ibus 1.5.20 - en to pa translation catalogue (286 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
pa: ਪ੍ਰੀ-ਲੋਡ ਇੰਜਣ

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
pa: ibus ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਪਹਿਲਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਇੰਜਣ

en: Engines order
pa: ਇੰਜਣ ਕ੍ਰਮ

en: Saved engines order in input method list
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੇ ਇੰਜਣਾਂ ਦਾ ਕ੍ਰਮ

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
pa: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ 'ਚ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਦੇਰੀ

en: Saved version number
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਵਰਜ਼ਨ ਨੰਬਰ

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਵਰਜ਼ਨ ਨੰਬਰ ਪੁਰਾਣੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਹੋਏ ibus ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ibus ਦੇ ਵਰਜ਼ਨ ਵਿਚਲੇ ਫ਼ਰਕ ਨੂੰ ਜਾਂਚਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਏਗਾ।

en: Use xmodmap
pa: xmodmap ਵਰਤੋਂ

en: Use system keyboard layout
pa: ਸਿਸਟਮ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਵਰਤੋ

en: Use system keyboard (XKB) layout
pa: ਸਿਸਟਮ ਕੀਬੋਰਡ (XKB) ਲੇਆਉਟ ਵਰਤੋ

en: Embed Preedit Text
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਪਹਿਲਾਂ-ਸੋਧ ਟੈਕਸਟ

en: Embed Preedit Text in Application Window
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਪਹਿਲਾਂ-ਸੋਧ ਟੈਕਸਟ

en: Use global input method
pa: ਗਲੋਬਲ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਵਰਤੋ

en: Share the same input method among all applications
pa: ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਇੱਕੋ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Enable input method by default
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਡਿਫਾਲਟ ਹੀ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable input method by default when the application gets input focus
pa: ਜਦੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਪੁੱਟ ਫੋਕਸ ਲਵੇ ਤਾਂ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਡਿਫਾਲਟ ਹੀ ਚਲਾਉ

en: DConf preserve name prefixes
pa: DConf ਨਾਂ ਅਗੇਤਰ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
pa: DConf ਦੇ ਅਗੇਤਰ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲੀ ਰੋਕਣ ਲਈ

en: Trigger shortcut keys
pa: ਟਰਿੱਗਰ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: The shortcut keys for turning input method on or off
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬੰਦ ਜਾਂ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
pa: gtk_accelerator_parse ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਕੁੰਜੀਆਂ ਟਰਿੱਗਰ ਕਰੋ

en: Enable shortcut keys
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: The shortcut keys for turning input method on
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Disable shortcut keys
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: The shortcut keys for turning input method off
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Next engine shortcut keys
pa: ਅਗਲਾ ਇੰਜਣ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Prev engine shortcut keys
pa: ਪਿਛਲਾ ਇੰਜਣ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
pa: ਪਿਛਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Auto hide
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਓਹਲੇ

en: Language panel position
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਸਥਿਤੀ

en: Orientation of lookup table
pa: ਖੋਜ ਟੇਬਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
pa: ਖੋਜ ਟੇਬਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ। 0 = ਲੇਟਵਾਂ, 1 =ਖੜ੍ਹਵਾ

en: Show icon on system tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇਅ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show input method name
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show input method name on language bar
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੱਟੀ ਉੱਤੇ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Use custom font
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Use custom font name for language panel
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਲਈ ਮਨਪਸੰਦ ਫੋਂਟ ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ

en: Custom font
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਫੋਂਟ

en: Custom font name for language panel
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਲਈ ਮਨਪਸੰਦ ਫੋਂਟ ਨਾਂ

en: Use custom theme
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਥੀਮ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Use custom theme name for language panel
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਲਈ ਮਨਪਸੰਦ ਥੀਮ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Custom theme
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਥੀਮ

en: Custom theme name for language panel
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਥੀਮ ਨਾਂ

en: Use custom icon
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
pa: gtk_accelerator_parse ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਕੁੰਜੀਆਂ ਟਰਿੱਗਰ ਕਰੋ

