icewm 1.2.26 - en to de translation catalogue (476 entries)

en: Can't open the APM device %s
de: Kann OSS-Gerät %s nicht öffnen

en: Can't ioctl the APM device %s
de: APM-Gerät %s kann nicht über ioctl gesteuert werden

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
de: Unbekanntes Format von APM-Gerät %s (%d) verwendet.

en:  - Power
de:  - Energie

en:  - Charging
de:  - Laden

en:  - Full
de:  - Voll

en: power:	%s
de: Energie:	%s

en: CLOCK
de: UHR

en: Date
de: Datum

en: Default
de: Standard

en: _Disable
de: _Deaktivieren

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
de: CPU %s Auslastung: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
de: 
    RAM (frei):	%5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
de: 
    Swap (frei):	%.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
de: 
    ACPI-Temp.:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
de: 
    CPU-Takt:	%.3f GHz

en: Load:
de: Last:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
de: 
    Ram (Benutzer)%5.3f (%.3f) G

en: _Combine
de: _Kombinieren

en: _Separate
de: _Aufteilen

en: %s exited with status %d.
de: %s endete mit Status %d.

en: %s was killed by signal %d.
de: %s wurde durch Signal %d getötet.

en: rules:
de: Regeln:

en: model:
de: Modell:

en: layout:
de: Layout:

en: options:
de: Optionen:

en: Keyboard
de: Tastatur

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
de: Unbekanntes E-Mail-Protokoll: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
de: Ungültiger Mailbox-Pfad: "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
de: DNS-Namenssuche fehlgeschlagen für %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
de: Ungültiger Mailbox-Port: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
de: Keine Verbindung möglich zu %s: %s

en: Failed to find %s command
de: Kommando %s kann nicht gefunden werden

en: Failed to execute %s
de: Fehler beim Ausführen von %s

en: Write to socket failed: %s
de: Schreiben in Socket fehlgeschlagen: %s

en: Using MailBox "%s"
de: Benutze Postfach: "%s"

en: Suspended
de: Angehalten

en: Error checking mailbox.
de: Fehler beim Prüfen des Postfachs.

en: %ld mail message, %ld unread.
de: %ld E-Mail-Nachricht, %ld ungelesen.

en: %ld mail messages, %ld unread.
de: %ld E-Mail-Nachrichten, %ld ungelesen.

en: %ld mail message.
de: %ld E-Mail-Nachricht.

en: %ld mail messages.
de: %ld E-Mail-Nachrichten.

en: _Check
de: _Abholen

en: _Suspend
de: _Unterbrechen

en: bytes
de: Bytes

en: Memory Total:
de: Speicher Total:

en: Free:
de: Frei:

en: Cached:
de: Cache:

en: Buffers:
de: Puffer:

en: User:
de: Benutzer:

en: MEM
de: SPEICHER

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
de: Schnittstelle %s:
      Aktueller Durchsatz (ein/aus):	%li %s/%li %s
      Aktueller Durchschnitt (ein/aus):	%lli %s/%lli %s
      Gesamt (ein/aus):	%lli %s/%lli %s
      Onlinezeit:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
de: Verbindung getrennt

en: down
de: abwärts

en: NET
de: NETZ

en: Workspace:
de: Arbeitsbereich:

en: Tabs
de: Registerkarte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
de: 2D-Grafiken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
de: 3D-Grafiken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
de: Erreichbarkeit

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
de: Zubehör

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
de: Actionspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
de: Erwachsener

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
de: Abenteuerspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
de: Unterhaltung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
de: Arcadespiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
de: Archivieren

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
de: Kunst

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
de: KünstlicheIntelligenz

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
de: Astronomie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
de: Video-Bearbeitung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
de: Biologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
de: Klötzchenspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
de: Brettspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
de: Bauen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
de: Rechner

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
de: Kalender

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
de: Kartenspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
de: Tabelle

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
de: Chemie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
de: Uhr

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
de: Komprimierung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
de: Informatik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
de: Konstruktion

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
de: Kontaktverwaltung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
de: Datenvisualisierung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
de: Datenbank

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
de: Desktop-Einstellungen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
de: Entwicklung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
de: Einwahl

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
de: Wörterbuch

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
de: CD brennen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
de: Dokumentation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
de: Wirtschaft

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
de: Editoren

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
de: Bildung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
de: Elektrizität

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
de: Elektronik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
de: E-Mail

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
de: Ingenieurwesen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
de: Dateimanager

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
de: Datei-Tools

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
de: Datei-Transfer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
de: Dateisystem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
de: Finanzen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
de: Flussdiagramm

