ibus 1.5.20 - en to es translation catalogue (527 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
es: Precargar motores

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
es: Precargar los motores durante el inicio de ibus

en: Engines order
es: Ordenación de motores

en: Saved engines order in input method list
es: Ordenación de motores guardada en el listado de métodos de entrada

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
es: Retraso en milisegundos de aparición para ventana del interruptor IME

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
es: Establece retraso en milisegundos para mostrar la ventana del selector IME. El valor predeterminado es 400. 0 = Muestra la ventana inmediatamente. 0 < Demora en milisegundos. 0 > No muestra la ventana ni los motores siguientes o anteriores.

en: Saved version number
es: Número de versión guardada

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
es: El número de versión guardada se usará para chequear la diferencia entre la versión de ibus previamente instalada y la del ibus actual.

en: Latin layouts which have no ASCII
es: Disposiciones latinas que no tienen ASCII

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
es: Disposición de los Estados Unidos se anexa a los Disposiciones Latino. variante puede ser omitida.

en: Use xmodmap
es: Usar xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
es: Ejecutar xmodmap si .xmodmap o .Xmodmap existen cuando los motores ibus son cambiados.

en: Use system keyboard layout
es: Usar la distribución del teclado del sistema

en: Use system keyboard (XKB) layout
es: Usar la distribución del teclado del sistema (XKB)

en: Embed Preedit Text
es: Insertar texto preeditado

en: Embed Preedit Text in Application Window
es: Insertar texto pre-editado en la Ventana de Aplicación

en: Use global input method
es: Utilizar método de entrada global

en: Share the same input method among all applications
es: Compartir el mismo método de entrada con todas las aplicaciones

en: Enable input method by default
es: Habilitar método de entrada por defecto

en: Enable input method by default when the application gets input focus
es: Habilitar método de entrada por defecto cuando la aplicación consigue el foco de entrada

en: DConf preserve name prefixes
es: DConf preserva los prefijos de nombres

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
es: Prefijos para las claves de DConf para parar la conversión de nombres

en: Trigger shortcut keys
es: Activadora de los Atajos de teclado

en: The shortcut keys for turning input method on or off
es: Atajo de teclado para encender o apagar el método de entrada

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
es: Activador de llaves de atajos para leer gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
es: Habilitar atajos de teclado

en: The shortcut keys for turning input method on
es: Los atajos de teclado para habilitar el método de entrada

en: Disable shortcut keys
es: Deshabilitar atajos de teclado

en: The shortcut keys for turning input method off
es: Los atajos de teclado para deshabilitar el método de entrada

en: Next engine shortcut keys
es: Atajo de teclado para el siguiente motor

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
es: Los atajos de teclado para avanzar al siguiente método de entrada de la lista

en: Prev engine shortcut keys
es: Atajo de teclado para la máquina previa

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
es: Los atajos de teclado para retroceder al método de entrada anterior en la lista

en: Auto hide
es: Auto Ocultar

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
es: La conducta del panel de propiedad,0= No mostrar, 1 = Auto ocultar, 2 = Mostrar siempre

en: Language panel position
es: Posición del panel de idioma

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
es: Siga el cursor de entrada en caso de que el panel siempre se muestre

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
es: Si es verdadero, el panel sigue el cursor de entrada en el caso que siempre se muestre. Si es falso, el panel se muestra en una ubicación fija.

en: The milliseconds to show property panel
es: Los milisegundos para mostrar el panel de propiedad

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
es: Los milisegundos para mostrar el panel de propiedad después de enfocar o que las propiedades cambien.

en: Orientation of lookup table
es: Orientación de la tabla de búsqueda

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
es: Orientación de la tabla de búsqueda. 0 = Horizontal, 1 = Vertical

en: Show icon on system tray
es: Mostrar un ícono en la bandeja del sistema

en: Show input method name
es: Mostrar el nombre del método de entrada

en: Show input method name on language bar
es: Mostrar el nombre del método de entrada en la barra de idioma

en: RGBA value of XKB icon
es: Valor RGBA del ícono XKB

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
es: El icono XKB muestra la cadena de diseño que se analiza con el valor RGBA. El valor RGBA puede ser 1. un color de X11, 2. un valor hexa en la forma '#rrggbb' donde 'r', 'g' y 'b' son dígitos hexa para el rojo, verde y azul, 3. un color RGB en el formato 'rgb(r,g,b)' o 4. Un color RGBA en el formato 'rgba(r,g,b,a)' donde 'r', 'g', y 'b' son o bien enteros en el rango de 0 a 255 o valores de porcentaje en el intervalo de 0% a 100%, y 'a' es un valor de punto flotante en el rango de 0 a 1 para el alfa.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
es: Los milisegundos para mostrar el icono del panel para una propiedad

