fra GTK-instans

en: Show this information
da: Vis denne information

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
da: Anvendelse: %s KOMMANDO [TILVALG...]

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: %s is unknown command!
da: %s er ukendt kommando!

en: Connect Wayland input method protocol
da: Tilslut Wayland-indtastningsmetodeprotokol

en: Execute ibus-daemon if it's not running
da: Kør ibus-daemon, hvis den ikke kører

en: ibus-daemon's arguments
da: ibus-daemons argumenter

en: Verbose logging
da: Uddybende logning

en: Favorites
da: Favoritter

en: Others
da: Andre

en: Open Unicode choice
da: Åbn valg af unicode

en: Bring back emoji choice
da: Tilbage til valg af emoji

en: Show emoji variants
da: Vis emoji-varianter

en: Close
da: Luk

en: Click to view a warning message
da: Klik for at vise en advarselsmeddelelse

en: Loading a Unicode dictionary:
da: Indlæser en unicode-ordbog:

en: Code point: %s
da: Kodepunkt: %s

en: Has emoji variants
da: Har emoji-varianter

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: None
da: Ingen

en: Annotations: %s
da: Annoteringer: %s

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Emoji Choice
da: Valg af emoji

en: Unicode Choice
da: Valg af unicode

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
da: Kunne ikke hente det nuværende tekstprogram. Giv venligst fokus til dit program igen. Tryk f.eks. på Esc-tasten flere gange for at slippe fri fra emoji-indtastningstilstanden, klik på dit skrivebord og klik på tekstprogrammet igen.

en: Canceled to choose an emoji.
da: Annulleret for at vælge en emoji.

en: Copied an emoji to your clipboard.
da: Kopierede en emoji til dit skrivebord.

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
da: "SKRIFTTYPE" for emoji-tegn i emoji-dialog

en: FONT
da: SKRIFTTYPE

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
da: "SPROG" for annoteringer i emoji-dialog. F.eks. "en"

en: LANG
da: SPROG

en: Emoji annotations can be match partially
da: Emoji-annoteringer kan matches delvist

en: Match with the length of the specified integer
da: Match med længen af det angive heltal

en: Match with the condition of the specified integer
da: Match med betingelsen af det angive heltal

en: IBus Panel
da: IBus-panel

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
da: Du kan skifte mellem aktiveringsmenuen og kontekstmenuen ved at klikke med musens midterste knap på panelikonet.

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input Devices" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can copy the 'Exec=' line in %s file to a configuration file of the session. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
da: IBus skal kaldes fra skrivebordssessionen i %s. For KDE kan du starte værktøjet "%s" og gå til afsnittet "Inputenheder" -> "Virtuelt tastatur" og vælge ikonet "%s" og klikke på knappen "Anvend" for at konfigurere IBus i %s. For andre skrivebordsessioner kan du kopiere linjen "Exec=" i %s-filen til en konfigurationsfil for sessionen. Se venligst hvert dokument om konfigurationen af "Wayland-indtastningsmetode". Før du konfigurerer "Wayland-indtastningsmetode", skal du sørge for, at QT_IM_MODULE- og GTK_IM_MODULE-miljøvariablerne ikke er indstillet i skrivebordssessionen.

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
da: Fjern venligst miljøvariablerne QT_IM_MODULE og GTK_IM_MODULE, og "ibus-daemon --panel disable" skal udføres som en underordnet proces af %s-komponenten.

en: IBus Notification
da: IBus-påmindelse

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
da: Din konfigurerede indtastningsmetode %s findes ikke i IBus-indtastningsmetoder, så "US"-layoutet blev konfigureret i stedet for din indtastningsmetode.

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
da: Mindst en af dine konfigurerede indtastningsmetoder findes ikke i IBus-indtastningsmetoder.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
da: Kør kommandoen "ibus-setup", åbn fanebladet "Indtastningsmetode" og konfigurér dine indtastningsmetoder igen.

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
da: IBus er en intelligent indtastningsbus til Linux/Unix.

en: Preferences
da: Præferencer

en: Restart
da: Genstart

en: Quit
da: Afslut