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
de: GUI-Designer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
de: Spiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
de: Geographie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
de: Geologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
de: Geo-Wissenschaften

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
de: Grafiken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
de: Amateurfunk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
de: Hardware-Einstellungen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
de: Geschichte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
de: Geisteswissenschaften

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
de: IRC-Client

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
de: Bildverarbeitung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
de: Instant-Messaging

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
de: Kinderspiele

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
de: Sprachen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
de: Literatur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
de: Logikspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
de: Karten

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
de: Mathe

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
de: Medizinische Software

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Motif
de: Motiv

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
de: Musik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
de: Netzwerk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
de: Neuigkeiten

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
de: Numerische Analysis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;Scanning
en: OCR
de: Optische Zeichenerkennung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
de: Büro

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
de: Sonstiges

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
de: Paket-Manager

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
de: Paralleles Rechnen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
de: Fotografie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
de: Physik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
de: Präsentation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
de: Drucken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
de: Profilerstellung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
de: Projektmanagement

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
de: Veröffentlichen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
de: Raster-Grafiken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
de: Rekorder

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
de: Fernzugriff

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
de: Revisionskontrolle

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
de: Robotik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
de: Rollenspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
de: Scannen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
de: Wissenschaft

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
de: Bildschirmschoner

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
de: Sicherheit

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
de: Sequenzer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
de: Einstellungen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
de: Schütze

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
de: Spiritualität

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
de: Sport

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
de: Sportspiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
de: Tabellenkalkulation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
de: Strategiespiel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
de: Telefonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
de: Telefonie-Tools

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
de: Terminal-Emulator

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
de: Texteditor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
de: Text-Tools

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
de: Übersetzung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
de: Empfänger

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
de: Vektor-Grafiken

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
de: Videokonferenz

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
de: Betrachter

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
de: Webbrowser

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
de: Webentwicklung

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
de: Textverarbeitung

en: Back
de: Zurück

en: Alt+Left
de: Alt+Links

en: Forward
de: Weiter

en: Alt+Right
de: Alt+Rechts

en: Previous
de: Vorherige

en: Next
de: Nächste

en: Contents
de: Inhalte

en: Find...
de: Suchen...

en: Ctrl+F
de: Strg+F

en: Find next
de: Weitersuchen

en: Open in Browser
de: In Browser öffnen

en: Ctrl+B
de: Strg+B

en: Reload
de: Neu laden

en: Ctrl+R
de: Strg+R

en: Close
de: Schließen

en: Ctrl+Q
de: Strg+Q

en: Ctrl+I
de: Strg+I

en: Manual
de: Handbuch

en: Ctrl+M
de: Strg+M

en: Support
de: Unterstützung

en: Theme Howto
de: Theme HowTo

en: Ctrl+T
de: Strg+T

en: Website
de: Webseite

en: Ctrl+W
de: Strg+W

en: Ctrl+X
de: Strg+X

en: Ctrl+V
de: Strg+V

en: Unsupported protocol.
de: Nicht unterstütztes Protokoll.

en: Invalid path: %s
de: Ungültiger Pfad: %s

en: Path does not refer to a file.
de: Der Pfad führt zu keiner Datei.

en: Failed to open file for reading.
de: Konnte nicht zum lesen geöffnet werden.

en: Failed to create a temporary file
de: Erstellung einer temporären Datei ist fehlgeschlagen

en: Failed to execute system(%s) (%d)
de: Ausführung vom system(%s) ist fehlgeschlagen (%d)

en: Failed to decompress %s
de: Konnte %s nicht entpacken

en: Could not locate curl or wget in PATH
de: curl oder wget konnten in PATH nicht gefunden werden

en: Unsafe characters in URL
de: Unsichere Zeichen in der URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
de: Syntax: %s [OPTIONEN] [ DATEINAME | URL ]
    
    IceHelp ist ein sehr einfacher HTML-Browser für den IceWM-Fenstermanager.
    Er kann zum Anzeigen eines HTML-Dokuments aus einer Datei oder Browsen einer 
    Website verwendet werden. Die besuchten Seiten werden im Verlauf gespeichert,
    durch den Sie mit Tastenkombinationen und einem Kontextmenü (Klicken mit der 
    rechten Maustaste) navigieren können. Der Browser unterstützt weder die Darstellung 
    von Bildern noch JavaScript. Wenn keine Datei oder URL angegeben wird, wird das 
    IceWM-Handbuch unter %s angezeigt.
    
