icewm - en to mk translation catalogue (177 entries)

en: Can't open the APM device %s
mk: Не можеше да се отвори APM уредот %s

en: Can't ioctl the APM device %s
mk: Не можеше да се ioctl APM уредот %s

en:  - Power
mk:  - напојување

en: P
mk: Н

en:  - Charging
mk:  - се полни

en: C
mk: П

en: Default
mk: Стандардно

en: options:
mk: опции:

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
mk: Невалиден протокол за пошт. сандаче: „%s“

en: Invalid mailbox path: "%s"
mk: Невалидна патека за пошт. сандаче: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
mk: Не може да се воспостави конекција со серверот %s: %s

en: Failed to find %s command
mk: Не успеа да се изврши командата %s

en: Failed to execute %s
mk: Не успеа да се отвори %s

en: Using MailBox "%s"
mk: Користам пошт. сандаче „%s“

en: Error checking mailbox.
mk: Грешка при проверката на пошт. сандаче.

en: %ld mail message, %ld unread.
mk: %ld имејли, %ld непрочитани.

en: %ld mail messages, %ld unread.
mk: %ld е-пошт. пораки, %ld непрочитани.

en: %ld mail message.
mk: %ld е-пошт. порака.

en: %ld mail messages.
mk: %ld е-пошт. пораки.

en: Workspace:
mk: Работен простор:

en: Back
mk: Назад

en: Alt+Left
mk: Alt+Лево

en: Forward
mk: Напред

en: Alt+Right
mk: Alt+Десно

en: Previous
mk: Претходно

en: Next
mk: Следно

en: Contents
mk: Содржина

en: Index
mk: Индекс

en: Close
mk: Затвори

en: Theme Howto
mk: Инструкции за Темата

en: Invalid path: %s
mk: Невалидна патека: %s

en: Failed to decompress %s
mk: Не успеа да се декомпресира %s

en: List View
mk: Преглед во листа

en: Icon View
mk: Преглед со икони

en: Open
mk: Отвори

en: Undo
mk: Отповикај

en: New
mk: Ново

en: Restart
mk: Рестартирај

en: Same Game
mk: Истата игра

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
mk: Именувани симболи од доменот „%s“ (нумерички опсег: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
mk: Работниот простор е надвор од опсегот: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
mk: Невалидно име на работен простор: „%s“

en: GNOME window layer
mk: Слој на GNOME-прозорец

en: IceWM tray option
mk: Опција за сис. лента на IceWM

en: workspace #%d: `%s'
mk: работен простор бр. %d: „%s“

en: Invalid argument: `%s'
mk: Невалиден аргумент: `%s'

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
mk: Дејството „%s“ бара најмалку %d аргументи.

en: Invalid expression: `%s'
mk: Невалиден израз: „%s“

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
mk: Не можам да го отворам екранот: %s. X мора да работи и $DISPLAY мора да е поставено.

en: Unexpected: `%s'.
mk: Неочекуванo: `%s'.

en: No windows found.
mk: Не се најдоа прозорци.

en: No actions specified.
mk: Нема зададени дејства.

en: Invalid window identifier: `%s'
mk: Невалиден ид. на прозорец: „%s“

en: Invalid PID: `%s'
mk: Невалиден PID: `%s'

en: Unknown action: `%s'
mk: Непознато дејство: „%s“

en: Socket error: %d
mk: Грешка во приклучник: %d

en: restart %s.
mk: рестартирај %s.

en: Playing sample #%d (%s)
mk: Го пуштам примерокот бр. %d (%s)

en: Unrecognized option: %s
mk: Непрепознаена опција: %s

en: Unrecognized argument: %s
mk: Непрепознаен аргумент: %s

en: No audio for %s
mk: Нема аудио за %s

en: Received invalid GUI event %d
mk: Добиен невалиден графички настан %d

en: Received GUI event %s
mk: Добиен графички настан %s

en: Too quick; ignoring %s.
mk: Пребрзо; се игнорира %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
mk: Поддршката за интерфејсот %s не е компилирана.

en: Unsupported interface: %s.
mk: Неподдржан интерфејс: %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
mk: Не успеа да се конектира до аудио интерфејс %s.

en: Received signal %s: Terminating...
mk: Примен сигнал %s: Прекинување...

en: Hex View
mk: Хексадек. приказ

en: Expand Tabs
mk: Рашири ливчиња

en: Wrap Lines
mk: Пренесување линии

en: Failed to load image '%s'.
mk: Не успеа да се отвори сликата '%s'.

en: Unrecognized option '%s'.
mk: Непрепознаена опција '%s'.

en: Out of memory (len=%d).
mk: Нема меморија (len=%d).

