icewm 1.0.9 - en to id translation catalogue (468 entries)

en: Can't open the APM device %s
id: Tidak bisa membuka perangkat APM %s

en: Can't ioctl the APM device %s
id: Tidak bisa ioctl perangkat APM %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
id: Format tidak dikenal yang digunakan oleh perangkat APM %s (%d).

en:  - Power
id:  - Daya

en: P
id: D

en:  - Charging
id:  - Mengisi

en: C
id: I

en:  - Full
id:  - Penuh

en: power:	%s
id: daya:	%s

en: CLOCK
id: JAM

en: Date
id: Tanggal

en: Default
id: Bawaan

en: _Disable
id: _Nonaktif

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
id: CPU %s Beban: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
id: 
    Ram (bebas): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
id: 
    Swap (bebas): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
id: 
    Temperatur ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
id: 
    Frekuensi CPU: %.3fGHz

en: Load:
id: Beban:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
id: 
    Ram (pengguna): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
id: _Gabung

en: _Separate
id: Pi_sahkan

en: %s exited with status %d.
id: %s keluar dengan status %d.

en: %s was killed by signal %d.
id: %s dibunuh oleh sinyal %d.

en: rules:
id: aturan:

en: layout:
id: tata letak:

en: options:
id: opsi:

en: Keyboard
id: Papan Tik

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
id: Protokol kotak surat tidak valid: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
id: Path kotak surat tidak valid: "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
id: Pencarian nama DNS gagal untuk %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
id: Path kotak surat tidak valid: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
id: Tidak dapat terhubung ke %s: %s

en: Failed to find %s command
id: Gagal menemukan perintah %s

en: Failed to execute %s
id: Gagal mengeksekusi %s

en: Write to socket failed: %s
id: Menulis ke soket gagal: %s

en: Using MailBox "%s"
id: Menggunakan Kotak Surat "%s"

en: Suspended
id: Ditangguhkan

en: Error checking mailbox.
id: Galat memeriksa kotak surat.

en: %ld mail message, %ld unread.
id: %ld pesan surel, %ld belum dibaca.

en: %ld mail messages, %ld unread.
id: %ld pesan surel, %ld belum dibaca.

en: %ld mail message.
id: %ld pesan surel.

en: %ld mail messages.
id: %ld pesan surel.

en: MAIL
id: SUREL

en: _Check
id: _Periksa

en: _Suspend
id: _Suspensi

en: bytes
id: bita

en: Memory Total:
id: Total Memori:

en: Free:
id: Bebas:

en: Cached:
id: Disinggahkan:

en: Buffers:
id: Penyangga:

en: User:
id: Pengguna:

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
id: Antarmuka %s:
      Nilai saat ini (masuk/keluar):	%li %s/%li %s
      Rerata arus (masuk/keluar):	%lli %s/%lli %s
      Ditransfer (masuk/keluar):	%lli %s/%lli %s
      Waktu daring:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
id: terputus

en: down
id: turun

en: Workspace:
id: Ruang kerja:

en: Tabs
id: Tab

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
id: Grafis 2D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
id: Grafis 3D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
id: Aksesibilitas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
id: Aksesoris

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
id: Permainan Aksi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
id: Dewasa

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
id: Permainan Petualangan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
id: Hiburan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
id: Permainan Arkade

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
id: Pengarsipan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
id: Seni

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
id: Kecerdasan Buatan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
id: Astronomi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
id: Audio Video

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
id: Penyunting Audio Video

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
id: Biologi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
id: Permainan Blok

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
id: Permainan Papan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
id: Bangunan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
id: Kalkulator

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
id: Kalender

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
id: Permainan Kartu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
id: Bagan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
id: Obrolan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
id: Kimia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
id: Jam

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
id: Kompresi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
id: Ilmu Komputer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
id: Konstruksi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
id: Pengelola Kontak

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
id: Inti

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
id: Visualisasi Data

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
id: Basis data

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
id: Pengawakutu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
id: Pengaturan Destop

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
id: Pengembangan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
id: Kamus

