IBus - en to ru translation catalogue (176 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
ru: Предварительная загрузка методов ввода

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
ru: Загружать методы ввода при запуске iBus

en: Engines order
ru: Порядок модулей

en: Saved engines order in input method list
ru: Порядок модулей в списке методов ввода

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
ru: Задержка всплывающего окна переключателя IME (в миллисекундах)

en: Saved version number
ru: Сохраненный номер версии

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
ru: Сохраненный номер версии используется для сравнения предыдущей версии ibus с текущей.

en: Latin layouts which have no ASCII
ru: Латинские раскладки, в которых нет ASCII

en: Use xmodmap
ru: Использовать xmodmap

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
ru: Запускать xmodmap при переключении систем ibus, если существует файл .xmodmap или .Xmodmap.

en: Use system keyboard layout
ru: Использовать системную раскладку клавиатуры

en: Use system keyboard (XKB) layout
ru: Использовать системную раскладку (XKB)

en: Embed Preedit Text
ru: Вставить готовый текст

en: Embed Preedit Text in Application Window
ru: Вставить готовый текст в окно приложения

en: Use global input method
ru: Использовать глобальный метод ввода

en: Share the same input method among all applications
ru: Использовать один метод ввода для всех приложений

en: Enable input method by default
ru: Включить метод ввода по умолчанию

en: Enable input method by default when the application gets input focus
ru: Включить метод ввода по умолчанию при получении приложением фокуса ввода

en: DConf preserve name prefixes
ru: DConf сохраняет префиксы имен

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
ru: Префиксы ключей DConf для предотвращения преобразования имен

en: Trigger shortcut keys
ru: Сочетание клавиш для включения/выключения

en: The shortcut keys for turning input method on or off
ru: Сочетание клавиш для включения/выключения метода ввода

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ru: Сочетание клавиш для gtk_accelerator_parse

en: Enable shortcut keys
ru: Включить сочетания клавиш

en: The shortcut keys for turning input method on
ru: Сочетания для включения метода ввода

en: Disable shortcut keys
ru: Отключить сочетания клавиш

en: The shortcut keys for turning input method off
ru: Сочетание для отключения метода ввода

en: Next engine shortcut keys
ru: Клавиши для следующего метода ввода

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
ru: Сочетание клавиш для переключения на следующий метод ввода в списке

en: Prev engine shortcut keys
ru: Клавиши для предыдущего метода ввода

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
ru: Сочетание клавиш для переключения на предыдущий метод ввода в списке

en: Auto hide
ru: Автоматически скрывать

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
ru: Режим работы панели свойств. 0 = не показывать, 1 = автоматически скрывать, 2 = всегда показывать

en: Language panel position
ru: Расположение языковой панели

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
ru: Следовать за курсором ввода, если панель всегда видна

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
ru: Если «true», панель следует за курсором ввода в случае, если панель всегда видна. Если «false», панель отображается в фиксированном месте.

en: The milliseconds to show property panel
ru: Миллисекунды для отображения панели свойств

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
ru: Миллисекунды для отображения панели свойств после смены фокуса ввода или свойств.

en: Orientation of lookup table
ru: Ориентация таблицы поиска

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
ru: Ориентация таблицы: 0 = горизонтально, 1 = вертикально

en: Show icon on system tray
ru: Показать значок в области уведомлений

en: Show input method name
ru: Показывать название метода ввода

en: Show input method name on language bar
ru: Показывать название метода ввода на языковой панели

en: RGBA value of XKB icon
ru: RGBA-значение значка XKB

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
ru: Количество миллисекунд для показа иконки панели для свойства

en: Use custom font
ru: Использовать свой шрифт

en: Use custom font name for language panel
ru: Использовать свой шрифт для языковой панели

en: Custom font
ru: Свой шрифт

en: Custom font name for language panel
ru: Свой шрифт для языковой панели

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
ru: Сочетание клавиш емодзи для gtk_accelerator_parse

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
ru: Сочетание клавиш для включения/выключения ввода емодзи

en: Default language for emoji dictionary
ru: Язык по-умолчанию в словаре емодзи

en: favorite emoji list on emoji dialog
ru: список избранных емодзи в диалоге емодзи

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
ru: Вы можете вывести избранные емодзи в списке, если в этом списке содержит какие-либо символы.

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
ru: (c) 2007-2010 Peng Huang
    (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
ru: Другие

en: Select a language
ru: Выберите язык

en: _Cancel
ru: О_тменить

en: More…
ru: Больше…

en: About
ru: О программе

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Language: %s
ru: Язык: %s

en: Keyboard layout: %s
ru: Раскладка: %s

en: Author: %s
ru: Автор: %s

en: Description:
ru: Описание:

en: Select an input method
ru: Выберите метод ввода

note: add button
en: _Add
ru: _Добавить

note: create im name & icon column
en: Input Method
ru: Метод ввода

en: IBus Preferences
ru: Параметры IBus

en: Set IBus Preferences
ru: Настроить параметры IBus

en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Key code:
ru: Код клавиши:

en: Modifiers:
ru: Модификаторы:

note: apply button
en: _Apply
ru: _Применить

note: delete button
en: _Delete
ru: _Удалить

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
ru: Нажмите клавишу (или сочетание клавиш).
    Когда клавиша будет отпущена, окно закроется.

en: Please press a key (or a key combination)
ru: Нажмите клавишу (или сочетание клавиш)

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
ru: Использовать сочетание SHIFT для выбора предыдущего метода ввода

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
ru: IBus не выполняется. Запустить?

note: Translators: %d == 5 currently
en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
ru: Не удалось запустить IBus через %d сек.

en: Select keyboard shortcut for %s
ru: Выберите комбинацию клавиш, чтобы %s

note: Translators: Title of the window
en: switching input methods
ru: изменить метод ввода