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਲਿਖਣ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
pa: gtk_accelerator_parse ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਕੁੰਜੀਆਂ ਟਰਿੱਗਰ ਕਰੋ

en: Load the emoji data at the time of startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਈਮੋਜ਼ੀ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load the Unicode data at the time of startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਯੂਨੀਕੋਡ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Select a language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ(_O)

en: More…
pa: ...ਹੋਰ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Language: %s
pa: ਭਾਸ਼ਾ: %s

en: Keyboard layout: %s
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ: %s

en: Author: %s
pa: ਲੇਖਕ: %s

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Select an input method
pa: ਇੱਕ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚੁਣੋ

note: add button
en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

note: create im name & icon column
en: Input Method
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ

en: IBus Preferences
pa: IBus ਪਸੰਦ

en: Set IBus Preferences
pa: IBus ਪਸੰਦ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Key code:
pa: ਕੀ ਕੋਡ:

en: Modifiers:
pa: ਮੋਡੀਫਾਇਰ:

note: apply button
en: _Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

note: delete button
en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ (ਜਾਂ ਕੋਈ ਸਵਿੱਚ ਜੋੜ)।
    ਜਦੋਂ ਸਵਿੱਚ ਛੱਡੀ ਜਾਵੇਗੀ ਤਾਂ ਇਹ ਡਾਇਲਾਗ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Please press a key (or a key combination)
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ (ਜਾਂ ਸਵਿੱਚ ਜੋੜ)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੇ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਟਨ

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
pa: IBus ਡੈਮਨ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
pa: IBus ਚੱਲ ਪਿਆ ਹੈ! ਜੇ ਤੁਸੀਂ IBus ਨਹੀਂ ਵਰਤ ਸਕੇ, ਤਾਂ ਹੇਠਲੀ ਲਾਈਨ ਆਪਣੀ $HOME/.bashrc ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ; ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ।
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
pa: IBus ਡੈਮਨ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ.

en: Select keyboard shortcut for %s
pa: %s ਲਈ ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਚੁਣੋ

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਨਾ

en: Horizontal
pa: ਲੇਟਵਾਂ

en: Vertical
pa: ਖੜ੍ਹਵਾਂ

en: Top left corner
pa: ਉੱਤੇ ਖੱਬਾ ਕੋਨਾ

en: Top right corner
pa: ਉੱਤੇ ਸੱਜਾ ਕੋਨਾ

en: Bottom left corner
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬਾ ਕੋਨਾ

en: Bottom right corner
pa: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜਾ ਕੋਨਾ

en: Custom
pa: ਪਸੰਦ

en: Do not show
pa: ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Hide automatically
pa: ਆਪਣੇ ਆਪ ਲੁਕਾਓ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚ

en: Next input method:
pa: ਅਗਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚ

en: Previous input method:
pa: ਪਿਛਲਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ:

en: Enable or disable:
pa: ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ:

en: Enable:
pa: ਚਾਲੂ:

en: Disable:
pa: ਬੰਦ:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
pa: <b>ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
pa: ਖੋਜ ਟੇਬਲ ਵਿੱਚ ਉਮੀਦਵਾਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Candidates orientation:
pa: ਉਮੀਦਵਾਰ ਸਥਿਤੀ:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
pa: ibus ਦਾ ਰਵੱਈਆ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਕਿ ਭਾਸ਼ਾ ਪੱਟੀ ਕਿਵੇਂ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇ

en: Show property panel:
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਪੈਨਲ ਦਿਖਾਓ:

en: Language panel position:
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਨਲ ਸਥਿਤੀ:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
pa: ਜਦੋਂ ਚੈੱਕ ਬਾਕਸ ਚੁਣਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਨਾਂ ਭਾਸ਼ਾ ਪੱਟੀ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Embed preedit text in application window
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਪਹਿਲਾਂ-ਸੋਧ ਟੈਕਸਟ

en: Embed the preedit text of input method in the application window
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਦਾ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਪਹਿਲਾਂ-ਸੋਧ ਟੈਕਸਟ

en: Use custom font:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ:

en: <b>Font and Style</b>
pa: <b>ਫੋਂਟ ਅਤੇ ਸਟਾਈਲ</b>

en: General
pa: ਆਮ

en: Add the selected input method into the enabled input methods
pa: ਚੁਣਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਕੀਤੇ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
pa: ਚੁਣਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: _Up
pa: ਉੱਤੇ(_U)