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
id: Pembakar Diska

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
id: Dokumentasi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
id: Ekonomi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
id: Penyunting

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
id: Pendidikan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
id: Kelistrikan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
id: Elektronik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
id: Surel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
id: Teknik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
id: Asupan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
id: Pengelola Berkas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
id: Perkakas Berkas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
id: Transfer Berkas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
id: Sistem Berkas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
id: Keuangan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
id: Diagram Alir

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
id: Perancang Antarmuka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
id: Permainan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
id: Geografi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
id: Geologi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
id: Geosains

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
id: Grafis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
id: Pengaturan Perangkat Keras

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
id: Riwayat

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
id: Humaniora

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
id: Klien IRC

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
id: Pengolahan Citra

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
id: Pesan Instan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
id: Permainan Anak

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
id: Bahasa

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
id: Literatur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
id: Permainan Logika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
id: Peta

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
id: Matematika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
id: Perangkat Lunak Medis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
id: Musik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
id: Jaringan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
id: Berita

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
id: Analisis Numerik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
id: Kantor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
id: Lainnya

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
id: Pengelola Paket

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
id: Komputasi Paralel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
id: Fotografi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
id: Fisika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
id: Pemain

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
id: Presentasi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
id: Pencetakan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
id: Profil

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
id: Manajemen Proyek

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
id: Penerbitan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
id: Grafis Raster

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
id: Perekam

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
id: Akses Jauh

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
id: Kontrol Revisi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
id: Robotika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
id: Memainkan Peran

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
id: Pemindaian

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
id: Sains

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
id: Screensaver

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
id: Keamanan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
id: Pengaturan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
id: Penembak

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
id: Simulasi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
id: Spiritualitas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
id: Olahraga

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
id: Permainan Olahraga

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
id: Lembar Kerja

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
id: Permainan Strategi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
id: Sistem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
id: Telefoni

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
id: Perkakas Telephony

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
id: Emulator Terminal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
id: Penyunting Teks

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
id: Perkakas Teks

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
id: Terjemahan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
id: Penyetem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
id: Utilitas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
id: Grafis Vektor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
id: Konferensi Video

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
id: Penampil

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
id: Peramban Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
id: Pengembangan Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
id: Pengolah Kata

en: Back
id: Kembali

en: Alt+Left
id: Alt+Kiri

en: Forward
id: Maju

en: Alt+Right
id: Alt+Kanan

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: Contents
id: Isi

en: Index
id: Indeks

en: Find...
id: Temukan…

en: Find next
id: Temukan berikutnya

en: Open in Browser
id: Buka di Peramban

en: Reload
id: Muat ulang

en: Close
id: Tutup

en: Support
id: Dukungan

en: Theme Howto
id: Tema Howto

en: Website
id: Situs Web

en: Unsupported protocol.
id: Protokol tidak didukung.

en: Invalid path: %s
id: Path tidak valid: %s

en: Path does not refer to a file.
id: Path tidak merujuk ke berkas.

en: Failed to open file for reading.
id: Gagal membuka berkas untuk membaca.

en: Failed to create a temporary file
id: Gagal membuat berkas sementara

en: Failed to execute system(%s) (%d)
id: Gagal mengeksekusi sistem(%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
id: Gagal untuk dekompresi %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
id: Tidak dapat menemukan curl atau wget di PATH

en: Unsafe characters in URL
id: Karakter yang tidak aman di URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
id: Penggunaan: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp adalah sebuah peramban HTML sederhana untuk pengelola jendela IceWM.
    Ini dapat menampilkan dokumen HTML dari berkas, atau menelusuri situs web.
    Ini mengingat halaman yng dikunjungi dalam riwayat, yang dapat dinavigasi
    dengan pengikatan kunci dan menu konteks (klik kanan tetikus).
    Ini tidak mendukung render gambar atau JavaScript.
    Jika tidak ada berkas atau URL yang diberikan akan menampilkan manual IceWM
    dari %s.
    
    Opsi:
      -d, --display=NAME  NAME dari peladen X yang akan digunakan.
      --sync              Sinkronisasi perintah X11.
    
