icewm 1.3.4pre2 - en to pt_BR translation catalogue (490 entries)

en: Can't open the APM device %s
pt_BR: Não foi possível abrir o dispositivo APM %s

en: Can't ioctl the APM device %s
pt_BR: Não foi possível localizar o dispositivo APM %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
pt_BR: O formato utilizado pelo dispositivo APM %s (%d) não é conhecido.

en:  - Power
pt_BR:  - Energia

en: P
pt_BR: E

en:  - Charging
pt_BR:  - Recarregando

en: C
pt_BR: R

en:  - Full
pt_BR:  - Carregada

en: power:	%s
pt_BR: Energia:	%s

en: CLOCK
pt_BR: Relógio

en: Date
pt_BR: Data

en: Default
pt_BR: Padrão

en: _Disable
pt_BR: _Desativar

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
pt_BR: Processador %s Carga: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
pt_BR: 
    Memória RAM (disponível): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
pt_BR: 
    Partição de Trocas Swap (disponível): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
pt_BR: 
    Temperatura do ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
pt_BR: 
    Frequência do Processador: %.3fGHz

en: CPU
pt_BR: Processador

en: Load:
pt_BR: Carga:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
pt_BR: 
    Memória RAM (usuário): %5.3f (%.3f) G

en: CPU%d
pt_BR: Processador %d

en: _Combine
pt_BR: _Combinar

en: _Separate
pt_BR: _Separar

en: %s exited with status %d.
pt_BR: %s saiu com o estado %d.

en: %s was killed by signal %d.
pt_BR: %s foi aniquilado(a) pelo sinal %d.

en: rules:
pt_BR: Regras:

en: model:
pt_BR: Modelo:

en: layout:
pt_BR: Leiaute:

en: options:
pt_BR: Opções:

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
pt_BR: O protocolo "%s" da caixa de correio não é válido

en: Invalid mailbox path: "%s"
pt_BR: O caminho "%s" da caixa de correio não é válido

en: DNS name lookup failed for %s
pt_BR: Falha na consulta do nome de DNS para %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
pt_BR: A porta "%s" da caixa de correio não é válida

en: Could not connect to %s: %s
pt_BR: Não foi possível conectar ao %s: %s

en: Failed to find %s command
pt_BR: Falha ao encontrar o comando %s

en: Failed to execute %s
pt_BR: Falha ao executar %s

en: Write to socket failed: %s
pt_BR: Falha ao gravar no soquete: %s

en: Using MailBox "%s"
pt_BR: Utilizando a caixa de correio: "%s"

en: Suspended
pt_BR: Suspenso

en: Error checking mailbox.
pt_BR: Erro ao verificar a caixa de correio.

en: %ld mail message, %ld unread.
pt_BR: %ld mensagem de correio, %ld não foi lida.

en: %ld mail messages, %ld unread.
pt_BR: %ld mensagens de correio, %ld não foram lidas.

en: %ld mail message.
pt_BR: %ld mensagem de correio.

en: %ld mail messages.
pt_BR: %ld mensagens de correio.

en: MAIL
pt_BR: E-mail

en: _Check
pt_BR: _Verificar

en: _Suspend
pt_BR: _Suspender

en: Memory Total:
pt_BR: Memória total:

en: Free:
pt_BR: Disponível:

en: Cached:
pt_BR: Em cache:

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: MEM
pt_BR: Memória

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
pt_BR: Interface %s:
      Taxa atual (entrada/saída):	%li %s/%li %s
      Média atual (entrada/saída):	%lli %s/%lli %s
      Transferido (entrada/saída):	%lli %s/%lli %s
      Tempo de conexão:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
pt_BR: Desconectado

en: down
pt_BR: Desligado

en: NET
pt_BR: Rede

en: Workspace:
pt_BR: Área de Trabalho:

en: Tabs
pt_BR: Abas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
pt_BR: Gráficos 2D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
pt_BR: Gráficos 3D

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
pt_BR: Acessórios

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
pt_BR: Jogo de Ação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
pt_BR: Adulto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
pt_BR: Jogo de Aventura

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
pt_BR: Diversão

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
pt_BR: Jogo de Fliperama

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
pt_BR: Arquivamento

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
pt_BR: Arte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
pt_BR: Inteligência Artificial

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Audio
pt_BR: Áudio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
pt_BR: Áudio e Vídeo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
pt_BR: Edição de Áudio e Vídeo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
pt_BR: Biologia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
pt_BR: Jogo de Blocos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
pt_BR: Jogo de Tabuleiro

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
pt_BR: Construção

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
pt_BR: Calculadora

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
pt_BR: Calendário

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
pt_BR: Jogo de Cartas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
pt_BR: Gráfico

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
pt_BR: Bate-Papo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
pt_BR: Química

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
pt_BR: Relógio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
pt_BR: Compressão

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
pt_BR: Ciências da Computação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
pt_BR: Construção

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
pt_BR: Gerenciamento de Contatos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
pt_BR: Núcleo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
pt_BR: Visualização de Dados

