IceWM 1.2.14 - en to fi translation catalogue (415 entries)

en: Can't open the APM device %s
fi: APM -laitetta %s ei voitu avata

en: Can't ioctl the APM device %s
fi: ioctl APM-laitteelle %s ei onnistu

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
fi: APM-laite %s (%d) käyttää tuntematonta muotoa.

en:  - Power
fi:  - Virta

en: P
fi: E

en:  - Charging
fi:  - Latautuu

en:  - Full
fi:  - Täysi

en: power:	%s
fi: virta:	%s

en: CLOCK
fi: KELLO

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Default
fi: Oletus

en: _Disable
fi: _Pois

en: _UTC
fi: UT_C

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
fi: CPU %s Kuorma: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
fi: 
    Muisti (vapaa): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
fi: 
    Swap (vapaa): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
fi: 
    ACPI Lämpö:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
fi: 
    CPU Taajuus: %.3fGHz

en: CPU
fi: Suoritin

en: Load:
fi: Kuorma:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
fi: 
    Muisti (käyttäjä): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
fi: _Yhdistetty

en: _Separate
fi: _Erikseen

en: %s exited with status %d.
fi: %s poistunut tila %d.

en: %s was killed by signal %d.
fi: %s tapettiin signaalilla %d.

en: rules:
fi: säännöt:

en: model:
fi: malli:

en: layout:
fi: asettelu:

en: options:
fi: valitsimet:

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
fi: Virheellinen postilaatikkoprotokolla: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
fi: Virheellinen postilaatikon polku: "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
fi: DNS-nimen haku epäonnistui %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
fi: Virheellinen postilaatikon portti: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
fi: Yhteys epäonnistui %s: %s

en: Failed to find %s command
fi: Komentoa %s ei löytynyt

en: Failed to execute %s
fi: Suorittaminen epäonnistui %s

en: Write to socket failed: %s
fi: Kirjoitus kantaan epäonnistui: %s

en: Using MailBox "%s"
fi: Käytetään postilaatikkoa "%s"

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: Error checking mailbox.
fi: Virhe postilaatikon tarkistuksessa.

en: %ld mail message, %ld unread.
fi: %ld sähköpostiviesti, %ld lukematon.

en: %ld mail messages, %ld unread.
fi: %ld sähköpostiviestit, %ld lukematon.

en: %ld mail message.
fi: %ld viesti.

en: %ld mail messages.
fi: %ld viestiä.

en: MAIL
fi: POSTI

en: _Check
fi: _Tarkista

en: _Suspend
fi: _Keskeytä

en: GB
fi: Gt

en: MB
fi: Mt

en: kB
fi: kt

en: bytes
fi: tavua

en: Memory Total:
fi: Muisti yhteensä:

en: Free:
fi: Vapaa:

en: Cached:
fi: Välimuistissa:

en: Buffers:
fi: Puskurissa:

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: MEM
fi: MUISTI

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
fi: Liitäntä %s:
      Nyk. siirtonopeus (sisään/ulos):	%li %s/%li %s
      Nyk. keskim. siirtonopeus (sisään/ulos):	%lli %s/%lli %s
      Siirretty datamäärä (sisään/ulos):	%lli %s/%lli %s
      Yhteysaika:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
fi: ei yhteyttä

en: down
fi: alemmas

en: NET
fi: NETTI

en: Workspace:
fi: Työpöytä:

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
fi: 2D-grafiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
fi: 3D-grafiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
fi: Saavutettavuus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
fi: Apuohjelmat

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
fi: Toimintapeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
fi: Aikuiset

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
fi: Seikkailupeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
fi: Viihde

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
fi: Kolikkopeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
fi: Arkistointi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
fi: Taide

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
fi: Tekoäly

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
fi: Tähtitiede

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Audio
fi: Ääni

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
fi: Ääni ja kuva

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
fi: Ääni- ja kuvamuokkaus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
fi: Biologia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
fi: Lautapeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
fi: Rakentaminen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
fi: Laskin

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
fi: Kalenteri

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
fi: Korttipeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
fi: Kaavio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
fi: Pikaviestintä

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
fi: Kemia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
fi: Kello

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
fi: Pakkaus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
fi: Tietotekniikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
fi: Yhteystietojen hallinta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
fi: Pohja

