icewm 1.0.7 - en to hr translation catalogue (113 entries)

en:  - Power
hr:  - Napajanje

en:  - Charging
hr:  - Punjenje

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
hr: Nepravilan protokol za sandučić: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
hr: Nepravilna putanja do sandučića: "%s"

en: Error checking mailbox.
hr: Greška prilikom provjeravanja sandučića.

en: %ld mail message.
hr: %ld mail poruka.

en: %ld mail messages.
hr: %ld mail poruka.

en: Workspace:
hr: Radni prostor:

en: Back
hr: Nazad

en: Alt+Left
hr: Alt+Lijevo

en: Forward
hr: Naprijed

en: Alt+Right
hr: Alt+Desno

en: Previous
hr: Prijašnje

en: Next
hr: Slijedeće

en: Contents
hr: Sadržaj

en: Index
hr: Indeks

en: Close
hr: Zatvori

en: Ctrl+V
hr: CTRL+V

en: Invalid path: %s
hr: Nepravilna putanja: %s

en: List View
hr: Popisni pogled

en: Icon View
hr: Pogled s ikonama

en: Open
hr: Otvori

en: Undo
hr: Vrati

en: New
hr: Novi

en: Restart
hr: Ponovno pokreni

en: Same Game
hr: Ista igra

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
hr: Ne mogu otvoriti zaslon: %s. X-i moraju biti pokrenuti i $DISPLAY postavljen.

en: Socket error: %d
hr: Socket greška: %d

en: Hex View
hr: Heks pogled

en: Expand Tabs
hr: Proširi Tab-ove

en: Wrap Lines
hr: Odsjeci Linije

en: Out of memory (len=%d).
hr: Nema memorije (vel=%d).

en: Warning:
hr: Upozorenje:

en: Theme:
hr: Tema:

en: Theme Description:
hr: Opis Teme:

en: Theme Author:
hr: Autor Teme:

en: icewm - About
hr: icewm - o

en: _Logout
hr: Odjav_ljivanje

en: _Cancel logout
hr: _Odustani od odjavljivanja

en: Lock _Workstation
hr: Zaključaj _Radnu stanicu

en: Re_boot
hr: Ponovno pokreni _računalo

en: Shut_down
hr: _Ugasi računalo

en: Restart _Icewm
hr: Ponovno pokreni _Icewm

en: Restart _Xterm
hr: Ponovno pokreni _Xterm

en: _Menu
hr: _Meni

en: _Above Dock
hr: _Gornje spajanje

en: _Dock
hr: _Spoji

en: _OnTop
hr: Na_Vrhu

en: _Normal
hr: _Normalno

en: _Below
hr: _Ispod

en: D_esktop
hr: _Radno Okružje

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
hr: Posloži _Horizontalno

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
hr: Posloži _Vertikalno

en: _Restore
hr: Pov_rati

en: _Move
hr: _Pomakni

en: _Size
hr: _Veličina

en: Mi_nimize
hr: Mi_nimiziraj

en: Ma_ximize
hr: Ma_ksimiziraj

en: _Hide
hr: _Sakrij

en: Roll_up
hr: Zarola_j

en: R_aise
hr: Po_digni

en: _Lower
hr: Spus_ti

en: La_yer
hr: Ra_zina

en: Move _To
hr: Pomakni _Na

en: Occupy _All
hr: Z_auzmi sve

en: _Close
hr: _Zatvori

en: _Kill Client
hr: _Ubij klijent

en: _Window list
hr: Popi_s prozora

en: Another window manager already running, exiting...
hr: Neki drugi upravitelj prozorima je već pokrenut, izlazim...

en: <none>
hr: <nema>

en: Confirm Logout
hr: Potvrdite odjavljivanje

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
hr: Odjavljivanje će zatvoriti sve aktivne aplikacije.
    Nastaviti?

en: Raise/Lower
hr: Podigni/Spusti

en: Hide
hr: Sakrij

en: Restore
hr: Povrati

en: Maximize
hr: Maksimiziraj

en: Minimize
hr: Minimiziraj

en: Rolldown
hr: Odrolaj

en: Rollup
hr: Zarolaj

en: _Cancel
hr: _Odustani

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
hr: _Odjavi

en: _Restart icewm
hr: _Ponovno pokreni icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
hr: _O programu

en: Kill Client:
hr: Ubij klijent:

en: Missing command argument
hr: Nedostaje argument komandi

en: Unknown window option: %s
hr: Nepoznata opcija prozora: %s

en: Programs
hr: Programi

en: _Run...
hr: Pok_reni...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
hr: _Prozori

en: _Help
hr: Po_moć

en: _Themes
hr: _Teme

en: Session Manager: Unknown line %s
hr: Upravitelj sesijom: Nepoznata linija %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
hr: Ka_skadno

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
hr: _Posloži

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
hr: _Minimiziraj Sve

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
hr: _Sakrij Sve

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
hr: Vra_ti

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
hr: Posloži _Ikone

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
hr: _Osvježi

en: _Show
hr: _Prikaži

en: _Terminate Process
hr: _Terminiraj Proces

en: Kill _Process
hr: Ubij _Proces

en: Window list
hr: Popis prozora

en: %lu. Workspace %-.32s
hr: %lu. Radni prostor %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
hr: Nepoznato ime ključa %s u %s

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: Cu_t
hr: O_dreži

en: _Paste
hr: _Zalijepi

en: Paste _Selection
hr: Zalijepi _Označeno

en: Select _All
hr: Označi _Sve

en: Ctrl+A
hr: CTRL+A

en: _OK
hr: _U redu

en: $USER or $LOGNAME not set?
hr: $USER ili $LOGNAME nije postavljen?
