icewm-1.2.30 - en to cs translation catalogue (479 entries)

en: Can't open the APM device %s
cs: Nemohu otevřít APM zařízení %s

en: Can't ioctl the APM device %s
cs: Pro APM zařízení %s nelze použít ioctl

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
cs: Zařízení APM %s (%d) používá neznámý formát.

en:  - Power
cs:  – Napájení

en: P
cs: N

en:  - Charging
cs:  – Nabíjení

en: C
cs: N

en:  - Full
cs:  - Plný

en: power:	%s
cs: nabití:	%s

en: CLOCK
cs: HODINY

en: Date
cs: Datum

en: Default
cs: Standardní

en: _Disable
cs: _Zakázat

note: TRANSLATORS: Please translate the string "C" into "Celsius Temperature" in your language. TRANSLATORS: Please make sure the translated string could be shown in your non-utf8 locale.
en: °C
cs: Teplota ve °C

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
cs: Zátěž CPU %s: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
cs: 
    Ram (volná): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
cs: 
    Swap (volný): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
cs: 
    ACPI Teplota:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
cs: 
    Frekv.CPU: %.3fGHz

en: Load:
cs: Vytížení:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
cs: 
    Ram (uživatel): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
cs: _Kombinovat

en: _Separate
cs: _Oddělit

en: %s exited with status %d.
cs: %s skončil se stavem %d.

en: %s was killed by signal %d.
cs: %s byl zabit signálem %d.

en: rules:
cs: pravidla:

en: layout:
cs: rozvržení:

en: options:
cs: možnosti:

en: Keyboard
cs: Klávesnice

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
cs: Neplatný protokol mailboxu: „%s“

en: Invalid mailbox path: "%s"
cs: Neplatná cesta k mailboxu: „%s“

en: DNS name lookup failed for %s
cs: Vyhledání názvu DNS selhalo kvůli %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
cs: Neplatný port mailboxu: „%s“

en: Could not connect to %s: %s
cs: Nelze se spojit se %s: %s

en: Failed to find %s command
cs: Nelze najít příkaz %s

en: Failed to execute %s
cs: Selhalo spuštění %s

en: Write to socket failed: %s
cs: Zápis na soket selhal: %s

en: Using MailBox "%s"
cs: Používám MailBox: „%s“

en: Suspended
cs: Pozastaveno

en: Error checking mailbox.
cs: Chyba ověření stavu mailboxu.

en: %ld mail message, %ld unread.
cs: %ld poštovní zpráva, %ld nepřečtena.

en: %ld mail messages, %ld unread.
cs: %ld poštovních zpráv, %ld nepřečteno.

en: %ld mail message.
cs: %ld poštovní zpráva.

en: %ld mail messages.
cs: %ld poštovních zpráv.

en: _Check
cs: _Kontrola

en: _Suspend
cs: _Pozastavit

en: bytes
cs: bytů

en: Memory Total:
cs: Celkem paměti:

en: Free:
cs: Volno:

en: Cached:
cs: Ve vyrovnávací paměti:

en: Buffers:
cs: Zásobníky:

en: User:
cs: Uživatel:

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
cs: Rozhraní %s:
      Stávající vytížení (sem/ven):	%li %s/%li %s
      Krátkodobý průměr (sem/ven):	%lli %s/%lli %s
      Přeneseno (sem/ven):	%lli %s/%lli %s
      Celková doba připojení :	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
cs: odpojeno

en: down
cs: nefunkční

en: Workspace:
cs: Pracovní plocha:

en: Tabs
cs: Záložky

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
cs: 2D-Grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
cs: 3D-Grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
cs: Dostupnost

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
cs: Příslušenství

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
cs: Akční hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
cs: Dospělý

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
cs: Dobrodružná hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
cs: Zábava

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
cs: Střílečka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
cs: Archivace

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
cs: Umění

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
cs: Umělá inteligence

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
cs: Astronomie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
cs: Audio-video edit

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
cs: Biologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
cs: Hra typu Tetris

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
cs: Desková hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
cs: Stavění

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
cs: Kalkulačka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
cs: Kalendář

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
cs: Karetní hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
cs: Tabulka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
cs: Pokec

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
cs: Chemie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
cs: Hodiny

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
cs: Komprimace

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
cs: Informatika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
cs: Výstavba

