icewm 1.2.15pre3 - en to fr translation catalogue (472 entries)

en: Can't open the APM device %s
fr: Impossible d’ouvrir le dispositif APM %s

en: Can't ioctl the APM device %s
fr: Impossible d’ouvrir l'input-ouput-control du périphérique APM %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
fr: Format utilisé par le dispositif APM %s (%d) inconnu .

en:  - Power
fr:  - Alimentation

en:  - Charging
fr:  - En charge

en:  - Full
fr:  - Plein

en: power:	%s
fr: alimentation :	%s

en: CLOCK
fr: HORLOGE

en: Default
fr: Thème par défaut

en: _Disable
fr: _Désactiver

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
fr: CPU %s Charge : %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
fr: 
    Mémoire (libre) : %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
fr: 
    Swap (libre) : %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
fr: 
    ACPI Temp :

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
fr: 
    CPU Freq : %.3fGHz

en: Load:
fr: Charge :

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
fr: 
    Mémoire vive (utilisateur) : %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
fr: _Combiner

en: _Separate
fr: _Séparer

en: %s exited with status %d.
fr: %s s’est terminé avec le statut %d.

en: %s was killed by signal %d.
fr: %s a été arrêté par le signal %d.

en: rules:
fr: règles :

en: model:
fr: modèle :

en: layout:
fr: disposition :

en: options:
fr: options :

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
fr: Protocole de la boîte aux lettres incorrect : "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
fr: Chemin de la boîte aux lettres incorrect : "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
fr: La recherche de nom DNS a échoué pour %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
fr: Port de boîte aux lettres incorrect : %s

en: Could not connect to %s: %s
fr: Échec de la connexion à %s : %s

en: Failed to find %s command
fr: Commande %s introuvable

en: Failed to execute %s
fr: Échec de l’exécution de %s

en: Write to socket failed: %s
fr: Échec de l’écriture dans le socket : %s

en: Using MailBox "%s"
fr: Utilisation de la boîte aux lettres "%s"

en: Suspended
fr: Mis en veille

en: Error checking mailbox.
fr: Échec de vérification de la boîte aux lettres.

en: %ld mail message, %ld unread.
fr: %ld message(s) électronique(s), %ld non lu(s).

en: %ld mail messages, %ld unread.
fr: %ld messages électroniques, %ld non lus.

en: %ld mail message.
fr: %ld courriel.

en: %ld mail messages.
fr: %ld messages email.

en: MAIL
fr: COURRIEL

en: _Check
fr: _Vérifier

en: _Suspend
fr: Mettre en _veille

en: GB
fr: Go

en: MB
fr: Mo

en: kB
fr: ko

en: bytes
fr: octets

en: Memory Total:
fr: Mémoire totale :

en: Free:
fr: Libre :

en: Cached:
fr: En cache :

en: Buffers:
fr: Tampons :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
fr: Interface %s :
      Taux actuel (E/S) :	%li %s/%li %s
      Taux moyen (E/S) :	%lli %s/%lli %s
      Transférés (E/S) :	%lli %s/%lli %s
      Temps passé en ligne :	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
fr: déconnecté

en: down
fr: arrêté

en: Workspace:
fr: Bureau :

en: Tabs
fr: Onglets

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
fr: Graphiques 2D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
fr: Graphiques 3D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
fr: Accessibilité

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
fr: Accessoires

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
fr: Jeux d’action

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
fr: Adulte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
fr: Jeux d’aventure

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
fr: Distraction

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
fr: Jeux d’arcade

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
fr: Archivage

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
fr: Intelligence artificielle

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
fr: Astronomie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
fr: Audio vidéo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
fr: Édition audio/vidéo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
fr: Biologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
fr: Jeux de blocs

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
fr: Jeux de plateau

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
fr: Construction

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
fr: Calculatrice

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
fr: Calendrier

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
fr: Jeux de cartes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
fr: Graphique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
fr: Conversation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
fr: Chimie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
fr: Horloge

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
fr: Informatique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
fr: Gestion des contacts

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
fr: Principal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
fr: Visualisation des données

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
fr: Base de données

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
fr: Débogueur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
fr: Paramètres du bureau

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
fr: Développement

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
fr: Numérotation à distance