      -B                  Tampilkan halaman manual icewmbg IceWM.
      -b, --bugs          Tampilkan laporan kutu IceWM (secara primitif).
      -f, --faq           Tampilkan FAQ IceWM dan Howto.
      -g                  Tampilkan situs web Github IceWM.
      -i, --icewm         Tampilkan halaman manual icewm IceWM.
      -m, --manual        Tampilkan manual IceWM (bawaan).
      -s                  Tampilkan halaman manual icesound IceWM.
      -t, --theme         Tampilkan tema Howto IceWM.
      -w, --website       Tampilkan situs web IceWM.
    
      -V, --version       Cetak informasi versi dan keluar.
      -h, --help          Cetak penggunaan layar ini dan keluar.
    
    Variabel lingkungan:
      DISPLAY=NAME        Nama peladen X yang digunakan.
    
    Untuk melaporkan kutu, permintaan dukungan, komentar silakan kunjungi:
    %s

en: Ignoring option '%s'
id: Mengabaikan opsi '%s'

en: List View
id: Tampilan Daftar

en: Icon View
id: Tampilan Ikon

en: Open
id: Buka

en: Undo
id: Tak jadi

en: New
id: Baru

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Same Game
id: Permainan yang Sama

en: For help please consult the man page icesh(1).
id: Untuk bantuan silahkan baca halaman manual icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
id: Nama simbol dari domain `%s' (rentang numerik: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
id: Ruang kerja di luar jangkauan: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
id: Nama ruang kerja tidak valid: `%s'

en: GNOME window layer
id: Lapisan jendela GNOME

en: IceWM tray option
id: Opsi baki IceWM

en: Gravity symbols
id: Simbol gravitasi

en: Motif functions
id: Fungsi motif

en: Motif decorations
id: Hiasan motif

en: EWMH window state
id: Keadaan jendela EWMH

en: workspace #%d: `%s'
id: ruang kerja #%d: `%s'

en: Invalid state: `%s'.
id: Keadaan tidak valid: '%s'.

en: Invalid argument: `%s'
id: Argumen tidak valid: '%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
id: Tidak dapat mendapatkan geometri jendela 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
id: Xinerama tidak valid: `%s'.

en: Unable to write to %s
id: Tidak dapat menulis ke %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
id: Aksi '%s' memerlukan setidaknya argumen %d.

en: Invalid expression: `%s'
id: Ekspresi tidak valid: '%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
id: Tidak dapat membuka tampilan: %s. X harus berjalan dan atur $DISPLAY.

en: Unexpected: `%s'.
id: Tak diharapkan: `%s'.

en: No windows found.
id: Tidak ada jendela yang ditemukan.

en: No actions specified.
id: Tidak ada aksi yang ditentukan.

en: Invalid window identifier: `%s'
id: Pengidentifikasi jendela tidak valid: '%s'

en: Invalid PID: `%s'
id: PID tidak valid: '%s'

en: Invalid layer: `%s'.
id: Lapisan tidak valid: `%s'.

en: Unknown action: `%s'
id: Aksi tidak diketahui: '%s'

en: Socket error: %d
id: Galat soket: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
id:   -c, --config=FILE   Biarkan IceWM memuat preferensi dari FILE.
      -t, --theme=FILE    Biarkan IceWM memuat tema dari FILE.
    
      -d, --display=NAME  Gunakan NAME untuk terhubung ke peladen X.
      -a, --alpha         Gunakan visual 32-bit untuk tembus pandang.
      --sync              Sinkronisasi komunikasi dengan peladen X11.
      -o, --output=FILE   Mengarahkan semua output ke BERKAS.
      -i, --icewm=FILE    Gunakan FILE sebagai pengelola jendela IceWM.
      -b, --nobg          Jangan mulai icewmbg.
      -n, --notray        Jangan mulai icewmtray.
      -s, --sound         Juga mulai icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
id: 
    Opsi awakutu:
       -v, --valgrind      Biarkan "/usr/bin/valgrind" menjalankan icewm.
                           Secara menyeluruh memeriksa eksekusi icewm.
       -g, --catchsegv     Biarkan "/usr/bin/catchsegv" menjalankan icewm.
                           Berikan backtrace jika icewm segfaults.