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
cs: Správa kontaktů

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
cs: Jádro

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
cs: Visualizace dat

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
cs: Databáze

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
cs: Ladění

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
cs: Nastavení plochy

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
cs: Vývoj

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
cs: Vytáčení

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
cs: Slovník

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
cs: Vypalování disku

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
cs: Dokumentace

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
cs: Ekonomie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
cs: Editory

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
cs: Vzdělávání

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
cs: Elektřina

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
cs: Elektronika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
cs: Elektronická pošta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Game
en: Emulator
cs: Emulátor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
cs: Technika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
cs: Informační kanál

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
cs: Správce souborů

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
cs: Nástroje práce se soubory

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
cs: Přenos souborů

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
cs: Systém souborů

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
cs: Vývojový diagram

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
cs: Návrhář GUI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
cs: Hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
cs: Zeměpis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
cs: Geologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
cs: Věda o zemi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
cs: Grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
cs: Ham rádio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
cs: Nastavení hardwaru

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
cs: Dějiny

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
cs: Společenské vědy

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
cs: Klient IRC

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
cs: Zpracování obrazu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
cs: Okamžité zprávy

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
cs: Dětská hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
cs: Jazyky

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
cs: Literatura

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
cs: Logická hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
cs: Mapy

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
cs: Matematika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
cs: Lékařský software

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Midi
cs: Midi audio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Mixer
cs: Směšovač zvuku

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Motif
cs: Motiv

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
cs: Multimédia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
cs: Hudba

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
cs: Síť

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
cs: Noviny

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
cs: Numerická analýza

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;Scanning
en: OCR
cs: OCR - optické čtení písma

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
cs: Kancelář

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
cs: Ostatní

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: P2P
cs: P2P - peer to peer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
cs: Správce balíčků

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
cs: Paralelní zpracování

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
cs: Fotografie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
cs: Fyzika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
cs: Přehrávač

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
cs: Presentace

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
cs: Tisk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
cs: Profilování

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
cs: Správa projektů

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
cs: Publikování

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
cs: Rastrová grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
cs: Záznamník

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
cs: Vzdálený přístup

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
cs: Řízení revizí

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
cs: Robotika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
cs: Hraní rolí

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
cs: Skenování

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
cs: Věda

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
cs: Šetřiče obrazovky

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
cs: Zabezpečení

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
cs: Sekvencér

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
cs: Nastavení

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
cs: Střelec

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
cs: Simulace

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
cs: Duchovno

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
cs: Sporty

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
cs: Sportovní hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
cs: Tabulka pro tabulkový procesor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
cs: Strategická hra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
cs: Systém

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Video
en: TV
cs: Televize

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
cs: Telefonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
cs: Nástroje telefonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
cs: Emulátor terminálu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
cs: Editor textu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
cs: Nástroje úpravy textu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
cs: Překlad

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
cs: Utilita

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
cs: Vektorová grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
cs: Videokonference

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
cs: Prohlížeč

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
cs: Webový prohlížeč

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
cs: Vývoj webu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
cs: Textový procesor

en: Back
cs: Zpět

en: Alt+Left
cs: Alt+Vlevo

en: Forward
cs: Dopředu

en: Alt+Right
cs: Alt+Vpravo

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Následující

en: Contents
cs: Obsah

en: Index
cs: Seznam

en: Find...
cs: Najít...

en: Find next
cs: Najít další

en: Open in Browser
cs: Otevřít v prohlížeči

en: Reload
cs: Znovu načíst

en: Close
cs: Zavřít

en: FAQ
cs: FAQ (často kladené otázky)

en: Manual
cs: Příručka

en: Support
cs: Podpora

en: Theme Howto
cs: Návod k tématu

en: Website
cs: Webová stránka

en: Unsupported protocol.
cs: Nepodporovaný protokol.

en: Invalid path: %s
cs: Neplatná cesta: %s↵

en: Path does not refer to a file.
cs: Cesta neodkazuje na soubor.

en: Failed to open file for reading.
cs: Selhalo otevření souboru pro čtení.

en: Failed to create a temporary file
cs: Selhalo vytvoření dočasného souboru

en: Failed to execute system(%s) (%d)
cs: Selhalo spuštění systému (%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
cs: Selhalo rozbalení %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
cs: V PATH se nepodařilo najít curl ani wget

en: Unsafe characters in URL
cs: Nebezpečné znaky v URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
cs: Použití: %s [VOLBY] [ NÁZEV_SOUBORU | URL ]
    
    IceHelp je velmi jednoduchý prohlížeč HTML pro správu oken IceWM.
    Může zobrazovat dokument HTML ze souboru nebo prohlížet webové stránky.
    Navštívené stránky si pamatuje v historii, kterou lze procházet pomocí
    přiřazených kláves nebo kontextového menu (pravým kliknutím myši).
    Nepodporuje vykreslování obrázků ani JavaScript.
    Není-li uveden žádný soubor ani URL, zobrazí se příručka IceWM z %s.
    
