Icewm 1.2.0-beta1 - en to sv translation catalogue (474 entries)

en: Can't open the APM device %s
sv: Kunde inte öppna APM-enhet %s

en: Can't ioctl the APM device %s
sv: Kan inte anropa ioctl på APM-enhet %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
sv: Okänt format som används av APM-enhet %s (%d).

en:  - Power
sv:  - Ström

en: P
sv: S

en:  - Charging
sv:  - Laddar

en: power:	%s
sv: ström:	%s

en: CLOCK
sv: KLOCKA

en: Date
sv: Datum

en: Default
sv: Standard

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
sv: Processorbelastning %s: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
sv: 
    RAM-minne (ledigt): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
sv: 
    Växlingsminne (ledigt): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
sv: 
    ACPI Temperature:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
sv: 
    CPU Frek: %.3fGHz

en: CPU
sv: Processor

en: Load:
sv: Belastning:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
sv: 
    RAM-mine (användare): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
sv: _Kombinera

en: _Separate
sv: _Separera

en: %s exited with status %d.
sv: %s avslutade med status %d.

en: %s was killed by signal %d.
sv: %s dödades med signal %d.

en: rules:
sv: regler:

en: model:
sv: modell:

en: options:
sv: alternativ:

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
sv: Felaktig brevlådeprotokoll: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
sv: Felaktig sökväg till brevlåda: "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
sv: DNS-namnsökningen misslyckades för %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
sv: Felaktig port för brevlåda: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
sv: Kan inte ansluta till %s 1: %s 2

en: Failed to find %s command
sv: Det gick inte att hitta kommandot %s

en: Failed to execute %s
sv: Det gick inte att köra %s

en: Write to socket failed: %s
sv: Det gick inte att skriva till socket: %s

en: Using MailBox "%s"
sv: Använder brevlåda "%s"

en: Suspended
sv: Viloläge

en: Error checking mailbox.
sv: Genomgång av brevlåda misslyckades.

en: %ld mail message, %ld unread.
sv: %ld e-postmeddelande, %ld olästa.

en: %ld mail messages, %ld unread.
sv: %ld e-postmeddelanden, %ld olästa.

en: %ld mail message.
sv: %ld meddelande.

en: %ld mail messages.
sv: %ld meddelanden.

en: MAIL
sv: POST

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: _Suspend
sv: _Viloläge

en: bytes
sv: byte

en: Memory Total:
sv: Sammanlagt minne:

en: Free:
sv: Tillgängligt:

en: Cached:
sv: Cachelagrat:

en: Buffers:
sv: Buffrar:

en: User:
sv: Användare:

en: MEM
sv: MINNE

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
sv: Gränssnitt %s:
      Nuvarande hastighet (in/ut):   %li %s/%li %s
      Medelhastighet (in/ut):        %lli %s/%lli %s
      Överfört (in/ut):    %lli %s/%lli %s
      Uppkopplad tid:  %ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: down
sv: ned

en: Workspace:
sv: Arbetsyta:

en: Tabs
sv: Flikar

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 2DGraphics
sv: 2D-grafik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: 3DGraphics
sv: 3D-grafik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or Utility
en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
sv: Tillbehör

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ActionGame
sv: Actionspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Adult
sv: Vuxet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: AdventureGame
sv: Äventyrsspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Amusement
sv: Underhållning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: ArcadeGame
sv: Arkadspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Archiving
sv: Arkivering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Art
sv: Konst

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ArtificialIntelligence
sv: Artificiell intelligens

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Astronomy
sv: Astronomi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Audio
sv: Ljud

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: AudioVideo
sv: Ljud/bild

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: AudioVideoEditing
sv: Ljud-/bildredigering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Biology
sv: Biologi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BlocksGame
sv: Blockspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: BoardGame
sv: Brädspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Building
sv: Byggnad

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Calculator
sv: Kalkylator

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Calendar
sv: Kalender

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: CardGame
sv: Kortspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Chart
sv: Diagram

