icewm 1.4.2.1830 - en to ie translation catalogue (285 entries)

en:  - Power
ie:  - Energie

en: P
ie: E

en:  - Charging
ie:  - Chargeante

en:  - Full
ie:  - Complet

en: power:	%s
ie: energie:	%s

en: CLOCK
ie: HORLOGE

en: Default
ie: Predefinit

en: _Disable
ie: _Depermisser

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
ie: Carga del CPU %s: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
ie: 
    RAM (líber): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
ie: 
    Swap (líber): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
ie: 
    Temp. ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
ie: 
    Freq. de CPU: %.3fGHz

en: Load:
ie: Carga:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
ie: 
    RAM (usator): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
ie: _Unir

en: _Separate
ie: _Separar

en: Suspended
ie: Suspendet

en: %ld mail message, %ld unread.
ie: %ld missage de e-post, %ld ne leet.

en: %ld mail messages, %ld unread.
ie: %ld missages de e-post, %ld ne leet.

en: %ld mail message.
ie: %ld missage de e-post.

en: %ld mail messages.
ie: %ld missages de e-post.

en: MAIL
ie: E-POST

en: _Check
ie: _Controlar

en: _Suspend
ie: _Suspender

en: GB
ie: Go

en: MB
ie: Mo

en: kB
ie: ko

en: bytes
ie: octetes

en: Memory Total:
ie: Memorie total:

en: Free:
ie: Líber:

en: Cached:
ie: Cachat:

en: Buffers:
ie: Buffres:

en: User:
ie: Usator:

en: NET
ie: RETE

en: Workspace:
ie: Labor-spacie:

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
ie: Grafica 2D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
ie: Grafica 3D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
ie: Accessibilitá

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
ie: De action

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
ie: Por adultes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
ie: Aventuras

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
ie: Amusamentes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
ie: Archives

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
ie: Arte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
ie: Intelligentie artificial

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
ie: Astronomie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
ie: Audio e video

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
ie: Audio- e video-redactores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
ie: Biologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
ie: Blocs

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
ie: De tabul

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
ie: Construction

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
ie: Calendare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
ie: De cartes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
ie: Diagrammas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
ie: Conversation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
ie: Chimie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
ie: Horloges

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
ie: Informatica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
ie: Gerentes de contactes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
ie: Principal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
ie: Visualisation de data

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
ie: Base de data

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
ie: Parametres de ambientie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
ie: Developation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
ie: Dictionariums

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
ie: Registratores de discos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
ie: Economie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
ie: Redactores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
ie: Electricitá

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
ie: Electronica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
ie: E-post

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Game
en: Emulator
ie: Emulatores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
ie: Ingenieric

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
ie: Gerentes de file

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
ie: Transferte de files

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
ie: Fil-sistema

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
ie: Financie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
ie: Dessine de GUI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
ie: Ludes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
ie: Geographie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
ie: Geologie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
ie: Geoscientie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
ie: Grafica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
ie: Radio dilettantic

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
ie: Parametres de aparatura

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
ie: Historie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
ie: Humanitari

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
ie: Clientes IRC

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
ie: Por infantes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
ie: Lingues

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
ie: Litteratura

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
ie: Logical

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
ie: Land-cartes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
ie: Matematica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
ie: Medical

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Midi
ie: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Mixer
ie: Mixeres

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Network
en: Monitor
ie: Monitores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
ie: Musica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
ie: Rete

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
ie: Novas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
ie: Numeric analise

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
ie: Oficie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
ie: Altris

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
ie: Gerentes de paccages

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
ie: Parallel computationes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
ie: Fotografie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
ie: Fisica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
ie: Reproductores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
ie: Presentationes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
ie: Printation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
ie: Profilation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
ie: Gerentie de projectes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
ie: Publication

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
ie: Registratores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
ie: Accesse lontan

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
ie: Control de versiones

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
ie: Robotica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
ie: De rol

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
ie: Scannation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
ie: Scientie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
ie: Garda-ecranes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
ie: Securitá

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
ie: Parametres

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
ie: Simulatores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
ie: Spiritualitá

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
ie: Sport

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
ie: Folie de calcules

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
ie: Strategic

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
ie: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
ie: Telefonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
ie: Utensiles de telefonie

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
ie: Emulatores de terminal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
ie: Redactores de textu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
ie: Utensiles de textu

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
ie: Traduction

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
ie: TV-tuneres

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
ie: Utensiles

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
ie: Grafica vectoral

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
ie: Video-conferenties

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
ie: Visores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
ie: Navigator Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
ie: Developation web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
ie: Processor de textus

en: Back
ie: Retro

en: Alt+Left
ie: Alt+A levul

en: Forward
ie: Avan

en: Alt+Right
ie: Alt+A dextri

en: Previous
ie: Precedent

en: Next
ie: Sequent

en: Contents
ie: Contenete

en: Index
ie: Índex

en: Close
ie: Cluder

en: Manual
ie: Manuale

en: Support
ie: Supporte

en: Theme Howto
ie: Manuale de temas

en: Unsupported protocol.
ie: Ínsuportat protocol.

en: Invalid path: %s
ie: Ínvalid rute: %s

en: Failed to decompress %s
ie: Ne successat decompresser %s

en: List View
ie: Vise de liste

en: Icon View
ie: Vise de icones

en: Open
ie: Aperter

en: Undo
ie: Defar

en: New
ie: Crear

en: Restart
ie: Restartar

en: Invalid workspace name: `%s'
ie: Ínvalid nómine de labor-spacie: «%s»

en: workspace #%d: `%s'
ie: labor-spacie nró %d: «%s»

en: No actions specified.
ie: Null actiones providet.