    Optionen:
      -d, --display=NAME  NAME des zu verwendenden X-Servers.
      --sync              X11-Befehle synchronisieren.
    
      -B                  IceWM icewmbg-Hilfeseite anzeigen.
      -b, --bugs          IceWM-Fehlerberichte anzeigen (einfach).
      -f, --faq           IceWM FAQ und Howto anzeigen.
      -g                  IceWM Github-Webseite anzeigen.
      -i, --icewm         IceWM icewm-Hilfeseite anzeigen.
      -m, --manual        IceWM-Handbuch anzeigen (Standard).
      -s                  IceWM icesound-Hilfeseite anzeigen.
      -t, --theme         Howto für IceWM-Themen anzeigen.
      -w, --website       IceWM-Webseite anzeigen.
    
      -V, --version       Versionsinformationen ausgeben und beenden.
      -h, --help          Hilfebildschirm ausgeben und beenden.
    
    Umgebungsvariablen:
      DISPLAY=NAME        Name des zu verwendenden X-Servers.
    
    Für Fehlerberichte, Support-Anfragen, Kommentare besuchen Sie bitte:
    %s

en: Ignoring option '%s'
de: Option '%s' wird ignoriert

en: List View
de: Listenansicht

en: Icon View
de: Symbolansicht

en: Open
de: Öffnen

en: Undo
de: Rückgängig

en: Ctrl+Z
de: Strg+Z

en: New
de: Neu

en: Ctrl+N
de: Strg+N

en: Restart
de: Neustart

en: Same Game
de: Gleiches Spiel

en: For help please consult the man page icesh(1).
de: Für Hilfe bitte die Manpage (1) hinzuziehen.

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
de: Benannte Symbole aus der Domain `%s` (Wertebereich: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
de: Arbeitsbereich außerhalb des Wertebereichs: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
de: Ungültiger Name des Arbeitsbereichs: `%s`

en: GNOME window layer
de: GNOME-Fensterebene

en: IceWM tray option
de: IceWM-Trayoption

en: Gravity symbols
de: Gravitationssymbole

en: Motif functions
de: Motif-Funktionen

en: Motif decorations
de: Motif-Ausstattung

en: EWMH window state
de: EWMH-Fensterzustand

en: workspace #%d: `%s'
de: Arbeitsbereich #%d: `%s`

en: Invalid state: `%s'.
de: Ungültiger Status: `%s'.

en: Invalid argument: `%s'
de: Ungültiges Argument: `%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
de: Geometrie von Fenster 0x%lx kann nicht abgerufen werden

en: Invalid Xinerama: `%s'.
de: Ungültiges Xinemara: `%s'.

en: Unable to write to %s
de: Kann nicht in %s schreiben

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
de: Aktion `%s` benötigt mindestens %d Argumente.

en: Invalid expression: `%s'
de: Ungültiger Ausdruck: `%s`

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
de: Das Display kann nicht geöffnet werden: %s. Der X muss laufen und $DISPLAY gesetzt sein.

en: Unexpected: `%s'.
de: Unerwartet: '%s'.

en: No windows found.
de: Keine Fenster gefunden.

en: No actions specified.
de: Keine Aktionen angegeben.

en: Invalid window identifier: `%s'
de: Ungültiger Fensterbezeichner: `%s`

en: Invalid PID: `%s'
de: Ungültige PID: `%s'

en: Invalid layer: `%s'.
de: Ungültige Schicht: `%s'.

en: Unknown action: `%s'
de: Unbekannte Aktion: `%s`

en: Socket error: %d
de: Socketfehler: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
de:   -c, --config=DATEI   Lässt IceWM Prioritäten aus DATEI laden.
      -t, --theme=DATEI    Lässt IceWM das Thema aus DATEI laden.
    
      -d, --display=NAME      Verwendet NAME zur Verbindung mit dem X-Server.
      -a, --alpha          Verwendet einen 32-Bit-Sichtkontakt zur Lichtdurchlässigkeit.
      --sync              Synchronisierung der Kommunikation mit dem X11-Server.
    