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
fr: Dictionnaire

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
fr: Gravure de disque

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
fr: Économie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
fr: Éditeurs

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
fr: Éducation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
fr: Électricité

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
fr: Électronique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
fr: Courriel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Game
en: Emulator
fr: Émulateur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
fr: Ingénierie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
fr: Flux

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
fr: Gestionnaire de fichiers

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
fr: Outils de fichiers

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
fr: Transfert de fichiers

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
fr: Système de fichiers

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
fr: Finances

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
fr: Organigramme

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
fr: Concepteur d'interface graphique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
fr: Jeu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
fr: Géographie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
fr: Géologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
fr: Sciences de la terre

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
fr: Graphiques

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
fr: Radio amateur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
fr: Paramètres matériels

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
fr: Histoire

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
fr: Sciences humaines

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: IDE
fr: EDI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
fr: Client IRC

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
fr: Traitement de l’image

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
fr: Messagerie instantanée

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
fr: Jeu pour enfants

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
fr: Langues

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
fr: Littérature

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
fr: Jeux de logique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
fr: Cartes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
fr: Mathématiques

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
fr: Logiciels médicaux

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Midi
fr: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Mixer
fr: Table de mixage

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Network
en: Monitor
fr: Moniteur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
fr: Multimédia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
fr: Musique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
fr: Réseau

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
fr: Actualités

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
fr: Analyse numérique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
fr: Bureautique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
fr: Autre

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: PDA
fr: Assistant personnel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
fr: Gestionnaire de paquets

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
fr: Informatique parallèle

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
fr: Photographie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
fr: Physique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
fr: Lecteur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
fr: Présentation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
fr: Impression

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
fr: Profilage

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
fr: Gestion de projet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
fr: Publication

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
fr: Infographie par quadrillage

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
fr: Enregistreur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
fr: Accès distant

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
fr: Contrôle de révision

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
fr: Robotique

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
fr: Jeux de rôle

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
fr: Balayage

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
fr: Sciences

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
fr: Économiseurs d’écran

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
fr: Sécurité

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
fr: Séquenceur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
fr: Paramètres

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
fr: Jeux de tir

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
fr: Spiritualité

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
fr: Jeux de sport

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
fr: Tableur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
fr: Jeux de stratégie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
fr: Système

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
fr: Téléphonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
fr: Outils de téléphonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
fr: Émulateur de terminal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
fr: Éditeur de texte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
fr: Outils de texte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
fr: Traduction

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
fr: Utilitaire

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
fr: Graphisme vectoriel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Video
fr: Vidéo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
fr: Vidéoconférence

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
fr: Visionneuse

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
fr: Navigateur Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
fr: Développement Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
fr: Traitement de texte

en: Back
fr: Retour

en: Alt+Left
fr: Alt+Gauche

en: Forward
fr: Avancer

en: Alt+Right
fr: Alt+Droite

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Contents
fr: Sommaire

en: Find...
fr: Chercher...

en: Find next
fr: Trouver le suivant

en: Open in Browser
fr: Ouvrir dans le navigateur

en: Reload
fr: Recharger

en: Close
fr: Quitter

en: Ctrl+I
fr: Ctrl+l

en: Manual
fr: Manuel

en: Theme Howto
fr: Thème - Procédure

en: Website
fr: Site Web

en: Unsupported protocol.
fr: Protocole non supporté.

en: Invalid path: %s
fr: Chemin incorrect : %s

en: Path does not refer to a file.
fr: Le chemin ne fait pas référence à un fichier.

en: Failed to open file for reading.
fr: Fichier illisible.

en: Failed to create a temporary file
fr: Échec de la création d’un fichier temporaire

en: Failed to execute system(%s) (%d)
fr: Échec de l’exécution du système (%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
fr: Échec de la décompression de %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
fr: Impossible de trouver curl ou wget dans PATH

en: Unsafe characters in URL
fr: Caractères dangereux dans l'URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
fr: Syntaxe : %s [OPTIONS] [ NOM_FICHIER | URL ]
    
    IceHelp est un navigateur HTML très simple pour le gestionnaire de fenêtres IceWM.
    Il peut afficher un document HTML à partir d’un fichier ou parcourir un site Web.
    Il consigne les pages visitées dans un historique qui peut être parcouru
    à l’aide de combinaisons de touches et d’un menu contextuel (clic avec le bouton droit).
    Il ne prend pas en charge le rendu d’images ni JavaScript.
    Si aucun fichier ni aucune URL ne sont spécifiés, il affiche le manuel IceWM
    à partir de %s.
    
