icewm 1.4.2.1301 - en to hi translation catalogue (69 entries)

en:  - Power
hi:  - ऊर्जा

en:  - Charging
hi:  - चार्ज हो रहा है

en:  - Full
hi:  - पूर्ण

en: power:	%s
hi: ऊर्जा :	%s

note: TRANSLATORS: Please translate the string "C" into "Celsius Temperature" in your language. TRANSLATORS: Please make sure the translated string could be shown in your non-utf8 locale.
en: °C
hi: डिग्री

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
hi: सीपीयू %s प्रयुक्त : %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    ACPI Temp:
hi: 
    एसपीआई तापमान :

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
hi: 
    सीपीयू आवृत्ति : %.3fGHz

en: CPU
hi: सीपीयू

en: Load:
hi: प्रयुक्त :

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
hi: अमान्य ईमेल प्रोटोकॉल : "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
hi: अमान्य ईमेल पथ : "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
hi: %s हेतु डीएनएस नाम खोज विफल

en: Invalid mailbox port: "%s"
hi: अमान्य ईमेल पोर्ट : "%s"

en: Could not connect to %s: %s
hi: %s हेतु कनेक्शन विफल : %s

en: Failed to find %s command
hi: %s कमांड खोज विफल

en: Failed to execute %s
hi: %s निष्पादन विफल

en: Write to socket failed: %s
hi: सॉकेट हेतु राइट विफल : %s

en: Using MailBox "%s"
hi: प्रयुक्त ईमेल "%s"

en: Error checking mailbox.
hi: ईमेल प्राप्ति विफल।

en: %ld mail message, %ld unread.
hi: %ld ईमेल संदेश, %ld अपठित।

en: %ld mail messages, %ld unread.
hi: %ld ईमेल संदेश, %ld अपठित।

en: %ld mail message.
hi: %ld ईमेल संदेश।

en: %ld mail messages.
hi: %ld ईमेल संदेश।

en: GB
hi: जीबी

en: MB
hi: जीबी

en: kB
hi: केबी

en: bytes
hi: बाइट

en: Memory Total:
hi: कुल मेमोरी :

en: Free:
hi: अप्रयुक्त :

en: Cached:
hi: कैश :

en: Buffers:
hi: बफर :

en: User:
hi: उपयोक्ता :

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
hi: अंतरफलक %s:
      वर्तमान दर (इन/आउट) :	%li %s/%li %s
      वर्तमान औसत (इन/आउट) :	%lli %s/%lli %s
      अंतरण (इन/आउट) :	%lli %s/%lli %s
      समय से ऑनलाइन :	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Workspace:
hi: कार्यस्थान :

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
hi: अभिगम

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
hi: सहायक साधन

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
hi: सॉफ्टवेयर विकास

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
hi: संपादक

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
hi: शिक्षा

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
hi: ग्राफ़िक्स

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
hi: नेटवर्क

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
hi: ऑफिस

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
hi: अन्य

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
hi: स्क्रीनसेवर

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
hi: सेटिंग्स

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
hi: सिस्टम

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: WINE
hi: वाइन

en: Back
hi: वापस

en: Forward
hi: आगे

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Contents
hi: सामग्री

en: Index
hi: सूची

en: Close
hi: बंद करें

en: FAQ
hi: सामान्य प्रश्न

en: Manual
hi: गाइड

en: Support
hi: समर्थन

en: Theme Howto
hi: थीम हेतु निर्देश

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Unsupported protocol.
hi: असमर्थित प्रोटोकॉल।

en: Invalid path: %s
hi: अमान्य पथ : %s

en: Path does not refer to a file.
hi: पथ फाइल हेतु निर्दिष्ट नहीं है।

en: Failed to open file for reading.
hi: रीड हेतु फाइल खोलना विफल।

en: Failed to create a temporary file
hi: अस्थायी फाइल बनाना विफल

en: Failed to execute system(%s) (%d)
hi: सिस्टम (%s) निष्पादन विफल (%d)

en: Failed to decompress %s
hi: %s अनपैक करना विफल

en: Could not locate curl or wget in PATH
hi: फोल्डर पथ में curl या wget नहीं मिला