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Chat
sv: Chatt

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Chemistry
sv: Kemi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: Clock
sv: Klocka

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility;Archiving
en: Compression
sv: Komprimering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ComputerScience
sv: Datavetenskap

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Construction
sv: Konstruktion

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: ContactManagement
sv: Kontakthantering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Core
sv: Källa

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: DataVisualization
sv: Datavisualisering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development or AudioVideo
en: Database
sv: Databas

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Debugger
sv: Felsökare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: DesktopSettings
sv: Skrivbordsinställningar

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
sv: Utveckling

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Dialup
sv: Uppringning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or TextTools
en: Dictionary
sv: Ordlista

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo
en: DiscBurning
sv: Diskbränning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Documentation
sv: Dokumentation

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Economy
sv: Ekonomi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
sv: Redigerare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
sv: Utbildning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Electricity
sv: Elektricitet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Electronics
sv: Elektronik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Network
en: Email
sv: E-post

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Engineering
sv: Teknik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Feed
sv: Flöde

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System;FileTools
en: FileManager
sv: Filhanterare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility or System
en: FileTools
sv: Filverktyg

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: FileTransfer
sv: Filöverföring

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: Filesystem
sv: Filsystem

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Finance
sv: Ekonomi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: FlowChart
sv: Flödesdiagram

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: GUIDesigner
sv: GUI Designer

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Game
sv: Spel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geography
sv: Geografi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geology
sv: Geologi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Geoscience
sv: Geovetenskap

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
sv: Grafik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Audio
en: HamRadio
sv: Amatörradio

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: HardwareSettings
sv: Maskinvaruinställningar

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: History
sv: Historia

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Humanities
sv: Humaniora

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: IRCClient
sv: IRC-klient

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: ImageProcessing
sv: Bildbearbetning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: InstantMessaging
sv: Direktmeddelanden

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: KidsGame
sv: Barnspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Languages
sv: Språk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Literature
sv: Litteratur

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: LogicGame
sv: Logikspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Maps
sv: Kartor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Math
sv: Matematik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: MedicalSoftware
sv: Medicinsk programvara

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System or Network
en: Monitor
sv: Bildskärm

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Motif
sv: Motiv

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo or Education
en: Music
sv: Musik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
sv: Nätverk

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: News
sv: Nyheter

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;Math or Science;Math
en: NumericalAnalysis
sv: Numerisk analys

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
sv: Kontor

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
sv: Annat

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings
en: PackageManager
sv: Pakethanterare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education;ComputerScience or Science;ComputerScience
en: ParallelComputing
sv: Parallelldator

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Photography
sv: Fotografi

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Physics
sv: Fysik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Player
sv: Spelare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings;HardwareSettings
en: Printing
sv: Utskrift

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Profiling
sv: Profilering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office or Development
en: ProjectManagement
sv: Projekthantering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Publishing
sv: Publicering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: RasterGraphics
sv: Rastergrafik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Audio or Video or AudioVideo
en: Recorder
sv: Inspelning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: RemoteAccess
sv: Fjärråtkomst

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: RevisionControl
sv: Revisionskontroll

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Robotics
sv: Robotteknik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: RolePlaying
sv: Rollspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics
en: Scanning
sv: Skanning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Science
sv: Naturvetenskap

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
sv: Skärmsläckare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Settings or System
en: Security
sv: Säkerhet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Sequencer
sv: Sekvenserare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
sv: Inställningar

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Shooter
sv: Skjutspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: Simulation
sv: Simulering

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science or Utility
en: Spirituality
sv: Andlighet

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Education or Science
en: Sports
sv: Sport

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: SportsGame
sv: Sportspel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Game
en: StrategyGame
sv: Strategispel

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: Telephony
sv: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TelephonyTools
sv: Telefonverktyg

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: System
en: TerminalEmulator
sv: Terminalemulator

