icewm 1.0.9 - en to ro translation catalogue (135 entries)

en:  - Power
ro:  - Pornire

en:  - Charging
ro:  - Încărcare

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
ro: Protocol invalid pentru căsuţa poştală: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
ro: Cale invalidă pentru căsuţa poştală: "%s"

en: Using MailBox "%s"
ro: Folosire căsuţa poştală "%s"

en: Error checking mailbox.
ro: Eroare la verificarea căsuţei postale.

en: %ld mail message.
ro: %ld mesaj mail.

en: %ld mail messages.
ro: %ld mesaje mail.

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
ro: Interfaţa %s:
      Debit curent (intrare/ieşire):	%li %s/%li %s
      Debit mediu (intrare/ieşire):	%lli %s/%lli %s
      Transferat (intrare/ieşire):	%lli %s/%lli %s
      Perioada de conectare:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Workspace:
ro: Spaţiu de lucru:

en: Back
ro: Înapoi

en: Alt+Left
ro: Alt+Stânga

en: Forward
ro: Înainte

en: Alt+Right
ro: Alt+Dreapta

en: Previous
ro: Precedent

en: Next
ro: Următor

en: Contents
ro: Cuprins

en: Close
ro: Închide

en: Invalid path: %s
ro: Cale invalidă: %s

en: List View
ro: Afişează lista

en: Icon View
ro: Afişează icon

en: Open
ro: Deschide

en: Undo
ro: Anulează

en: New
ro: Nou

en: Restart
ro: Repornire

en: Same Game
ro: Acelaşi joc

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
ro: Denumiri simbolice ale domeniului `%s' (interval numeric: %ld-%ld):

en: Invalid workspace name: `%s'
ro: Spaţiu de lucru invalid: `%s'

en: GNOME window layer
ro: Fereastra strat GNOME

en: IceWM tray option
ro: Opţiune Icewm tray

en: workspace #%d: `%s'
ro: spaţiu de lucru #%d: `%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
ro: Nu pot porni afişarea: %s. Trebuie să ruleze X şi setat $DISPLAY.

en: No actions specified.
ro: Nici o acţiune specificată

en: Invalid window identifier: `%s'
ro: Identificator de ferestră invalid: `%s'

en: Unknown action: `%s'
ro: Acţiune necunoscută: `%s'

en: Socket error: %d
ro: Eroare socket: %d

en: Playing sample #%d (%s)
ro: Redă sunetul #%d (%s)

en: Unrecognized option: %s
ro: Opţiune nerecunoscută: %s

en: Unrecognized argument: %s
ro: Argument nerecunoscut: %s

en: Support for the %s interface not compiled.
ro: Suportul pentru interfaţa %s necompilat.

en: Unsupported interface: %s.
ro: Interfaţă nesuportată: %s.

en: Hex View
ro: Afişare Hexa

en: Expand Tabs
ro: Expandează tab-uri

en: Wrap Lines
ro: Împachetează liniile

en: Out of memory (len=%d).
ro: Depăşire memorie (len=%d).

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: Theme:
ro: Temă:

en: Theme Description:
ro: Descriere temă:

en: Theme Author:
ro: Autor temă:

en: icewm - About
ro: icewm - Despre

en: _Logout
ro: Ieşire

en: _Cancel logout
ro: Renunţare ieşire

en: Lock _Workstation
ro: Blochează staţia de lucru

en: Re_boot
ro: Reporneşte

en: Shut_down
ro: Opreşte

en: Restart _Icewm
ro: Repornire _Icewm

en: Restart _Xterm
ro: Repornire _Xterm

en: _Menu
ro: _Meniu

en: _Above Dock
ro: Dochează de_asupra

en: _Dock
ro: _Dochează

en: _OnTop
ro: Deasupra

en: _Below
ro: Dedesu_bt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
ro: Alăturare or_izontală

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
ro: Alăturare _verticală

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: _Move
ro: _Mută

en: _Size
ro: Mărime

en: Mi_nimize
ro: Mi_nimizează

en: Ma_ximize
ro: Ma_ximizează

en: _Hide
ro: Ascunde

en: Roll_up
ro: Rulează

en: R_aise
ro: Ridică

en: _Lower
ro: _Coboară

en: La_yer
ro: Strat

en: Move _To
ro: Mută în

en: Occupy _All
ro: Ocupă tot

en: Limit _Workarea
ro: Limitează spaţiul de lucru

en: _Close
ro: Închide

en: _Kill Client
ro: Închide clientul

en: _Window list
ro: Lista ferestre

en: Another window manager already running, exiting...
ro: Un alt manager de ferestre rulează, ies...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
ro: Nu pot reporni: %s
    Conduce calea $PATH către %s?

en: <none>
ro: <nu există>

en: Confirm Logout
ro: Confirmă ieşirea

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
ro: Ieşirea va închide toate aplicaţiile active.
    Continuaţi?

en: Raise/Lower
ro: Ridică/Coboară

en: Hide
ro: Ascunde

en: Restore
ro: Restaurează

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Rolldown
ro: Rulează în jos

en: Rollup
ro: Rulează în sus

en: _Cancel
ro: Renunţă

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
ro: Ieşire...

en: _Restart icewm
ro: _Reporneşte icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
ro: Despre

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
ro: AVERTISMENT! Toate schimbările nesalvate vor fi pierdute
    când acest client este închis. Doriţi sa continuaţi?

en: Kill Client:
ro: Închide client:

en: Missing command argument
ro: Lipseşte argumentul comenzii

en: Unknown window option: %s
ro: Opţiune necunoscută a ferestrei: %s

en: Programs
ro: Programe

en: _Run...
ro: _Rulează...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
ro: Ferestre

en: _Help
ro: Ajutor

en: _Themes
ro: _Teme

en: Session Manager: Unknown line %s
ro: Managerul de sesiuni: linie necunoscută %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
ro: Ca_scadare

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
ro: _Aranjare

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
ro: _Minimizează tot

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
ro: _Ascunde tot

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
ro: Anulează

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
ro: Aranjează _iconuri

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
ro: Actualizea_ză

en: _Show
ro: Arată

en: _Terminate Process
ro: Termină procesul

en: Kill _Process
ro: Opreşte procesul

en: Window list
ro: Lista ferestre

en: %lu. Workspace %-.32s
ro: %lu. Spaţiu de lucru %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
ro: Numele tastei %s necunoscut în %s

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
ro: Încărcarea hărţii de pixeli "%s" a eşuat: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
ro: Încărcarea hărţii de pixeli "%s" a eşuat

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
ro: BUG? Imlib a reuşit citirea "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
ro: BUG? Antetul XPM deformat dar Imlib a reuşit procesarea "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
ro: BUG? Sfârşit de fişier XPM neaşteptat dar Imlib a reuşit procesarea "%s"

en: Could not load font "%s".
ro: Nu pot încărca fontul "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
ro: Lipseşte setul de coduri pentru setul de fonturi "%s":

en: Could not load fontset "%s".
ro: Nu pot încărca setul de fonturi "%s".

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Cu_t
ro: Decupează

en: _Paste
ro: Li_peşte

en: Paste _Selection
ro: Lipeşte _selecţia

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
ro: iconv nu furnizează (suficient) %s pentru convertirea %s.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
ro: Şir multioctet invalid "%s": %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
ro: $USER sau $LOGNAME nesetat?