    Options :
      -d, --display=NAME  Nom du serveur X à utiliser.
      --sync              Synchronise les commandes X11.
    
      -B                  Affiche la page de manuel icewmbg de IceWM.
      -b, --bugs          Affiche les rapports de bogue de IceWM (initialement).
      -f, --faq           Affiche la FAQ et les procédures IceWM.
      -g                  Affiche le site Web Github de IceWM.
      -i, --icewm         Affiche la page de manuel icewm de IceWM.
      -m, --manual        Affiche le manuel IceWM (par défaut).
      -s                  Affiche la page de manuel icesound de IceWM.
      -t, --theme         Affiche la procédure relative aux thèmes IceWM.
      -w, --website       Affiche le site Web IceWM.
    
      -V, --version       Imprime les informations sur la version et ferme la fenêtre.
      -h, --help          Imprime cet écran de syntaxe et ferme la fenêtre.
    
    Variables d’environnement :
      DISPLAY=NAME        Nom du serveur X à utiliser.
    
    Pour signaler des bogues, des demandes de support ou des commentaires, visitez :
    %s

en: Ignoring option '%s'
fr: Option '%s' ignorée

en: List View
fr: Vue en mode liste

en: Icon View
fr: Vue en mode icônes

en: Open
fr: Ouvrir

en: Undo
fr: Annuler

en: New
fr: Nouveau

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Same Game
fr: Même jeu

en: For help please consult the man page icesh(1).
fr: Pour obtenir de l’aide, consultez la page de manuel icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
fr: Symboles nommés du domaine `%s' (intervalle numérique : %ld-%ld) :

en: Workspace out of range: %ld
fr: Espace de travail hors limites : %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
fr: Nom de bureau incorrect : "%s"

en: GNOME window layer
fr: Couche de fenêtre GNOME

en: IceWM tray option
fr: Option du "tray" IceWM

en: Gravity symbols
fr: Symboles de gravité

en: Motif functions
fr: Fonctions Motif

en: Motif decorations
fr: Motifs de décoration

en: EWMH window state
fr: État de fenêtre EWMH

en: workspace #%d: `%s'
fr: Bureau n°%d : "%s"

en: Invalid state: `%s'.
fr: État non valide : '%s'.

en: Invalid argument: `%s'
fr: Argument non valide : `%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
fr: Impossible d’obtenir la géométrie de la fenêtre 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
fr: Xinerama non valide : `%s'.

en: Unable to write to %s
fr: Impossible d’écrire dans %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
fr: L’action "%s" nécessite au moins %d paramètre(s).

en: Invalid expression: `%s'
fr: Expression incorrecte : "%s"

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
fr: Impossible d'ouvrir l'affichage : %s. X doit être en cours d'exécution et $DISPLAY doit être défini.

en: Unexpected: `%s'.
fr: Inattendu : `%s'.

en: No windows found.
fr: Pas de fenêtre trouvée.

en: No actions specified.
fr: Pas d’action spécifiée.

en: Invalid window identifier: `%s'
fr: Identifiant de fenêtre incorrect : "%s"

en: Invalid PID: `%s'
fr: PID non valide : '%s'

en: Invalid layer: `%s'.
fr: Couche non valide : '%s'.

en: Unknown action: `%s'
fr: Action inconnue : "%s"

en: Socket error: %d
fr: Erreur de socket : %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
fr:   -c, --config=FILE   Permet à IceWM de charger les préférences à partir de FILE.
      -t, --theme=FILE    Permet à IceWM de charger le thème à partir de FILE.
    
      -d, --display=NAME  Utilise NAME pour se connecter au serveur X.
      -a, --alpha         Utilise un visuel 32 bits pour la transparence.
      --sync              Synchronise la communication avec le serveur X11.
    
      -i, --icewm=FILE    Utilise FILE comme gestionnaire de fenêtres IceWM.
      -o, --output=FILE   Redirige toute la sortie vers FILE.
    