      -i, --icewm=DATEI    Verwendet DATEI als IceWM Window Manager.
      -o, --output=DATEI  Alle Ausgaben in DATEI umleiten
    
      -b, --nobg           Nicht icewmbg starten.
      -n, --notray        Nicht icewmtray starten.
      -s, --sound         Auch icesound starten.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
de: 
    Debugging-Optionen:
      -v, --valgrind      Lässt "/usr/bin/valgrind" icewm ausführen.
                          Untersucht gründlich die Ausführung von icewm.
      -g, --catchsegv     Lässt "/usr/bin/catchsegv" icewm ausführen.
                           Gibt einen Backtrace aus, wenn bei icewm eine Schutzverletzung auftritt.

en: Unknown option '%s'
de: Unbekannte Option: '%s'

en: restart %s.
de: Neustart %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
de:  IceWM stürzte das zweite Mal in 10 sekunden ab. 
     Möchten Sie:
    
    1: IceWM neu starten?
    2: Diese Sitzung abbrechen?
    3: Ein Terminal laufen lassen?

en: IceWM crash response
de: IceWM-Absturz-Reaktion

en: Playing sample #%d (%s)
de: Spiele Sample #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
de: %s: Ungültige Anzahl an Kanälen

en: Could not set OSS channels
de: Konnte OSS-Kanäle nicht festlegen

en: Could not sync OSS
de: Konnte OSS nicht synchronisieren

en: OSS write failed
de: Schreibfehler bei OSS

en: OSS incomplete write (%d/%d)
de: Unvollständiger Schreibvorgang bei OSS (%d/%d)

en: Could not post OSS
de: Konnte OSS nicht versenden

en: Could not open OSS device %s
de: Konnte OSS-Gerät %s nicht öffnen

en: Could not set OSS stereo
de: Konnte OSS-Stereo nicht festlegen

en: Could not reset OSS DSP
de: Konnte OSS-DSP nicht zurücksetzen

en: Could not set OSS format
de: Konnte OSS-Format nicht einstellen

en: ao_open_live failed with %d
de: ao_open_live ist mit %d fehlgeschlagen

en: ao_play failed
de: ao_play ist fehlgeschlagen

en: Unrecognized option: %s
de: Nicht erkannte Option: %s

en: Unrecognized argument: %s
de: Nicht erkanntes Argument: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
de: Syntax: %s [OPTION]...
    
    Spielt zu den von IceWM erzeugten GUI-Ereignissen passende Audiodateien.
    Die momentan konfigurierten Sound-Schnittstellen sind: %s.
    Icesound wird das Erste von den Brauchbaren verwenden.
    
    Optionen:
    
     -d, --display=DISPLAY         X11 Display von IceWM verwendet (Standard: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=VERZEICHNIS  Ein Verzeichnis, das die zu spielenden Audiodateien enthält.
                             Standard ist $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LISTE           Spezifiziert Audio-Output-Interfaces. Eins oder mehr von:
                             %s  separiert durch Kommas.
    
     -D, --device=GERÄT            Nur Rückwärts-Kompatibilität: das Standard-Gerät. 
                             Bitte eine der Optionen -A/-O/-S  bevorzugen.
    
     -O, --oss=GERÄT        Spezifiziert das OSS-Gerät (Standard: "%s").
    
     -A, --alsa=GERÄT       Spezifiziert das ALSA-Gerät (Standard: "%s").
                                 
     -z, --snooze=Millisek  Spezifiziert das Snooze-Intervall zwischen Soundereignissen
                             in Millisekunden. Standard ist 500 Millisekunden.
    
     -p, --play=Sound        Spielt den gegebenen Sound (Name oder Nummer) und beendet.
    
     -l, --list-files        Listet alle verfügbaren Sound-Dateipfade und beendet.
    
         --list-sounds       Listet die unterstützten Sound-Dateinamen und beendet.
    
         --list-interfaces   Listet die unterstützten Audio-Interfaces und beendet.
    
    -v, --verbose                 Extra ausführlich und gibt jedes Soundereignis aus.
    
    -V, --version                 Zeigt die Programmversion und beendet.
    
    -h, --help                     Zeigt diese Hilfe an und beendet.
    
    Rückgabewerte:
    
    0     Erfolg.
    1     Allgemeiner Fehler.
    2     Ungültige Befehlszeile.
    3     Fehler im Subsystem (d.h. Verbindungsaufbau zum Server gescheitert).

en: No audio for %s
de: Kein Audio für %s

en: Could not get GUI event property
de: Konnte keine GUI-Event-Property erhalten

en: Received invalid GUI event %d
de: Ungültiges GUI-Event %d erhalten

en: Received GUI event %s
de: GUI-Event %s erhalten

en: Too quick; ignoring %s.
de: Zu schnell; %s wird ignoriert.

en: Support for the %s interface not compiled.
de: Die Unterstützung für das %s-Interface wurde nicht kompiliert.

en: Unsupported interface: %s.
de: Nicht unterstütztes Interface: %s.

en: Using %s audio.
de: %s Audio wird verwendet.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
de: Konnte sich nicht mit Audio-Schnittstellen %s verbinden.

en: Received signal %s: Terminating...
de: Signal %s erhalten: Beende das Programm...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
de:   -n, --notify       Eltern-Prozess mit dem Senden des Signals USR1 benachrichtigen.
      --display=NAME      Verwenden von NAME um sich mit dem X-Server zu verbinden.
      --sync              Synchronisation der Kommunikation mit dem X11-Server.
    