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
pt_BR: Banco de Dados

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
pt_BR: Depuração

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
pt_BR: Configurações da Área de Trabalho

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
pt_BR: Desenvolvimento

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
pt_BR: Discagem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
pt_BR: Dicionário

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
pt_BR: Gravação de Disco

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
pt_BR: Documentação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
pt_BR: Economia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
pt_BR: Editores

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
pt_BR: Educativo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
pt_BR: Eletricidade

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
pt_BR: Eletrônica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
pt_BR: E-mail

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Game
en: Emulator
pt_BR: Emulador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
pt_BR: Engenharia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
pt_BR: Fonte de Notícias

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
pt_BR: Gerenciador de Arquivos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
pt_BR: Ferramentas de Arquivo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
pt_BR: Transferência de Arquivo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
pt_BR: Sistema de Arquivos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
pt_BR: Finanças

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
pt_BR: Gráfico de Fluxo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
pt_BR: Programa de Desenvolvimento de Desenho Gráfico

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
pt_BR: Jogo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
pt_BR: Geografia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
pt_BR: Geologia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
pt_BR: Geociência

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
pt_BR: Gráficos

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
pt_BR: Rádio Amador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
pt_BR: Configurações de Dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
pt_BR: História

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
pt_BR: Humanidades

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: IDE
pt_BR: Ambiente de Desenvolvimento Integrado

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
pt_BR: Cliente de IRC

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
pt_BR: Processamento de Imagem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
pt_BR: Mensageiro Instantâneo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
pt_BR: Jogo Infantil

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
pt_BR: Idiomas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
pt_BR: Literatura

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
pt_BR: Jogo de Lógica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
pt_BR: Mapas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
pt_BR: Matemática

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
pt_BR: Programa Médico

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Midi
pt_BR: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Mixer
pt_BR: Misturador de Áudio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Motif
pt_BR: Interface Gráfica Primária Motif

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
pt_BR: Multimídia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
pt_BR: Música

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
pt_BR: Rede

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
pt_BR: Notícias

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
pt_BR: Análise Numérica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;Scanning
en: OCR
pt_BR: Reconhecimento de Caracteres

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
pt_BR: Escritório

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
pt_BR: Outros

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: P2P
pt_BR: Ponto a Ponto P2P

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: PDA
pt_BR: Assistente Digital Pessoal PDA

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
pt_BR: Gerenciador de Pacotes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
pt_BR: Computação Paralela

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
pt_BR: Fotografia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
pt_BR: Física

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
pt_BR: Reprodutor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Presentation
pt_BR: Apresentação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
pt_BR: Impressão

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
pt_BR: Análise de Performance

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
pt_BR: Gerenciamento de Projeto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
pt_BR: Publicação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
pt_BR: Gráficos Rasterizáveis

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
pt_BR: Gravador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
pt_BR: Acesso Remoto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
pt_BR: Controle de Revisão

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
pt_BR: Robótica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
pt_BR: Jogo de RPG

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
pt_BR: Digitalização

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
pt_BR: Ciência

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
pt_BR: Protetores de Tela

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
pt_BR: Segurança

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
pt_BR: Sequenciador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
pt_BR: Configurações

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
pt_BR: Atirador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
pt_BR: Simulação

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
pt_BR: Espiritualidade

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
pt_BR: Esportes

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
pt_BR: Jogo de Esporte

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha Eletrônica

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
pt_BR: Jogo de Estratégia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
pt_BR: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
pt_BR: Telefonia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
pt_BR: Ferramentas de Telefone

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
pt_BR: Emulador de Terminal

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
pt_BR: Editor de Texto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
pt_BR: Ferramentas de Texto

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
pt_BR: Tradução

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
pt_BR: Sintonizador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
pt_BR: Utilitário

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
pt_BR: Gráficos Vetoriais

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Video
pt_BR: Vídeo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
pt_BR: Vídeo Conferência

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
pt_BR: Visualizador

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
pt_BR: Navegador de Internet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
pt_BR: Desenvolvimento para Web

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
pt_BR: Processador de Texto

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Alt+Left
pt_BR: Alt+Esquerda

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Alt+Right
pt_BR: Alt+Direita

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Contents
pt_BR: Conteúdo

en: Index
pt_BR: Índice

en: Find...
pt_BR: Localizar...

en: Find next
pt_BR: Localizar o próximo

en: Open in Browser
pt_BR: Abrir no Navegador de Internet

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Icewm(1)
pt_BR: IceWM(1)

en: Icewmbg(1)
pt_BR: Papel de Parede do IceWM(1)

en: Icesound(1)
pt_BR: Som do Ice(1)

en: FAQ
pt_BR: Perguntas Frequentes

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Theme Howto
pt_BR: Dicas do Tema

en: Website
pt_BR: Página Eletrônica

en: Github
pt_BR: GitHub

en: Unsupported protocol.
pt_BR: O protocolo não é compatível.

en: Invalid path: %s
pt_BR: O caminho %s não é válido

en: Path does not refer to a file.
pt_BR: O caminho não se refere a um arquivo.

