icewm 3.2.1.17 - en to kk translation catalogue (125 entries)

en: Can't open the APM device %s
kk: %s APM құрылғысын ашу мүмкін емес

en: Can't ioctl the APM device %s
kk: %s APM құрылғысы үшін ioctl орындау мүмкін емес

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
kk: APM құрылғысы %s (%d) белгісіз пішімді пайдаланады.

en:  - Power
kk:  - Эл. қорегі

en: P
kk: Э

en:  - Charging
kk:  - Зарядталуда

en: C
kk: З

en:  - Full
kk:  - Толық

en: CLOCK
kk: САҒАТ

en: Date
kk: Күні

en: Default
kk: Бастапқы

en: _Disable
kk: Сөн_діру

en: rules:
kk: ережелер:

en: model:
kk: модель:

en: layout:
kk: жайма:

en: options:
kk: опциялар:

en: Keyboard
kk: Пернетақта

en: MAIL
kk: ПОШТА

en: GB
kk: ГБ

en: MB
kk: МБ

en: kB
kk: кБ

en: bytes
kk: байт

en: Memory Total:
kk: Жалпы жады:

en: Free:
kk: Бос:

en: Cached:
kk: Кэштелген:

en: Buffers:
kk: Буферлер:

en: User:
kk: Пайдаланушы:

en: MEM
kk: ЖАДЫ

en: down
kk: төмен

en: NET
kk: ЖЕЛІ

en: Tabs
kk: Беттер

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
kk: Қолжетерлілік

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
kk: Өнер

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
kk: Астрономия

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Audio
kk: Аудио

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
kk: Калькулятор

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
kk: Күнтізбе

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
kk: Чат

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
kk: Химия

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
kk: Сағат

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
kk: Дерекқор

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
kk: Жөндеуші

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
kk: Сөздік

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
kk: Құжаттама

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
kk: Түзеткіштер

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
kk: Эл. пошта

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
kk: Файлдық жүйе

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
kk: Қаржы

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
kk: Графика

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
kk: Тарихы

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
kk: Тілдер

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
kk: Карталар

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
kk: Математика

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
kk: Музыка

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
kk: Желі

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
kk: Жаңалықтар

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
kk: Сандық анализ

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;Scanning
en: OCR
kk: Тану

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
kk: Кеңсе

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
kk: Басқа

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
kk: Фотография

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
kk: Презентация

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
kk: Баспаға шығару

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
kk: Жазушы

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
kk: Робототехника

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
kk: Сканерлеу

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
kk: Қауіпсіздік

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
kk: Баптаулар

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
kk: Спорт

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
kk: Электрондық кесте

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
kk: Жүйелік

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
kk: Телефония

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Video
kk: Видео

en: Back
kk: Артқа

en: Forward
kk: Алға

en: Previous
kk: Алдыңғы

en: Next
kk: Келесі

en: Contents
kk: Құрамасы

en: Find next
kk: Келесіні табу

en: Open in Browser
kk: Веб-браузерде ашу

en: Reload
kk: Қайта жүктеу

en: Close
kk: Жабу

en: FAQ
kk: Жиі қойылатын сұрақтар

en: Manual
kk: Қолдан

en: Website
kk: Веб сайт

en: List View
kk: Тізім көрінісі

en: Icon View
kk: Таңбашалар көрінісі

en: Open
kk: Ашу

en: Undo
kk: Болдырмау

en: New
kk: Жаңа

en: Restart
kk: Қайта қосу

en: Theme:
kk: Тема:

en: Language:
kk: Тіл:

en: Move to New _Window
kk: Жаңа тере_зеге жылжыту

en: Left Half
kk: Сол жақ жартысы

en: Right Half
kk: Оң жақ жартысы

en: Top Half
kk: Жоғары жартысы

en: Bottom Half
kk: Төменгі жартысы

en: Top Left
kk: Жоғары сол жақта

en: Bottom Left
kk: Төменгі сол жақта

en: Center
kk: Ортасында

en: _Restore
kk: Қал_пына келтіру

en: _Move
kk: Жы_лжыту

en: _Size
kk: Ө_лшемі

en: _Fullscreen
kk: Т_олық экранға

en: _Hide
kk: Жа_сыру

en: _Close
kk: Жа_бу

en: <none>
kk: <жоқ>

en: Hide
kk: Жасыру

en: Restore
kk: Қалпына келтіру

en: Maximize
kk: Жазық қылу

en: Minimize
kk: Қайыру

en: _Cancel
kk: Ба_с тарту

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
kk: Осы тур_алы

en: Rename
kk: Атын өзгерту

en: _Help
kk: Кө_мек

en: _Preferences
kk: Ба_птаулар

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
kk: Бол_дырмау

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
kk: Жаңар_ту

en: _Show
kk: Көр_сету

en: _Copy
kk: Кө_шіру

en: Cu_t
kk: Қиы_п алу

en: _Paste
kk: _Кірістіру

en: Select _All
kk: Б_арлығын таңдау

en: _OK
kk: _ОК
