IceWM 1.2.2 - en to nb translation catalogue (142 entries)

en:  - Power
nb:  - Strøm

en: P
nb: S

en:  - Charging
nb:  - Lader

en: C
nb: L

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
nb: Ugyldig epost-protokoll: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
nb: Ugyldig sti for epostmeldinger: "%s"

en: Using MailBox "%s"
nb: Bruker postboks "%s"

en: Error checking mailbox.
nb: Kunne ikke sjekke epost i postboksen.

en: %ld mail message.
nb: %ld epostmelding.

en: %ld mail messages.
nb: %ld epostmeldinger.

en: Workspace:
nb: Skrivebordsområde:

en: Back
nb: Tilbake

en: Alt+Left
nb: Alt+Venstre

en: Forward
nb: Fram

en: Alt+Right
nb: Alt+Høyre

en: Previous
nb: Forrige

en: Next
nb: Neste

en: Contents
nb: Startside

en: Index
nb: Ordliste

en: Close
nb: Lukk

en: Invalid path: %s
nb: Ugyldig sti: %s

en: List View
nb: Listevisning

en: Icon View
nb: Ikonvisning

en: Open
nb: Åpne

en: Undo
nb: Angre

en: New
nb: Ny

en: Restart
nb: Starte på nytt

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
nb: Symbolnavn i domenet `%s' (tall mellom %ld-%ld):

en: Invalid workspace name: `%s'
nb: Ugyldig navn på skrivebordsområde: `%s'

en: GNOME window layer
nb: GNOME vinduslag

en: IceWM tray option
nb: IceWM tray-innstilling

en: workspace #%d: `%s'
nb: skrivebordsområde #%d: `%s'

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
nb: Kommandoen `%s' krever minst %d argumenter.

en: Invalid expression: `%s'
nb: Ugyldig uttrykk: `%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
nb: Kan ikke koble til display: %s. X må være startet og variabelen $DISPLAY må være satt.

en: No actions specified.
nb: Ingen kommandoer spesifisert.

en: Invalid window identifier: `%s'
nb: Ugyldig vindus-identifikator: `%s'

en: Unknown action: `%s'
nb: Ukjent kommando: `%s'

en: Socket error: %d
nb: Socket-feil: %d

en: Playing sample #%d (%s)
nb: Spiller av lyd #%d (%s)

en: Unrecognized option: %s
nb: Ukjent opsjon: %s

en: Unrecognized argument: %s
nb: Ukjent argument: %s

en: Support for the %s interface not compiled.
nb: Støtte for enheten %s er ikke kompilert.

en: Unsupported interface: %s.
nb: Enheten %s er ikke støttet.

en: Hex View
nb: Heksadesimal-visning

en: Expand Tabs
nb: Utvid tabulatortegn

en: Wrap Lines
nb: Del lange linjer

en: Out of memory (len=%d).
nb: Ikke mer minne tilgjengelig (len=%d).

en: Warning:
nb: Advarsel:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
nb: Ukjent retning i flytt-/størrelsesendringforespørsel: %d

en: Theme:
nb: Tema:

en: Theme Description:
nb: Temabeskrivelse:

en: Theme Author:
nb: Temaforfatter:

en: icewm - About
nb: icewm - Om

en: _Logout
nb: _Logg av

en: _Cancel logout
nb: _Avbryt avlogging

en: Lock _Workstation
nb: Lås _arbeidsstasjon

en: Re_boot
nb: Start _maskinen på nytt

en: Shut_down
nb: S_lå av maskinen

en: Restart _Icewm
nb: Start _Icewm på nytt

en: Restart _Xterm
nb: Start _Xterm på nytt

en: _Menu
nb: _Meny

en: _Above Dock
nb: _Over dock

en: _OnTop
nb: _Øverst

en: _Below
nb: _Under

en: D_esktop
nb: _Skrivebord

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
nb: Flislegg _horisontalt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
nb: Flislegg _vertikalt