en: Unknown action: `%s'
ie: Ínconosset action: «%s»

en: Socket error: %d
ie: Errore de socket: %d

en: Unknown option '%s'
ie: Ínconosset option '%s'

en: %s: Invalid number of channels
ie: %s: Ínvalid númere de channeles

en: ao_open_live failed with %d
ie: ao_open_live ne successat con code %d

en: ao_play failed
ie: ao_play ne successat

en: Unrecognized argument: %s
ie: Ínreconosset argument: %s

en: No audio for %s
ie: Null audio por %s

en: Using %s audio.
ie: Usante audio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
ie: Ha recivet li signal %s: Finiente se...

en: Hex View
ie: Vise HEX

en: Expand Tabs
ie: Tabulatores a spacies

en: Wrap Lines
ie: Rupter lineas

en: Failed to load image '%s'.
ie: Ne successat cargar li image '%s'.

en: Unrecognized option '%s'.
ie: Ínreconosset option '%s'.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
ie: Usage: icewmhint class.instantie option arg

en: Out of memory (len=%d).
ie: Memorie exhaustet (long=%d).

en: Warning:
ie: Avise:

en: (C)
ie: ©

en: Theme:
ie: Tema:

en: Theme Description:
ie: Descrition del tema:

en: Theme Author:
ie: Autor del tema:

en: CodeSet:
ie: Codification:

en: Language:
ie: Lingue:

en: icewm - About
ie: Pri icewm

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
ie: Un gerente de fenestres ja es executent, usa --replace por vicear it

en: done.
ie: finit.

en: _Logout
ie: C_luder li session

en: _Cancel logout
ie: A_nullar clusion de session

en: Lock _Workstation
ie: Serrar li _ecran

en: Re_boot
ie: Re_initiar

en: Shut_down
ie: E_xtinter

en: _Sleep mode
ie: _Somnie

en: Restart _Icewm
ie: Restartar _IceWM

en: Restart _Xterm
ie: Restartar _XTerm

en: _Menu
ie: _Menú

en: _Above Dock
ie: In avan de d_ock

en: _OnTop
ie: In _avan

en: _Below
ie: De_tra

en: D_esktop
ie: _Pupitre

en: _Restore
ie: _Restituer

en: _Move
ie: _Mover

en: _Size
ie: Re_dimensionar

en: Mi_nimize
ie: Mi_nimisar

en: Ma_ximize
ie: Ma_ximisar

en: Maximize_Vert
ie: Maximisar _vert

en: MaximizeHori_z
ie: Maximisar _hor

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: _Hide
ie: _Celar

en: Roll_up
ie: In_voluer

en: R_aise
ie: _Levar

en: _Lower
ie: A_bassar

en: La_yer
ie: Str_ate

en: Move _To
ie: Mover _a

en: Tray _icon
ie: _Iconificar

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Kill Client
ie: _Terminar li client

en: _Window list
ie: Liste de _fenestres

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
ie: Ne successat restartar: %s
    Esque $PATH ducte a %s?

en: <none>
ie: <null>

en: Confirm Logout
ie: Confirmar li clusion

en: Raise/Lower
ie: Levar o abassar

en: Hide
ie: Celar

en: Restore
ie: Restituer

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Rolldown
ie: Devoluer

en: Rollup
ie: Involuer

en: Failed to load theme %s
ie: Ne successat cargar li tema %s

en: Unable to create directory %s
ie: Ne successat crear un directoria %s

en: Loc_k Workstation
ie: S_errar li ecran

en: _Cancel
ie: _Anullar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
ie: _Cluder li session...

en: _Restart icewm
ie: _Restartar IceWM

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
ie: _Pri

en: Kill Client:
ie: Terminar li client:

en: Unknown window option: %s
ie: Ínconosset option de fenestre: %s

en: Save Modifications
ie: Gardar li modificationes

en: _Click to focus
ie: _Clic por foco

en: _Explicit focus
ie: Foco _explicit

en: Custo_m
ie: P_ersonalisat

en: Programs
ie: Programmas

en: _Run...
ie: _Executer...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
ie: _Fenestres

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Focus
ie: _Foco

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Themes
ie: _Temas

en: Se_ttings
ie: Para_metres

en: Session Manager: Unknown line %s
ie: Gerente de session: ínconosset linea %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
ie: _Ordinar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
ie: _Minimisar omni

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
ie: _Celar omni

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
ie: _Defar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
ie: Ordinar _icones

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
ie: _Refriscar

en: Hide Taskbar
ie: Celar li barre de taches

en: Favorite Applications
ie: Preferet applicationes

en: Window List Menu
ie: Menú de liste de fenestres

en: Show Desktop
ie: Monstrar li Pupitre

en: Show Taskbar
ie: Monstrar li barre de taches

en: All Workspaces
ie: Omni labor-spacies

en: _Show
ie: _Monstrar

en: _Raise
ie: _Levar

en: _Terminate Process
ie: _Finir li processu

en: Kill _Process
ie: _Terminar li processu

en: Window list
ie: Liste de fenestres

en: %lu. Workspace %-.32s
ie: %lu. Labor-spacie %-.32s

en: _Copy
ie: _Copiar

en: Cu_t
ie: Exci_ser

en: _Paste
ie: Co_llar

en: Paste _Selection
ie: Collar li s_election

en: Select _All
ie: Selecter _omnicos

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
ie: Locale ne es supportat per biblioteca C o Xlib. Revertente al locale 'C'.

en: $USER or $LOGNAME not set?
ie: $USER o $LOGNAME ne assignat?