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
es: Los milisegundos para mostrar el icono del panel desde el icono del motor a un icono de la propiedad cada vez que los motores se encienden si la propiedad se especifica por el valor de icono-prop-clave en IBusEngineDesc. Si el valor es 0, no hay tiempo de retardo y el icono de la propiedad se muestra inmediatamente.

en: Use custom font
es: Utilizar tipo de letra personalizado

en: Use custom font name for language panel
es: Utilizar tipo de letra personalizado para el panel de idiomas

en: Custom font
es: Tipo de letra personalizado

en: Custom font name for language panel
es: Tipo de letra personalizado para el panel de idiomas

en: Use custom theme
es: Utilizar tema personalizado

en: Use custom theme name for language panel
es: Utilizar nombre de tema para panel de idioma

en: Custom theme
es: Tema personalizado

en: Custom theme name for language panel
es: Nombre de tema personal para panel de idioma

en: Use custom icon
es: Utilizar icono personal

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
es: Utilizar nombre de icono personalizado para botones de flecha sobre ventana candidata

en: Custom icon
es: Icono personalizado

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
es: Nombre de icono personal para botones de flecha en ventana candidata

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
es: Elegir glifos en el idioma del método de entrada en la ventana de candidatos

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
es: Algunos puntos del código tiene diferentes glifos y Pango determina los glifos desde el atributo idioma. Pango elige los glifos desde el idioma del la máquina IBus si el valor es cierto y los eliges desde el valor regional del sobremesa si el valor es falso.

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
es: Atajos de teclado Unicode para gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
es: Los atajos de teclado para activar y desactivar la escritura Unicode

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
es: Atajos de teclado de emoji para gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
es: Los atajos de teclado para activar y desactivar la escritura de emoyi

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
es: Tipo de letra personalizado para caracteres emoyi en el diálogo de emoyis

en: Default language for emoji dictionary
es: Idioma predeterminado para el diccionario de emoyi

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
es: Elija un idioma predeterminado para el diccionario de emoji. Su valor ($lang) se aplica a /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: favorite emoji list on emoji dialog
es: lista de emoji favoritos en el diálogo de emoji

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
es: Puede mostrar sus emoji favoritos en la lista de emoji si los incluye en esta lista.

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
es: lista de anotaciones de emoyi favoritos en el diálogo de emoyi

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
es: Puede poner anotaciones a sus emoji favoritos en esta lista.

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
es: Si se permiten o no las coincidencias parciales en las anotaciones de emoyi

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
es: Si se puede obtener una coincidencia parcial en la búsqueda de anotaciones de emoyi en lugar de una exacta.

en: Match emoji annotations with the specified length
es: Realizar búsquedas en las anotaciones de emoyi con la longitud de texto indicada

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
es: Obtener coincidencias parciales en lugar de exactas en las anotaciones de emoyi que tengan más que el número de caracteres indicado.

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
es: Elija una condición para las coincidencias parciales de anotaciones de emoyi

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
es: Elija una de estas condiciones para las coincidencias parciales de anotaciones de emoyi: 0 == inicio del texto, 1 == final del texto, 2 == contiene coincidencia

en: Load the emoji data at the time of startup
es: Cargar los datos de emoyi al inicio

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
es: Cargar los datos de emoyi al inicio. Se necesitan alrededor de 10MB. Si está desactivado, se cargarán al abrir el cuadro de selección de emoyi.

en: Load the Unicode data at the time of startup
es: Cargar los datos de Unicode al inicio

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
es: Cargar los datos de Unicode al inicio. Se necesitan alrededor de 15MB. Si está desactivado, se cargarán al abrir el cuadro de selección de emoji. Los datos de Unicode sólo se cargarán después de los de emoji, incluso cuando esta opción esté activa.