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextEditor
sv: Textredigerare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Utility
en: TextTools
sv: Textverktyg

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Development
en: Translation
sv: Översättning

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: AudioVideo;Audio
en: Tuner
sv: Mottagare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Utility
sv: Verktyg

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics;2DGraphics
en: VectorGraphics
sv: Vektorgrafik

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: VideoConference
sv: Videokonferens

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Graphics or Office
en: Viewer
sv: Visninsprogram

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network
en: WebBrowser
sv: Webbläsare

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Network or Development
en: WebDevelopment
sv: Webbutveckling

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes. Context: Office
en: WordProcessor
sv: Ordbehandlare

en: Back
sv: Bakåt

en: Alt+Left
sv: Alt+Vänster

en: Forward
sv: Framåt

en: Alt+Right
sv: Alt+Höger

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Contents
sv: Innehåll

en: Find...
sv: Hitta...

en: Ctrl+F
sv: Qtrl+F

en: Find next
sv: Hitta nästa

en: Open in Browser
sv: Öppna i Webbläsare

en: Reload
sv: Ladda om

en: Close
sv: Stäng

en: Ctrl+Q
sv: Qtrl+Q

en: Theme Howto
sv: Temainstruktion

en: Website
sv: webbplats

en: Unsupported protocol.
sv: Protokoll stöds inte.

en: Invalid path: %s
sv: Felaktig sökväg: %s

en: Path does not refer to a file.
sv: Sökvägen hänvisar inte till någon fil.

en: Failed to open file for reading.
sv: Kunde inte öppna fil för läsning.

en: Failed to create a temporary file
sv: Kunde inte skapa temporär fil

en: Failed to execute system(%s) (%d)
sv: Kunde inte starta system (%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
sv: Kunde inte packa upp %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
sv: Kunde inte hitta curl eller wget i PATH

en: Unsafe characters in URL
sv: Osäkra tecken i URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
sv: Användning: %s [ALTERNATIV] [ FILNAMN | URL ]
    
    IceHelp är en väldigt enkel HTML-webbläsare för fönsterhanteraren IceWM.
    Den kan visa ett HTML-dokument från en fil eller bläddra igenom en webbsida.
    Den minns besökta sidor i en historik som går att navigera
    med kortkommandon och en kontextmeny (högerklick med musen).
    Det stöder varken bilder eller JavaScript.
    Om ingen fil eller URL anges kommer den att visa IceWM-manualen
    från %s.
    
    Alternativ:
      -d, --display=NAME  NAMNET på X servern som ska användas.
      --sync              Synkronisera X11-kommandon.
    
      -B                  Visa manualsida för IceWM icewmbg.
      -b, --bugs          Visa felrapporter för IceWM (primitivt).
      -f, --faq           Visa FAQ och instruktion för IceWM.
      -g                  Visa webbplatsen för IceWM Github.
      -i, --icewm         Visa manualsidan för IceWM icewm.
      -m, --manual        Visa manual för IceWM (förinställt).
      -s                  Visa manualsida för IceWM icesound.
      -t, --theme         Visa temainstruktioner för IceWM.
      -w, --website       Visa webbplats för IceWM.
    
      -V, --version       Skriver ut versioninformation och avslutar.
      -h, --help          Skriver ut denna användarskärm och avslutar.
    
    Miljövariabler:
      DISPLAY=NAME        Namnet på X servern som ska användas.
    