    Volby:
      --display=NÁZEV      NÁZEV X-serveru, který se použije.
      --sync              Synchronizuje příkazy X11.
    
      -B                  Zobrazí stránku icewmbg příručky IceWM.
      -b, --bugs          Zobrazí chybová hlášení IceWM (jednoduchá).
      -f, --faq           Zobrazí IceWM FAQ a Howto.
      -g                  Zobrazí web Github IceWM.
      -i, --icewm         Zobrazí webovou stránku IceWM.
      -m, --manual        Zobrazí příručku IceWM (předvolené nastavení).
      -s                  Zobrazí stránku icesound příručky IceWM.
      -t, --theme         Zobrazí Howto pre témata IceWM.
    
      -V, --version       Vypíše informace o verzi a skončí.
      -h, --help          Vypíše tuto obrazovku o použití a skončí.
    
    Proměnné prostředí:
      DISPLAY=NÁZEV        Název X-serveru, který bude použit.
    
    Chcete-li nahlásit chybu, požadavek na podporu, komentáře, prosím, navštivte:
    %s

en: Ignoring option '%s'
cs: Ignoruje se volba '%s'

en: List View
cs: Zobrazení Seznam

en: Icon View
cs: Zobrazení Ikony

en: Open
cs: Otevřít

en: Undo
cs: Vrátit

en: New
cs: Nový

en: Restart
cs: Restartovat

en: Same Game
cs: Stejná Hra

en: For help please consult the man page icesh(1).
cs: Pomoc Vám poskytne man, stránka icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
cs: Pojmenované znaky domény „%s“ (číselný rozsah: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
cs: Pracovní prostor je mimo rozsah: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
cs: Neplatné jméno plochy: „%s“

en: GNOME window layer
cs: GNOME hladina okna

en: IceWM tray option
cs: Přepínače IceWM tray

en: Gravity symbols
cs: Symboly váhy

en: Motif functions
cs: Motif - funkce

en: Motif decorations
cs: Motif - dekorace

en: EWMH window state
cs: EWMH stav okna

en: workspace #%d: `%s'
cs: pracovní plocha #%d: „%s“

en: Invalid state: `%s'.
cs: Neplatný stav: `%s'.

en: Invalid argument: `%s'
cs: Neplatný argument: `%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
cs: Nelze získat rozměry okna 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
cs: Neplatná Xinerama: `%s'.

en: Unable to write to %s
cs: Nelze zapisovat do %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
cs: Akce „%s“ vyžaduje nejméně %d argumentů.

en: Invalid expression: `%s'
cs: Neplatný výraz: `%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
cs: Nelze otevřít displej: %s. Server X musí být spuštěn a proměnná $DISPLAY nastavena.

en: Unexpected: `%s'.
cs: Neočekáváno: `%s'.

en: No windows found.
cs: Nenalezena žádná okna.

en: No actions specified.
cs: Nebyla zadána žádná akce.

en: Invalid window identifier: `%s'
cs: Neplatné označení okna: „%s“

en: Invalid PID: `%s'
cs: Neplatný PID: `%s'

en: Invalid layer: `%s'.
cs: Neplatná vrstva: `%s'.

en: Unknown action: `%s'
cs: Neznámá akce: „%s“

en: Socket error: %d
cs: Chyba socketu: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
cs:   -c, --config=SOUBOR    Umožní IceWM načíst předvolby ze SOUBORU.
      -t, --theme=SOUBOR    Umožní IceWM načíst téma ze SOUBORU.
    
      -d, --display=NÁZEV      Použije NÁZEV pro připojení k X-serveru.
      -a, --alpha        Použije 32-bit visual pro průsvitnost.
      --sync              Synchronizuje komunikaci se serverem X11.
    