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Top left corner
ru: Левый верхний угол

en: Top right corner
ru: Правый верхний угол

en: Bottom left corner
ru: Левый нижний угол

en: Bottom right corner
ru: Правый нижний угол

en: Custom
ru: Свой

en: Do not show
ru: Не показывать

en: Hide automatically
ru: Автоматически скрывать

en: Always
ru: Всегда

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
ru: Горячие клавиши для переключения на следующий метод ввода в списке

en: Next input method:
ru: Следующий метод ввода:

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
ru: Горячие клавиши для переключения на предыдущий метод ввода в списке

en: Previous input method:
ru: Предыдущий метод ввода:

en: Enable or disable:
ru: Включить или выключить:

en: Enable:
ru: Включить:

en: Disable:
ru: Выключить:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
ru: <b>Горячие клавиши</b>

en: Set the orientation of candidates in lookup table
ru: Установить ориентацию кандидатов в таблице поиска

en: Candidates orientation:
ru: Ориентация кандидатов:

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
ru: Установить поведение iBus для показа или скрытия языковой панели

en: Show property panel:
ru: Показать панель свойств:

en: Language panel position:
ru: Расположение языковой панели:

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
ru: Показывать название метода ввода на языковой панели, когда пункт выбран

en: Embed preedit text in application window
ru: Вставить готовый текст в окно приложения

en: Embed the preedit text of input method in the application window
ru: Вставить готовый текст метода ввода в окно приложения

en: Use custom font:
ru: Выбрать шрифт:

en: <b>Font and Style</b>
ru: <b>Шрифт и стиль</b>

en: General
ru: Основные

en: Add the selected input method into the enabled input methods
ru: Добавить выбранный метод ввода к используемым

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
ru: Удалить выбранный метод ввода из списка

en: _Up
ru: Вв_ерх

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
ru: Переместить выбранный метод ввода вверх в списке используемых

en: _Down
ru: В_низ

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
ru: Переместить выбранный метод ввода вниз в списке используемых

en: _About
ru: _О программе

en: Show information of the selected input method
ru: Показать информацию о выбранном методе ввода

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: Show setup of the selected input method
ru: Показать настройки выбранного метода ввода

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
ru: <small><i>Активный метод ввода может переключаться на выбранные методы из приведенного выше списка с помощью сочетаний клавиш или нажатием левой кнопки мыши на значке в панели.</i></small>

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
ru: Установить язык для аннотаций емодзи в диалоге емодзи

en: Emoji annotation language:
ru: Язык аннотаций емодзи:

en: <b>Keyboard Layout</b>
ru: <b>Раскладка клавиатуры</b>

en: <b>Global input method settings</b>
ru: <b>Настройки глобального метода ввода</b>

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Can't connect to IBus.
ru: Не удалось подключиться к IBus.

en: List engine name only
ru: Показать имя модуля

en: language: %s
ru: язык: %s

en: No engine is set.
ru: Модуль не выбран.

en: Set global engine failed.
ru: Не удалось настроить глобальный модуль.

en: Get global engine failed.
ru: Не удалось получить глобальный модуль.

en: Read the system registry cache.
ru: Чтение кэша системного реестра.

en: Read the registry cache FILE.
ru: Чтение файла кэша реестра.

en: The registry cache is invalid.
ru: Недействительный кэш реестра.

en: Write the system registry cache.
ru: Запись в кэш системного реестра.

en: Write the registry cache FILE.
ru: Запись в файл кэша реестра.

en: Resetting…
ru: Сбрасываю…

en: Done
ru: Готово

en: Set or get engine
ru: Установка или получение глобального модуля

en: Exit ibus-daemon
ru: Остановить ibus-daemon

en: Show available engines
ru: Показать доступные глобальные модули

en: (Not implemented)
ru: (не реализовано)

en: Restart ibus-daemon
ru: Перезапустить ibus-daemon

en: Show version
ru: Показать версию

en: Show the content of registry cache
ru: Показать содержимое кеша реестра

en: Create registry cache
ru: Создать кеш реестра

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
ru: Вывести адрес D-Bus сервиса ibus-daemon

en: Show the configuration values
ru: Показать значения параметров настройки

en: Reset the configuration values
ru: Сбросить значения параметров настройки

en: Show this information
ru: Показать эту информацию

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
ru: Формат: %s КОМАНДА [ПАРАМЕТР...]

en: Commands:
ru: Команды:

en: %s is unknown command!
ru: Неизвестная команда: %s

en: Favorites
ru: Избранные

en: Page Down
ru: Стр. вниз

en: Page Up
ru: Стр. вверх

en: Show emoji variants
ru: Показать варианты эмодзи

en: Code point: %s
ru: Точка кода: %s

en: Description: %s
ru: Описание: %s

en: None
ru: Нет

en: Annotations: %s
ru: Аннотации: %s

en: Emoji Choice
ru: Выбор эмодзи

en: Canceled to choose an emoji.
ru: Выбор емодзи отменён.

en: Copied an emoji to your clipboard.
ru: Емодзи скопировано в буфер обмена.

en: FONT
ru: ШРИФТ

note: TRANSLATORS: "LANG" should be capital and translatable. * It's used for an argument command --lang=LANG
en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
ru: «ЯЗЫК» аннотаций в диалоге эмоджи. Например, - «ru»

en: LANG
ru: ЯЗЫК

en: Emoji annotations can be match partially
ru: Аннотации эмодзи могут частично совпадать

en: IBus Panel
ru: Панель IBus

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
ru: IBus &mdash; интеллектуальная система ввода для Linux и Unix.

en: Preferences
ru: Параметры

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Quit
ru: Выход