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
fi: Tiedon visualisointi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
fi: Tietokanta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
fi: Vianjäljitys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
fi: Työpöydän asetukset

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
fi: Kehitys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
fi: Puhelut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
fi: Sanasto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
fi: Levynkirjoitus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
fi: Ohjeistus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
fi: Taloustiede

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
fi: Muokkaimet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
fi: Opetus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
fi: Sähkö

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
fi: Elektroniikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
fi: Sähköposti

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Game
en: Emulator
fi: Emulaattori

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
fi: Insinööritieteet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
fi: Syöte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
fi: Tiedostonhallinta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
fi: Tiedostotyökalut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
fi: Tiedostonsiirto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
fi: Rahoittaa

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
fi: Vuokaavio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
fi: Käyttöliittymäsuunnittelu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
fi: Peli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
fi: Maantiede

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
fi: Geologia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
fi: Geotieteet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
fi: Grafiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
fi: Amatööriradio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
fi: Laiteasetukset

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
fi: Historia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
fi: Ihmistieteet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: IDE
fi: Kehityskäyttöliittymä

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
fi: IRC-asiakas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
fi: Kuvankäsittely

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
fi: Pikaviestintä

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
fi: Lasten peli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
fi: Kielet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
fi: Kirjallisuus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
fi: Logiikkapeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
fi: Kartat

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
fi: Matematiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
fi: Lääketieteellinen ohjelmisto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Midi
fi: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Mixer
fi: Mikseri

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Network
en: Monitor
fi: Valvonta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
fi: Musiikki

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
fi: Verkko

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
fi: Uutiset

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
fi: Numeerinen analyysi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;Scanning
en: OCR
fi: Tekstinluku

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
fi: Toimisto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
fi: Muut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: PDA
fi: Taskutietokone

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
fi: Paketinhallinta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
fi: Rinnakkaislaskenta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
fi: Valokuvaus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
fi: Fysiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
fi: Soitin

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
fi: Esitys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
fi: Tulostus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
fi: Profilointi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
fi: Projektinhallinta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
fi: Julkaiseminen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
fi: Bittikarttagrafiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
fi: Tallennin

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
fi: Etäkäyttö

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
fi: Versionhallinta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
fi: Robotiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
fi: Roolipelaaminen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
fi: Kuvanluku

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
fi: Tiede

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
fi: Näytönsäästäjät

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
fi: Tietoturva

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
fi: Sekvensseri

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
fi: Asetukset

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
fi: Ammuskelu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
fi: Simulointi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
fi: Hengellisyys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
fi: Urheilu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
fi: Urheilupeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
fi: Taulukkolaskenta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
fi: Strategiapeli

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
fi: Järjestelmä

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
fi: Puhelut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
fi: Puhelintyökalut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
fi: Pääte-emulointi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
fi: Tekstimuokkain

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
fi: Tekstityökalut

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
fi: Kääntäminen

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
fi: Viritin

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
fi: Työkalu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
fi: Vektorigrafiikka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
fi: Videoneuvottelu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
fi: Katselin

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
fi: Verkkoselain

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
fi: Verkkokehitys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
fi: Tekstinkäsittely

en: Back
fi: Takaisin

en: Alt+Left
fi: Alt+Vasen

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Alt+Right
fi: Alt+Oikea

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Contents
fi: Sisältö

en: Index
fi: Hakemisto

en: Find...
fi: Etsi…

en: Find next
fi: Etsi seuraava

en: Open in Browser
fi: Avaa selaimeen

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Close
fi: Sulje

en: Icewm(1)
fi: IceWM(1)

en: FAQ
fi: OHJE

en: Manual
fi: Manuaali

en: Support
fi: Tuki

en: Theme Howto
fi: Teeman tekijä

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Unsupported protocol.
fi: Protokollaa ei tueta.

en: Invalid path: %s
fi: Virheellinen polku: %s

en: Path does not refer to a file.
fi: Polku ei viittaa tiedostoon.

en: Failed to open file for reading.
fi: Tiedostoa ei voitu avata.

en: Failed to create a temporary file
fi: Väliaikaisen tiedoston luominen epäonnistui

en: Failed to execute system(%s) (%d)
fi: Järjestelmän suorittaminen epäonnistui(%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
fi: Purkaminen epäonnistui %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
fi: Curl-tai wget-polkua ei löydy

en: Unsafe characters in URL
fi: Kelvottomat merkit URL-osoitteessa

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET] [ TIEDOSTO | VERKKO-OSOITE ]
    