en: Unknown option '%s'
id: Opsi tidak diketahui '%s'

en: restart %s.
id: mulai ulang %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
id:  IceWM macet untuk kedua kalinya dalam 10 detik. 
     Apakah Anda ingin:
    
    	1: Memulai ulang IceWM?
    	2: Gugurkan sesi ini?
    	3: Jalankan terminal?

en: IceWM crash response
id: Respon kres IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
id: Bermain sampel #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
id: %s: Jumlah kanal tidak valid

en: Could not set OSS channels
id: Tidak dapat mengatur kanal OSS

en: Could not sync OSS
id: Tidak dapat menyinkronkan OSS

en: OSS write failed
id: Gagal menulis OSS

en: OSS incomplete write (%d/%d)
id: OSS ditulis tidak lengkap (%d/%d)

en: Could not post OSS
id: Tidak dapat mempos OSS

en: Could not open OSS device %s
id: Tidak dapat membuka perangkat OSS %s

en: Could not set OSS stereo
id: Tidak dapat mengatur stereo OSS

en: Could not reset OSS DSP
id: Tidak dapat mengatur ulang OSS DSP

en: Could not set OSS format
id: Tidak dapat mengatur format OSS

en: ao_open_live failed with %d
id: ao_open_live gagal dengan %d

en: ao_play failed
id: ao_play gagal

en: Unrecognized option: %s
id: Opsi tidak dikenal: %s

en: Unrecognized argument: %s
id: Argumen yang tidak dikenal: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
id: Penggunaan: %s [OPTION]...
    
    Memutar berkas audio pada peristiwa GUI yang diangkat oleh IceWM.
    Antarmuka suara yang saat ini dikonfigurasi adalah: %s.
    Icesound akan memilih yang pertama dari yang dapat digunakan.
    
    Opsi:
    
     -d, --display=DISPLAY   Tampilan X11 yang digunakan oleh IceWM (bawaan: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Menentukan direktori dengan berkas suara.
                             Bawaan adalah $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Menentukan antarmuka keluaran audio. Satu atau lebih dari:
                             %s dipisahkan dengan koma.
    
     -D, --device=DEVICE     Perangkat kompatibilitas mundur hanya: perangkat bawaan. 
                             Silakan memilih salah satu pilihan -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE        Menentukan perangkat OSS (bawaan: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Menentukan perangkat ALSA (bawaan: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Menentukan interval tunda antara peristiwa suara
                             dalam milidetik. Bawaan adalah 500 milidetik.
    
     -p, --play=sound        Putar suara yang diberikan (nama atau nomor) dan keluar.
    
     -l, --list-files        Mendaftar path berkas suara yang didukung dan keluar.
    
         --list-sounds       Mendaftar nama berkas suara yang didukung dan keluar.
    
         --list-interfaces   Mendaftar antarmuka audio yang didukung dan keluar.
    
     -v, --verbose           Jadilah verbose dan cetak setiap peristiwa suara.
    
     -V, --version           Cetak informasi versi dan keluar.
    
     -h, --help              Cetak layar bantuan ini dan keluar.
    
    Nilai pengembalian:
    
      0    Sukses.
      1    Galat umum.
      2    Galat baris perintah.
      3    Galat subsistem (mis. tidak dapat terhubung ke peladen).

en: No audio for %s
id: Tidak ada audio untuk %s

en: Could not get GUI event property
id: Tidak dapat mendapatkan properti peristiwa GUI

en: Received invalid GUI event %d
id: Menerima peristiwa GUI yang tidak valid %d

en: Received GUI event %s
id: Menerima peristiwa GUI %s

en: Too quick; ignoring %s.
id: Terlalu cepat; mengabaikan %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
id: Dukungan untuk antarmuka %s tidak dikompilasi.

en: Unsupported interface: %s.
id: Antarmuka yang tidak didukung: %s.