      -i, --icewm=SOUBOR    Použije SOUBOR jako správce oken IceWM.
      -o, --output=SOUBOR   Přesměruje veškerý výstup do SOUBORu.
    
       -b, --nobg          Nespouštět icewmbg.
      -n, --notray        Nespouštět icewmtray.
      -s, --sound         Spustit také icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
cs: 
    Možnosti ladění:
      -v, --valgrind      Nechá "/usr/bin/valgrind" spustit icewm.
                          Důkladně zkoumá provádění icewm.
      -g, --catchsegv     Nechá "/usr/bin/catchsegv" spustit icewm.
                          Poskytuje zpětný sled volání, když icewm způsobí
                          segmentation fault (chybu ochrany paměti).

en: Unknown option '%s'
cs: Neznámá volba: '%s'

en: restart %s.
cs: restartovat %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
cs:  IceWM havaroval během 10 sekund již podruhé. 
     Přejete si:
    
    	1: Restartovat IceWM?
    	2: Přerušit a ukončit toto sezení?
    	3: Spustit Terminál?

en: IceWM crash response
cs: Havarijní odpověď IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
cs: Přehrávání vzorku #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
cs: %s: neplatný počet kanálů

en: Could not set OSS channels
cs: Nepodařilo se nastavit OSS kanál

en: Could not sync OSS
cs: Nepodařilo se synchronizovat OSS

en: OSS write failed
cs: Zápis OSS selhal

en: OSS incomplete write (%d/%d)
cs: Zápis OSS byl neúplný (%d/%d)

en: Could not post OSS
cs: Nepodařilo se odeslat OSS

en: Could not open OSS device %s
cs: Nemohu otevřít OSS zařízení %s

en: Could not set OSS stereo
cs: Nepodařilo se nastavit OSS stereo

en: Could not reset OSS DSP
cs: Nepodařilo se resetovat OSS DSP

en: Could not set OSS format
cs: Nepodařilo se nastavit formát OSS

en: ao_open_live failed with %d
cs: ao_open_live selhal s %d

en: ao_play failed
cs: ao_play selhal

en: Unrecognized option: %s
cs: Nerozpoznaný přepínač: %s

en: Unrecognized argument: %s
cs: Nerozpoznaný argument: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
cs: Použití: %s [VOLBA]...
    
    Při událostech GUI vyvolaných IceWMem přehrává zvukové soubory.
    Aktuálně nastavená zvuková prostředí jsou: %s.
    Icesound z nich vybere první použitelné.
    
    Volby:
    
    -d, --display=DISPLEJ         Displej používaný IceWMem (implicitní: $DISPLAY).
    
    -s, --sample-dir=ADRESÁŘ      Udává adresář obsahující zvukové soubory
                             Výchozí je $HOME/.config/icewm/sounds
    
    -i, --interface=SEZNAM           Udává cílová zařízení zvukového
                                  výstupu. Jeden nebo více z %s oddělené čárkami
    
    -D, --device=ZAŘÍZENÍ         Pouze pro zpětnou kompatibilitu: výchozí zařízení.
                                               Použijte raději -A/-O/-S.
    -O. --oss=ZAŘÍZENÍ              Udává zařízení OSS (výchozí: "%s").
    
    -A, --alsa=ZAŘÍZENÍ             Udává zařízení ALSA (výchozí: "%s").
    
    -z, --snooze=<ms>              udává prodlevu mezi zvukovými událostmi
                                              v milisekundách
    
    -p. --play-sound                   Přehraje zadaný zvuk (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files                       Vypíše cesty k dostupným zvukovým souborům a skončí.
    
         --list-sounds                   Vypíše názvy podporovaných zvukových souborů a skončí.
    
         --list-interfaces               Vypíše názvy podporovaných zvukových rozhraní a skončí.
    
    -v, --verbose                 Hlásí podrobnosti (každou zvukovou událost vypíše na stdout).
    
    -V, --version                 Vypíše verzi a skončí.
    
    -h, --help                    Vypíše (tuto) nápovědu a skončí.
    