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
es: © 2007–2010 Peng Huang
    © 2007–2010 Red Hat, Inc.

en: Other
es: Otro

en: Select a language
es: Elija un idioma

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: _OK
es: _Aceptar

en: More…
es: Más…

en: About
es: Acerca de

en: _Close
es: _Cerrar

en: Language: %s
es: Idioma: %s

en: Keyboard layout: %s
es: Distribución del teclado: %s

en: Author: %s
es: Autor: %s

en: Description:
es: Descripción:

en: Select an input method
es: Seleccione un método de entrada

note: add button
en: _Add
es: _Añadir

note: create im name & icon column
en: Input Method
es: Métodos de Entrada

en: IBus Preferences
es: Preferencias de IBus

en: Set IBus Preferences
es: Defina las preferencias de IBus

en: Keyboard shortcuts
es: Atajos de teclado

en: Key code:
es: Código clave:

en: Modifiers:
es: Modificadores:

note: apply button
en: _Apply
es: _Aplicar

note: delete button
en: _Delete
es: _Eliminar

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
es: Por favor, presione una tecla (o una combinación de tecla).
    El diálogo será cerrado cuando la tecla sea soltada.

en: Please press a key (or a key combination)
es: Por favor, presione una tecla (o una combinación de teclas)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
es: Usar atajos con Mayús. para cambiar al método de entrada anterior

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
es: El demonio IBus no se está ejecutando. ¿Desea iniciarlo?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
es: ¡IBus fue iniciado! Sin no puede usar IBus, agregue las siguientes líneas a su $HOME/.bashrc; luego vuelga a ingresar a su cuenta.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
es: El demonio IBus no se pudo iniciar en %d segundos.

en: Select keyboard shortcut for %s
es: Seleccione la tecla de atajo para %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
es: cambiando métodos de entrada

en: Top left corner
es: Esquina superior izquierda

en: Top right corner
es: Esquina superior derecha

en: Bottom left corner
es: Esquina inferior izquierda

en: Bottom right corner
es: Esquina inferior derecha

en: Custom
es: Personalizado

en: Do not show
es: No mostrar

en: Hide automatically
es: Ocultar automáticamente

en: Always
es: Siempre

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
es: Tecla programada para cambiar al siguiente método de entrada en la lista

en: Next input method:
es: Siguiente método de entrada:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
es: Tecla programada para cambiar al método de entrada anterior en la lista

en: Previous input method:
es: Método de entrada anterior:

en: Enable or disable:
es: Habilitar o inhabilitar:

en: Enable:
es: Habilitar:

en: Disable:
es: Inhabilitar:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
es: <b>Atajos de teclado</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
es: Establecer la orientación de los candidatos en la tabla de búsqueda

en: Candidates orientation:
es: Orientación de los candidatos:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
es: Configurar el comportamiento de ibus sobre cómo mostrar u ocultar la barra de idiomas

en: Show property panel:
es: Mostrar panel de propiedades:

en: Language panel position:
es: Posición del panel de idioma:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
es: Mostrar el nombre del método de entrada en la barra de idioma cuando se marque la casilla

en: Embed preedit text in application window
es: Insertar texto previamente editado en la ventana de la aplicación

en: Embed the preedit text of input method in the application window
es: Insertar el texto previamente editado del método de entrada en la ventana de la aplicación

en: Use custom font:
es: Utilizar tipo de letra personalizado:

en: <b>Font and Style</b>
es: <b>Tipo de letra y estilo</b>

en: Add the selected input method into the enabled input methods
es: Agregar el método de entrada seleccionado a los métodos de entrada habilitados

en: _Remove
es: _Quitar

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
es: Eliminar el método de entrada seleccionado de los métodos de entrada habilitados

en: _Up
es: _Subir

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
es: Mover arriba el método de entrada seleccionado en la lista de métodos de entrada habilitados

en: _Down
es: _Abajo

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
es: Mover abajo el método de entrada seleccionado en los métodos de entrada habilitados

en: _About
es: Acerca _de

en: Show information of the selected input method
es: Mostrar información sobre el método de entrada seleccionado

en: _Preferences
es: _Preferencias

en: Show setup of the selected input method
es: Mostrar la configuración del método de entrada seleccionado

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
es: <small><i>Puede elegir el método de entrada activo de los seleccionados en la lista anterior, mediante el atajo de teclado o pulsando en el icono del panel.</i></small>

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
es: Los atajos de teclado para activar las conversiones de las anotaciones de emoji o nombre Unicode

en: Emoji annotation:
es: Anotación emoji:

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
es: Los atajos de teclado para activar las conversiones de los códigos Unicode

en: Unicode code point:
es: Punto de código Unicode:

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
es: Establecer el tipo de letra de los candidatos Unicode en el diálogo de emojis

en: Unicode font:
es: Tipo de letra Unicode:

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
es: Idioma a usar en el cuadro de emoji para las anotaciones de los mismos

en: Emoji annotation language:
es: Idioma para las anotaciones de emoji:

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
es: Realizar búsqueda parcial en las anotaciones de emoji con la siguiente condición y más que un mínimo de caracteres:

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
es: Si se puede obtener una coincidencia parcial en lugar de exacta en la búsqueda de anotaciones de emoji

en: Prefix match
es: Comienza con el texto

en: Suffix match
es: Acaba con el texto

en: Containing match
es: Contiene el texto

en: <b>Keyboard Layout</b>
es: <b>Distribución del teclado</b>

en: <b>Global input method settings</b>
es: <b>Configuraciones globales de método de entrada</b>

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
es: Elige glifos con el idioma del método de entrada en la ventana candidato para los puntos de código duplicados

en: Use custom theme:
es: Utilizar tema personalizado:

en: Choose a theme of the candidate window
es: Elija un tema de la ventana de candidatos

en: Use custom icon:
es: Utilizar icono personalizado:

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
es: Elija un tema de los botones flecha en la ventana candidato

en: <b>Font and Theme</b>
es: <b>Tipo de letra y tema</b>

en: Advanced
es: Avanzado

en: Since IBus 1.5.33, Compose files replace the builtin
    compose sequences. To keep them and add your own
    sequences on top, the line:
    
      include "%%L"
    
    has been added to the Compose file:
    %s.
es: Desde IBus 1.5.33, los archivos Compose sustituyen las
    secuencias compuestas en tiempo de compilación. Para
    conservarlos y añadir sus propias secuencias en la cima,
    la línea:
      include "%%L"
    
    ha sido añadida al archivo Compose:
    %s.

en: Since IBus 1.5.33, Compose files replace the builtin
    compose sequences. To keep them and add your own
    sequences on top, you need to add the line:
    
      include "%%L"
    
    to the Compose file:
    %s.
es: Desde IBus 1.5.33, los archivos Compose sustituyen las
    secuencias compuestas en tiempo de compilación. Para
    conservarlos y añadir sus secuencias propias en la cima,
    necesita añadir la línea:
    
      include "%%L"
    
    al archivo Compose:
    %s.

en: Activities
es: Actividades

en: Animals & Nature
es: Animales y naturaleza

en: Component
es: Componente

en: Flags
es: Indicadores

en: Food & Drink
es: Comida y bebida

en: Objects
es: Objetos

en: People & Body
es: Gente y cuerpo

en: Smileys & Emotion
es: Sonrisas y Emoción

en: Symbols
es: Símbolos

en: Travel & Places
es: Viajes y Lugares

en: Detect unregistered character in your compose sequence
es: Detecte carácter no registrado dentro de su secuencia de componente

en: The character you just input is not recognized as a valid part of the currently active compose sequence and the character was cancelled. Try inputting the correct character to the compose sequence again, or press Escape key to terminate whole the compose sequence.
es: El carácter que acaba de entrar no es reconocido como una parte válida de la secuencia compuesta activa actualmente y el carácter fue cancelado. Intente introducir el carácter correcto a la secuencia compuesta de nuevo, o presione la tecla Escape para terminar toda la secuencia compuesta.

en: Compose file update
es: Actualiza archivo compuesto

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
es: Latino básico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
es: Latino-1 (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
es: Latino extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
es: Latino extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
es: Extensiones IPA

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Spacing Modifier Letters
es: Modificadores del espaciado de cartas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks
es: Marcas diacríticas combinantes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
es: Griego y Copto

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
es: Cirílico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
es: Cirílico (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
es: Armenio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
es: Hebreo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
es: Árabe

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
es: Sirio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
es: Árabe (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: NKo
es: N'Ko

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Samaritan
es: Samaritano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mandaic
es: Mandeo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
es: Sirio (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
es: Árabe extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
es: Árabe extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bengali
es: Bengalí

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
es: Tailandés

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
es: Tibetano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
es: Georgiano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
es: Etíope

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
es: Etíope (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee
es: Cheroqui

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
es: Silabarios indígenas canadienses

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ogham
es: Ogam

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Runic
es: Rúnico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagalog
es: Tagalo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanunoo
es: Hanunóo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer
es: Jemer