    För att rapportera fel, begära support eller kommentera besöker du:
    %s

en: Ignoring option '%s'
sv: Ignorerar alternativ ’%s’

en: List View
sv: Listvy

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: Open
sv: Öppna

en: Undo
sv: Ångra

en: New
sv: Ny

en: Restart
sv: Starta om

en: Same Game
sv: IceSAME

en: For help please consult the man page icesh(1).
sv: För hjälp konsultera manualsidan icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
sv: Namngiven symbol i domänen "%s" (intervall: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
sv: Arbetsyta utanför området: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
sv: Ogiltigt namn på arbetsyta: "%s"

en: GNOME window layer
sv: GNOME-fönsterlager

en: IceWM tray option
sv: Inställningar för IceWM-programpanelen

en: Gravity symbols
sv: Gravitation symboler

en: Motif functions
sv: Motif-funktioner

en: Motif decorations
sv: Motif-dekorationer

en: EWMH window state
sv: EWMH-fönsterläge

en: workspace #%d: `%s'
sv: arbetsyta #%d: `%s'

en: Invalid state: `%s'.
sv: Felaktigt tillstånd: `%s'.

en: Invalid argument: `%s'
sv: Ogiltigt argument: `%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
sv: Kan inte hämta geometrin för fönster 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
sv: Felaktig Xinerama: `%s'.

en: Unable to write to %s
sv: Kan inte skriva till %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
sv: Åtgärden `%s' kräver minst %d argument.

en: Invalid expression: `%s'
sv: Felaktigt uttryck: `%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
sv: Kan inte öppna bildskärm: %s. X måste vara igång och $DISPLAY satt.

en: Unexpected: `%s'.
sv: Oväntat: '%s'.

en: No windows found.
sv: Inga fönster funna.

en: No actions specified.
sv: Ingen åtgärd angiven.

en: Invalid window identifier: `%s'
sv: Felaktig fönsteridentifierare: `%s'

en: Invalid PID: `%s'
sv: Felaktig PID: `%s'

en: Invalid layer: `%s'.
sv: Felaktigt lager: `%s'.

en: Unknown action: `%s'
sv: Okänd åtgärd: `%s'

en: Socket error: %d
sv: Socket-fel: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
sv:   -c, --config=FILE   Låt IceWM ladda inställningar från FILE.
      -t, --theme=FILE    Låt IceWM ladda temat från FILE.
    
      -d, --display=NAME  Använd NAME för att ansluta till X-servern.
      -a, --alpha        Använd 32-bitsvy för genomskinlighet.
      --sync               Synkronisera kommunikation med X11-servern.
    
      -i, --icewm=FILE    Använd FILE som fönsterhanterare i IceWM.
      -o, --output=FIL Omdirigera all utdata till FIL
      -b, --nobg           Starta inte icewmbg.
      -n, --notray        Starta inte icewmtray.
      -s, --sound          Starta även icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
sv: 
    Felsökningsalternativ:
      -v, --valgrind      Låter "/usr/bin/valgrind" köra icewm.
                          Undersöker noggrant startandet av icewm.
      -g, --catchsegv     Låter "/usr/bin/catchsegv" köra icewm.
                          Ger en bakåtspårning om icewm får ett segmenteringsfel.

en: Unknown option '%s'
sv: Okänt alternativ '%s'

en: restart %s.
sv: starta om %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
sv:  IceWM har kraschat för andra gången på 10 sekunder.
    Vill du:
    	1: Starta om IceWM?
    	2. Avbryta den här sessionen?
            3. Kör i en Terminal?

en: IceWM crash response
sv: Kraschrespons för IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
sv: Spelar ljud #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
sv: %s: Ogiltigt antal kanaler

en: Could not set OSS channels
sv: Kunde inte ange OSS-kanaler

en: Could not sync OSS
sv: Kunde inte synkronisera OSS

en: OSS write failed
sv: OSS-skrivning misslyckades

en: OSS incomplete write (%d/%d)
sv: OSS ofullständig skrivning (%d/%d)

en: Could not post OSS
sv: Kunde inte publicera OSS

en: Could not open OSS device %s
sv: Kunde inte öppna OSS-enhet %s

en: Could not set OSS stereo
sv: Kunde inte ange OSS-stereo

en: Could not reset OSS DSP
sv: Kunde inte nollställa OSS DSP

en: Could not set OSS format
sv: Kunde inte ange OSS-format

en: ao_open_live failed with %d
sv: ao_open_live misslyckades med %d

en: ao_play failed
sv: ao_play misslyckades

en: Unrecognized option: %s
sv: Okänt alternativ: %s

en: Unrecognized argument: %s
sv: Okänt argument: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
sv: Användning: %s [ALTERNATIV] …
    
    Spelar ljudfiler vid grafiska IceWM-händelser.
    Aktuella konfigurerade ljudgränssnitt: %s.
    Icesound kommer att välja första tillgängliga.
    