en: Using %s audio.
id: Menggunakan audio %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
id: Gagal terhubung ke antarmuka audio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
id: Menerima sinyal %s: Menghentikan...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
id:   -n, --notify        Beri tahu proses induk dengan mengirimkan sinyal USR1.
      --display=NAME      Gunakan NAME untuk terhubung ke peladen X.
      --sync              Sinkronisasi komunikasi dengan peladen X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Muat preferensi dari FILE.
      -t, --theme=FILE    Muat tema dari FILE.

en: Hex View
id: Tampilan Heksa

en: Expand Tabs
id: Perluas Tab

en: Wrap Lines
id: Lipat Baris

en: Failed to load image '%s'.
id: Gagal memuat berkas gambar '%s'.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
id: Penggunaan: icewmbg [OPTIONS]
    Di mana beberapa nilai dapat diberikan mereka dipisahkan oleh koma.
    Ketika gambar adalah direktori maka semua gambar dari direktori tersebut digunakan.
    
    Opsi:
      -p, --replace        Ganti icewmbg yang ada.
      -q, --quit           Beri tahu icewmbg yang berjalan untuk berhenti.
      -r, --restart        Beri tahu icewmbg yang berjalan untuk memulai ulang sendiri.
      -u, --shuffle        Acak/acak ulang daftar gambar latar belakang.
    
      -c, --config=FILE    Muat preferensi dari FILE.
      -t, --theme=NAME     Muat tema dengan nama NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Muat gambar latar belakang dari FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Gunakan gambar latar belakang dari NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Muat gambar transparan dari FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Gunakan gambar transparan dari NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Nonaktifkan/Aktifkan latar belakang pemusatan.
      -a, --scaled=0/1     Nonaktifkan/Aktifkan latar belakang penskalaan.
      -m, --multi=0/1      Nonaktifkan/Aktifkan latar belakang multihead.
      -y, --cycle=SECONDS  Siklus latar belakang setiap SECONDS.
    
      --display=NAME       Gunakan NAME untuk terhubung ke peladen X.
      --sync               Sinkronisasi komunikasi dengan peladen X11.
    
      -h, --help           Cetak layar penggunaan ini dan keluar.
      -V, --version        Cetak informasi versi dan keluar.
    
    Memuat latar belakang destop menurut berkas preferensi:
     DesktopBackgroundCenter  - Tampilkan latar belakang destop terpusat
     DesktopBackgroundScaled  - Tampilkan latar belakang destop yang diskalakan
     DesktopBackgroundColor   - Warna latar belakang destop
     DesktopBackgroundImage   - Gambar latar belakang destop
     ShuffleBackgroundImages  - Acak daftar gambar latar belakang
     SupportSemitransparency  - Dukungan untuk terminal semitransparan
     DesktopTransparencyColor - Warna latar belakang semi transparan
     DesktopTransparencyImage - Gambar latar belakang semi transparan
     DesktopBackgroundMultihead - Satu latar belakang dari semua monitor
     CycleBackgroundsPeriod   - Detik antara siklus di latar belakang
    
     center:0 scaled:0 = ubin
     center:1 scaled:0 = terpusat
     center:1 scaled:1 = isi satu dimensi dan pertahankan rasio aspek
     center:0 scaled:1 = isi kedua dimensi dan pertahankan rasio aspek

en: Unrecognized option '%s'.
id: Opsi yang tidak dikenali '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
id: Tidak dapat memulai, karena icewmbg lain masih berjalan.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
id: Penggunaan: icewmhint class.instance opsi arg

en: Out of memory (len=%d).
id: Kehabisan memori (len=%d).