      -c, --config=DATEI   Laden der Prioritäten aus DATEI.
      -t, --theme=DATEI    Laden des Themes aus DATEI.

en: Hex View
de: Hexadezimalansicht

en: Ctrl+H
de: Strg+H

en: Expand Tabs
de: Tabs erweitern

en: Wrap Lines
de: Lange Zeilen umbrechen

en: Failed to load image '%s'.
de: Konnte Bild '%s' nicht laden.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
de: Aufruf: icewmbg [OPTIONEN]
    Wo unterschiedliche Werte gegeben werden können, werden diese mit Kommas getrennt.
    Wenn ein Bild ein Verzeichnis ist, dann werden alle Bilder aus diesem Verzeichnis verwendet.
    
    Optionen:
      -p, --replace        Ein bestehendes icewmbg ersetzen.
      -q, --quit             Dem laufenden icewmbg sagen sich zu beenden.
      -r, --restart          Dem laufenden icewmbg sagen sich selbst neu zu starten.
      -u, --shuffle         Die Liste an Hintergrundbildern mischen/ umstrukturieren.
    
      -c, --config=DATEI   Prioritäten aus DATEI laden.
      -t, --theme=DATEI    Theme aus DATEI laden.
    
      -i, --image=DATEI(EN)  Hintergrundbild(er) aus DATEI(EN) laden.
      -k, --color=NAME(N)  Hintergrundfarb(en) aus NAME(N) verwenden.
    
      -s, --semis=DATEI(EN)  Nachvollziehbare Bilde(r) aus DATEI(EN) laden.
      -x, --trans=NAME(N)  Nachvollziehbare Farbe(n) aus NAME(N) verwenden.
    
      -e, --center=0/1     Zentrierten Hintergrund deaktivieren/aktivieren.
      -a, --scaled=0/1     Skalierten Hintergrund deaktivieren/aktivieren.
      -m, --multi=0/1      Multihead-Hintergrund deaktivieren/aktivieren.
      -y, --cycle=SEKUNDEN  Hintergründe alle SEKUNDEN ablaufen.
    
      --display=NAME      NAME zur Verbindung mit den X-Server verwenden.
      --sync              Synchronisierung der Kommunikation mit dem X11-Server.
    
      -h, --help          Ausgabe der Verwendung und beenden.
      -V, --version       Ausgabe der Versionsinformationen und beenden.
    
    Lädt den Desktop-Hintergrund gemäß der Datei »preferences«
     DesktopBackgroundCenter  - Zeigt den Hintergrund zentriert an
     DesktopBackgroundScaled  - Zeigt den Hintergrund vergrössert an
     SupportSemitransparency  - Unterstützt semi-trasparente Fenster
     DesktopBackgroundColor   - Hintergrundfarbe des Desktops
     DesktopBackgroundImage   - Hintergrundbild des Desktops
     ShuffleBackgroundImages  - Mischung der Liste an Hintergrundbildern
     DesktopTransparencyColor - Farbe, die semi-transp. Fenstern gemeldet wird
     DesktopTransparencyImage - Bild, das semi-transp. Fenstern gemeldet wird
     DesktopBackgroundMultihead - Ein Hintergrund über alle Monitore
     CycleBackgroundsPeriod   - Sekunden zwischen Abläufen über Hintergründen
    
     center:0 scaled:0 = gekachelt
     center:1 scaled:0 = zentriert
     center:1 scaled:1 = eine Dimension füllen und Seitenverhältnis beibehalten
     center:0 scaled:1 = beide Dimensionen füllen und Seitenverhältnis beibehalten

en: Unrecognized option '%s'.
de: Unbekannte Option: '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
de: Kann nicht starten, weil ein anderes icewmbg schon läuft.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
de: Verwendung: icewmhint Klasse.Instanz Option Argument

en: Out of memory (len=%d).
de: Speichermangel (len=%d).