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
pa: ਚੁਣਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: _Down
pa: ਹੇਠਾਂ(_D)

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
pa: ਚੁਣਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: Show information of the selected input method
pa: ਚੁਣੇ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: _Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)

en: Show setup of the selected input method
pa: ਚੁਣਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਦਾ ਸੈਟਅੱਪ ਵੇਖਾਓ

en: Unicode code point:
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਕੋਡ ਬਿੰਦੂ:

en: Unicode font:
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਫ਼ੋਂਟ:

en: Prefix match
pa: ਅਗੇਤਰ ਮਿਲਾਨ

en: Suffix match
pa: ਪਿਛੇਤਰ ਮਿਲਾਨ

en: Containing match
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਮੇਲ

en: Emoji
pa: ਇਮੋਜ਼ੀ

en: <b>Keyboard Layout</b>
pa: <b>ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ</b>

en: <b>Global input method settings</b>
pa: <b>ਗਲੋਬਲ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸੈਟਿੰਗ</b>

en: Use custom theme:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਥੀਮ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ:

en: Choose a theme of the candidate window
pa: ਉਮੀਦਵਾਰ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਥੀਮ ਚੁਣੋ

en: Use custom icon:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ:

en: <b>Font and Theme</b>
pa: <b>ਫੋਂਟ ਅਤੇ ਥੀਮ</b>

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Activities
pa: ਸਰਗਰਮੀਆਂ

en: Animals & Nature
pa: ਜਾਨਵਰ ਤੇ ਕੁਦਰਤ

en: Component
pa: ਭਾਗ

en: Flags
pa: ਝੰਡੇ

en: Food & Drink
pa: ਖਾਣ-ਪੀਣ

en: Objects
pa: ਚੀਜ਼ਾਂ

en: People & Body
pa: ਲੋਕ ਅਤੇ ਸਰੀਰ

en: Smileys & Emotion
pa: ਹਾਸੇ ਅਤੇ ਜਜ਼ਬਾਤ

en: Symbols
pa: ਚਿੰਨ੍ਹ

en: Travel & Places
pa: ਯਾਤਰਾ ਤੇ ਥਾਵਾਂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Basic Latin
pa: ਮੁਢਲੀ ਲਾਤੀਨੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin-1 Supplement
pa: ਲਾਤੀਨੀ-1 ਸਹਾਇਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-A
pa: ਲਾਤੀਨੀ ਵਾਧਾ-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Latin Extended-B
pa: ਲਾਤੀਨੀ ਵਾਧਾ-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: IPA Extensions
pa: IPA ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Greek and Coptic
pa: ਗਰੀਕ ਅਤੇ ਕੋਪਟਿਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic
pa: ਸਿਰਲਿਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Supplement
pa: ਸਿਰਲਿਕ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆਈ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac
pa: ਸੀਰੀਅਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Supplement
pa: ਅਰਬੀ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thaana
pa: ਥਾਨਾ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: NKo
pa: ਨਕੋ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Syriac Supplement
pa: ਸੀਰੀਆਈ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-B
pa: ਅਰਬੀ ਵਾਧਾ-B