      -b, --nobg          Ne démarre pas icewmbg.
      -n, --notray        Ne démarre pas icewmtray.
      -s, --sound         Lance également icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
fr: 
    Options de débogage :
      -v, --valgrind      Permet à "/usr/bin/valgrind" d'exécuter icewm.
                          Examine entièrement l'exécution de icewm.
      -g, --catchsegv     Permet à "/usr/bin/catchsegv" d'exécuter icewm.
                          Fournit un suivi si icewm renvoie segfault.

en: Unknown option '%s'
fr: Option inconnue : '%s'

en: restart %s.
fr: redémarrer %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
fr:  IceWM s'est arrêté brutalement pour la deuxième fois en 10 secondes. 
     Voulez-vous :
    
    	1 : Redémarrer IceWM ?
    	2 : Abandonner cette session ?
    	3 : Exécuter un terminal ?

en: IceWM crash response
fr: Réponse en cas d’arrêt brutal d’IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
fr: Lecture du son n°%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
fr: %s : nombre de canaux non valide

en: Could not set OSS channels
fr: Impossible de définir les canaux OSS

en: Could not sync OSS
fr: Impossible de synchroniser OSS

en: OSS write failed
fr: Échec de l'écriture OSS

en: OSS incomplete write (%d/%d)
fr: Écriture OSS incomplète (%d/%d)

en: Could not post OSS
fr: Impossible de publier OSS

en: Could not open OSS device %s
fr: Impossible d’ouvrir le périphérique OSS %s

en: Could not set OSS stereo
fr: Impossible de définir la stéréo OSS

en: Could not reset OSS DSP
fr: Impossible de réinitialiser OSS DSP

en: Could not set OSS format
fr: Impossible de définir le format OSS

en: ao_open_live failed with %d
fr: ao_open_live a échoué avec %d

en: ao_play failed
fr: ao_play a échoué

en: Unrecognized option: %s
fr: Option inconnue : %s

en: Unrecognized argument: %s
fr: Paramètre inconnu : %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
fr: Syntaxe : %s [OPTION]...
    
    Lit les fichiers audio des événements GUI émis par IceWM.
    Les interfaces audio actuellement configurées sont les suivantes : %s.
    Icesound va sélectionner la première de celles-ci qui est utilisable.
    
    Options :
    
     -d, --display=DISPLAY   Affichage X11 utilisé par IceWM (par défaut : $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Spécifie un répertoire contenant les fichiers audio.
                             L'emplacement par défaut est $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Spécifie les interfaces de sortie audio. Une ou plusieurs parmi les suivantes :
                             %s séparées par des virgules.
    
     -D, --device=DEVICE     Rétrocompatibilité uniquement : périphérique par défaut. 
                             Optez de préférence pour l'une des options -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE        Spécifie le périphérique OSS (par défaut : "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Spécifie le périphérique ALSA (par défaut : "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Spécifie l'intervalle de répétition entre les événements audio
                             (en millisecondes). La valeur par défaut est de 500 millisecondes.
    
     -p, --play=sound        Émet le son spécifié (nom ou numéro) et ferme la fenêtre.
    
     -l, --list-files        Répertorie les chemins de fichiers audio disponibles et ferme la fenêtre.
    
         --list-sounds       Répertorie les noms de fichiers audio pris en charge et ferme la fenêtre.
    
         --list-interfaces   Répertorie les interfaces audio prises en charge et ferme la fenêtre.
    
     -v, --verbose           Active le mode verbeux et imprime chaque événement audio.
    
     -V, --version           Imprime les informations sur la version et ferme la fenêtre.
    
     -h, --help              Imprime cet écran d'aide et ferme la fenêtre.
    
    Valeurs retournées :
    
      0    Succès.
      1    Erreur générale.
      2    Erreur de ligne de commande.
      3    Erreur de sous-systèmes (p. ex. impossible de se connecter au serveur).

en: No audio for %s
fr: Pas d’audio pour %s

en: Could not get GUI event property
fr: Impossible d’obtenir la propriété d’événement GUI

en: Received invalid GUI event %d
fr: Réception d’un événement GUI non valide %d

en: Received GUI event %s
fr: Réception d’un événement GUI %s

en: Too quick; ignoring %s.
fr: Trop rapide ; %s sera ignoré.

en: Support for the %s interface not compiled.
fr: Support pour l’interface %s non compilé.

en: Unsupported interface: %s.
fr: Interface %s non supportée.

en: Using %s audio.
fr: Utilisation de l’audio %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
fr: Échec de la connexion aux interfaces audio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
fr: Réception du signal %s : arrêt...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
fr:   -n, --notify        Avertit le processus parent en envoyant un signal USR1.
      --display=NAME      Utilise NAME pour se connecter au serveur X.
      --sync              Synchronise la communication avec le serveur X11.
    
