icewm 1.1 - en to lt translation catalogue (266 entries)

en: Can't open the APM device %s
lt: Nepavyksta atverti APM įrenginio %s

en: Can't ioctl the APM device %s
lt: Nepavyko paleisti ioctl, kuri skirta APM įrenginiui %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
lt: APM įrenginys %s (%d) naudoja nežinomą formatą.

en:  - Charging
lt:  - Įkrovimas

en: C
lt: K

en:  - Full
lt:  - Įkrauta

en: CLOCK
lt: LAIKRODIS

en: Date
lt: Data

en: Default
lt: Numatytasis

en: _Disable
lt: _Išjungti

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
lt: Procesoriaus %s apkrova: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
lt: 
    OA (laisva): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
lt: 
    Mainų sritis (laisva): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
lt: 
    ACPI temperatūra:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
lt: 
    Procesoriaus dažnis: %.3fGHz

en: CPU
lt: Procesorius

en: Load:
lt: Apkrova:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
lt: 
    OA (naudotojas): %5.3f (%.3f) G

en: CPU%d
lt: Procesorius%d

en: _Combine
lt: _Apjungti

en: _Separate
lt: _Atskirti

en: %s exited with status %d.
lt: %s išėjo su būsena %d.

en: %s was killed by signal %d.
lt: %s buvo nutraukta signalo %d.

en: rules:
lt: taisyklės:

en: model:
lt: modelis:

en: layout:
lt: išdėstymas:

en: options:
lt: parinktys:

en: Keyboard
lt: Klaviatūra

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
lt: Netinkamas pašto dėžutės protokolas: „%s“

en: Invalid mailbox path: "%s"
lt: Neteisingas kelias iki pašto dėžutės: „%s“

en: DNS name lookup failed for %s
lt: Nepavyko atlikti DNS vardų paieškos, skirtos %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
lt: Neteisingas pašto dėžutės prievadas: „%s“

en: Could not connect to %s: %s
lt: Nepavyko prisijungti prie %s: %s

en: Failed to find %s command
lt: Nepavyko rasti komandos %s

en: Failed to execute %s
lt: Nepavyko įvykdyti %s

en: Write to socket failed: %s
lt: Nepavyko rašyti į lizdą: %s

en: Using MailBox "%s"
lt: Naudojama pašto dėžutė: „%s“

en: Suspended
lt: Pristabdyta

en: Error checking mailbox.
lt: Klaida tikrinant pašto dėžutę.

en: %ld mail message, %ld unread.
lt: Laiškų: %ld; Neskaitytų: %ld.

en: %ld mail messages, %ld unread.
lt: Laiškų: %ld; Neskaitytų: %ld.

en: %ld mail message.
lt: %ld laiškas.

en: %ld mail messages.
lt: Laiškų: %ld.

en: MAIL
lt: PAŠTAS

en: _Check
lt: _Tikrinti

en: _Suspend
lt: Pri_stabdyti

en: bytes
lt: baitų

en: Memory Total:
lt: Iš viso atminties:

en: Free:
lt: Laisva:

en: Cached:
lt: Podėlyje:

en: Buffers:
lt: Buferiai:

en: User:
lt: Naudotojas:

en: MEM
lt: ATMINTIS

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
lt: Sąsaja %s:
      Dabartinis greitis (į/iš):	%li %s/%li %s
      Dabartinis vidurkis (į/iš):	%lli %s/%lli %s
      Persiųsta (į/iš):	%lli %s/%lli %s
      Laikas tinkle:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
lt: atsijungta

en: down
lt: neveikia

en: NET
lt: TINKLAS

en: Workspace:
lt: Darbo sritis:

en: Tabs
lt: Kortelės

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
lt: 2D grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
lt: 3D grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
lt: Prieinamumas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
lt: Reikmenys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
lt: Veiksmo žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
lt: Suaugusiems

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
lt: Nuotykių žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
lt: Linksminimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
lt: Arkados žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
lt: Archyvavimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
lt: Menas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
lt: Dirbtinis intelektas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
lt: Astronomija

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Audio
lt: Garsas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
lt: Garsas ir vaizdas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
lt: Garso ir vaizdo montavimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
lt: Biologija

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
lt: Blokų žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
lt: Stalo žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
lt: Dėliojimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
lt: Skaičiuotuvas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
lt: Kalendorius

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
lt: Kortų žaidimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
lt: Diagrama

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
lt: Pokalbis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
lt: Chemija

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
lt: Laikrodis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
lt: Glaudinimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
lt: Informatika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
lt: Statybos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
lt: Programavimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
lt: Rengyklės

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
lt: Švietimas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
lt: Grafika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
lt: Kalbos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
lt: Įvairialypė terpė

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
lt: Muzika

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
lt: Tinklas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
lt: Naujienos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
lt: Raštinė