en: Failed to open file for reading.
pt_BR: Falha ao abrir o arquivo para leitura.

en: Failed to create a temporary file
pt_BR: Falha ao criar um arquivo temporário

en: Failed to execute system(%s) (%d)
pt_BR: Falha ao executar o sistema (%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
pt_BR: Falha ao descomprimir %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
pt_BR: Não foi possível localizar o "curl" ou "wget" no CAMINHO

en: Unsafe characters in URL
pt_BR: Existem caracteres não seguros no endereço de URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
pt_BR: Utilização: %s [OPÇÕES] [ NOME DO ARQUIVO | URL ]
    
    A ajuda "IceHelp" é um navegador HTML simples para o
    gerenciador de janelas IceWM.
    Ele exibe um documento HTML a partir de um arquivo ou
    navega em um sítio/site.
    Ele guarda as páginas visitadas em seu histórico, que é navegável
    por uma combinação de teclas do teclado e um menu de contexto
    (clique com o botão direito do rato/mouse).
    Ele não suporta a renderização de imagens e não suporta JavaScript.
    Se nenhum arquivo ou endereço de URL for fornecido, ele irá exibir
    o Manual do IceWM de %s.
    
    Opções:
      -d, --display=NOME  NOME do servidor X a ser utilizado.
      --sync              Sincroniza os comandos X11.
    
      -B                  Exibe a página do manual do icewmbg do IceWM.
      -b, --bugs          Exibe os relatórios de erros/falhas (bugs) do
                          IceWM (primitivo).
      -f, --faq           Exibe as perguntas mais frequentes (FAQ) e as
                          dicas do IceWM.
      -g                  Exibe a página eletrônica do GitHub do IceWM.
      -i, --icewm         Exibe a página do manual (manpage) do IceWM.
      -m, --manual        Exibe o Manual do IceWM (padrão).
      -s                  Exibe a página do manual do icesound do IceWM.
      -t, --theme         Exibe as dicas dos temas do IceWM.
      -w, --website       Exibe a página eletrônica do IceWM.
    
      -V, --version       Exibe as informações sobre a versão e sai.
      -h, --help          Exibe esta tela de ajuda e sai.
    
    Variáveis do ambiente:
      DISPLAY=NOME        Nome do servidor X a ser utilizado.
    
    Para relatar erros ou falhas (bugs), fazer solicitações de suporte ou
    comentários, por favor, visite:
    %s

en: Ignoring option '%s'
pt_BR: Ignorando a opção '%s'

en: List View
pt_BR: Visualizar como lista

en: Icon View
pt_BR: Visualizar como ícones

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: New
pt_BR: Novo

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Same Game
pt_BR: Mesmo Jogo

en: For help please consult the man page icesh(1).
pt_BR: Para obter ajuda, consulte a página do manual do icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
pt_BR: Símbolos nomeados do domínio `%s' (intervalo numérico: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
pt_BR: A área de trabalho está fora do intervalo: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
pt_BR: O nome `%s' da área de trabalho não é válido

en: GNOME window layer
pt_BR: Camada da janela do GNOME

en: IceWM tray option
pt_BR: Opções da bandeja (área de notificação) do IceWM

en: Gravity symbols
pt_BR: Símbolos de gravidade

en: Motif functions
pt_BR: Funções da interface gráfica primária Motif

en: Motif decorations
pt_BR: Decorações da interface gráfica primária Motif

en: EWMH window state
pt_BR: Estado da janela EWMH

en: workspace #%d: `%s'
pt_BR: Área de Trabalho #%d: `%s'

en: Invalid state: `%s'.
pt_BR: O estado `%s' não é válido.

en: Invalid argument: `%s'
pt_BR: O argumento `%s' não é válido

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
pt_BR: Não foi possível obter a geometria da janela 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
pt_BR: A extensão do Xinerama `%s' não é válida.

en: Unable to write to %s
pt_BR: Não foi possível escrever em %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
pt_BR: A ação `%s' requer ao menos %d argumentos.

en: Invalid expression: `%s'
pt_BR: A expressão `%s' não é válida

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
pt_BR: Não foi possível abrir a tela: %s. O servidor X precisa estar em execução e o $DISPLAY definido.

en: Unexpected: `%s'.
pt_BR: Não é esperado: '%s'.

en: No windows found.
pt_BR: Nenhuma janela foi encontrada.

en: No actions specified.
pt_BR: Nenhuma ação foi especificada.

en: Invalid window identifier: `%s'
pt_BR: O identificador da janela `%s' não é válido

en: Invalid PID: `%s'
pt_BR: O PID `%s' não é válido

en: Invalid layer: `%s'.
pt_BR: A camada `%s' não é válida.

en: Unknown action: `%s'
pt_BR: A ação `%s' não é conhecida

en: Socket error: %d
pt_BR: Ocorreu um erro no soquete: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
pt_BR:   -c, --config=ARQUIVO  Permite que o IceWM carregue as preferências
                            do ARQUIVO.
      -t, --theme=ARQUIVO   Permite que o IceWM carregue o tema do ARQUIVO.
    
