ibus 1.5.30 - en to kab translation catalogue (79 entries)

en: Language panel position
kab: Adeg n ufeggag n tutlayt

en: Use custom font
kab: Seqdec tasefsit tudmawant

en: Use custom font name for language panel
kab: Seqdec tasefsit tudmawant i ugalis utlayan

en: Use custom theme
kab: Seqdec asentel udmawan

en: Use custom theme name for language panel
kab: Seqdec asentel udmawan i ugalis utlayan

en: Use custom icon
kab: Seqdec tignit tudmawant

en: Other
kab: Wayeḍ

en: Select a language
kab: Fren tutlayt

en: _Cancel
kab: Semmet (_C)

en: _OK
kab: IH (_O)

en: More…
kab: Ugar…

en: About
kab: Ɣef

en: _Close
kab: Mdel (_C)

en: Language: %s
kab: Tutlayt: %s

en: Keyboard layout: %s
kab: Tamudemt n unasiw: %s

en: Author: %s
kab: Ameskar: %s

en: Description:
kab: Aglam:

note: add button
en: _Add
kab: Rnu (_A)

note: create im name & icon column
en: Input Method
kab: Tarrayt n usekcem

en: Keyboard shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

en: Key code:
kab: Angal n tqeffalt:

note: apply button
en: _Apply
kab: Snes (_A)

note: delete button
en: _Delete
kab: Kkes (_D)

en: Please press a key (or a key combination)
kab: Ttxil-k sit ɣef tqeffalt (neɣ taggayt n tqeffalin)

en: Horizontal
kab: Aglawan

en: Vertical
kab: Ubdid

en: Custom
kab: Yugen

en: Do not show
kab: Ur-d skan ara

en: Hide automatically
kab: Ffer-it s wudem awurman

en: Always
kab: Yal tikkelt

en: Next input method:
kab: Tarrayt n usekcem tudfiṛt:

en: Previous input method:
kab: Tarrayt n usekcem tuzwirt:

en: Enable or disable:
kab: Sermed / Kkes armad:

en: Enable:
kab: Sermed:

en: Disable:
kab: Kkes armad:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
kab: <b>Inegzumen n unasiw</b>

en: Language panel position:
kab: Adeg n ufeggag n tutlayt:

en: General
kab: Amatu

en: _Remove
kab: Kkes (_R)

en: _Up
kab: _Usawen

en: _Down
kab: Ukessar (_D)

en: _About
kab: Ɣef (_A)

en: _Preferences
kab: Imenyafen (_P)

en: Unicode font:
kab: Tasefsit n Unicode:

en: Emoji
kab: Imujit

en: <b>Keyboard Layout</b>
kab: <b>Tamudemt n unasiw</b>

en: Use custom icon:
kab: Seqdec tignit tudmawant:

en: <b>Font and Theme</b>
kab: <b>Tasefsit akked usentel</b>

en: Advanced
kab: Lqayen

en: Activities
kab: Irmad

en: Flags
kab: Anayen

en: Objects
kab: Tiɣawsiwin

en: Symbols
kab: Izamulen

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
kab: Asirilik

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
kab: Aṛmini

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
kab: Aɛebrani

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
kab: Aɛrab

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tifinagh
kab: Tifinaɣ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
kab: Tibzimin

en: Can't connect to IBus.
kab: Tuqqna ar IBus ur teddi ara.

en: language: %s
kab: Tutlayt: %s

en: Done
kab: Immed

en: Set or get engine
kab: Sbaddu neɣ awi-d amsadday

en: Show available engines
kab: Sken-d imsaddayen yellan

en: Show version
kab: Sken-d lqem

en: Show the configuration values
kab: Sken-d azalen n tawila

en: Others
kab: Wiyyaḍ

en: Open Unicode choice
kab: Ldi tafrayt Unicode

en: Close
kab: Mdel

en: Menu
kab: Umuɣ

en: Description: %s
kab: Aglam: %s

en: None
kab: Ula yiwet

en: Name: %s
kab: Isem: %s

en: FONT
kab: TASEFSIT

en: LANG
kab: TUTLAYT

en: IBus Panel
kab: Agalis n IBus

en: Preferences
kab: Imenyafen

en: Restart
kab: Ales asekker

en: Quit
kab: Ffeɣ