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
lt: Kita

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
lt: Ekrano užsklandos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
lt: Nuostatos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
lt: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: WINE
lt: Wine

en: Back
lt: Atgal

en: Alt+Left
lt: Alt + Kairėn

en: Forward
lt: Pirmyn

en: Alt+Right
lt: Alt + Dešinėn

en: Previous
lt: Ankstesnis

en: Next
lt: Tolesnis

en: Contents
lt: Turinys

en: Index
lt: Rodyklė

en: Ctrl+R
lt: Vald+R

en: Close
lt: Užverti

en: Ctrl+Q
lt: Vald+Q

en: FAQ
lt: D.U.K.

en: Ctrl+T
lt: Vald+T

en: Ctrl+W
lt: Vald+W

en: Ctrl+X
lt: Vald+X

en: Ctrl+V
lt: Vald+V

en: Invalid path: %s
lt: Neteisingas kelias: %s

en: List View
lt: Žiūrėti sąrašą

en: Icon View
lt: Žiūrėti ženkliukus

en: Open
lt: Atverti

en: Undo
lt: Atsisakyti

en: Ctrl+Z
lt: Vald+Z

en: New
lt: Naujas

en: Ctrl+N
lt: Vald+N

en: Restart
lt: Paleisti iš naujo

en: Same Game
lt: Tas pats žaidimas

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
lt: Srities „%s“ įvardinti simboliai (skaitinė riba: %ld-%ld):

en: Invalid workspace name: `%s'
lt: Neteisingas darbalaukio pavadinimas: „%s“

en: GNOME window layer
lt: GNOME lango lygmuo

en: IceWM tray option
lt: IceWM durelių parinktis

en: workspace #%d: `%s'
lt: #%d darbalaukis: „%s“

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
lt: „%s“ vykdymui reikia bent %d argumentų.

en: Invalid expression: `%s'
lt: Netinkama išraiška: „%s'“

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
lt: Negaliu atverti ekrano: %s. X turi veikti, o $DISPLAY turi būti nustatytas.

en: No actions specified.
lt: Nenurodytas joks veiksmas.

en: Invalid window identifier: `%s'
lt: Netinkamas lango identifikatorius: „%s“

en: Unknown action: `%s'
lt: Nežinomas veiksmas: „%s“

en: Socket error: %d
lt: Jungties klaida: %d

en: Playing sample #%d (%s)
lt: Grojamas #%d pavyzdys (%s)

en: Unrecognized option: %s
lt: Neatpažinta parinktis: %s

en: Unrecognized argument: %s
lt: Neatpažintas argumentas: %s

en: Support for the %s interface not compiled.
lt: %s sąsajos palaikymas neįkompiliuotas.

en: Unsupported interface: %s.
lt: Nepalaikoma sąsaja: %s.

en: Hex View
lt: Žiūrėti kaip šešioliktainį

en: Ctrl+H
lt: Vald+H

en: Expand Tabs
lt: Išplėsti tabuliaciją

en: Wrap Lines
lt: Laužyti eilutes

en: Out of memory (len=%d).
lt: Nepakanka atminties (dydis=%d).

en: Warning:
lt: Dėmesio:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
lt: Perkėlimo ar dydžio keitimo užklausoje nežinoma kryptis: %d

en: (C)
lt: ©

en: Theme:
lt: Apipavidalinimas:

en: Theme Description:
lt: Apipavidalinimo aprašymas:

en: Theme Author:
lt: Apipavidalinimo kūrėjas:

en: CodeSet:
lt: Koduotė:

en: Language:
lt: Kalba:

en: icewm - About
lt: IceWM - Apie

en: _Logout
lt: _Atsijungti

en: _Cancel logout
lt: A_tšaukti atsijungimą

en: Lock _Workstation
lt: Už_rakinti ekraną

en: Re_boot
lt: Iš _naujo paleisti kompiuterį

en: Shut_down
lt: Išj_ungti kompiuterį

en: Restart _Icewm
lt: Iš naujo paleisti _IceWM

en: Restart _Xterm
lt: Iš naujo paleisti _Xterm

en: _Menu
lt: _Meniu

en: _Above Dock
lt: _Virš dėklo

en: _Dock
lt: _Dėklas

en: _OnTop
lt: _Aukščiau

en: _Normal
lt: _Normalus

en: _Below
lt: Ž_emiau

en: D_esktop
lt: Dar_balaukio

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
lt: Suskirstyti _horizontaliai