en: Warning:
de: Warnung:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
de: Verwendung: %s [OPTIONEN]
    Optionen:
    %s
      -C, --copying       Gibt Lizenzinformationen aus und beendet.
      -V, --version       Gibt Versionsinformationen aus und beendet.
      -h, --help          Gibt die Verwendung/ Hilfe aus und beendet.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
de: Unbekannte Richtung in Verschieben/Vergrößern-Anfrage: %d

en: (C)
de: ©

en: Theme Description:
de: Theme-Beschreibung:

en: Theme Author:
de: Autor des Themes:

en: CodeSet:
de: Kodierung:

en: Language:
de: Sprache:

en: icewm - About
de: IceWM - Über

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
de: Ein Fenstermanager ist bereits aktiv, zum Ersetzen --replace verwenden

en: Failed to become the owner of the %s selection
de: Konnte nicht der Besitzer der Auswahl von %s werden

en: Waiting to replace the old window manager
de: Warte auf den Austausch vom alten Fenstermanager

en: done.
de: erledigt.

en: _Logout
de: _Abmelden

en: _Cancel logout
de: Abmelde_vorgang abbrechen

en: Lock _Workstation
de: Arbeitsplatz _sperren

en: Re_boot
de: _Neustart

en: Shut_down
de: _Herunterfahren

en: _Sleep mode
de: Schlaf-_Modus

en: _Hibernate
de: _Tiefschlaf

en: Restart _Icewm
de: _IceWM neu starten

en: Restart _Xterm
de: _Xterm neu starten

en: _Menu
de: _Menü

en: _Above Dock
de: _Über Dock

en: _OnTop
de: _Obenauf

en: _Below
de: _Darunter

en: Move to New _Window
de: In neues _Fenster verschieben

en: Left Half
de: Linke Hälfte

en: Right Half
de: Rechte Hälfte

en: Top Half
de: Obere Hälfte

en: Bottom Half
de: Untere Hälfte

en: Top Left
de: Oben links

en: Top Right
de: Oben rechts

en: Bottom Left
de: Unten links

en: Bottom Right
de: Unten rechts

en: Center
de: Mitte

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
de: _Horizontal anordnen

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
de: Ve_rtikal anordnen

en: _Restore
de: _Wiederherstellen

en: _Move
de: _Verschieben

en: _Size
de: _Größe

en: Mi_nimize
de: Mi_nimieren

en: Ma_ximize
de: Ma_ximieren

en: Maximize_Vert
de: Maximieren_Vert

en: MaximizeHori_z
de: MaximierenHori_z

en: _Fullscreen
de: ganzer Bi_ldschirm

en: _Hide
de: Vers_tecken

en: Roll_up
de: Auf_rollen

en: R_aise
de: An_heben

en: _Lower
de: Sen_ken

en: La_yer
de: _Ebene

en: Tile
de: Anordnen

en: Move _To
de: Verschieben _nach

en: Occupy _All
de: _Alles Belegen

en: Limit _Workarea
de: _Beschränke Arbeitsfläche

en: Tray _icon
de: Tray_Icon

en: R_ename title
de: Titel _umbenennen

en: _Close
de: _Schließen

en: _Kill Client
de: Anwendung _töten

en: _Window list
de: _Fensterliste

en: Another window manager already running, exiting...
de: Ein anderer Fenstermanager ist bereits aktiv, beenden...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
de: Neustart fehlgeschlagen: %s
    Verweist die Variable $PATH auf das Programm %s?

en: Confirm Restart as Terminal
de: Neustart als Terminal bestätigen

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
de: Verwaltung aller Anwendungen aufheben und
    als Terminal neu starten. Fortfahren?

en: <none>
de: <keines>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
de:   --client-id=ID      zu verwendende Client-ID, wenn der Sitzungs-Manager kontaktiert wird.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
de: 
      --debug             Gibt generische Debug-Nachrichten aus.
      --debug-z           Gibt Debug-Nachrichten mit dem Blick auf window stacking aus.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
de: 
      -a, --alpha  Verwendet einen 32Bit-Sichtkontakt zur Lichtdurchlässigkeit.
      -c, --config=DATEI  Einstellungen aus DATEI laden.
      -t, --theme=DATEI  Theme aus DATEI laden.
      -s, --spash=BILD  Kurz BILD beim Start anzeigen.
     -p,  --postpreferences  Einstellungen nach der ganzen Verarbeitung ausgeben.
      --rewrite-preferences  Vorhandene Einstellungsdatei aktualisieren.
     --trace=conf,icon  Pfade zeichnen, die zum Laden der Konfiguration verwendet werden.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
de:   -o, --output=DATEI   Gesamte Ausgabe an DATEI umleiten.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
de: Verwendung: %s [OPTIONEN]
    Startet den IceWM Fenstermanager.
    