      -d, --display=NOME    Utiliza o NOME para se conectar ao servidor X.
      -a, --alpha           Utiliza um visual de 32 bits para a transparência/
                            translucidez.
      --sync                Sincroniza a comunicação com o servidor X11.
    
      -i, --icewm=ARQUIVO   Utiliza o ARQUIVO como o gerenciador de janelas 
                            IceWM.
      -o, --output=ARQUIVO  Redireciona todas as saídas para o ARQUIVO.
    
      -b, --nobg            Não inicia o icewmbg.
      -n, --notray          Não inicia o icewmtray.
      -s, --sound           Também inicia o icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
pt_BR: 
    Opções de depuração:
      -v, --valgrind      Permite que o "/usr/bin/valgrind" execute o
                          IceWM. Examina minuciosamente a execução do IceWM.
      -g, --catchsegv     Permite que o "/usr/bin/catchsegv" execute o
                          IceWM. Fornece um retorno (backtrace) se houver
                          falha de segmentação do IceWM.

en: Unknown option '%s'
pt_BR: A opção `%s' não é conhecida

en: restart %s.
pt_BR: Reiniciar %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
pt_BR:  O IceWM falhou pela segunda vez em 10 segundos.
     Você quer:
    
    	1: Reiniciar o IceWM?
    	2: Cancelar esta sessão?
    	3: Executar um terminal?

en: IceWM crash response
pt_BR: Resposta da falha do IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
pt_BR: Reproduzindo a amostra #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
pt_BR: %s: O número de canais não é válido

en: Could not set OSS channels
pt_BR: Não foi possível definir os canais do OSS (Open Sound System)

en: Could not sync OSS
pt_BR: Não foi possível sincronizar o OSS (Open Sound System)

en: OSS write failed
pt_BR: Falha na gravação do OSS (Open Sound System)

en: OSS incomplete write (%d/%d)
pt_BR: A gravação do OSS (%d/%d) não está completa

en: Could not post OSS
pt_BR: Não foi possível publicar o OSS (Open Sound System)

en: Could not open OSS device %s
pt_BR: Não foi possível abrir o dispositivo OSS (Open Sound System) %s

en: Could not set OSS stereo
pt_BR: Não foi possível definir o estéreo no OSS (Open Sound System)

en: Could not reset OSS DSP
pt_BR: Não foi possível reiniciar o DSP OSS (Open Sound System)

en: Could not set OSS format
pt_BR: Não foi possível definir o formato OSS (Open Sound System)

en: ao_open_live failed with %d
pt_BR: O 'ao_open_live' falhou com %d

en: ao_play failed
pt_BR: O 'ao_play' falhou

en: Unrecognized option: %s
pt_BR: A opção %s não foi reconhecida

en: Unrecognized argument: %s
pt_BR: O argumento %s não foi reconhecido

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
pt_BR: Utilização: %s [OPÇÃO]...
    
    Reproduz ou toca arquivos de áudio através da interface gráfica do
    usuário (GUI) abertos pelo IceWM.
    As interfaces de som atualmente configuradas são: %s.
    O icesound irá escolher a primeira opção que for utilizável.
    
    Opções:
    
    -d, --display=DISPLAY       Exibir o X11 utilizado pelo IceWM (padrão:
                                $DISPLAY).
    
    -s, --sample-dir=DIRETÓRIO  Especifica o diretório que contém os
                                arquivos de áudio/som (~/.icewm/sounds).
    
    -i, --interface=LISTA       Especifica as interfaces de saída de áudio.
                                Uma ou mais das seguintes: %s separadas por
                                vírgula.
    
    -D, --device=DISPOSITIVO    Compatibilidade com as versões anteriores, 
                                apenas para o dispositivo padrão.
                                Por favor, prefira uma das opções -A/-O/-S.
    
    -O, --oss=DISPOSITIVO       Especifica o dispositivo OSS (padrão: "%s").
    
    -A, --alsa=DISPOSITIVO      Especifica o dispositivo ALSA (padrão: "%s").
    
    -z, --snooze=milissegundos  Especifica o intervalo de espera entre os
                                eventos de som em milissegundos. O padrão é
                                500 milissegundos.
    
    -p, --play=som              Reproduz ou toca o som fornecido (nome ou
                                número) e sai.
                                
    
    -l, --list-files            Lista os caminhos dos arquivos de som
                                disponíveis e sai.
    
        --list-sounds           Lista os nomes dos arquivos de som
                                suportados e sai.
    
        --list-interfaces       Lista as interfaces de áudio suportadas e
                                sai.
    
    -v, --verbose               Opção detalhada (exibe cada evento de áudio).
    
    -V, --version               Exibe as informações sobre a versão e sai.
    
    -h, --help                  Exibe esta tela de ajuda e sai.
    