    Návratové hodnoty:
    
    0     Úspěch.
    1     Obecná chyba.
    2     Chyba na příkazové řádce.
    3     Chyba podsystému (tj. nelze se spojit se serverem).

en: No audio for %s
cs: Žádné audio pro %s

en: Could not get GUI event property
cs: Nepodařilo se správně obdržet událost GUI

en: Received invalid GUI event %d
cs: Obdržena neplatná GUI událost %d

en: Received GUI event %s
cs: Obdržena GUI událost %s

en: Too quick; ignoring %s.
cs: Příliš rychle, ignoruje se %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
cs: Podpora zařízení %s nebyla zkompilována.

en: Unsupported interface: %s.
cs: Nepodporované zařízení: %s.

en: Using %s audio.
cs: Používá se %s audio.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
cs: Selhalo připojení ke zvukovému zařízení %s.

en: Received signal %s: Terminating...
cs: Přijat signál %s: Končím…

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
cs:   -n,  --notify            Upozorní rodičovský proces odesláním signálu USR1.
      --display=NAME Použije NAME ke spojení s X serverem.
      --sync              Synchronizuje komunikaci se serverem X11.
    
      -c, --config=SOUBOR   Načte předvoľby ze SOUBORu.
      -t, --theme=SOUBOR    Načte téma ze SOUBORu.

en: Hex View
cs: Šestnáctkový výpis

en: Expand Tabs
cs: Výsuvné Panely

en: Wrap Lines
cs: Zalamovat Řádky

en: Failed to load image '%s'.
cs: Selhalo načtení obrazu '%s'.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
cs: Použití: icewmbg [VOLBY]
    
    Volby:
     -p, --replace        Nahradí existující icewmbg.
     -q, --quit             Ukončí icewmbg
     -r, --restart          Restartuje icewmbg
     -u, --shuffle        Zamíchá seznam obrázků pozadí.
    
     -c, --config=FILE  Zavede předvolby ze souboru FILE
     -t, --theme=FILE  Zavede téma ze souboru FILE
    
     -i, --image=FILE(S)  Zavede obraz(y) pozadí ze souboru FILE(S).
     -k, --color=NAME(S)  Použije barvu(-y) pozadí ze souboru NAME(S).
    
     -s, --semis=FILE(S)  Zavede transparentní obraz(y) ze souboru FILE(S).
     -x, --trans=NAME(S) Použije transparentní barvu(-y) ze souboru NAME(S).
    
     -e, --center=0/1     Zakáže/povolí vystředění pozadí.
     -a, --scaled=0/1     Zakáže/povolí změnu velikosti pozadí.
     -m, --multi=0/1      Zakáže/povolí vícenásobné pozadí.
     -y, --cycle=SEKUND  Cykluje pozadí po každém počtu SEKUND.
    
     --display=NAME    Použije NAME ke spojení s X serverem.
     --sync                  Synchronizuje komunikaci se serverem X11.
    
     -h, --help             Tisk tohoto návodu a konec.
     -V, --version         Tisk údaje o verzi a konec.
    
    Podle souboru předvoleb zavede pozadí plochy:
     DesktopBackgroundCenter  - Zobrazí pozadí plochy vycentrované
     DesktopBackgroundScaled  - Zobrazí pozadí plochy zvětšené/zmenšené
     DesktopBackgroundColor   - Barva pozadí plochy
     DesktopBackgroundImage   - Obrázek(-y) pozadí plochy
     ShuffleBackgroundImages  - Zamíchá seznam obrázků pozadí
     SupportSemitransparency  - Podpora poloprůhledných terminálů
     DesktopTransparencyColor - Barva pozadí plochy je poloprůhledná
     DesktopTransparencyImage - Obrázek pozadí plochy je poloprůhledný
     DesktopTransparencyMultihead - Obrázek pozadí plochy je vícenásobný
     DesktopBackgroundMultihead - Jedno pozadí pro všechny monitory
     CycleBackgroundsPeriod   - Počet sekund v cyklu mezi výměnami pozadí
    
     center:0 scaled:0 = dlaždice
     center:1 scaled:0 = vystředěno
     center:1 scaled:1 = vyplní větší rozměr a zachová poměr šířka/výška
     center:0 scaled:1 = vyplní oba rozměry a zachová poměr šířka/výška (tj. část obrazu se ořízne)

en: Unrecognized option '%s'.
cs: Nerozpoznaná volba '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
cs: Spuštění selhalo, protože jiný icewmbg ještě běží.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
cs: Použití: icewmhint třída.instance přepínač argument

en: Out of memory (len=%d).
cs: Nedostatek paměti (velikost=%d).