    Optionen:
      -d, --display=NAME      NAME des zu verwenden X-Servers.
    %s  --sync              Synchronisiert X11-Kommandos.
    %s
      -V, --version       Zeigt nur die Version an und beendet.
      -h, --help          Zeigt nur diese Hilfe an und beendet.
    
    %s  
      --replace           Ersetzt einen laufenden Fenstermanager.
      -r, --restart           Sagt dem laufenden icewm sich selbst neu zu starten.
    
      --configured        Zeigt die kompilierte Zeit-Konfiguration an.
      --directories       Zeigt die Konfigurationsverzeichnisse an.
      -l, --list-themes   Zeigt eine Liste aller verfügbaren Themes an.
    
    Umgebungsvariablen:
      ICEWM_PRIVCFG=PFAD  Verzeichnis für Benutzerkonfigurationsdateien,
                          XDG_CONFIG_HOME/icewm, wenn es existiert oder
                          standardmäßig "$HOME/.icewm".
      DISPLAY=NAME        Name des zu verwendenden X-Servers.
      MAIL=URL            Adresse Ihres Postfachs. 
    
    Für Fehlerberichte, Support-Anfragen, Kommentare besuchen Sie bitte:
    %s

en: %s configuration directories:
de: %s Konfigurationsverzeichnisse:

en: %s configured options:%s
de: %s konfigurierte Optionen: %s

en: Confirm Logout
de: Abmelden bestätigen

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
de: Beim Abmelden werden alle aktiven Anwendungen geschlossen.
    Fortfahren?

en: Raise/Lower
de: Anheben/Senken

en: Hide
de: Verstecken

en: Restore
de: Wiederherstellen

en: Maximize
de: Maximieren

en: Minimize
de: Minimieren

en: Rolldown
de: Herunterrollen

en: Rollup
de: Einrollen

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
de: Client %s mitPID %ld antwortet nicht.
    Möchten Sie diesen Client beenden?

en: Failed to load theme %s
de: Konnte Theme %s nicht laden

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
de: Unbekannter Wert '%s' für Option '%s'.

en: Unable to create directory %s
de: Kann Verzeichnis %s nicht erstellen

en: Unable to rename %s to %s
de: Kann %s nicht in %s umbenennen

en: Loc_k Workstation
de: Arbeitsplatz _sperren

en: _Cancel
de: Ab_brechen

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
de: _Abmelden...

en: _Restart icewm
de: _IceWM neu starten

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
de: _Über

en: Reload win_options
de: Win-_Optionen neu laden

en: Reload ke_ys
de: S_chlüssel neu laden

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename the window title
de: Fenstertitel umbenennen

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
de: WARNUNG! Alle nicht gesicherten Änderungen werden beim
    Töten der Anwendung verloren gehen! Wünschen Sie trotzdem fortzufahren?

en: Kill Client:
de: Client töten:

en: Missing command argument
de: Fehlendes Argument für Kommandozeilenparameter

en: Bad argument %d to command '%s'
de: Schlechtes Argument %d zum Befehl '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
de: Fehler bei Schlüsselwort '%s' für %s

en: Error at %s '%s'
de: Fehler bei %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
de: Unerwartetes Menüschlüsselwort '%s'

en: Error at menuprog '%s'
de: Fehler bei menuprog '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
de: Fehler bei menuprogreload: '%s'

en: Missing filename argument to include statement
de: Fehlendes Dateinamen-Argument um einen Bericht hinzuzufügen

en: Error at includeprog '%s'
de: Fehler bei includeprog '%s'

en: Unknown keyword '%s'
de: Unbekanntes Schlüsselwort '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
de: Unbekanntes Schlüsselwort für einen Nicht-Container: '%s'.
    Hier wurde entweder 'key' oder 'runonce' erwartet.

en: '%s' timed out!
de: Zeitüberschreitung bei '%s'!

en: '%s' produces no output
de: '%s' produziert keine Ausgabe

en: Missing program setxkbmap
de: Fehlendes Program: 'setxkbmap'