en: Warning:
id: Peringatan:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
id: Penggunaan: %s [OPTIONS]
    Opsi:
    %s
      -C, --copying       Cetak informasi lisensi dan keluar.
      -V, --version       Cetak informasi versi dan keluar.
      -h, --help          Cetak layar penggunaan ini dan keluar.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
id: Arah tidak dikenal dalam memindahkan/mengubah  permintaan: %d

en: Theme:
id: Tema:

en: Theme Description:
id: Deskripsi Tema:

en: Theme Author:
id: Penulis Tema:

en: CodeSet:
id: SetKode:

en: Language:
id: Bahasa:

en: DoubleBuffer
id: Buffer Ganda

en: AlphaBlending
id: Alfa Blending

en: Renderer:
id: Perender:

en: icewm - About
id: icewm - Tentang

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
id: Pengelola jendela sudah berjalan, gunakan --replace untuk menggantinya

en: Failed to become the owner of the %s selection
id: Gagal menjadi pemilik pilihan %s

en: Waiting to replace the old window manager
id: Menunggu untuk mengganti pengelola jendela lama

en: done.
id: selesai.

en: _Logout
id: _Keluar

en: _Cancel logout
id: Batal kelua_r

en: Lock _Workstation
id: Kunci _Workstation

en: Re_boot
id: Mulai Ulan_g

en: Shut_down
id: Ma_tikan

en: _Sleep mode
id: Mode _Tidur

en: _Hibernate
id: _Hibernasi

en: Restart _Icewm
id: Mulai ulang _Icewm

en: Restart _Xterm
id: Mulai ulang _Xterm

en: _Above Dock
id: Di _Atas Dok

en: _Dock
id: _Dok

en: _OnTop
id: D_i Atas

en: _Below
id: Di _Bawah

en: D_esktop
id: D_estop

en: Move to New _Window
id: Pindah ke _Jendela Baru

en: Left Half
id: Belahan Kiri

en: Right Half
id: Belahan Kanan

en: Top Half
id: Belahan Puncak

en: Bottom Half
id: Belahan Bawah

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Center
id: Tengah

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
id: Ub_in Secara Horizontal

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
id: Ubin Secara _Vertikal

en: _Restore
id: P_ulihkan

en: _Move
id: _Pindahkan

en: _Size
id: U_kuran

en: Mi_nimize
id: Mi_nimalkan

en: Ma_ximize
id: Maksima_lkan

en: Maximize_Vert
id: Maksimalkan_Vertikal

en: MaximizeHori_z
id: MaksimalkanHori_zontal

en: _Fullscreen
id: Layar Penu_h

en: _Hide
id: Sembun_yikan

en: Roll_up
id: G_ulung

en: R_aise
id: N_aik

en: _Lower
id: Tur_un

en: La_yer
id: La_pisan

en: Tile
id: Jejeran

en: Move _To
id: Pindah _Ke

en: Occupy _All
id: Tempati Semu_a

en: Limit _Workarea
id: Batasi Area Ker_ja

en: Tray _icon
id: _Ikon baki

en: R_ename title
id: G_anti judul

en: _Close
id: _Tutup

en: _Kill Client
id: Bunuh _Klien

en: _Window list
id: Daftar _jendela

en: Another window manager already running, exiting...
id: Pengelola jendela yang lain sudah berjalan, keluar...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
id: Tidak dapat memulai ulang: %s
    Apakah $PATH menuju ke %s?

en: Confirm Restart as Terminal
id: Konfirmasi Mulai Ulang sebagai Terminal

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
id: Lepaskan semua aplikasi dan mulai ulang
    sebagai terminal. Melanjutkan?

en: <none>
id: <NIHIL>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
id:   --client-id=ID      Klien id yang digunakan saat menghubungi pengelola sesi.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
id: 
      --debug             Cetak pesan awakutu umum.
      --debug-z           Cetak pesan awakutu tentang penumpukan jendela.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
id: 
      -a, --alpha         Gunakan visual 32-bit untuk tembus pandang.
      -c, --config=FILE   Muat preferensi dari FILE.
      -t, --theme=FILE    Muat tema dari FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Perlihatkan secara singkat IMAGE pada saat awal mula.
      -p, --postpreferences  Preferensi cetak setelah semua pemrosesan.
      --rewrite-preferences  Mutakhirkan berkas preferensi yang ada.
      --trace=conf,icon   Path jejak yang digunakan untuk memuat konfigurasi.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
id:   -o, --output=BERKAS   Alihkan semua keluaran ke BERKAS.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
id: Penggunan: %s [OPTIONS]
    Mulai pengelola jendela IceWM.
    