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
es: Mongol

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
es: Silabarios indígenas canadienses extendidos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
es: Nuevo Tai Lue

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
es: Jemer (símbolos)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Buginese
es: Buginés

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Extended
es: Marcas diacríticas combinantes extendidas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Balinese
es: Balinés

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
es: Sondanés

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
es: Cirílico extendido-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
es: Georgiano extendido

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese Supplement
es: Sondanés (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
es: Extensiones vedas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions
es: Extensiones fonéticas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phonetic Extensions Supplement
es: Extensiones fonéticas (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks Supplement
es: Marcas diacríticas combinantes (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended Additional
es: Latino extendido adicional

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek Extended
es: Griego extendido

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
es: Puntuación general

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
es: Superíndices y subíndices

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
es: Símbolos monetarios

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
es: Marcas diacríticas combinantes para símbolos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Letterlike Symbols
es: Símbolos similares a letras

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
es: Formas numéricas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
es: Flechas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
es: Operadores matemáticos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
es: Técnicos variados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
es: Descriptores de control

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Optical Character Recognition
es: Reconocimiento óptico de caracteres

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumerics
es: Alfanuméricos encerrados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
es: Dibujos de cuadros

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
es: Bloques

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
es: Formas geométricas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
es: Símbolos variados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dingbats
es: Caracteres gráficos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
es: Símbolos matemáticos variados A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-A
es: Flechas suplementarias A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Braille Patterns
es: Patrones Braille

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-B
es: Flechas suplementarias B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
es: Símbolos matemáticos variados B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
es: Operadores matemáticos suplementarios

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
es: Símbolos y flechas variados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic
es: Glagolítico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-C
es: Latino extendido-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic
es: Copto

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Supplement
es: Georgiano (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tifinagh
es: Tifinag

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended
es: Etíope extendido

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-A
es: Cirílico extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Punctuation
es: Puntuación (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Radicals Supplement
es: CJK, radicales (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kangxi Radicals
es: Kangxi (radicales)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Description Characters
es: Caracteres ideográficos de descripción

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Symbols and Punctuation
es: CJK, símbolos y puntuación

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Compatibility Jamo
es: Jamo con compatibilidad hangul

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bopomofo Extended
es: Bopomofo extendido

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Strokes
es: CJK, trazos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Katakana Phonetic Extensions
es: Katakana, extensiones fonéticas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed CJK Letters and Months
es: CJK, letras y meses encerrados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility
es: CJK (compatibilidad)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension A
es: CJK, ideogramas unificados extensión A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yijing Hexagram Symbols
es: Hexagramas del I-Ching

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs
es: CJK, ideogramas unificados

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Syllables
es: Yi, sílabas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Yi Radicals
es: Yi, radicales

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-B
es: Cirílico extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum
es: Shümom

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modifier Tone Letters
es: Letras modificadoras del tono

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-D
es: Latino extendido-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Common Indic Number Forms
es: Formas numéricas índicas comunes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phags-pa
es: 'Phags-pa

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended
es: Devanagari extendido

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-A
es: Hangul Jamo extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Javanese
es: Javanés

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-B
es: Myanmar extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-A
es: Myanmar extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meetei Mayek Extensions
es: Meetei Mayek, extensiones

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-A
es: Etíope extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-E
es: Latino extendido-E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cherokee Supplement
es: Cheroqui (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Syllables
es: Hangul, sílabas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hangul Jamo Extended-B
es: Hangul Jamo extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Surrogates
es: Subrogaciones altas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: High Private Use Surrogates
es: Subrogaciones altas de uso privado

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Low Surrogates
es: Subrogaciones bajas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Private Use Area
es: Área de uso privado

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs
es: CJK, ideogramas de compatibilidad

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alphabetic Presentation Forms
es: Formas de presentación alfabética

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-A
es: Formas de presentación árabes-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors
es: Selectores de variación

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
es: Formas verticales

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Combining Half Marks
es: Marcas intermedias combinantes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Forms
es: CJK, formas de compatibilidad

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Form Variants
es: Variantes de formas pequeñas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Presentation Forms-B
es: Árabe, formas de presentación B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
es: Formas de ancho completo e intermedio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
es: Especiales