en: Warning:
cs: Varování:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
cs: Použití: %s [VOLBY]
    Volby:
    %s
      -C, --copying       Vypíše licenční informace a skončí.
      -V, --version       Vypíše informace o verzi a skončí.
      -h, --help          Vypíše tento návod k použití a skončí.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
cs: Neznámý směr při požadavku posunu/změny velikosti: %d

en: (C)
cs: ©

en: Theme:
cs: Téma:

en: Theme Description:
cs: Popis tématu:

en: Theme Author:
cs: Autor tématu:

en: CodeSet:
cs: Kódová sada:

en: Language:
cs: Jazyk:

en: icewm - About
cs: icewm – O Aplikaci

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
cs: Správce oken již běží, abyste jej nahradili, použijte --replace

en: Failed to become the owner of the %s selection
cs: Selhalo převzetí vlastnictví výběru %s

en: Waiting to replace the old window manager
cs: Čeká se na náhradu starého správce oken

en: done.
cs: hotovo.

en: _Logout
cs: _Odhlásit

en: _Cancel logout
cs: _Zrušit odhlášení

en: Lock _Workstation
cs: Zamknout pracovní _stanici

en: Re_boot
cs: Restartovat _počítač

en: Shut_down
cs: _Vypnout počítač

en: _Sleep mode
cs: _Režim spánku

en: _Hibernate
cs: _Hibernovat

en: Restart _Icewm
cs: Restartovat _Icewm

en: Restart _Xterm
cs: Restartovat _Xterm

en: _Above Dock
cs: N_ad dokem

en: _Dock
cs: Do_k

en: _OnTop
cs: Nah_oře

en: _Normal
cs: _Normálně

en: _Below
cs: _Dole

en: D_esktop
cs: _Plocha

en: Move to New _Window
cs: Přesunout do nového _Okna

en: Left Half
cs: Levá polovina

en: Right Half
cs: Pravá polovina

en: Top Half
cs: Horní polovina

en: Bottom Half
cs: Spodní polovina

en: Top Left
cs: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs: Vpravo nahoře

en: Bottom Left
cs: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs: Vpravo dole

en: Center
cs: Uprostřed

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
cs: Uspořádat _vodorovně

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
cs: Uspořádat _svisle

en: _Restore
cs: O_bnovit

en: _Move
cs: _Přesunout

en: _Size
cs: _Velikost

en: Mi_nimize
cs: _Minimalizovat

en: Ma_ximize
cs: Ma_ximalizovat

en: Maximize_Vert
cs: Maximalizuj_Vert

en: MaximizeHori_z
cs: Maximalizuj_Horiz

en: _Fullscreen
cs: _Celá obrazovka

en: _Hide
cs: _Schovat

en: Roll_up
cs: S_rolovat

en: R_aise
cs: Navrc_h

en: _Lower
cs: _Dospod

en: La_yer
cs: Vrs_tva

en: Tile
cs: Dlaždice

en: Move _To
cs: Přesu_nout na

en: Occupy _All
cs: Obs_adit vše

en: Limit _Workarea
cs: Omez pracovní ob_last

en: Tray _icon
cs: Tray _ikona

en: R_ename title
cs: Př_ejmenovat nadpis

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Kill Client
cs: _Zabít klienta

en: _Window list
cs: Seznam _oken

en: Another window manager already running, exiting...
cs: Jiný správce oken již běží, končím...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
cs: Nemohu restartovat: %s
    Vede $PATH také k %s?

en: Confirm Restart as Terminal
cs: Potvrďte Restart jako terminál

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
cs: Zruší správu všech aplikací a restartuje
    jako terminál. Pokračovat?

en: <none>
cs: <nic>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
cs:   --client-id=ID      ID klienta, který bude použit při kontaktování správce sezení.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
cs: 
      --debug             Vypíše všeobecné ladicí zprávy.
      --debug-z          Vypíše ladicí zprávy ohledně seskládání oken.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
cs: 
      -a, --alpha         Použije 32-bit visual pro průsvitnost.
      -c, --config=SOUBOR  Načíst nastavení ze SOUBORu.
      -t, --theme=SOUBOR  Načíst téma ze SOUBORu.
      -s, --splash=OBRAZ  Při startu krátce ukáže OBRAZ.
      -p, --postpreferences   Po zpracování vypsat nastavení.
      --rewrite-preferences  Aktualizovat soubor s nastavením.
      --trace=conf,icon   K zavedení konfigurace použity cesty pro sledování.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
cs:   -o, --output=FILE   Přesměrovat všechen výstup do souboru FILE.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
cs: Použití: %s [VOLBY]
    Spustí správce oken IceWM.
    