    Opsi:
      -d, --display=NAME  NAME dari peladen X yang akan digunakan.
    %s  --sync              Sinkronisasi perintah X11.
    %s
      -V, --version       Cetak informasi versi dan keluar.
      -h, --help          Cetak layar penggunaan ini dan keluar.
    %s
      --replace           Ganti pengelola jendela yang ada.
      -r, --restart       Beri tahu icewm yang sedang berjalan untuk memulai kembali sendiri.
    
      --configured        Cetak konfigurasi waktu kompilasi.
      --directories       Cetak direktori konfigurasi.
      -l, --list-themes   Cetak daftar semua tema yang tersedia.
    
    Variabel lingkungan:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Direktori untuk berkas konfigurasi pengguna,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" jika ada atau
                          "$HOME/.icewm" secara bawaan.
      DISPLAY=NAME        Nama peladen X yang digunakan.
      MAIL=URL            Lokasi kotak surat Anda.
    
    Untuk melaporkan kutu, permintaan dukungan, komentar silakan kunjungi:
    %s

en: %s configuration directories:
id: Direktori konfigurasi %s:

en: %s configured options:%s
id: Opsi %s yang dikonfigurasi: %s

en: Confirm Logout
id: Konfirmasi Log Keluar

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
id: Log keluar akan menutup semua aplikasi yang aktif.
    Proses?

en: Raise/Lower
id: Naikkan/Turunkan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Rolldown
id: Gulung bawah

en: Rollup
id: Gulung atas

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
id: Klien %s dengan PID %ld gagal merespon.
    Apakah Anda ingin mengakhiri klien ini?

en: Failed to load theme %s
id: Gagal memuat tema %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
id: Nilai '%s' yang tidak diketahui untuk opsi '%s'.

en: Unable to create directory %s
id: Tidak dapat membuat direktori %s

en: Unable to rename %s to %s
id: Tidak dapat mengganti nama %s menjadi %s

en: Loc_k Workstation
id: _Kunci Workstation

en: _Cancel
id: _Batal

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
id: _Keluar...

en: _Restart icewm
id: Mu_lai ulang icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
id: Tent_ang

en: Reload win_options
id: Muat ulang win_options

en: Reload ke_ys
id: Muat ulang tombo_l

en: Rename
id: Ganti nama

en: Rename the window title
id: Ganti nama judul jendela

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
id: PERINGATAN! Semua perubahan yang belum disimpan akan hilang saat
    klien ini terbunuh. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Kill Client:
id: Bunuh Klien:

en: Missing command argument
id: Argumen perintah tidak ada

en: Bad argument %d to command '%s'
id: Argumen buruk %d untuk perintah '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
id: Kesalahan pada kata kunci '%s' untuk %s

en: Error at %s '%s'
id: Kesalahan pada %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
id: Kata kunci menu yang tidak dipilih: '%s'

en: Error at menuprog '%s'
id: Kesalahan saat menuprog '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
id: Kesalahan di menuprogreload: '%s'

en: Missing filename argument to include statement
id: Argumen nama berkas hilang untuk menyertakan pernyataan

en: Error at includeprog '%s'
id: Kesalahan di includeprog '%s'

en: Unknown keyword '%s'
id: Kata kunci tidak dikenal '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
id: Kata kunci tidak dikenal untuk penampung non-kontainer: '%s'.
    Diharapkan 'kunci' atau 'runonce' di sini.

en: '%s' timed out!
id: '%s' waktunya habis!