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Syllabary
es: Silabario lineal B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear B Ideograms
es: Ideogramas lineales B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Aegean Numbers
es: Números egeos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Numbers
es: Números de griego antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Symbols
es: Símbolos antiguos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phaistos Disc
es: Disco de Festo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lycian
es: Licio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Carian
es: Cario

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Coptic Epact Numbers
es: Números epact coptos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Italic
es: Italo antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gothic
es: Gótico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Permic
es: Pérmico antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ugaritic
es: Ugarítico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Persian
es: Persa antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shavian
es: Shaviano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Elbasan
es: Elbasano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Caucasian Albanian
es: Albanocaucásico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Linear A
es: Lineal A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-F
es: Latino extendido-F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypriot Syllabary
es: Silabario chipriota

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Imperial Aramaic
es: Arameo imperial

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Palmyrene
es: Palmireno

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nabataean
es: Nabateo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hatran
es: Hatrano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Phoenician
es: Fenicio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lydian
es: Lidio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Hieroglyphs
es: Meroítico, jeroglíficos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Meroitic Cursive
es: Meroítico, cursiva

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kharoshthi
es: Karosti

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old South Arabian
es: Árabe meridional antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old North Arabian
es: Árabe del norte antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Manichaean
es: Maniqueo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Avestan
es: Avéstico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Parthian
es: Parto, inscripciones

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Inscriptional Pahlavi
es: Pahlaví, inscripciones

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Psalter Pahlavi
es: Pahlaví, salmos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Turkic
es: Turco antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Hungarian
es: Húngaro antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hanifi Rohingya
es: Hanifi rohinyá

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Rumi Numeral Symbols
es: Numerales rumi

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-C
es: Árabe extendido-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Sogdian
es: Sogdiano antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sogdian
es: Sogdiano

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Old Uyghur
es: Uyghur antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala Archaic Numbers
es: Sinhala, numerales antiguos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
es: Mongol (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar Extended-C
es: Myanmar extendido-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Zanabazar Square
es: Zanabazar cuadrada

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
es: Silabarios aborigen canadienses extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
es: Devanagari extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Makasar
es: Macasar

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lisu Supplement
es: Lisu Suplemento

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
es: Suplemento Tamil

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform
es: Cuneiforme

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cuneiform Numbers and Punctuation
es: Cuneiforme, números y puntuación

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Early Dynastic Cuneiform
es: Cuneiforme arcaico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cypro-Minoan
es: Chipre-Minoico

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs
es: Jeroglíficos egipcios

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
es: Controles de Formato de Jeroglífico Egipcio

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Egyptian Hieroglyphs Extended-A
es: Jeroglíficos egipcios extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Anatolian Hieroglyphs
es: Jeroglíficos anatolios

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bamum Supplement
es: Shümom (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Medefaidrin
es: Medefidrin

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miao
es: Pollard Miao

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ideographic Symbols and Punctuation
es: Símbolos y puntuación ideográfica

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Components
es: Tangut, componentes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tangut Supplement
es: Tangut (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-B
es: Kana extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Supplement
es: Kana (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kana Extended-A
es: Kana extendido-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Small Kana Extension
es: Extensión pequeña de Kana

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nushu
es: Nü shu

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Duployan
es: Duployana

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Shorthand Format Controls
es: Taquigrafía, controles de formato

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing Supplement
es: Símbolos para Herencias de Computación Suplementaria

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Znamenny Musical Notation
es: Notación musical Znamenny

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Byzantine Musical Symbols
es: Símbolos musicales biznatinos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Musical Symbols
es: Símbolos musicales

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ancient Greek Musical Notation
es: Notación musical del griego antiguo

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kaktovik Numerals
es: Numeración Kaktovik

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mayan Numerals
es: Numeración maya

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Xuan Jing Symbols
es: Tai Xuan Jing

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Counting Rod Numerals
es: Varillas de numeración

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Alphanumeric Symbols
es: Símbolos matemáticos alfanuméricos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sutton SignWriting
es: Lengua de signos Sutton

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-G
es: Latino extendido-G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Glagolitic Supplement
es: Glagolítico (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-D
es: Cirílico extendido-D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Extended-B
es: Etíope extendido-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mende Kikakui
es: Silabario ki-ka-ku

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Indic Siyaq Numbers
es: Números índicos siyah

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ottoman Siyaq Numbers
es: Números Siyaq otomanos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
es: Símbolos alfabéticos matemáticos árabes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mahjong Tiles
es: Fichas de Mahjong

