IBus - en to nb translation catalogue (126 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
nb: Forhåndsinnlast motorer

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
nb: Forhåndsinnlast motorer under IBus-oppstart

en: Engines order
nb: Motorrekkefølge

en: Saved engines order in input method list
nb: Lagret motorrekkefølge i listen over inndatametoder

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
nb: Antall millisekunder oppstartsforsinkelse for oppsprettsvindu der man kan bytte IME

en: Saved version number
nb: Lagret versjonsnummer

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
nb: Amerikansk oppsett som legges til den latinske. Variant kan utelates.

en: Use xmodmap
nb: Bruk xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
nb: Kjøre xmodmap hvis .xmodmap eller .Xmodmap finnes når IBus-motorer byttes.

en: Use system keyboard layout
nb: Bruk systemets tastaturoppsett

en: Use system keyboard (XKB) layout
nb: Bruk systemtastatur (XKB)-oppsett

en: Embed Preedit Text
nb: Bygg inn forhåndsredigert tekst

en: Embed Preedit Text in Application Window
nb: Bygg inn forhåndsredigert tekst i programvindu

en: Share the same input method among all applications
nb: Del samme inndatametode mellom alle programmer

en: Enable input method by default
nb: Slå på inndatametode som forvalg

en: Disable shortcut keys
nb: Slå av snarveistaster

en: Auto hide
nb: Skjul automatisk

en: Use custom font
nb: Bruk egendefinert skrift

en: Use custom font name for language panel
nb: Egendefinert skriftnavn i språkpanelet

en: Custom font
nb: Egendefinert skrift

en: Custom font name for language panel
nb: Egendefinert skriftnavn for språkpanelet

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
nb: Unicode-snarveistaster for gtk_accelerator_parse

en: Default language for emoji dictionary
nb: Forvalgt språk for emoji-ordbok

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
nb: Opphavsrett © 2007-2010 Peng Huang
    Opphavsrett © 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
nb: Annet

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: More…
nb: Mer…

en: About
nb: Om

en: _Close
nb: _Lukk

en: Language: %s
nb: Språk: %s

en: Keyboard layout: %s
nb: Tastaturutforming: %s

en: Author: %s
nb: Forfatter: %s

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Select an input method
nb: Velg en inndatametode

note: add button
en: _Add
nb: _Legg til

note: create im name & icon column
en: Input Method
nb: Inndatametode

en: IBus Preferences
nb: Innstillinger for IBus

en: Set IBus Preferences
nb: Sett innstillinger for IBus

en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Key code:
nb: Tastekode:

en: Modifiers:
nb: Endringstaster:

note: apply button
en: _Apply
nb: _Bruk

note: delete button
en: _Delete
nb: _Slett

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
nb: Trykk en tast (eller en tastekombinasjon)
    Dialogen vil lukkes når tasten slippes.

en: Please press a key (or a key combination)
nb: Trykk en tast (eller en tastekombinasjon)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
nb: Bruk snarvei med shift for å bytte til forrige inndatametode

en: Select keyboard shortcut for %s
nb: Velg tastatursnarvei for %s

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Bottom left corner
nb: Nederste venstre hjørne

en: Bottom right corner
nb: Nederste høyre hjørne

en: Custom
nb: Egendefinert

en: Do not show
nb: Ikke vis

en: Hide automatically
nb: Skjul automatisk

en: Always
nb: Alltid

en: Next input method:
nb: Neste inndatametode:

en: Previous input method:
nb: Forrige inndatametode:

en: ...
nb: …

en: Enable or disable:
nb: Slå på eller av:

en: Enable:
nb: Slå på:

en: Disable:
nb: Slå av:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
nb: <b>Tastatursnarveier</b>

en: Show property panel:
nb: Vis egenskapspanel:

en: Language panel position:
nb: Posisjon for språkpanel:

en: Use custom font:
nb: Bruk egendefinert skrift:

en: <b>Font and Style</b>
nb: <b>Skrift og stil</b>

en: General
nb: Generelt

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: _Up
nb: _Opp

en: _Down
nb: Ne_d

en: _About
nb: _Om

en: Show information of the selected input method
nb: Vis info om valgt inndatametode

en: _Preferences
nb: _Innstillinger

en: <b>Keyboard Layout</b>
nb: <b>Tastaturutforming</b>

en: <b>Global input method settings</b>
nb: <b>Globale innstillinger for inndatametode</b>

en: Advanced
nb: Avansert

en: Activities
nb: Aktiviteter

en: Animals & Nature
nb: Dyr og natur

en: Component
nb: Komponent

en: Flags
nb: Flagg

en: Food & Drink
nb: Mat og drikke

en: Objects
nb: Objekter

en: People & Body
nb: Folk og kropp

en: Smileys & Emotion
nb: Smilefjes og føleri

en: Symbols
nb: Symboler

en: Travel & Places
nb: Reiser og plasser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
nb: Grunnleggende latinsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
nb: Latinsk-1-tillegg

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
nb: Latinsk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
nb: Latinsk utvividet-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
nb: IPA-utvidelser

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
nb: Kyrillisk-utvidelse

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
nb: Armensk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
nb: Arabisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
nb: Bokstavlignende symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
nb: Tallformer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
nb: Piler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
nb: Matematiske operatorer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
nb: Ymse teknisk

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
nb: Kontrollbilder

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
nb: Optisk tegngjenkjennelse

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
nb: Geometriske former

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
nb: Ymse symboler

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
nb: Spesialtegn

en: Can't connect to IBus.
nb: Kan ikke koble til IBus.

en: language: %s
nb: språk: %s

en: No engine is set.
nb: Ingen motor er angitt.

en: Resetting…
nb: Nullstiller…

en: Done
nb: Ferdig

en: Show available engines
nb: Vis tilgjengelige motorer

en: (Not implemented)
nb: (Ikke implementert)

en: Show version
nb: Vis versjon

en: Show this information
nb: Vis denne informasjonen

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
nb: Bruk: %s KOMMANDO [KOMMANDOVALG…]

en: Commands:
nb: Kommandoer:

en: %s is unknown command!
nb: %s er en ukjent kommando!

en: Favorites
nb: Favoritter

en: Menu
nb: Meny

en: Name: %s
nb: Navn: %s

en: FONT
nb: SKRIFT

en: LANG
nb: SPRÅK

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
nb: IBus er en intelligent inndatabuss for Linux/Unix.

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Restart
nb: Start på nytt

en: Quit
nb: Avslutt