    Valores de retorno:
     
    0    Obteve sucesso.
    1    Ocorreu um erro geral.
    2    Ocorreu um erro de linha de comando.
    3    Ocorreu um erro de subsistemas (por exemplo: não foi possível
    conectar ao servidor).

en: No audio for %s
pt_BR: Sem áudio para %s

en: Could not get GUI event property
pt_BR: Não foi possível obter a propriedade do evento da interface gráfica do usuário

en: Received invalid GUI event %d
pt_BR: Foi recebido o evento %d não válido na interface gráfica do usuário

en: Received GUI event %s
pt_BR: Foi recebido o evento %s na interface gráfica do usuário

en: Too quick; ignoring %s.
pt_BR: Ocorreu muito rápido; ignorando %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
pt_BR: O suporte para a interface %s não foi compilado.

en: Unsupported interface: %s.
pt_BR: A interface %s não é suportada.

en: Using %s audio.
pt_BR: Utilizando o áudio %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
pt_BR: Falha ao conectar às interfaces de áudio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
pt_BR: O sinal %s foi recebido. Terminando...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
pt_BR:   -n, --notify          Notifica o processo pai enviando o sinal USR1.
      --display=NOME        Utiliza o NOME para se conectar ao servidor X.
      --sync                Sincroniza a comunicação com o servidor X11.
    
      -c, --config=ARQUIVO  Carrega as preferências do ARQUIVO.
      -t, --theme=ARQUIVO   Carrega o tema do ARQUIVO.

en: Hex View
pt_BR: Visualizar em Hexadecimal

en: Expand Tabs
pt_BR: Expandir as Abas

en: Wrap Lines
pt_BR: Envolver as Linhas

en: Failed to load image '%s'.
pt_BR: Falha ao carregar a imagem '%s'.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
pt_BR: Utilização: icewmbg [OPÇÕES]
    Quando vários os valores podem ser fornecidos, eles devem ser separados por vírgulas.
    Quando a imagem está em um diretório, todas as imagens deste diretório serão utilizadas.
    
    Opções:
      -p, --replace           Substitui um papel de parede ou imagem de 
                                          fundo do icewmbg existente.
      -q, --quit              Fecha o icewmbg em execução.
      -r, --restart           Reinicia o icewmbg em execução.
      -u, --shuffle           Embaralha a lista de imagens de fundo.
    
      -c, --config=ARQUIVO    Carrega as preferências do ARQUIVO.
      -t, --theme=NOME        Carrega o tema com o nome NOME.
    
      -i, --image=ARQUIVO(S)  Carrega a(s) imagem(ns) de fundo do ARQUIVO.
      -k, --color=NOME(S)     Utiliza as cores de fundo do NOME.
    
      -s, --semis=ARQUIVO(S)  Carrega a(s) imagem(ns) de transparência do
                              ARQUIVO.
      -x, --trans=NOME(S)     Utiliza as cores de transparência do NOME.
    
      -e, --center=0/1        Desativa/Ativa o plano de fundo centralizado.
      -a, --scaled=0/1        Desativa/Ativa o fundo ajustado.
      -m, --multi=0/1         Desativa/Ativa o fundo em vários monitores.
      -y, --cycle=SEGUNDOS    Troca a imagem de fundo a cada X SEGUNDOS.
    
      --display=NOME          Utiliza o NOME para conectar o servidor X.
      --sync                  Sincroniza a comunicação com o servidor X11.
    
      -h, --help              Exibe esta tela de ajuda e sai.
      -V, --version           Exibe as informações sobre a versão e sai.
    
    Carrega o fundo da área de trabalho conforme o arquivo de preferências:
     DesktopBackgroundCenter  - Exibe o plano de fundo da área de trabalho
                                                                  centralizada
     DesktopBackgroundScaled  - Exibe o plano de fundo da área de trabalho
                                ajustado
     DesktopBackgroundColor   - Cor(es) de fundo da área de trabalho
     DesktopBackgroundImage   - Imagem(ns) de fundo da área de trabalho
     ShuffleBackgroundImages  - Embaralha a lista das imagens de fundo
     SupportSemitransparency  - Suporte para terminais semitransparentes
     DesktopTransparencyColor - Cor(es) de fundo semitransparente
     DesktopTransparencyImage - Imagem(ns) de fundo semitransparente
     DesktopBackgroundMultihead - O mesmo plano de fundo em todos os
                                                                         monitores
     CycleBackgroundsPeriod   - Segundos entre os ciclos de imagens de fundo
    
     center:0 scaled:0 = ladrilhado ou lado a lado
     center:1 scaled:0 = centralizado
     center:1 scaled:1 = preenche uma dimensão e mantém a proporção
     center:0 scaled:1 = preenche ambas as dimensões e mantém a proporção

en: Unrecognized option '%s'.
pt_BR: A opção '%s' não foi reconhecida.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
pt_BR: Não foi possível iniciar, porque outro icewmbg está em execução.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
pt_BR: Utilização da instância icewmhint com a opção class.instance
    como argumento.

en: Out of memory (len=%d).
pt_BR: A memória não é suficiente (len=%d).