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Domino Tiles
es: Fichas de dominó

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Playing Cards
es: Naipes

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
es: Alfanuméricos encerrados (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Enclosed Ideographic Supplement
es: Ideogramas encerrados (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
es: Símbolos y pictogramas varios

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Emoticons
es: Emoticonos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ornamental Dingbats
es: Pictogramas ornamentales

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
es: Símbolos de transporte y mapas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Alchemical Symbols
es: Símbolos alquímicos

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
es: Formas geométricas extendidas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
es: Flechas (suplemento-C)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
es: Símbolos y pictogramas (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
es: Símbolos de ajedrez

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
es: Símbolos y Pictogramas Extendidos-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
es: Símbolos y Herencias de Computación

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension B
es: CJK, ideogramas unificados extensión B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension C
es: CJK, ideogramas unificados extensión C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension D
es: CJK, ideogramas unificados extensión D

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension E
es: CJK, ideogramas unificados extensión E

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension F
es: CJK, ideogramas unificados extensión F

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension I
es: CJK, ideogramas unificados extensión I

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
es: CJK, ideogramas de compatibilidad (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension G
es: CJK, ideogramas unificados extensión G

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: CJK Unified Ideographs Extension H
es: CJK, ideogramas unificados extensión H

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
es: Etiquetas

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Variation Selectors Supplement
es: Selectores de variación (suplemento)

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-A
es: Área suplementaria de uso privado A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplementary Private Use Area-B
es: Área suplementaria de uso privado B

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
es: Establecer TIPO de im-module a "gtk2", "gtk3" o "gtk4". Predet. es "gtk3".

en: Can't connect to IBus.
es: No se puede conectar a IBus.

en: IBus is running.
es: IBus en ejecución.

en: List engine name only
es: Listar sólo los nombres de máquinas

en: language: %s
es: idioma: %s

en: No engine is set.
es: No se configuró la máquina.

en: Set global engine failed.
es: Falló la configuración de la máquina global.

en: Get global engine failed.
es: Falló al obtener la máquina global.

en: Start or restart daemon with "direct", "systemd", "kde-wayland" or "wayland" TYPE.
es: Inicia o reinicie demonio con TIPO "direct", "systemd", "kde-wayland" o "wayland".

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
es: Inicie o reinicie demonio con archivo SYSTEMD_SERVICE.

en: Show debug messages.
es: Mostrar mensajes de depurador.

en: Exit daemon with "direct" or "kde-wayland" TYPE.
es: Salir demonio con tipo TYPE "direct" o "kde-wayland".

en: Read the system registry cache.
es: Lea el cache del registro del sistema.

en: Read the registry cache FILE.
es: Lea el ARCHIVO de caché del registro.

en: The registry cache is invalid.
es: El caché del registro es inválido.

en: Write the system registry cache.
es: Escriba al caché del registro del sistema.

en: Write the registry cache FILE.
es: Escriba al ARCHIVO caché del registro.

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
es: Usar rutas de esquema del motor en lugar del núcleo ibus.

en: Resetting…
es: Restableciendo…

en: Done
es: Hecho

en: Set or get engine
es: Ponga u obtenga una máquina

en: Exit ibus-daemon
es: Detener el ibus-daemon

en: Show available engines
es: Mostrar las máquinas disponibles

en: (Not implemented)
es: (no implementado)

en: Restart ibus-daemon
es: Reiniciar el ibus-daemon

en: Start ibus-daemon
es: Iniciar ibus-daemon

en: Show version
es: Mostrar la versión

en: Show the content of registry cache
es: Mostrar el contenido del caché del registro

en: Create registry cache
es: Crear el caché del registro

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
es: Imprimir la dirección de D-Bus de ibus-daemon

en: Show the configuration values
es: Mostrar los valores de la configuración

en: Reset the configuration values
es: Restablecer los valores de la configuración

en: Save emoji on dialog to clipboard
es: Guardar emoji del diálogo en el portapapeles

en: Retrieve im-module value from GTK instance
es: Obtener valor de im-module desde instancia GTK

en: Show this information
es: Mostrar esta información

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
es: Modo de empleo: %s INSTRUCCIÓN [OPCIÓN...]

en: Commands:
es: Instrucciones:

en: %s is unknown command!
es: ¡%s es una instrucción desconocida!