    Volby:
      -d, --display=NÁZEV      NÁZEV X-serveru, který má být použit.
    %s  --sync               Synchronní režim X11 protokolu.
    %s
      -V, --version        Vypíše informace o verzi programu a skončí.
      -h, --help           Vypíše tuto obrazovku o použití a skončí.
    %s
      --replace             Převezme roli stávajícího správce oken
      -r, --restart          Běžící icewm se restartuje.
    
      --configured        Výpis doby kompilace konfigurace.
      --directories       Výpis konfiguračních adresářů.
      -l, --list-themes   Výpis seznamu dostupných témat.
    
    Proměnné prostředí:
      ICEWM_PRIVCFG=CESTA  CESTA k adresáři se soubory uživatelského nastavení,
                               „$XDG_CONFIG_HOME/icewm“, pokud existuje,
                               výchozí „$HOME/.icewm“.
      DISPLAY=NÁZEV    Název X-serveru, jenž bude použit.
      MAIL=URL             Umístění vaší poštovní přihrádky (mailbox).
    
    Chcete-li nahlásit chybu, požádat o podporu, zanechat komentář, navštivte:
    %s.

en: %s configuration directories:
cs: %s konfigurační adresáře:

en: %s configured options:%s
cs: %s zkonfigurované voľby: %s

en: Confirm Logout
cs: Potvrdit odhlášení

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
cs: Odhlášení zavře všechny běžící aplikace.
    Chcete pokračovat?

en: Raise/Lower
cs: Navrch/Dospod

en: Hide
cs: Schovat

en: Restore
cs: Obnovit

en: Maximize
cs: Maximalizovat

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Rolldown
cs: Rozbalit

en: Rollup
cs: S_rolovat

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
cs: Klient %s s PID %ld neodpovídá.
    Chcete ukončit tohoto klienta?

en: Failed to load theme %s
cs: Selhalo zavedení tématu %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
cs: Neznámá hodnota '%s' pro volbu '%s'.

en: Unable to create directory %s
cs: Selhalo vytvoření adresáře %s

en: Unable to rename %s to %s
cs: Nezdařilo se přejmenování %s na %s

en: Loc_k Workstation
cs: Zamknout pracovní _stanici

en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
cs: _Odhlášení…

en: _Restart icewm
cs: Restartovat _icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
cs: O _Aplikaci

en: Reload win_options
cs: Znovu načíst volby _oken

en: Reload ke_ys
cs: Znovu načíst kláves_y

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename the window title
cs: Přejmenovat nadpis okna

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
cs: VAROVÁNÍ! Pokud bude tento klient zabit, budou
    veškerá neuložená data ztracena. Přejete si pokračovat?

en: Kill Client:
cs: Zabít Klienta:

en: Missing command argument
cs: Schází hodnota příkazu

en: Bad argument %d to command '%s'
cs: Nesprávný argument %d příkazu %s

en: Error at keyword '%s' for %s
cs: Chyba u klíčového slova '%s' pro '%s'

en: Error at %s '%s'
cs: Chyba v %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
cs: Neočekávané slovo menu: '%s'

en: Error at menuprog '%s'
cs: Chyba v menu-programu '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
cs: Chyba v menuprogreload: '%s'

en: Missing filename argument to include statement
cs: Chybí argument "název souboru" pro příkaz include

en: Error at includeprog '%s'
cs: Chyba v includeprog '%s'

en: Unknown keyword '%s'
cs: Neznámé klíčové slovo '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
cs: Neznámé klíčové slovo pro non-container: '%s'.
    Zde se očekává buď 'key' nebo 'runonce'.

en: '%s' timed out!
cs: '%s' vypršel!

en: '%s' produces no output
cs: '%s' nevytváří žádný výstup

en: Missing program setxkbmap
cs: Chybí program setxkbmap

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
cs: Instalujte setxkbmap pro přepínání klávesnic.