    IceHelp on yksinkertainen HTML-selain IceWM-ikkunaohjelmalle.
    Se voi näyttää HTML-tiedoston tai selata verkkosivustoa.
    Se muistaa vierailtujen sivujen historian, jossa voi liikkua
    näppäimistöllä ja kontekstivalikosta (hiiren oikea painike).
    Se ei tue kuvien esittämistä eikä JavaScriptiä. Ellei
    tiedostonimeä tai verkko-osoitetta anneta, esitetään
    IceWM:n käsikirja osoitteesta %s.
    
    Valitsimet:
      -d, --display=NIMI  Käytettävän X-palvelimen nimi.
      --sync              Tahdista X11-komennot.
    
      -B                  Näytä IceWM:n icewmbg-man-sivu.
      -b, --bugs          Näytä IceWM:n vikailmoitukset (alkeellisesti).
      -f, --faq           Näytä IceWM:n UKK ja Howto.
      -g                  Näytä IceWM:n Github-sivu.
      -i, --icewm         Näytä IceWM:n icewm-man-sivu.
      -m, --manual        Näytä IceWM:n käsikirja (oletus).
      -s                  Näytä IceWM:n icesound-man-sivu.
      -t, --theme         Näytä IceWM:n teemojen Howto.
      -w, --website       Näytä IceWM:n verkkosivusto.
    
      -V, --version       Tulosta versiotiedot ja lopeta.
      -h, --help          Tulosta tämä ohje ja lopeta.
    
    Ympäristömuuttujat:
      DISPLAY=NIMI        Käytettävän X-palvelimen nimi.
    
    Vikailmoitukset, tukipyynnöt ja kommentit voi jättää sivulle:
    %s

en: Ignoring option '%s'
fi: Tuntematon toiminto '%s'

en: List View
fi: Listanäkymä

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: Open
fi: Avaa

en: Undo
fi: Peru

en: New
fi: Uusi

en: Restart
fi: Käynnistä

en: Same Game
fi: Sama-peli

en: For help please consult the man page icesh(1).
fi: Katso ohjeet man-sivulta icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
fi: Alueen ”%s” nimetyt symbolit (lukualue: %ld–%ld):

en: Workspace out of range: %ld
fi: Työtila arvoalueen ulkopuolella: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
fi: Virheellinen työtilan nimi: ”%s”

en: GNOME window layer
fi: GNOME-ikkunataso

en: IceWM tray option
fi: IceWM-ilmoitusaluevalinta

en: Gravity symbols
fi: Gravity-symbolit

en: Motif functions
fi: Motif-funktiot

en: Motif decorations
fi: Motif-koristeet

en: EWMH window state
fi: EWMH-ikkunan tila

en: workspace #%d: `%s'
fi: työtila %d: ”%s”

en: Invalid state: `%s'.
fi: Virheellinen tila: ”%s”.

en: Invalid argument: `%s'
fi: Virheellinen parametri: ”%s”

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
fi: Ikkunan 0x%lx geometriaa ei saatu

en: Invalid Xinerama: `%s'.
fi: Virheellinen Xinerama: "%s”.

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
fi: Toiminto ”%s” vaatii ainakin %d parametria.

en: Invalid expression: `%s'
fi: Virheellinen lauseke: ”%s”

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
fi: Ei voida avata näyttöä: %s. X-palvelimen on oltava käynnissä ja $DISPLAYn asetettu.

en: Unexpected: `%s'.
fi: Odottamaton: ”%s”.

en: No windows found.
fi: Ikkunoita ei löytynyt.

en: No actions specified.
fi: Toimenpiteitä ei ole määritetty.

en: Invalid window identifier: `%s'
fi: Virheellinen ikkunatunniste: ”%s”

en: Invalid PID: `%s'
fi: Virheellinen PID: ”%s”

en: Invalid layer: `%s'.
fi: Virheellinen taso: ”%s”.

en: Unknown action: `%s'
fi: Tuntematon toiminto: ”%s”

en: Socket error: %d
fi: Pistokevirhe: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
fi:   -c, --config=TSTO   Lataa IceWM:n asetukset TSTOsta.
      -t, --theme=TSTO    Lataa IceWM:n teema TSTOsta.
    
      -d, --display=NIMI  Yhdistä X-palvelimeen NIMI.
      -a, --alpha         Käytä 32-bittistä läpikuultavuutta.
      --sync              Tahdista viestintä X11-palvelimeen.
    
      -i, --icewm=TSTO    Käytä TSTOa IceWM:n ikkunanhallintana.
      -o, --output=TSTO   Ohjaa kaikki tuloste TSTOon.
    
      -b, --nobg          Älä käynnistä icewmbg:tä.
      -n, --notray        Älä käynnistä icewmtraytä.
      -s, --sound         Käynnistä myös icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
fi: 
    Vianjäljitysvalitsimet:
      -v, --valgrind      Anna /usr/bin/valgrind’in ajaa icewm.
                          Tarkistaa huolellisesti icewm:n suorituksen.
      -g, --catchsegv     Anna /usr/bin/catchsegv:n ajaa icewm.
                          Antaa pinolistauksen, jos icewm kaatuu.

en: Unknown option '%s'
fi: Tuntematon valitsin ”%s”

en: restart %s.
fi: Käynnistä %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
fi:  IceWM kaatui toistamiseen 10 sekunnin aikana. 
     Haluatko:
    
    	1: Käynnistää IceWM:n uudelleen?
    	2: Lopettaa tämän istunnon?
    	3: Käynnistää päätteen?

en: IceWM crash response
fi: IceWM:n kaatumisvastaus

en: Playing sample #%d (%s)
fi: Toistetaan näytettä %d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
fi: %s: Virheellinen määrä kanavia

en: Could not set OSS channels
fi: OSS-kanavia ei voitu asettaa

en: Could not sync OSS
fi: OSS:ää ei voitu tahdistaa

en: OSS write failed
fi: OSS:ään kirjoittaminen epäonnistui

en: OSS incomplete write (%d/%d)
fi: Puutteellinen kirjoitus OSS:ään (%d/%d)

en: Could not post OSS
fi: OSS -tiedostoa ei voitu lähettää

en: Could not open OSS device %s
fi: OSS -laitetta %s ei voitu avata

en: Could not set OSS stereo
fi: Ei voitu asettaa OSS-stereota

en: Could not reset OSS DSP
fi: OSS:n DSP:tä ei voitu alustaa

en: Could not set OSS format
fi: OSS-muotoa ei voitu asettaa

en: ao_open_live failed with %d
fi: ao_open_live epäonnistui: %d

en: ao_play failed
fi: ao_play epäonnistui

en: Unrecognized option: %s
fi: Tuntematon optio: %s

en: Unrecognized argument: %s
fi: Tuntematon argumentti: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
fi: Käyttö: %s [OPTIO]...
    
    Toistaa äänitiedostoja IceWM GUI-tapahtumien mukaan.
    Tällä hetkellä määritetyt ääniliittymät ovat: %s.
    Icesound valitsee ensimmäisen näistä, jotka ovat käyttökelpoisia.
    
    Vaihtoehtoja:
    
     -d, --display=DISPLAY   IceWM:n käyttämä X11-näyttö (oletus: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Määrittää äänitiedostot sisältävän hakemiston.
                             Oletus on $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Määrittää äänilähtöliitännät. Yksi tai useampi:
                             %s erotettu pilkuilla.
    
     -D, --device=DEVICE     Vain taaksepäin yhteensopivuus: oletuslaite. 
                             Käytä mieluummin yhtä vaihtoehdoista -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE        Määrittää OSS-laitteen (oletus: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Määrittää ALSA-laitteen (oletus: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Määrittää äänitapahtumien välisen torkkuvälin
                             millisekunteina. Oletusarvo on 500 millisekuntia.
    
     -p, --play=sound        Toistaa annetun äänen (nimen tai numeron) ja poistuu.
    
     -l, --list-files        Luettelee äänitiedostojen polut ja poistumiset.
    
         --list-sounds       Luettelee tuetut äänitiedostot ja poistuu.
    
         --list-interfaces   Luettelee tuetut ääniliitännät ja poistuu.
    
     -v, --verbose           Selväkielinen tuloste jokaisesta äänitapahtumasta.
    
     -V, --version           Tulostaa versiotiedot ja poistuu.
    
     -h, --help              Tulostaa tämän ohjenäytön ja poistuu.
    
    Palautusarvot:
    
      0    Onnistui.
      1    Yleinen virhe.
      2    Komentorivin virhe.
      3    Alijärjestelmävirhe (ei voida yhdistää palvelimeen).

en: No audio for %s
fi: Ei ääntä: %s

en: Could not get GUI event property
fi: Ei saatu GUI-tapahtuman ominaisuutta

en: Received invalid GUI event %d
fi: Vastaanotettiin virheellinen GUI-tapahtuma %d

en: Received GUI event %s
fi: Vastaanotettiin GUI-tapahtuma %s

en: Too quick; ignoring %s.
fi: Liian nopea; sivuutetaan %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
fi: Tukea liitännälle %s ei ole käännetty mukaan.

en: Unsupported interface: %s.
fi: Liitäntää ei tueta: %s.

en: Using %s audio.
fi: Käytetään ääntä %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
fi: Yhdistäminen ääniliitäntöihin %s epäonnistui.

en: Received signal %s: Terminating...
fi: Havaittiin signaali %s: Lopetetaan...

en: Hex View
fi: Heksadesimaalinäkymä

en: Expand Tabs
fi: Laajenna tabulaattorit

en: Wrap Lines
fi: Katkaise rivit

en: Failed to load image '%s'.
fi: Kuvan '%s' lataus epäonnistui.

en: Unrecognized option '%s'.
fi: Tuntematon optio '%s'.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
fi: Käyttö: icewmhint class.instance optio arg

en: Out of memory (len=%d).
fi: Muisti loppu (len=%d).

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
fi: Tuntematon suunta siirto-/koonmuutospyynnössä: %d

en: (C)
fi: ©

en: Theme:
fi: Teema:

en: Theme Description:
fi: Teeman kuvaus:

en: Theme Author:
fi: Teeman tekijä:

en: icewm - About
fi: IceWM - Tietoja

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
fi: Ikkunanhallinta on jo käynnissä, käytä --replace sen korvaamiseksi

en: _Logout
fi: _Kirjaudu ulos

en: _Cancel logout
fi: _Peruuta uloskirjautuminen

en: Lock _Workstation
fi: _Lukitse työasema

en: Re_boot
fi: _Uudelleenkäynnistä

en: Shut_down
fi: _Sammuta

en: Restart _Icewm
fi: Uudelleenkäynnistä _IceWM

en: Restart _Xterm
fi: Uudelleenkäynnistä _Xterm

en: _Menu
fi: _Valikko

en: _Above Dock
fi: Telakan _yläpuolella

en: _Dock
fi: T_elakka

en: _OnTop
fi: P_äällä

en: _Normal
fi: _Tavallinen

en: _Below
fi: A_lla

en: D_esktop
fi: Työ_pöytä

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
fi: Lomita _horisontaalisesti

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
fi: Lomita _vertikaalisesti

en: _Restore
fi: Pala_uta

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Size
fi: _Muuta kokoa

en: Mi_nimize
fi: _Pienennä

en: Ma_ximize
fi: Suu_renna

en: Maximize_Vert
fi: Suurenna_Pysty

en: MaximizeHori_z
fi: SuurennaVaaka_z

en: _Fullscreen
fi: Koko _näyttö

en: _Hide
fi: Pii_lota

en: Roll_up
fi: Rullaa _ylös

en: R_aise
fi: Nos_ta

en: _Lower
fi: Las_ke

en: La_yer
fi: Tas_o

en: Move _To
fi: Siirrä _työpöydälle

en: Occupy _All
fi: Näytä k_aikilla työpöydillä

en: Limit _Workarea
fi: _Rajoita työtilaa

en: Tray _icon
fi: Tarjotinkuvak_e

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Kill Client
fi: _Tapa asiakasohjelma

en: _Window list
fi: _Ikkunaluettelo

en: Another window manager already running, exiting...
fi: Toinen ikkunamangeri on jo käynnissä, poistutaan...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
fi: Ei voitu uudelleenkäynnistää: %s
    Johtaako $PATH-määritys kohteeseen %s?

en: <none>
fi: <tyhjä>

en: %s configured options:%s
fi: %s määritetyt asetukset:%s

en: Confirm Logout
fi: Varmista uloskirjautuminen

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
fi: Uloskirjautuminen sulkee kaikki aktiiviset sovellukset.
    Jatka?

en: Raise/Lower
fi: Nosta/Laske

en: Hide
fi: Piilota

en: Restore
fi: Palauta

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Rolldown
fi: Rullaa alas

en: Rollup
fi: Rullaa ylös

en: Failed to load theme %s
fi: Teeman lataus epäonnistui %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
fi: Tuntematon arvo '%s' valinnalla '%s'.

en: Unable to create directory %s
fi: Hakemistoa ei voi luoda %s

en: Unable to rename %s to %s
fi: Ei voida nimetä %s / %s

en: Loc_k Workstation
fi: Lu_kitse työasema

en: _Cancel
fi: _Peruuta

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
fi: _Kirjaudu ulos...

en: _Restart icewm
fi: Uudelleenkäynnistä _IceWM

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
fi: _Tietoja

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
fi: VAROITUS! Kaikki tallentamattomat muutokset tässä
    asiakkaassa menetetään kun se tapetaan. Haluatko jatkaa?

en: Kill Client:
fi: Tapa asiakasohjelma:

en: Missing command argument
fi: Puuttuva komentoargumentti

en: Unknown window option: %s
fi: Tuntematon ikkunatoiminto: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
fi: Kielioppivirhe ikkunaoptioissa rivillä %d / %s

en: Save Modifications
fi: Tallenna muutokset

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: _Run...
fi: _Suorita...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: _Help
fi: O_hje

en: _Themes
fi: _Teemat

en: Session Manager: Unknown line %s
fi: Istuntomanageri: Tuntematon rivi %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
fi: Pu_dota

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
fi: _Järjestä

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
fi: _Pienennä kaikki

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
fi: P_iilota kaikki

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
fi: Per_u

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
fi: Järjestä _kuvakkeet

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: Hide Taskbar
fi: Piilota tehtäväpalkki

en: Favorite Applications
fi: Suosikki sovellukset

en: Window List Menu
fi: Ikkunaluettelon valikko

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Show Taskbar
fi: Näytä tehtäväpalkki

en: All Workspaces
fi: Kaikki työpöydät

en: _Show
fi: _Näytä

en: _Raise
fi: Nos_ta

en: Del
fi: Poista

en: _Terminate Process
fi: _Lopeta prosessi

en: Kill _Process
fi: Tapa _prosessi

en: Window list
fi: Ikkunalista

en: %lu. Workspace %-.32s
fi: %lu. Työpöytä %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
fi: Tuntematon avainnimi %s %s:ssa

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
fi: Virheellinen argumentti: %s kohteelle %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
fi: Bittikartan "%s" lataaminen epäonnistui: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
fi: Bittikartan "%s" lataaminen epäonnistui

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
fi: BUGI? Imlib onnistui lukemaan "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
fi: BUGI? Virheellinen XPM-otsikko mutta Imlib onnistui tulkitsemaan "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
fi: BUGI? Odottamaton XPM-tiedoston loppu mutta Imlib onnistui tulkitsemaan "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
fi: BUGI? Odottamaton merkki mutta Imlib onnistui tulkitsemaan "%s"

en: Could not load font "%s".
fi: Kirjasimen "%s" lataaminen epäonnistui.

en: Missing codesets for fontset "%s":
fi: Puuttuva koodisarja kirjasinsarjasta "%s":

en: Could not load fontset "%s".
fi: Kirjasinsarjan "%s" lataaminen epäonnistui.

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Cu_t
fi: Lei_kkaa

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Paste _Selection
fi: Liitä _valinta

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
fi: C-kirjasto tai xlib ei tue kieliasetusta. Palataan takaisin 'C' locale'.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
fi: Nykyisen kieliasetuksen merkistöä ei pystytty tunnistamaan. Oletetaan ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
fi: iconv ei tarjoa (riittävää) muunnosta %s:sta %s:iin.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
fi: Virheellinen monitavuinen merkkijono "%s": %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
fi: $USER- tai $LOGNAME-ympäristömuuttujia ei määritelty?

en: Failed to parse URL "%s".
fi: Verkko-osoitteen hakeminen epäonnistui "%s".
