icewm 1.3.12.459 - en to nn translation catalogue (101 entries)

en:  - Power
nn:  – straum

en: P
nn: S

en:  - Charging
nn:  – ladar

en: C
nn: L

en:  - Full
nn:  – full

en: Default
nn: Standard

en: Load:
nn: Last:

en: %ld mail message.
nn: %ld e-post.

en: %ld mail messages.
nn: %ld e-postar.

en: Workspace:
nn: Arbeids­område:

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
nn: Tilgjenge

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
nn: Verktøy

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
nn: Utvikling

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
nn: Skriveprogram

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
nn: Læring

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
nn: Bilete

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
nn: Nettverk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
nn: Kontor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
nn: Anna

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
nn: Pauseskjermar

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
nn: Innstillingar

en: Back
nn: Tilbake

en: Forward
nn: Fram

en: Previous
nn: Førre

en: Next
nn: Neste

en: Contents
nn: Innhald

en: Index
nn: Indeks

en: Close
nn: Lukk

en: List View
nn: Listevising

en: Icon View
nn: Ikonvisning

en: Open
nn: Opna

en: Undo
nn: Angra

en: New
nn: Ny

en: Hex View
nn: Heksvising

en: Expand Tabs
nn: Utvid tabulatorteikn

en: Wrap Lines
nn: Del lange linjer

en: Warning:
nn: Åtvaring:

en: Theme:
nn: Tema:

en: Theme Description:
nn: Temaskildring:

en: Theme Author:
nn: Temautviklar:

en: Language:
nn: Språk:

en: icewm - About
nn: icewm – Om

en: _Logout
nn: _Logg ut

en: _Cancel logout
nn: _Avbryt utlogging

en: Lock _Workstation
nn: Lås _maskina

en: Re_boot
nn: Start maskina på _nytt

en: Shut_down
nn: _Slå av maskina

en: Restart _Icewm
nn: Start _Icewm på nytt

en: Restart _Xterm
nn: Start _Xterm på nytt

en: _Menu
nn: _Meny

en: _Above Dock
nn: _Over dokk

en: _Dock
nn: _Dokk

en: _OnTop
nn: _Øvst

en: _Normal
nn: _Vanleg

en: _Below
nn: _Under

en: D_esktop
nn: _Skrivebord

en: _Restore
nn: _Gjenopprett

en: _Move
nn: _Flytt

en: _Size
nn: _Storleik

en: Mi_nimize
nn: Mi_nimer

en: Ma_ximize
nn: Ma_ksimer

en: _Fullscreen
nn: _Fullskjerm

en: _Hide
nn: _Gøym

en: Roll_up
nn: Rull _opp

en: R_aise
nn: _Hev

en: _Lower
nn: _Senk

en: La_yer
nn: _Lag

en: Move _To
nn: Flytt _til

en: Occupy _All
nn: Vis på _alle

en: Limit _Workarea
nn: A&vgrens område

en: Tray _icon
nn: Systemtrau-_ikon

en: _Close
nn: _Lukk

en: _Kill Client
nn: _Avslutt klient

en: _Window list
nn: _Vindaugsliste

en: Confirm Logout
nn: Stadfest utlogging

en: Raise/Lower
nn: Hev/senk

en: Hide
nn: Gøym

en: Restore
nn: Gjenopprett

en: Maximize
nn: Maksimer

en: Minimize
nn: Minimer

en: Rolldown
nn: Rull ned

en: Rollup
nn: Rull opp

en: Loc_k Workstation
nn: _Lås systemet

en: _Cancel
nn: _Avbryt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
nn: _Logg ut …

en: _Restart icewm
nn: _Start icewm på nytt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
nn: _Om

en: Kill Client:
nn: Avslutt klient:

en: Programs
nn: Program

en: _Run...
nn: _Køyr …

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
nn: _Vindauge

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Focus
nn: _Fokus

en: _Themes
nn: _Tema

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
nn: _Angra

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
nn: _Oppdater

en: Show Desktop
nn: Vis skrivebord

en: All Workspaces
nn: Alle arbeidsområde

en: _Show
nn: _Vis

en: Window list
nn: Vindaugsliste

en: Select _All
nn: Merk _alt