en: Unknown window option: %s
cs: Neznámý přepínač okna: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
cs: Syntaktická chyba ve volbách okna, řádek %d z %s

en: Save Modifications
cs: Uložit změny

en: Enter a new value for %s:
cs: Chyba nové hodnoty pro %s:

en: _Click to focus
cs: Vybrat _kliknutím

en: _Explicit focus
cs: _Explicitní ohnisko (výběr klikem)

en: _Sloppy mouse focus
cs: _Nepřesné zaměření myši

en: S_trict mouse focus
cs: P_řesný výběr myší

en: _Quiet sloppy focus
cs: _Klidný nepřesný výběr

en: Custo_m
cs: _Uživatelské

en: _Manual
cs: _Ručně

en: Programs
cs: Programy

en: _Run...
cs: _Spustit…

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
cs: _Okna

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Focus
cs: _Výběr aktivního okna

en: _Preferences
cs: _Preference

en: _Themes
cs: _Témata

en: Se_ttings
cs: Nas_tavení

en: Session Manager: Unknown line %s
cs: Správce relace: Neznámý řádek %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
cs: Uspořádat do _kaskády

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
cs: _Uspořádat

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
cs: _Minimalizovat vše

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
cs: _Schovat vše

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
cs: Vrá_tit

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
cs: Uspořádat _ikony

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
cs: _Obnovit

en: Hide Taskbar
cs: Skryj panel úloh

en: Favorite Applications
cs: Oblíbené aplikace

en: Window List Menu
cs: Menu Seznam oken

en: Show Desktop
cs: Zobrazit Plochu

en: Show Taskbar
cs: Zobraz panel úloh

en: All Workspaces
cs: Všechny pracovní plochy

en: _Show
cs: Ukáz_at

en: _Raise
cs: _Zvýšit

en: Del
cs: Smazat

en: _Terminate Process
cs: _Ukončit proces

en: Kill _Process
cs: _Zabít proces

en: Window list
cs: Seznam oken

en: %lu. Workspace %-.32s
cs: %lu. Pracovní plocha %-.32s

en: Image not readable: %s
cs: Obrázek není čitelný: %s

en: %s: select failed
cs: %s: výběr selhal

en: Could not parse color "%s"
cs: Nemohu rozpoznat barvu „%s“

en: Unknown key name %s in %s
cs: Neznámé klíčové jméno %s v %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
cs: Chybná hodnota: %s pro %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
cs: Nahrání obrázku „%s“ selhalo: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
cs: Nahrání pixmapy „%s“ selhalo

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
cs: CHYBA? Imlib byla schopna přečíst „%s“

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
cs: CHYBA? Hlavička XPM není správná, ale Imlib byla schopna analyzovat „%s“

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
cs: CHYBA? Neočekávaný konec souboru XPM, ale Imlib byla schopna analyzovat „%s“

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
cs: CHYBA? Neočekávaný znak, ale Imlib byla schopna analyzovat "%s"

en: Could not load font "%s".
cs: Nemohu nahrát font „%s“.

en: Missing codesets for fontset "%s":
cs: Schází znaková sada pro sadu fontů „%s“:

en: Could not load fontset "%s".
cs: Nemohu nahrát sadu fontů „%s“.

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Cu_t
cs: Vyjmou_t

en: _Paste
cs: _Vložit

en: Paste _Selection
cs: V_ložit výběr

en: Select _All
cs: Vybr_at vše

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
cs: Nastavení jazyka (locale) není knihovnou C nebo Xlib podporováno. Vracím nastavení jazyka (locale) na „C“.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
cs: Nepodařilo se zjistit znakovou sadu stávajícího jazykového nastavení. Předpokládám ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
cs: iconv (dostatečně) nepodporuje konverzi z %s do %s.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
cs: Neplatný vícebajtový řetězec „%s“: %s

en: _OK
cs: _Potvrdit

en: $USER or $LOGNAME not set?
cs: $USER nebo $LOGNAME není nastavena?

en: Failed to parse URL "%s".
cs: Selhala analýza URL "%s".

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
cs: Neukončená hexadecimální část URL na pozici %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
cs: Nesprávná hexadecimální část URL na pozici %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
cs:   -d, --display=NÁZEV      NÁZEV X-serveru, který bude použit.
      --sync                      Synchronizuje příkazy X11.

en: Support for PNG images was not enabled
cs: Podpora obrázků PNG nebyla zapnuta

en: Support for JPEG images was not enabled
cs: Podpora obrázků JPEG nebyla zapnuta

en: Unsupported file format: %s
cs: Nepodporovaný formát souboru: %s

en: Could not load image "%s"
cs: Nemohu zavést obrázek "%s"