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arabic Extended-A
pa: ਅਰਬੀ ਵਾਧਾ-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari
pa: ਦੇਵਨਾਗਰੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gurmukhi
pa: ਗੁਰਮੁਖੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲਮ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sinhala
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Thai
pa: ਥਾਈ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Lao
pa: ਲਾਓ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tibetan
pa: ਤਿੱਬਤੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਮਾਰ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic
pa: ਇਥੋਪਿਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Ethiopic Supplement
pa: ਇਥੋਪਿਕ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pa: ਇਕਸਾਰ ਕੀਤੇ ਕੈਨੇਡੀਆਈ ਮੂਲ-ਨਿਵਾਸੀ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tagalog
pa: ਤਾਗਾਲੋਗ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer
pa: ਖਮੇਰ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
pa: ਇਕਸਾਰ ਕੀਤੇ ਕੈਨੇਡੀਆਈ ਮੂਲ-ਨਿਵਾਸੀ ਚਿੰਨ੍ਹ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Limbu
pa: ਲਿੰਬੂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Le
pa: ਟਾਈ ਲੇ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: New Tai Lue
pa: ਨਿਊ ਟਾਈ ਲੁ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khmer Symbols
pa: ਖਮੇਰ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tai Tham
pa: ਟਾਈ ਥਾਮ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Sundanese
pa: ਸੁਡਾਨੀਆਈ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Batak
pa: ਬਟਾਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Cyrillic Extended-C
pa: ਸਿਰਲਿਕ ਵਧੀਕ-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Georgian Extended
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ ਵਾਧਾ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vedic Extensions
pa: ਵੈਦਿਕ ਵਾਧਾ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: General Punctuation
pa: ਆਮ ਵਿਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Superscripts and Subscripts
pa: ਘਾਤਾਂ ਅਤੇ ਪੈਰਾਂ ਵਿਚਲੇ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Currency Symbols
pa: ਮੁਦਰਾ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Number Forms
pa: ਨੰਬਰ ਰੂਪ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Arrows
pa: ਤੀਰ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mathematical Operators
pa: ਗਣਿਤ ਕਾਰਵਾਈਆਂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Technical
pa: ਫੁਟਕਲ ਤਕਨੀਕੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Control Pictures
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਤਸਵੀਰਾਂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Box Drawing
pa: ਡੱਬਾ ਚਿਤਰਕਾਰੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Block Elements
pa: ਬਲਾਕ ਭਾਗ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes
pa: ਜਾਇਮਿਤੀ ਸ਼ਕਲਾਂ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols
pa: ਫੁਟਕਲ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Mathematical Operators
pa: ਸਹਾਇਕ ਗਣਿਤ ਓਪਰੇਟਰ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
pa: ਫ਼ੁਟਕਲ ਚਿੰਨ੍ਹ ਅਤੇ ਤੀਰ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
pa: ਖੜ੍ਹਵੇਂ ਰੂਪ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
pa: ਅੱਧੀ ਚੌੜਾਈ ਤੇ ਪੂਰੀ ਚੌੜਾਈ ਰੂਪ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Specials
pa: ਖਾਸ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Khojki
pa: ਖੋਜਕੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Multani
pa: ਮੁਲਤਾਨੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Modi
pa: ਮੋਦੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Mongolian Supplement
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Takri
pa: ਤਰਕੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Dogra
pa: ਡੋਗਰਾ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Nandinagari
pa: ਨੰਦੀਨਾਗਰੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
pa: ਇਕਸਾਰ ਕੀਤੇ ਕੈਨੇਡੀਆਈ ਮੂਲ-ਨਿਵਾਸੀ ਚਿੰਨ੍ਹ ਵਧੀਕ-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Devanagari Extended-A
pa: ਦੇਵਨਾਗਰੀ ਵਧੀਕ-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Kawi
pa: ਕਾਵੀ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tamil Supplement
pa: ਤਾਮਿਲ ਸਹਾਇਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
pa: ਫੁਟਕਲ ਚਿੰਨ੍ਹ ਅਤੇ ਤਸਵੀਰੀ-ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Transport and Map Symbols
pa: ਆਵਾਜਾਈ ਤੇ ਨਕਸ਼ਾ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Geometric Shapes Extended
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਸ਼ਕਲਾਂ ਵਧੀਕ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Arrows-C
pa: ਸਹਾਇਕ ਤੀਰ-C

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Supplemental Symbols and Pictographs
pa: ਸਹਾਇਕ ਚਿੰਨ੍ਹ ਅਤੇ ਤਸਵੀਰੀ-ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Chess Symbols
pa: ਸਤਰੰਜ਼ ਦੇ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols and Pictographs Extended-A
pa: ਚਿੰਨ੍ਹ ਅਤੇ ਤਸਵੀਰੀ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਵਧੀਕ-A

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Symbols for Legacy Computing
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਕੰਪਿਊਟਿੰਗ ਲਈ ਚਿੰਨ੍ਹ