en: Warning:
pt_BR: Atenção:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
pt_BR: Utilização: %s [OPÇÕES]
    Opções:
    %s
      -C, --copying       Exibe as informações sobre a licença e sai.
      -V, --version       Exibe as informações sobre a versão e sai.
      -h, --help          Exibe esta tela de ajuda e sai.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
pt_BR: A direção não foi reconhecida na solicitação para mover ou redimensionar %d.

en: Theme:
pt_BR: Tema:

en: Theme Description:
pt_BR: Descrição do Tema:

en: Theme Author:
pt_BR: Autor do Tema:

en: CodeSet:
pt_BR: Codificação:

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: DoubleBuffer
pt_BR: Buffer Duplo

en: AlphaBlending
pt_BR: Mistura de Alfa

en: Renderer:
pt_BR: Renderizador:

en: icewm - About
pt_BR: Sobre o IceWM

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
pt_BR: É um gerenciador de janelas que já está em execução, utilize --replace para substituí-lo.

en: Failed to become the owner of the %s selection
pt_BR: Falha ao tornar-se proprietário da seleção %s

en: Waiting to replace the old window manager
pt_BR: Aguardando a substituição do gerenciador de janelas antigo

en: done.
pt_BR: Concluído.

en: _Logout
pt_BR: _Sair da Sessão

en: _Cancel logout
pt_BR: _Cancelar a Saída

en: Lock _Workstation
pt_BR: Bloquear Á_rea de Trabalho

en: Re_boot
pt_BR: Rei_niciar

en: Shut_down
pt_BR: Deslig_ar

en: _Sleep mode
pt_BR: S_uspender

en: _Hibernate
pt_BR: _Hibernar

en: Restart _Icewm
pt_BR: Reiniciar o _IceWM

en: Restart _Xterm
pt_BR: Reiniciar o _Xterm

en: _Above Dock
pt_BR: _Sobre a Doca

en: _Dock
pt_BR: _Doca

en: _OnTop
pt_BR: Em _Cima

en: _Below
pt_BR: Em_baixo

en: D_esktop
pt_BR: Ár_ea de Trabalho

en: Move to New _Window
pt_BR: Mover para a Nova _janela

en: Left Half
pt_BR: Mão Esquerda

en: Right Half
pt_BR: Mão Direita

en: Top Half
pt_BR: Metade Superior

en: Bottom Half
pt_BR: Metade Inferior

en: Top Left
pt_BR: Superior Esquerdo

en: Top Right
pt_BR: Superior Direito

en: Bottom Left
pt_BR: Inferior Esquerdo

en: Bottom Right
pt_BR: Inferior Direito

en: Center
pt_BR: Centro

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
pt_BR: Agrupar Hor_izontalmente

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
pt_BR: Agrupar _Verticalmente

en: _Restore
pt_BR: _Restaurar

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: _Size
pt_BR: _Tamanho

en: Mi_nimize
pt_BR: Mi_nimizar

en: Ma_ximize
pt_BR: Ma_ximizar

en: Maximize_Vert
pt_BR: Maximizar _Vertical

en: MaximizeHori_z
pt_BR: Maximizar Hori_zontal

en: _Fullscreen
pt_BR: Tela _Cheia

en: _Hide
pt_BR: _Ocultar

en: Roll_up
pt_BR: Enrol_ar

en: R_aise
pt_BR: Para _Frente

en: _Lower
pt_BR: Para Trá_s

en: La_yer
pt_BR: Cama_da

en: Tile
pt_BR: Agrupar

en: Move _To
pt_BR: Mover _Para

en: Occupy _All
pt_BR: Oc_upar Todas

en: Limit _Workarea
pt_BR: _Limitar a Área de Trabalho

en: Tray _icon
pt_BR: Ícone da Área de _Notificação

en: R_ename title
pt_BR: R_enomear título

en: _Close
pt_BR: Fec_har

en: _Kill Client
pt_BR: _Interromper o Cliente

en: _Window list
pt_BR: Lista de _janelas

en: Another window manager already running, exiting...
pt_BR: Um outro gerenciador de janelas já está sendo executado, saindo...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
pt_BR: Não foi possível reiniciar: %s
    O caminho $PATH leva para %s?

en: Confirm Restart as Terminal
pt_BR: Confirmar o Reinício com o Terminal

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
pt_BR: Cancelar o gerenciamento de todos os
    aplicativos e reiniciar com o terminal.
    Você quer continuar?

en: <none>
pt_BR: <nenhum>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
pt_BR:   --client-id=ID      O ID do cliente a ser utilizado ao entrar em contato com o gerenciador de sessão.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
pt_BR: 
      --debug             Exibe as mensagens de depuração genéricas.
      --debug-z           Exibe as mensagens de depuração relacionadas ao
                                     empilhamento das janelas.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
pt_BR: 
      -a, --alpha            Utiliza um visual de 32-bit para a
                             transparência/translucidez.
      -c, --config=ARQUIVO   Carrega as preferências do ARQUIVO.
      -t, --theme=ARQUIVO    Carrega o tema do ARQUIVO.
      -s, --splash=IMAGEM    Exibe brevemente a IMAGEM na inicialização.
      -p, --postpreferences  Exibe as preferências após todo o processamento.
      --rewrite-preferences  Atualiza um arquivo de preferências existente.
      --trace=conf,icon      Caminho de rastreamento utilizado para carregar
                             as configurações.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
pt_BR:   -o, --output=ARQUIVO   Redireciona toda as saídas para o ARQUIVO.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
pt_BR: Utilização: %s [OPÇÕES]
    Inicia o gerenciador de janelas IceWM.
    