en: _Restore
nb: _Gjenopprett

en: _Move
nb: _Flytt

en: _Size
nb: _Endre størrelse

en: Mi_nimize
nb: Mi_nimer

en: Ma_ximize
nb: Ma_ksimer

en: _Fullscreen
nb: _Fullskjerm

en: _Hide
nb: G_jem

en: Roll_up
nb: _Rull opp

en: R_aise
nb: _Hev

en: _Lower
nb: _Senk

en: La_yer
nb: _Lag

en: Move _To
nb: Fl_ytt til

en: Occupy _All
nb: Finnes på _alle

en: Limit _Workarea
nb: _Begrens område

en: Tray _icon
nb: _Trayikon

en: _Close
nb: L_ukk

en: _Kill Client
nb: _Drep klient

en: _Window list
nb: _Vindusliste

en: Another window manager already running, exiting...
nb: En annen vindusbehandler kjører allerede, avslutter...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
nb: Kunne ikke starte `%s' på nytt
    Finnes `%s' i $PATH?

en: <none>
nb: <ingen>

en: Confirm Logout
nb: Bekreft avlogging

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
nb: Avlogging vil stenge alle aktive applikasjoner.
    Fortsette?

en: Raise/Lower
nb: Hev/senk

en: Hide
nb: Gjem

en: Restore
nb: Gjenopprett

en: Maximize
nb: Maksimer

en: Minimize
nb: Minimer

en: Rolldown
nb: Rull ned

en: Rollup
nb: Rull opp

en: _Cancel
nb: A_vbryt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
nb: _Logg av

en: _Restart icewm
nb: _Start Icewm på nytt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
nb: _Om

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
nb: ADVARSEL! Alle ulagrede data vil gå tapt hvis
    denne klienten blir drept. Vil du fortsette?

en: Kill Client:
nb: Drep klient:

en: Missing command argument
nb: Mangler kommandoargument

en: Unknown window option: %s
nb: Ukjent vindusopsjon: `%s'

en: Programs
nb: Programmer

en: _Run...
nb: _Kjør...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
nb: _Vinduer

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Themes
nb: _Temaer

en: Session Manager: Unknown line %s
nb: Sesjonshåndterer: ukjent linje `%s'

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
nb: _Overlapp

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
nb: _Arranger

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
nb: _Minimer alle

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
nb: _Gjem alle

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
nb: A_ngre

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
nb: Still opp _ikoner

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
nb: G_jenoppfrisk

en: _Show
nb: _Vis

en: _Terminate Process
nb: _Terminer prosess

en: Kill _Process
nb: Drep _prosess

en: Window list
nb: Vindusliste

en: %lu. Workspace %-.32s
nb: %lu. Skrivebordsområde %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
nb: Ukjent nøkkelnavn `%s' i %s

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
nb: Lasting av bildet `%s' mislyktes: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
nb: Lasting av bildet `%s' mislyktes

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
nb: BUG? Imlib klarte faktisk å lese `%s'

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
nb: BUG? Ikke korrekt XPM-header men Imlib klarte å fortolke `%s'

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
nb: BUG? Uventet slutt på XPM-fil men Imlib klarte å fortolke `%s'

en: Could not load font "%s".
nb: Kunne ikke laste tegnsett `%s'.

en: Missing codesets for fontset "%s":
nb: Mangler tegnkoding for fontsettet `%s'.

en: Could not load fontset "%s".
nb: Kunne ikke laste tegnsett (fontset) `%s'.

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Cu_t
nb: Klipp _ut

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Paste _Selection
nb: Lim _inn utvalg

en: Select _All
nb: _Velg alt

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
nb: Klarte ikke å identifisere tegnkodingen som brukes. Antar ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
nb: iconv tilbyr ikke tilstrekkelig konvertering fra `%s' til `%s'.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
nb: Ugyldig flerbytestreng `%s': %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
nb: $USER eller $LOGNAME ikke satt?