en: Connect Wayland input method protocol
es: Conecta protocolo de método de entrada Wayland

en: Execute ibus-daemon if it's not running
es: Ejecute ibus-daemon si no está en ejecución

en: ibus-daemon's arguments
es: argumentos ibus-daemon

en: Verbose logging
es: Acceso verborreo

en: Favorites
es: Favoritos

en: Others
es: Otros

en: Open Unicode choice
es: Abrir selección Unicode

en: Bring back emoji choice
es: Volver a la selección emoji

en: Page Down
es: P. Siguiente

en: Page Up
es: P. Anterior

en: Show emoji variants
es: Mostrar variantes de emoji

en: Close
es: Cerrar

en: Menu
es: Menú

en: Click to view a warning message
es: Pulse para ver mensaje de aviso

en: Loading a Unicode dictionary:
es: Cargando un diccionario Unicode:

en: IBus Emoji initialization
es: Inicio de Emoji IBus

en: Code point: %s
es: Punto de código: %s

en: Has emoji variants
es: Tiene variantes emoji

en: Description: %s
es: Descripción: %s

en: None
es: Ninguna

en: Annotations: %s
es: Anotaciones: %s

en: Name: %s
es: Nombre: %s

en: Emoji Choice
es: Selección de emoji

en: Unicode Choice
es: Selección Unicode

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
es: No se pudo obtener la aplicación de texto actual, por favor devuélvala el foco (por ejemplo, pulse escape varias veces para salir del modo emoji, haga clic en el escritorio y de nuevo en su aplicación.

en: Canceled to choose an emoji.
es: Cancelada la selección de emoji.

en: Copied an emoji to your clipboard.
es: Se copió un emoji al portapapeles.

note: TRANSLATORS: "FONT" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --font=FONT
en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
es: «TIPODELETRA» para los emoyis en el diálogo de emoyis

en: FONT
es: TIPOGRAFÍA

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
es: "LANG" para las anotaciones en el cuadro de diálogo de emoji p.ej.: "es"

en: LANG
es: IDIOMA

en: Emoji annotations can be match partially
es: Se permiten coincidencias parciales en las anotaciones de emoji

en: Match with the length of the specified integer
es: Buscar coincidencias con la longtud indicada

en: Match with the condition of the specified integer
es: Buscar coincidencias con la condición indicada por el código

en: IBus Panel
es: Panel IBus

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
es: Puede conmutar el menú activado y un contexto con pulsar el botón central del ratón en el icono del panel.

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input & Output" -> "Keyboard" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can run "%s" command. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
es: IBus debe invocarse desde la sesión de escritorio en %s. Para KDE, puede lanzar la utilidad '%s' e ir a la sección “Entrada y Salida” → “Teclado” → “Teclado Virtual” y seleccionar el icono «%s» y pulsar el botón “Aplicar” para configurar IBus dentro de %s. Para otras sesiones de escritorio, puede ejecutar la instrucción «%s». Referencie cada documento acerca de la configuración del «Método de entrada Wayland». Antes de configurar el «Método de entrada Wayland», asegúrese que las variables del entorno QT_IM_MODULE y GTK_IM_MODULE estén no fijadas dentro de la sesión del escritorio.

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
es: Suelte las variables de entorno QT_IM_MODULE y GTK_IM_MODULE y sería ejecutado 'ibus-daemon --panel disable' como un proceso heredado del componente %s.

en: Seems you run %s with '--enable-wayland-im' option but your display server is Xorg so the Wayland feature is disabled. You would be better off running ibus-daemon directly instead or %s without that option.
es: Parece que ejecuta %s con la opción '--enable-wayland-im' pero su servidor de pantalla es Xorg tal que la característica Wayland está desactivada. Sería mejor apagar ibus-daemon directamente en vez de %s sin esa opción.

en: IBus Notification
es: Notificación IBus

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
es: Su método %s de entrada configurada no existe dentro de los métodos de entrada de IBus tal que la distribución "US" fue configurada en lugar de su método de entrada.

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
es: Al menos uno de sus métodos de entrada configurados no existe en los métodos de entrada IBus.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
es: Ejecuta la instrucción `ibus-setup` , abra la lengüeta «Método de Entrada», y configure su método de entrada de nuevo.

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
es: IBus es un bus de entrada inteligente para Linux/Unix.

en: Maintainers
es: Mantenedores

en: Preferences
es: Preferencias

en: Restart
es: Reiniciar

en: Quit
es: Salir