      -c, --config=FILE   Charge les préférences à partir de FILE.
      -t, --theme=FILE    Charge le theme à partir de FILE.

en: Hex View
fr: Vue hexadécimale

en: Expand Tabs
fr: Ouvrir les onglets

en: Wrap Lines
fr: Retour à la ligne automatique

en: Failed to load image '%s'.
fr: Échec du chargement de l’image '%s'.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
fr: Syntaxe : icewmbg [OPTIONS]
    Plusieurs valeurs peuvent être spécifiées pour autant qu’elles soient séparée par des virgules.
    Lorsque l’image correspond à un répertoire, toutes les images que celui-ci contient sont utilisées.
    
    Options :
      -p, --replace        Remplace une instance icewmbg existante.
      -q, --quit           Indique à l’instance icewmbg en cours d’exécution de se fermer.
      -r, --restart        Indique à l’instance icewmbg en cours d’exécution de redémarrer.
      -u, --shuffle        Mélange/réordonne la liste des images d’arrière-plan.
    
      -c, --config=FILE    Charge les préférences à partir de FILE.
      -t, --theme=NAME     Charge le thème nommé NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Charge les images d’arrière-plan à partir de FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Utilise les couleurs d’arrière-plan de NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Charge les images de transparence à partir de FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Utilise les couleurs de transparence à partir de NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Désactive/active le centrage de l’arrière-plan.
      -a, --scaled=0/1     Désactive/active la mise à l’échelle de l’arrière-plan.
      -m, --multi=0/1      Désactive/active l’arrière-plan multitête.
      -y, --cycle=SECONDS  Faire un cycle des arrières-plans toutes les SECONDS.
    
      --display=NAME       Utilise NAME pour se connecter au serveur X.
      --sync               Synchronise la communication avec le serveur X11.
    
      -h, --help           Imprime cet écran de syntaxe et ferme la fenêtre.
      -V, --version        Imprime les informations sur la version et ferme la fenêtre.
    
    Charge l’arrière-plan de bureau en fonction du fichier de préférences :
     DesktopBackgroundCenter  - Affiche l’arrière-plan de bureau centré
     DesktopBackgroundScaled  - Affiche l’arrière-plan de bureau mis à l’échelle
     DesktopBackgroundColor   - Couleur(s) de l’arrière-plan de bureau
     DesktopBackgroundImage   - Image(s) de l’arrière-plan de bureau
     ShuffleBackgroundImages  - Mélanger la liste des images d’arrière-plan
     SupportSemitransparency  - Prise en charge des terminaux translucides
     DesktopTransparencyColor - Couleur(s) d’arrière-plan translucides
     DesktopTransparencyImage - Image(s) d’arrière-plan translucides
     DesktopBackgroundMultihead - Arrière-plan unique sur tous les moniteurs
    CycleBackgroundsPeriod   - Secondes entre chaque cycle d’arrière-plan
    
     center:0 scaled:0 = mosaïque
     center:1 scaled:0 = centré
     center:1 scaled:1 = une dimension complète et respect des proportions
     center:0 scaled:1 = deux dimensions complètes et respect des proportions

en: Unrecognized option '%s'.
fr: Option non reconnue '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
fr: Impossible de démarrer car une autre instance d'icewmbg est en cours d'exécution.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
fr: Syntaxe : icewmhint class.instance option arg

en: Out of memory (len=%d).
fr: Mémoire saturée (len=%d).

en: Warning:
fr: Attention :