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
de: Um die Tastatur zu ändern, installieren Sie bitte setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
de: Unbekannte Fensteroption: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
de: Syntaxfehler in Fensteroptionen in Zeile %d von %s

en: Save Modifications
de: Änderungen speichern

en: Enter a new value for %s:
de: Geben Sie einen neuen Wert für %s ein:

en: _Click to focus
de: Fokus durch _Klicken

en: _Explicit focus
de: _Expliziter Fokus

en: _Sloppy mouse focus
de: _Salopper Maus-Fokus

en: S_trict mouse focus
de: Strenger _Maus-Fokus

en: _Quiet sloppy focus
de: Salopper Fokus (_träge)

en: Custo_m
de: _Benutzerdefiniert

en: _Manual
de: _Handbuch

en: Programs
de: Programme

en: _Run...
de: Aus_führen...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
de: F_enster

en: _Help
de: _Hilfe

en: _Focus
de: _Fokus

en: _Preferences
de: _Wünsche

en: Se_ttings
de: _Einstellungen

en: Session Manager: Unknown line %s
de: Sitzungsmanager: Unbekannte Zeile %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
de: _Überlappend anordnen

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
de: _Ordnen

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
de: Alle _Minimieren

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
de: Alle _Verstecken

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
de: _Rückgängig

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
de: _Symbole anordnen

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
de: _Aktualisieren

en: Hide Taskbar
de: Taskleiste verbergen

en: Favorite Applications
de: Lieblings-Anwendungen

en: Window List Menu
de: Fensterlisten-Menü

en: Show Desktop
de: Desktop anzeigen

en: Show Taskbar
de: Taskleiste anzeigen

en: All Workspaces
de: Alle Arbeitsbereiche

en: _Show
de: _Anzeigen

en: _Raise
de: An_heben

en: Del
de: Entf

en: _Terminate Process
de: Prozess be_enden

en: Kill _Process
de: Prozess _töten

en: Window list
de: Fensterliste

en: %lu. Workspace %-.32s
de: %lu. Arbeitsbereich %-.32s

en: Image not readable: %s
de: Bild nicht lesbar: %s

en: %s: select failed
de: %s: Auswahl fehlgeschlagen

en: Could not parse color "%s"
de: Farbe "%s" konnte nicht geparst werden

en: Unknown key name %s in %s
de: Unbekanntes Tastensymbol %s in %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
de: Schlechtes Argument: %s für %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
de: Laden der Bilddatei "%s" fehlgeschlagen: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
de: Laden der Bilddatei "%s" fehlgeschlagen

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
de: BUG? Imlib war in der Lage "%s" zu lesen

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
de: BUG? Fehlerhafter XPM-Header, aberImlib konnte die Datei "%s" parsen

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
de: BUG? Unerwartetes Ende der XPM-Datei, aber Imlib konnte die Datei "%s" parsen

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
de: BUG? Unerwartetes Zeichen, aber Imlib konnte die Datei "%s" parsen

en: Could not load font "%s".
de: Die Schriftart "%s" konnte nicht geladen werden.

en: Missing codesets for fontset "%s":
de: Fehlende Zeichensätze im Schriftsatz "%s":

en: Could not load fontset "%s".
de: Schriftsatz "%s" konnte nicht geladen werden.

en: _Copy
de: _Kopieren

en: Ctrl+C
de: Strg+C

en: Cu_t
de: Aus_schneiden

en: _Paste
de: _Einfügen

en: Paste _Selection
de: Aus_wahl einfügen

en: Ctrl+P
de: Strg+P

en: Select _All
de: _Alles auswählen

en: Ctrl+A
de: Strg+A

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
de: Lokale wird von der C-Bibliothek nicht unterstützt. Es wird auf die lokale Variable 'C' zurückgegriffen.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
de: Die Kodierung der momentanen lokalen Variablen konnte nicht bestimmt werden. Es wird ISO-8859-1 angenommen.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
de: iconv verfügt nicht über einen (zufriedenstellenden) %s zu %s-Konvertierer.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
de: Ungültige Multibyte-Zeichenkette "%s": %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
de: Sind die Umgebungsvariablen $USER oder $LOGNAME nicht gesetzt?

en: Failed to parse URL "%s".
de: Konnte die URL "%s" nicht analysieren.

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
de: Unvollständiges hex escape in der URL an der Position %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
de: Ungültiges hex escape in der URL an der Position %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
de:   -d, --display=NAME      NAME des zu verwendenden  X-Servers.
      --sync              Synchronisation von X11-Befehlen.

en: Support for PNG images was not enabled
de: Unterstützung für PNG-Bilder wurde nicht aktiviert

en: Support for JPEG images was not enabled
de: Unterstützung für JPEG-Bilder wurde nicht aktiviert

en: Unsupported file format: %s
de: Nicht unterstütztes Dateiformat: %s

en: Could not load image "%s"
de: Bild "%s" konnte nicht geladen werden