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
lt: Suskirstyti _vertikaliai

en: _Restore
lt: _Atstatyti

en: _Move
lt: Per_kelti

en: _Size
lt: Kei_sti dydį

en: Mi_nimize
lt: Sumaži_nti

en: Ma_ximize
lt: Pa_didinti

en: _Fullscreen
lt: Per _visą ekraną

en: _Hide
lt: _Paslėpti

en: Roll_up
lt: S_uvynioti

en: R_aise
lt: Iš_kelti

en: _Lower
lt: Nu_leisti

en: La_yer
lt: L_ygmuo

en: Move _To
lt: Perkel_ti į

en: Occupy _All
lt: Rodyti _visur

en: Limit _Workarea
lt: Apriboti _darbalaukį

en: Tray _icon
lt: Sistemos _dėklo ženkliukai

en: _Close
lt: _Užverti

en: _Kill Client
lt: _Nužudyti klientą

en: _Window list
lt: _Langų sąrašas

en: Another window manager already running, exiting...
lt: Kita langų tvarkyklė jau veikia, išsijungiu...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
lt: Negaliu perkrauti %s
    Ar $PATH turi %s?

en: <none>
lt: <joks>

en: Confirm Logout
lt: Patvirtink atsijungimą

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
lt: Atsijungiant uždarysimos visos veikiančios programos.
    Tęsti?

en: Raise/Lower
lt: Iškelti/Nuleisti

en: Hide
lt: Paslėpti

en: Restore
lt: Atkurti

en: Maximize
lt: Padidinti

en: Minimize
lt: Sumažinti

en: Rolldown
lt: Atvynioti

en: Rollup
lt: Suvynioti

en: Loc_k Workstation
lt: Už_rakinti darbalaukį

en: _Cancel
lt: A_tsisakyti

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
lt: _Atsijungti...

en: _Restart icewm
lt: _Iš naujo paleisti IceWM

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
lt: Api_e

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
lt: DĖMESIO! Nužudę šį klientą prarasite visus 
    neišsaugotus pakeitimus. Ar nori tęsti?

en: Kill Client:
lt: Nužudyti klientą:

en: Missing command argument
lt: Trūksta komandos argumento

en: Unknown window option: %s
lt: Nežinoma lango parinktis: %s

en: _Click to focus
lt: _Fokusuoti spustelėjus

en: _Sloppy mouse focus
lt: _Persekiojantis fokusas

en: Custo_m
lt: _Savitas

en: Programs
lt: Programos

en: _Run...
lt: _Paleisti...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
lt: _Langai

en: _Help
lt: Pagal_ba

en: _Focus
lt: _Fokusavimas

en: _Preferences
lt: _Nuostatos

en: _Themes
lt: _Apipavidalinimai

en: Se_ttings
lt: _Nuostatos

en: Session Manager: Unknown line %s
lt: Sesijos tvarkytuvė: nežinoma eilutė %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
lt: Suskirstyti ka_skadiškai

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
lt: Sutv_arkyti

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
lt: Su_mažinti visus

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
lt: _Paslėpti visus

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
lt: Atša_ukti

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
lt: Sutvarkyt_i ženkliukus

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
lt: At_naujinti

en: Show Desktop
lt: Rodyti darbalaukį

en: All Workspaces
lt: Visi darbalaukiai

en: _Show
lt: _Rodyti

en: Del
lt: Šalinti

en: _Terminate Process
lt: _Užbaigti procesą

en: Kill _Process
lt: _Nužudyti procesą

en: Window list
lt: Langų sąrašas

en: %lu. Workspace %-.32s
lt: %lu. Darbalaukis %-.32s

en: Image not readable: %s
lt: Nenuskaitomas paveikslas: %s

en: Unknown key name %s in %s
lt: Nežinomas klavišo pavadinimas %s (%s)

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
lt: Nepavyko įkelti paveikslėlio %s: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
lt: Nepavyko įkelti paveikslėlio „%s“

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
lt: KLAIDA? Imlib galėjo perskaityti „%s“

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
lt: KLAIDA? Sugadinta XPM antraštė, tačiau Imlib galėjo nuskaityti „%s“

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
lt: KLAIDA? Nerasta XPM bylos pabaiga, tačiau Imlib galėjo nuskaityti „%s“

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
lt: KLAIDA? Tokio simbolio nesitikėta, tačiau Imlib galėjo išanalizuoti „%s“

en: Could not load font "%s".
lt: Negaliu įkelti šrifto „%s“.

en: Missing codesets for fontset "%s":
lt: Trūksta koduočių aibės šriftų aibei „%s“:

en: Could not load fontset "%s".
lt: Negaliu įkelti šrifto aibės „%s“.

en: _Copy
lt: _Kopijuoti

en: Ctrl+C
lt: Vald+C

en: Cu_t
lt: _Iškirpti

en: _Paste
lt: _Padėti

en: Paste _Selection
lt: Į_dėti pažymėtą

en: Select _All
lt: Pažymėti _viską

en: Ctrl+A
lt: Vald+A

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
lt: Nepavyko nustatyti dabartinės lokalės koduotės. Naudosima ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
lt: iconv nepalaiko (pakankamai) %s į %s pavertėjų.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
lt: Neteisinga daugiabaitinė eilutė "%s": %s

en: _OK
lt: _Gerai

en: $USER or $LOGNAME not set?
lt: Nenustatytas $USER arba $LOGNAME kintamasis?