en: Warning:
mk: Внимание:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
mk: Непозната насока во барањето за преместување/менување големина: %d

en: Theme:
mk: Тема:

en: Theme Description:
mk: Опис на темата:

en: Theme Author:
mk: Автор на темата:

en: icewm - About
mk: icewm - За

en: _Logout
mk: _Одјави се

en: _Cancel logout
mk: _Откажи одјава

en: Lock _Workstation
mk: Заклучи _работна станица

en: Re_boot
mk: Ре_стартувај

en: Shut_down
mk: Спуш_ти

en: Restart _Icewm
mk: Рестарт_ирај Icewm

en: Restart _Xterm
mk: Р_естартирај Xterm

en: _Menu
mk: _Мени

en: _Above Dock
mk: Н_ад вкотвеното

en: _Dock
mk: _Вкотви

en: _OnTop
mk: _На врв

en: _Normal
mk: _Нормално

en: _Below
mk: _Под

en: D_esktop
mk: Раб. површ_ина

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
mk: Поплочи _хоризонтално

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
mk: Поплочи _вертикално

en: _Restore
mk: _Обнови

en: _Move
mk: Пре_мести

en: _Size
mk: Го_лемина

en: Mi_nimize
mk: С_мали

en: Ma_ximize
mk: _Рашири

en: _Fullscreen
mk: Преку _цел екран

en: _Hide
mk: С_криј

en: Roll_up
mk: Свиткај на_горе

en: R_aise
mk: П_одигни

en: _Lower
mk: _Спушти

en: La_yer
mk: Сл_ој

en: Move _To
mk: Премес_ти на

en: Occupy _All
mk: Окупир_ај ги сите

en: Limit _Workarea
mk: Ограничи работна о_бласт

en: Tray _icon
mk: _Икона во сис. лента

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Kill Client
mk: _Прекини клиент

en: _Window list
mk: Листа на п_розорци

en: Another window manager already running, exiting...
mk: Веќе работи друг менаџер на прозорци, напуштам...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
mk: Не можев да го рестартувам: %s
    Дали $PATH покажува на %s?

en: <none>
mk: <нема>

en: %s configured options:%s
mk: %s подесени опции: %s

en: Confirm Logout
mk: Потврда на одјавувањето

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
mk: Одјавувањето ќе ги затвори сите активни апликации.
    Продолжувате?

en: Raise/Lower
mk: Подигни/спушти

en: Hide
mk: Скриј

en: Restore
mk: Обнови

en: Maximize
mk: Рашири

en: Minimize
mk: Смали

en: Rolldown
mk: Свиткај надолу

en: Rollup
mk: Свиткај нагоре

en: Failed to load theme %s
mk: Не успеа да се вчита темата %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
mk: Непозната вредност '%s' за опција '%s'.

en: _Cancel
mk: _Откажи

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
mk: Одја_ви се...

en: _Restart icewm
mk: _Рестартирај го icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
mk: З_а

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
mk: ВНИМАНИЕ! Сите неснимени промени ќе бидат изгубени кога
    овој клиент ќе биде прекинат. Дали сакате да продолжите?

en: Kill Client:
mk: Прекини клиент:

en: Missing command argument
mk: Недостасува аргумент за наредба

en: Bad argument %d to command '%s'
mk: Лош аргумент %d на команда '%s'

en: Unknown window option: %s
mk: Непозната опција за прозорец: %s

en: Programs
mk: Програми

en: _Run...
mk: _Изврши...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
mk: _Прозорци

en: _Help
mk: _Помош

en: _Themes
mk: _Теми

en: Session Manager: Unknown line %s
mk: Менаџер на сесии: Непозната линија %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
mk: Ка_скадирај

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
mk: Р_аспореди

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
mk: С_мали ги сите

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
mk: С_криј ги сите

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
mk: _Отповикај

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
mk: Распореди _икони

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
mk: _Освежи

en: Show Desktop
mk: Прикажи раб. површина

en: All Workspaces
mk: Сите работни простори

en: _Show
mk: Прик_ажи

en: _Terminate Process
mk: _Запри процес

en: Kill _Process
mk: Прекини _процес

en: Window list
mk: Листа со прозорци

en: %lu. Workspace %-.32s
mk: %lu. Работен простор %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
mk: Непознато име на тастер %s во %s

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
mk: Вчитувањето на мапата пиксели „%s“ не успеа: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
mk: Вчитувањето на пиксел-мапата „%s“ не успеа

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
mk: БУБАЧКА? Imlib успеа да го прочита „%s“

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
mk: БУБАЧКА? Лошо формирано заглавие на XPM, но Imlib успеа да го анализира „%s“

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
mk: БУБАЧКА? Неочекуван крај на XPM-датотеката, но Imlib успеа да го анализира „%s“

en: Could not load font "%s".
mk: Не можев да го вчитам фонтот „%s“.

en: Missing codesets for fontset "%s":
mk: Недостасуваат множ. кодови од множ. фонтови „%s“:

en: Could not load fontset "%s".
mk: Не можев да го вчитам множ. фонтови „%s“.

en: _Copy
mk: _Копирај

en: Cu_t
mk: Ис_ечи

en: _Paste
mk: _Вметни

en: Paste _Selection
mk: Вметни _избор

en: Select _All
mk: Избери ги _сите

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
mk: Не успеав да го одредам множ. кодови на тековниот локал. Претпоставувам ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
mk: iconv не доставува (доволно) конвертери за %s во %s.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
mk: Невалидна повеќебајтна низа „%s“: %s

en: _OK
mk: _Во ред

en: $USER or $LOGNAME not set?
mk: Не е поставено $USER или $LOGNAME?