    Opções:
      -d, --display=NOME     NOME do servidor X a ser utilizado.
    %s  --sync               Sincroniza os comandos do X11.
    %s
      -V, --version          Exibe as informações sobre a versão e sai.
      -h, --help             Exibe esta janela de ajuda e sai.
    %s
      --replace              Substitui um gerenciador de janelas existente.
      -r, --restart          Informa para o IceWM em execução para reiniciar.
    
      --configured           Exibe a configuração do momento da compilação.
      --directories          Exibe os diretórios de configuração.
      -l, --list-themes      Exibe uma lista de todos os temas disponíveis.
    
    Variáveis de ambiente:
      ICEWM_PRIVCFG=CAMINHO  Diretório para os arquivos de configurações do
                             usuário, "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" se existir
                             ou "$HOME/.icewm" por padrão.
      DISPLAY=NOME           Nome do servidor X a ser utilizado.
      MAIL=URL               Localização da sua caixa de correio (e-mail).
    
    Para relatar erros ou falhas (bugs), fazer solicitações de suporte ou comentários, por favor, visite:
    %s

en: %s configuration directories:
pt_BR: %s diretórios de configurações:

en: %s configured options:%s
pt_BR: %s opções estão configuradas: %s

en: Confirm Logout
pt_BR: Confirmar a Saída

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
pt_BR: Este procedimento fechará todos os aplicativos ativos.
    Você quer continuar?

en: Raise/Lower
pt_BR: Subir/Descer

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Maximize
pt_BR: Maximizar

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Rolldown
pt_BR: Desenrolar

en: Rollup
pt_BR: Enrolar

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
pt_BR: O cliente %s com PID %ld falhou em responder.
    Você quer terminar este cliente?

en: Failed to load theme %s
pt_BR: Falha ao carregar o tema %s.

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
pt_BR: O valor '%s' não é conhecido para a opção '%s'.

en: Unable to create directory %s
pt_BR: Não foi possível criar o diretório %s

en: Unable to rename %s to %s
pt_BR: Não foi possível renomear %s para %s

en: Loc_k Workstation
pt_BR: Blo_quear a Área de Trabalho

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
pt_BR: _Sair...

en: _Restart icewm
pt_BR: _Reiniciar o IceWM

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
pt_BR: So_bre

en: Reload win_options
pt_BR: Recarregar win_options

en: Reload ke_ys
pt_BR: Recarregar c_haves

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename the window title
pt_BR: Renomear o título da janela

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
pt_BR: ATENÇÃO!
    Todas as alterações que não foram salvas serão
    perdidas quando este cliente for finalizado.
    Você quer continuar?

en: Kill Client:
pt_BR: Interromper o Cliente:

en: Missing command argument
pt_BR: Falta o argumento do comando.

en: Bad argument %d to command '%s'
pt_BR: O argumento %d não é válido para o comando '%s'.

en: Error at keyword '%s' for %s
pt_BR: Ocorreu um erro na palavra-chave '%s' para %s.

en: Error at %s '%s'
pt_BR: Ocorreu um erro %s em '%s'.

en: Unexepected menu keyword: '%s'
pt_BR: A palavra-chave '%s' do menu não era esperada.

en: Error at menuprog '%s'
pt_BR: Erro no menuprog '%s'.

en: Error at menuprogreload: '%s'
pt_BR: Erro no carregamento do menu: '%s'.

en: Missing filename argument to include statement
pt_BR: Falta o argumento do nome do arquivo para incluir uma instrução.

en: Error at includeprog '%s'
pt_BR: Erro na inclusão do programa '%s'.

en: Unknown keyword '%s'
pt_BR: A palavra-chave '%s' não é conhecida.

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
pt_BR: A palavra-chave não é conhecida para um não contêiner: '%s'.
    Era esperado aqui a 'key'(chave) ou o 'runonce'(executar uma vez).

en: '%s' timed out!
pt_BR: '%s' esgotou o tempo!

en: '%s' produces no output
pt_BR: '%s' não produz uma saída.

en: Missing program setxkbmap
pt_BR: O programa setxkbmap não está disponível.