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
pa: ਟੈਗ

en: Can't connect to IBus.
pa: IBus ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਜੁੜ ਸਕਿਆ।

en: List engine name only
pa: ਸਿਰਫ ਇੰਜਣ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: language: %s
pa: ਭਾਸ਼ਾ: %s

en: No engine is set.
pa: ਕੋਈ ਇੰਜਣ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Set global engine failed.
pa: ਗਲੋਬਲ ਇੰਜਣ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Get global engine failed.
pa: ਗਲੋਬਲ ਇੰਜਣ ਫੇਲ ਹੋਇਆ।

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
pa: SYSTEMD_SERVICE ਫਾਇਲ ਨਾਲ ਡੈਮਨ ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਜਾਂ ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: Show debug messages.
pa: ਡੀਬੱਗ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਓ।

en: Read the system registry cache.
pa: ਸਿਸਟਮ ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Read the registry cache FILE.
pa: ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਫ਼ਈਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: The registry cache is invalid.
pa: ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਅਯੋਗ ਹੈ।

en: Write the system registry cache.
pa: ਸਿਸਟਮ ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਲਿਖੋ।

en: Write the registry cache FILE.
pa: ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਫ਼ਾਈਲ ਲਿਖੋ।

en: Resetting…
pa: ...ਮੁੜ-ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Set or get engine
pa: ਇੰਜਣ ਸੈੱਟ ਜਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Exit ibus-daemon
pa: ibus-daemon ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਆਓ

en: Show available engines
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਇੰਜਣ ਵਿਖਾਓ

en: (Not implemented)
pa: (ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਹੋਈ)

en: Restart ibus-daemon
pa: ibus-daemon ਮੁੜ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start ibus-daemon
pa: ibus-daemon ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Show version
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਵੇਖੋ

en: Show the content of registry cache
pa: ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਚੇ ਦੇ ਅੰਸ਼ ਵਿਖਾਓ

en: Create registry cache
pa: ਰਜਿਸਟਰੀ ਕੈਸ਼ ਬਣਾਓ

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
pa: ibus-daemon ਦਾ D-Bus ਪਤਾ ਛਾਪੋ

en: Show the configuration values
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਮੁੱਲ ਦਿਖਾਓ

en: Reset the configuration values
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਮੁੱਲ ਮੁੜ-ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Show this information
pa: ਇਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਿਖਾਓ

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s COMMAND [OPTION...]

en: Commands:
pa: ਕਮਾਂਡ:

en: %s is unknown command!
pa: %s ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ ਹੈ!

en: Connect Wayland input method protocol
pa: ਵੇਅਲੈਂਡ ਇਨਪੁੱਟ ਢੰਗ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Execute ibus-daemon if it's not running
pa: ibus-daemon ਨੂੰ ਚਲਾਓ, ਜੇ ਨਹੀ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: ibus-daemon's arguments
pa: ibus-daemonਦੇ ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Favorites
pa: ਮਨਪਸੰਦ

en: Others
pa: ਹੋਰ

en: Open Unicode choice
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਚੋਣ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Click to view a warning message
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Loading a Unicode dictionary:
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਸ਼ਬਦ-ਕੋਸ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ:

en: Code point: %s
pa: ਕੋਡ ਬਿੰਦੂ: %s

en: Description: %s
pa: ਵਰਣਨ: %s

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Annotations: %s
pa: ਵਿਆਖਿਆ: %s

en: Name: %s
pa: ਨਾਂ: %s

en: Alias: %s
pa: ਉਪ-ਨਾਂ: %s

en: Emoji Choice
pa: ਇਮੋਜ਼ੀ ਚੋਣ

en: Unicode Choice
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਚੋਣ

en: Copied an emoji to your clipboard.
pa: ਈਮੋਜ਼ੀ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪ ਕੀਤਾ।

en: FONT
pa: ਫ਼ੌਂਟ

en: IBus Panel
pa: IBus ਪੈਨਲ

en: IBus Notification
pa: IBus ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
pa: IBus ਲੀਨਕਸ/ਯੂਨੈਕਸ ਲਈ ਮਾਹਰ ਇੰਪੁੱਟ ਬੱਸ ਹੈ।

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ