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
fr: Syntaxe : %s [OPTIONS]
    Options :
    %s
      -C, --copying       Imprime les informations sur la licence et ferme la fenêtre.
      -V, --version       Imprime les informations sur la version et ferme la fenêtre.
      -h, --help          Imprime cet écran de syntaxe et ferme la fenêtre.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
fr: Direction inconnue dans la demande de déplacement/redimensionnement : %d

en: (C)
fr: ©

en: Theme:
fr: Thème :

en: Theme Description:
fr: Description du thème :

en: Theme Author:
fr: Auteur du thème :

en: CodeSet:
fr: Ensemble de codes :

en: Language:
fr: Langue :

en: DoubleBuffer
fr: Double tampon

en: Renderer:
fr: Moteur de rendu :

en: icewm - About
fr: IceWM - À propos

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
fr: Un gestionnaire de fenêtres est déjà en cours d'exécution. Utilisez --replace pour le remplacer

en: Failed to become the owner of the %s selection
fr: Impossible de devenir le propriétaire de la sélection %s

en: Waiting to replace the old window manager
fr: En attente du remplacement du gestionnaire de fenêtres précédent

en: done.
fr: terminé.

en: _Logout
fr: _Déconnexion

en: _Cancel logout
fr: _Annuler la déconnexion

en: Lock _Workstation
fr: _Verrouiller l’écran

en: Re_boot
fr: Re_démarrer l’ordinateur

en: Shut_down
fr: _Arrêter l’ordinateur

en: _Sleep mode
fr: _Mode veille

en: _Hibernate
fr: _Hyberner

en: Restart _Icewm
fr: Redémarrer _IceWM

en: Restart _Xterm
fr: Remplacer IceWM par _XTerm

en: _Above Dock
fr: _Au dessus du Dock

en: _OnTop
fr: Au de_ssus

en: _Below
fr: En dess_ous

en: D_esktop
fr: Bur_eau

en: Move to New _Window
fr: Déplacer vers une nouvelle_fenêtre

en: Left Half
fr: Moitié gauche

en: Right Half
fr: Moitié droite

en: Top Half
fr: Moitié supérieure

en: Bottom Half
fr: Moitié inférieure

en: Top Left
fr: Supérieur gauche

en: Top Right
fr: Supérieur droit

en: Bottom Left
fr: Inférieur gauche

en: Bottom Right
fr: Inférieur droit

en: Center
fr: Centre

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
fr: Mosaïque hori_zontale

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
fr: Mosaïque _verticale

en: _Restore
fr: _Restaurer

en: _Move
fr: Dé_placer

en: _Size
fr: Dimen_sionner

en: Mi_nimize
fr: Icô_nifier

en: Ma_ximize
fr: Ma_ximiser

en: Maximize_Vert
fr: Maximiser _vert

en: MaximizeHori_z
fr: Maximiser hori_z

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _Hide
fr: Cac_her

en: Roll_up
fr: Enro_uler

en: R_aise
fr: A_vant plan

en: _Lower
fr: Arr_ière plan

en: La_yer
fr: C_ouche

en: Tile
fr: Mosaïque

en: Move _To
fr: Envo_yer vers

en: Occupy _All
fr: Occuper tous les bure_aux

en: Limit _Workarea
fr: _Limiter l’aire de travail

en: Tray _icon
fr: Icône de barre de tâche

en: R_ename title
fr: R_enommer le titre

en: _Close
fr: _Quitter

en: _Kill Client
fr: Fermer le client X

en: _Window list
fr: _Liste des fenêtres

en: Another window manager already running, exiting...
fr: Un autre gestionnaire de fenêtres est déjà en cours d'exécution. Fermeture...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
fr: Impossible de relancer "%s"
    $PATH mène-t-il à "%s" ?

en: Confirm Restart as Terminal
fr: Confirmer le redémarrage en tant que terminal

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
fr: Annulez la gestion de toutes les applications et redémarrez
    en tant que terminal. Continuer ?

en: <none>
fr: <aucun>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
fr:   --client-id=ID      ID de client à utiliser lors du contact avec le  gestionnaire de session.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
fr: 
      --debug             Imprimer les messages de débogage génériques.
      --debug-z           Imprimer les messages de débogage concernant la pile de fenêtres.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
fr: 
      -a, --alpha         Utilise un visuel 32 bits pour la transparence.
      -c, --config=FILE   Charge les préférences à partir de FILE.
      -t, --theme=FILE    Charge le thème à partir de FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Affiche brièvement IMAGE au démarrage.
      -p, --postpreferences   Imprime les préférences une fois le traitement terminé.
      --rewrite-preferences  Met à jour le fichier de préférences existant.
      --trace=conf,icon   Trace les chemins utilisés pour charger la configuration.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
fr:   -o, --output=FICHIER   Rediriger toutes les sorties vers FICHIER.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
fr: Syntaxe : %s [OPTIONS]
    Démarre le gestionnaire de fenêtres IceWM.
    
    Options :
      -d, --display=NAME  Nom du serveur X à utiliser.
    %s  --sync              Synchronise les commandes X11.
    %s
      -V, --version       Imprime les informations sur la version et ferme la fenêtre.
      -h, --help          Imprime cet écran de syntaxe et ferme la fenêtre.
    %s
      --replace           Remplace un gestionnaire de fenêtres existant.
      -r, --restart       Indique à l’instance icewm de redémarrer.
    
      --configured        Imprime la configuration de l’heure de la compilation.
      --directories       Imprime les répertoires de configuration.
      -l, --list-themes   Imprime une liste de tous les thèmes disponibles.
    
    Variables d’environnement :
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Répertoire pour les fichiers de configuration des utilisateurs,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" s’il existe ou
                          "$HOME/.icewm" par défaut.
      DISPLAY=NAME        Nom du serveur X à utiliser.
      MAIL=URL            Emplacement de votre boîte aux lettres.
    
    Pour signaler des bogues, des requêtes de support ou des commentaires, visitez :
    %s

en: %s configuration directories:
fr: Répertoires de configuration de %s :

en: %s configured options:%s
fr: %s options configurées : %s

en: Confirm Logout
fr: Confirmer la déconnexion

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
fr: La déconnexion va fermer toutes les applications ouvertes.
    Êtes-vous sûr de vouloir vous déconnecter ?

en: Raise/Lower
fr: Avant plan/Arrière plan

en: Hide
fr: Cacher

en: Restore
fr: Restaurer

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Minimize
fr: Icônifier

en: Rolldown
fr: Dérouler

en: Rollup
fr: Enrouler

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
fr: Le client %s avec le PID %ld ne répond pas.
    Voulez-vous mettre fin à ce client ?

en: Failed to load theme %s
fr: Échec de chargement du thème %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
fr: Valeur inconnue '%s' pour l’option '%s'.

en: Unable to create directory %s
fr: Impossible de créer le répertoire %s

en: Unable to rename %s to %s
fr: Impossible de renommer %s en %s

en: Loc_k Workstation
fr: _Verrouiller l’écran

en: _Cancel
fr: A_nnuler

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
fr: _Déconnexion ...

en: _Restart icewm
fr: _Redémarrer IceWM

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
fr: À _propos

en: Reload win_options
fr: Recharger win_options

en: Reload ke_ys
fr: Recharger ke_ys

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename the window title
fr: Renommer le titre de la fenêtre

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
fr: ATTENTION ! Tous les changements non sauvegardés seront
    perdus quand ce processus sera clos. Souhaitez-vous continuer ?

en: Kill Client:
fr: Fermer le client :

en: Missing command argument
fr: Paramètre de commande manquant

en: Bad argument %d to command '%s'
fr: Argument invalide %d pour la commande '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
fr: Erreur dans le mot-clé '%s' pour %s

en: Error at %s '%s'
fr: Erreur à %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
fr: Mot-clé menu inconnu : '%s'

en: Error at menuprog '%s'
fr: Erreur dans la programmation du menu '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
fr: Erreur dans la programmation du menu : '%s'

en: Missing filename argument to include statement
fr: Ligne présentant un nom de fichier manquant

en: Error at includeprog '%s'
fr: Erreur au niveau de l’inclusion du programme '%s'

en: Unknown keyword '%s'
fr: Mot-clé inconnu '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
fr: Mot-clé inconnu pour un non-conteneur : '%s'.
    Valeur attendue : 'key' ou 'runonce'.

en: '%s' timed out!
fr: '%s' a expiré !

en: '%s' produces no output
fr: '%s' ne produit aucune sortie

en: Missing program setxkbmap
fr: Programme setxkbmap manquant

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
fr: Pour le changement de clavier, installez setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
fr: Option de fenêtre inconnue : %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
fr: Erreur de syntaxe dans les options de fenêtre à la ligne %d de %s

en: Save Modifications
fr: Sauvegarder les modifications

en: Enter a new value for %s:
fr: Saisissez une nouvelle valeur pour %s :

en: _Click to focus
fr: _Cliquer pour donner le focus

en: _Explicit focus
fr: Focus _explicite

en: _Sloppy mouse focus
fr: Focu_s souris relâché

en: S_trict mouse focus
fr: Focus souris s_trict

en: _Quiet sloppy focus
fr: Focus relâc_hé silencieux

en: Custo_m
fr: _Personnalisé

en: _Manual
fr: _Manuel

en: Programs
fr: Programmes

en: _Run...
fr: _Exécuter ...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
fr: _Fenêtres

en: _Help
fr: _Aide

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Themes
fr: _Thèmes

en: Se_ttings
fr: Paramè_tres

en: Session Manager: Unknown line %s
fr: Gestionnaire de session : ligne "%s" inconnue

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
fr: _Arranger

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
fr: _Tout icônifier

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
fr: Tout _cacher

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
fr: Ann_uler

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
fr: Arranger les _icônes

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: Hide Taskbar
fr: Masquer la barre des tâches

en: Favorite Applications
fr: Applications favorites

en: Window List Menu
fr: Menu Liste des fenêtres

en: Show Desktop
fr: Montrer le bureau

en: Show Taskbar
fr: Afficher la barre des tâches

en: All Workspaces
fr: Tous les bureaux

en: _Show
fr: _Montrer

en: _Raise
fr: A_vant plan

en: Del
fr: Suppr

en: _Terminate Process
fr: _Terminer le processus

en: Kill _Process
fr: Tuer le _processus

en: Window list
fr: Liste des fenêtres

en: %lu. Workspace %-.32s
fr: %lu. Bureau %-.32s

en: Image not readable: %s
fr: Image non lisible : %s

en: %s: select failed
fr: %s : la sélection a échoué

en: Could not parse color "%s"
fr: Impossible de charger la couleur "%s"

en: Unknown key name %s in %s
fr: Nom de touche inconnu : %s dans %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
fr: Paramètre invalide : %s pour %s [%d, %d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
fr: Échec de chargement de l’image %s : %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
fr: Échec du chargement du pixmap "%s"

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
fr: BOGUE ? Imlib a lu "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
fr: BOGUE ? Entête XPM invalide mais Imlib a pu lire "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
fr: BOGUE ? Fin prématurée du fichier XPM mais Imlib a pu lire "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
fr: BOGUE ? Caractère inattendu mais Imlib a pu lire "%s"

en: Could not load font "%s".
fr: Impossible de charger la police "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
fr: Encodage absent pour le jeu de police "%s" :

en: Could not load fontset "%s".
fr: Impossible de charger le jeu de police "%s".

en: _Copy
fr: _Copier

en: Cu_t
fr: Cou_per

en: _Paste
fr: Co_ller

en: Paste _Selection
fr: Coller la _sélection

en: Select _All
fr: T_out sélectionner

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
fr: Paramètres régionaux non pris en charge par la bibliothèque C ou Xlib. Retour vers les paramètres régionaux de C.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
fr: Échec lors de la détection de l’encodage des caractères régionaux courants. Par défaut ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
fr: iconv ne fournit pas de convertisseur %s vers %s suffisant.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
fr: Chaîne de caractère multi-octects incorrecte "%s" : %s

en: _OK
fr: _Valider

en: $USER or $LOGNAME not set?
fr: Variables d'environnement $USER ou $LOGNAME non initialisées ?

en: Failed to parse URL "%s".
fr: Échec de l’analyse de l’URL %s.

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
fr: Séquence d’échappement hexadécimale incomplète dans l’URL à la position %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
fr: Séquence d’échappement hexadécimale non valide dans l’URL à la position %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
fr:   -d, --display=NAME  Nom du serveur X à utiliser.
      --sync              Synchronise les commandes X11.

en: Support for PNG images was not enabled
fr: Le support des images PNG n’est pas activé

en: Support for JPEG images was not enabled
fr: Le support des images JPEG n’est pas activé

en: Unsupported file format: %s
fr: Format de fichier non pris en charge : %s

en: Could not load image "%s"
fr: Impossible de charger l’image "%s"