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
pt_BR: Para alternar o teclado, por favor, instale o setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
pt_BR: A opção %s não é conhecida na janela

en: Syntax error in window options on line %d of %s
pt_BR: Ocorreu um erro de sintaxe nas opções da janela na linha %d de %s.

en: Save Modifications
pt_BR: Salvar as Modificações

en: Enter a new value for %s:
pt_BR: Insira um novo valor para %s:

en: _Click to focus
pt_BR: _Clicar para focar

en: _Explicit focus
pt_BR: Foco _explícito

en: _Sloppy mouse focus
pt_BR: O _foco segue o rato/mouse

en: S_trict mouse focus
pt_BR: Foco e_strito do rato/mouse

en: _Quiet sloppy focus
pt_BR: Foco _quieto

en: Custo_m
pt_BR: _Personalizado

en: Programs
pt_BR: Programas

en: _Run...
pt_BR: _Executar...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
pt_BR: _Janelas

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Focus
pt_BR: _Foco

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Themes
pt_BR: _Temas

en: Se_ttings
pt_BR: Con_figurações

en: Session Manager: Unknown line %s
pt_BR: Gerenciador de Sessão: A linha %s não é conhecida.

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
pt_BR: Cas_cata

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
pt_BR: _Organizar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
pt_BR: _Minimizar Tudo

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
pt_BR: Ocultar _Tudo

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
pt_BR: Organizar os Ico_nes

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
pt_BR: _Recarregar

en: Hide Taskbar
pt_BR: Ocultar a Barra de Tarefas

en: Favorite Applications
pt_BR: Aplicativos Favoritos

en: Window List Menu
pt_BR: Menu da lista de janelas

en: Show Desktop
pt_BR: Exibir a Área de Trabalho

en: Show Taskbar
pt_BR: Exibir a Barra de Tarefas

en: All Workspaces
pt_BR: Todas as Áreas de Trabalho

en: _Show
pt_BR: _Exibir

en: _Raise
pt_BR: _Subir

en: Del
pt_BR: Apagar

en: _Terminate Process
pt_BR: T_erminar o Processo

en: Kill _Process
pt_BR: Interromper o _Processo

en: Window list
pt_BR: Lista de janelas

en: %lu. Workspace %-.32s
pt_BR: %lu. Área de Trabalho %-.32s.

en: Image not readable: %s
pt_BR: A imagem %s não está legível.

en: %s: select failed
pt_BR: %s: falhou na seleção.

en: Could not parse color "%s"
pt_BR: Não foi possível analisar a cor "%s".

en: Unknown key name %s in %s
pt_BR: O nome da chave %s não é conhecido em %s.

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
pt_BR: O argumento %s não é válido para %s [%d,%d].

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
pt_BR: O carregamento da imagem pixmap "%s" falhou: %s.

en: Loading of pixmap "%s" failed
pt_BR: O carregamento da imagem pixmap "%s" falhou.

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
pt_BR: Ocorreu um erro? Mas o Imlib foi capaz de ler "%s".

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
pt_BR: Ocorreu um erro? O cabeçalho do XPM está malformado, mas o Imlib 
    conseguiu analisar "%s".

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
pt_BR: Ocorreu um erro? Ocorreu o fim inesperado do arquivo XPM, mas o Imlib
    conseguiu analisar "%s".

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
pt_BR: Ocorreu um erro? Foi encontrado caractere(s) inesperado(s), mas o Imlib
    conseguiu analisar "%s".

en: Could not load font "%s".
pt_BR: Não foi possível carregar a fonte "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
pt_BR: Os conjuntos de códigos estão faltando para o conjunto de fontes "%s":

en: Could not load fontset "%s".
pt_BR: Não foi possível carregar o conjunto de fontes "%s".

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: _Paste
pt_BR: Co_lar

en: Paste _Selection
pt_BR: Colar a _Seleção

en: Select _All
pt_BR: Selecion_ar Tudo

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
pt_BR: A localização não é suportada pela biblioteca C ou Xlib. Retornando à
    localização 'C'.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
pt_BR: Ocorreu uma falha ao determinar a codificação do idioma/localização atual.
    Assumindo a codificação de caracteres ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
pt_BR: O iconv não supre (suficientemente) %s para os conversores %s.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
pt_BR: A cadeia de vários bytes "%s" não é válida: %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
pt_BR: O $USER ou o $LOGNAME não foram definidos?

en: Failed to parse URL "%s".
pt_BR: Ocorreu uma falha ao analisar o endereço de URL "%s".

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
pt_BR: O escape hexadecimal não está completo no endereço de URL na
    posição %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
pt_BR: O escape hexadecimal não é válido no endereço de URL na posição
    %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
pt_BR:   -d, --display=NOME  NOME do servidor X a ser utilizado.
      --sync              Sincronizar os comandos X11.

en: Support for PNG images was not enabled
pt_BR: O suporte para as imagens com extensão PNG não foi ativado.

en: Support for JPEG images was not enabled
pt_BR: O suporte para as imagens com extensão JPEG não foi ativado.

en: Unsupported file format: %s
pt_BR: O formato do arquivo %s não é suportado.

en: Could not load image "%s"
pt_BR: Não foi possível carregar a imagem "%s".