    Alternativ:
    
    -d, --display=BILDSKÄRM    Bildskärm som används av IceWM (förval: $DISPLAY)
    -s, --sample-dir=DIR       Anger den katalog som innehåller ljudfilerna
                               Standard är $HOME/.config/icewm/sounds..
     -i, --interface=LIST    Anger ljudgränssnitt. En eller flera av:
                             %s kommaseparerade.
     -D, --device=DEVICE     Endast bakåtkompatibilitet. Standardenhet. 
                             Välj ett av alternativen -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE        Anger OSS-enhet (standard: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Anger ALSA-enhet (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Anger fördröjningsintervallet mellan ljudhändelser
                             i millisekunder. Standard är 500 millisekunder.
    
     -p, --play=sound        Spelar upp angivet ljud (namn och nummer) och avslutar.
    
     -l, --list-files        Visar en lista över tillgängliga sökvägar för ljud och avslutar.
    
         --list-sounds       Visar en lista över tillgängliga namn på ljudfiler och avslutar.
    
         --list-interfaces   Visar en lista över ljudgränssnitt som stöds och avslutar.
    
    -v, --verbose              Var utförlig (skriver alla ljudhändelser till
                               standard ut).
    -V, --version              Skriver versionsinformation och avslutar.
    -h, --help                 Skriver (denna) hjälpsida och avslutar.
    
    Resultat:
    
    0     Lyckades.
    1     Allmänt fel.
    2     Fel på kommandorad.
    3     Fel på undersystem (dvs kan inte ansluta till server).

en: No audio for %s
sv: Inget ljud till %s

en: Could not get GUI event property
sv: Kunde inte få egenskap för GUI-händelse

en: Received invalid GUI event %d
sv: Mottog ogiltig GUI-händelse %d

en: Received GUI event %s
sv: Mottog GUI-händelse %s

en: Too quick; ignoring %s.
sv: För snabbt; ignorerar %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
sv: Stöd för %s-gränssnittet är ej inbyggt.

en: Unsupported interface: %s.
sv: Stöder inte gränssnitt: %s.

en: Using %s audio.
sv: Använder %s ljud.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
sv: Kunde inte ansluta till ljudgränssnitt %s.

en: Received signal %s: Terminating...
sv: Mottog signal %s: Avslutar ...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
sv:   -n, --notify        Meddela föräldraprocess genom att skicka signal USR1.
      --display=NAME      Använd NAME för att ansluta till X-servern.
      --sync              Synkronisera kommunikation med X11-server.
    
      -c, --config=FILE   Ladda inställningar från FILE.
      -t, --theme=FILE    Ladda tema från FILE.

en: Hex View
sv: Hex-vy

en: Expand Tabs
sv: Ersätt tabulatortecken med mellanslag

en: Wrap Lines
sv: Ombryt rader

en: Failed to load image '%s'.
sv: Kunde inte ladda bild ’%s’.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
sv: Användning: icewmbg [OPTIONS]
    Där flera värden kan anges skiljs de åt med kommatecken.
    När bilden är en mapp används alla bilder från den mappen.
    
    Alternativ:
      -p, --replace        Ersätt en befintlig icewmbg.
      -q, --quit           Säg till körande icewmbg att sluta.
      -r, --restart        Säg till körande icewmbg att starta om.
      -u, --shuffle        Blanda listan med bakgrundsbilder.
    
