IBus - en to ar translation catalogue (52 entries)

en: Use system keyboard layout
ar: استخدام تخطيط لوحة مفاتيح النظام

en: Use system keyboard (XKB) layout
ar: استخدام تخطيط لوحة مفاتيح النظام (XKB)

en: Auto hide
ar: أخف آليًّا

en: Use custom font
ar: استعمال خط مخصص

en: Use custom font name for language panel
ar: استخدم خط مخصص في لوحة اللغة

en: Custom font
ar: خطّ مخصّص

en: Custom font name for language panel
ar: اسم الخط المخصص للوحة اللغة

en: Other
ar: أخرى

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _OK
ar: _نعم

en: About
ar: حول

en: _Close
ar: أ_غلق

en: Select an input method
ar: اختر طريقة الإدخال

note: add button
en: _Add
ar: أ_ضف

en: IBus Preferences
ar: تفضيلات IBus

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Key code:
ar: كود المفتاح

en: Modifiers:
ar: المعدِّلات:

note: apply button
en: _Apply
ar: _طبّق

note: delete button
en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
ar: فضلا اضغط مفتاح أو (عدة مفاتيح).
    صندوق الحوار سيغلق عند ترك المفتاح.

en: Please press a key (or a key combination)
ar: فضلا اضغط مفتاح أو عدة مفاتيح

en: Select keyboard shortcut for %s
ar: اختر الاختصار ل %s

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Custom
ar: مخصّصة

en: Do not show
ar: لا تعرض

en: Hide automatically
ar: إخفاء تلقائي

en: Always
ar: دائمًا

en: Next input method:
ar: طريقة الإدخال التالية

en: Previous input method:
ar: طريقة الإدخال السابقة

en: Enable or disable:
ar: تفعيّل أو تثبيط:

en: Enable:
ar: مكّن %1

en: Disable:
ar: عطّل %1

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
ar: <b>اختصارات لوحة المفاتيح</b>

en: Candidates orientation:
ar: الاتجاهات المرشحة:

en: Use custom font:
ar: استعمال خط مخصص

en: <b>Font and Style</b>
ar: <b>الخط والتنسيق</b>

en: General
ar: عام

en: _Remove
ar: ا_حذِف

en: _Up
ar: ف_وق

en: _Down
ar: أ_سفل

en: _About
ar: _عنْ

en: _Preferences
ar: _التفضيلات

en: <b>Keyboard Layout</b>
ar: <b>تخطيط لوحة مفاتيح</b>

en: <b>Global input method settings</b>
ar: اختر طريقة الإدخال

en: Advanced
ar: متقدّم

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
ar: نظام IBus هو ناقل إدخال ذكي لنظام لينكس ويونكس.

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Restart
ar: إعادة تشغيل

en: Quit
ar: أنهِ

note: Translators: If your locale is RTL, the msgstr is "default:RTL". * Otherwise the msgstr is "default:LTR".
en: default:LTR
ar: default:RTL