en: '%s' produces no output
id: '%s' tidak menghasilkan keluaran

en: Missing program setxkbmap
id: Tak ada program setxkbmap

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
id: Untuk mengubah papan tik, silakan instal setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
id: Opsi jendela tidak dikenal: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
id: Kesalahan sintaks dalam opsi jendela pada baris %d dari %s

en: Save Modifications
id: Simpan Modifikasi

en: Enter a new value for %s:
id: Masukkan nilai baru untuk %s:

en: _Click to focus
id: _Klik untuk fokus

en: _Explicit focus
id: Fokus _Eksplicit

en: _Sloppy mouse focus
id: Foku_s tetikus yang ceroboh

en: S_trict mouse focus
id: Fokus _tetikus yang ketat

en: _Quiet sloppy focus
id: Fokus ceroboh yang tenan_g

en: Custo_m
id: Ubaha_n

en: Programs
id: Program

en: _Run...
id: Jalan_kan...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
id: _Jendela

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Focus
id: _Fokus

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Themes
id: _Tema

en: Se_ttings
id: Penga_turan

en: Session Manager: Unknown line %s
id: Pengelola Sesi: Baris tidak diketahui %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
id: Bertin_gkat

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
id: _Atur

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
id: _Minimalkan Semua

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
id: _Sembunyikan Semua

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
id: Ta_k Jadi

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
id: Atur _Ikon

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
id: Sega_rkan

en: Hide Taskbar
id: Sembunyikan bilah tugas

en: Favorite Applications
id: Aplikasi Favorit

en: Window List Menu
id: Menu Daftar Jendela

en: Show Desktop
id: Tampilkan Destop

en: Show Taskbar
id: Tampilkan bilah tugas

en: All Workspaces
id: Semua Ruang kerja

en: _Show
id: _Tampilkan

en: _Raise
id: _Naikkan

en: Del
id: Hapus

en: _Terminate Process
id: Hen_tikan Proses

en: Kill _Process
id: Bunuh _Process

en: Window list
id: Daftar jendela

en: %lu. Workspace %-.32s
id: %lu. Ruang kerja %-.32s

en: Image not readable: %s
id: Gambar tidak dapat dibaca: %s

en: %s: select failed
id: %s: pilih gagal

en: Could not parse color "%s"
id: Tidak dapat mengurai warna '%s'

en: Unknown key name %s in %s
id: Nama kunci %s tidak dikenal dalam %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
id: Argumen buruk: %s untuk %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
id: Gagal memuat pixmap "%s" : %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
id: Gagal memuat pixmap "%s"

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
id: KUTU? Imlib dapat membaca "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
id: Kutu? Tajuk XPM salah format tetapi Imlib dapat menguraikan "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
id: KUTU? Akhir berkas XPM yang tidak terduga tetapi Imlib dapat menguraikan "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
id: KUTU? Karakter tidak terduga tetapi Imlib dapat menguraikan "%s"

en: Could not load font "%s".
id: Tidak dapat memuat fonta "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
id: Set kode tidak ada untuk set fonta "%s":

en: Could not load fontset "%s".
id: Tidak dapat memuat set fonta "%s".

en: _Copy
id: _Salin

en: Cu_t
id: Po_tong

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste _Selection
id: Te_mpel Pilihan

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
id: Locale tidak didukung oleh pustaka C. Kembali ke locale 'C'.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
id: Gagal untuk menentukan set kode locale saat ini. Dengan asumsi ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
id: iconv tidak menyediakan (cukup) %s ke %s konverter.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
id: String multibyte "%s": %s tidak valid

en: $USER or $LOGNAME not set?
id: $USER atau $LOGNAME tidak diatur?

en: Failed to parse URL "%s".
id: Gagal untuk mengurai URL "%s".

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
id: Pelarian hex tidak lengkap di URL pada posisi %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
id: Pelarian hex tidak valid di URL pada posisi %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
id:   -d, --display=NAME  NAME dari peladen X yang akan digunakan..
      --sync              Sinkronisasi perintah X11.

en: Support for PNG images was not enabled
id: Dukungan untuk gambar PNG tidak diaktifkan

en: Support for JPEG images was not enabled
id: Dukungan untuk gambar JPEG tidak diaktifkan

en: Unsupported file format: %s
id: Format berkas yang tidak didukung: %s

en: Could not load image "%s"
id: Tidak dapat memuat gambar “%s”.