      -c, --config=FILE    Ladda inställningar från FILE.
      -t, --theme=NAME     Ladda tema med namnet NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Ladda bakgrundsbild(er) från FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Använd bakgrundsfärg(er) från NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Ladda transparent(a) bild(er) från FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Använd transparent(a) bild(er) från NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Avaktivera/Aktivera centrering av bakgrund.
      -a, --scaled=0/1     Avaktivera/Aktivera skalning av bakgrund.
      -m, --multi=0/1      Avaktivera/Aktivera multiskärmbakgrund.
      -y, --cycle=SECONDS  Växla bakgrunder varje SECONDS.
    
      --display=NAME       Använd NAME för att ansluta till X-servern.
      --sync               Synkronisera kommunikation med X11-server.
    
      -h, --help           Skriv ut den här användningsskärmen och avsluta.
      -V, --version        Skriver ut versionsuppgifter och avslutar.
    
    Laddar skrivbordsbakgrund enligt inställningsfilen:
     DesktopBackgroundCenter  - Visa skrivbordsbakgrund centrerad
     DesktopBackgroundScaled  - Visa skrivbordsbakgrund skalad
     DesktopBackgroundColor   - Färg(er) på skrivbordsbakgrund
     DesktopBackgroundImage   - Bild(er) på skrivbordsbakgrund
     ShuffleBackgroundImages  - Växla listan med bakgrundsbilder
     SupportSemitransparency  - Support för halvtransparenta terminaler
     DesktopTransparencyColor - Halvtransparent(a) bakgrundsfärg(er)
     DesktopTransparencyImage - Halvtransparent(a) bakgrundsbild(er)
     DesktopBackgroundMultihead - En bakgrund för alla bildskärmar
    CycleBackgroundsPeriod   - Sekunder mellan växling av bakgrunder
    
     center:0 scaled:0 = sida vid sida
     center:1 scaled:0 = centrerad
     center:1 scaled:1 = fyll en dimension och bevara bildformat
     center:0 scaled:1 = fyll båda dimensioner och bevara bildformat

en: Unrecognized option '%s'.
sv: Okänd väljare '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
sv: Kan inte starta eftersom en annan icewmbg fortfarande körs.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
sv: Användning: icewmhint class.instance alternativ argument

en: Out of memory (len=%d).
sv: Slut på minne (len=%d).

en: Warning:
sv: Varning:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
sv: Användning: %s [OPTIONS]
    Alternativ:
    %s
      -C, --copying       Skriver ut licensinformation och avslutar.
      -V, --version       Skriver ut versionsinformation och avslutar.
      -h, --help          Skriver ut denna användningsskärm och avslutar.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
sv: Okänd riktning i flytt/förändring: %d

en: Theme:
sv: Tema:

en: Theme Description:
sv: Temabeskrivning:

en: Theme Author:
sv: Temaförfattare:

en: CodeSet:
sv: Kodning:

en: Language:
sv: Språk:

en: DoubleBuffer
sv: Dubbelbuffert

en: AlphaBlending
sv: Alfablending

en: Renderer:
sv: Renderare:

en: icewm - About
sv: icewm - Om

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
sv: En fönsterhanterare körs redan, använd --replace för att ersätta den

en: Failed to become the owner of the %s selection
sv: Kunde inte bli ägare till valet %s

en: Waiting to replace the old window manager
sv: Väntar på att få ersätta den gamla fönsterhanteraren

en: done.
sv: klart.

en: _Logout
sv: _Avsluta

en: _Cancel logout
sv: A_vbryt avsluta

en: Lock _Workstation
sv: _Lås arbetsstationen

en: Re_boot
sv: Starta _om

en: Shut_down
sv: Stäng a_v

en: _Sleep mode
sv: _Viloläge

en: _Hibernate
sv: _Viloläge

en: Restart _Icewm
sv: Starta om _Icewm

en: Restart _Xterm
sv: Starta om _Xterm

en: _Menu
sv: _Meny

en: _Above Dock
sv: _Ovanför docka

en: _Dock
sv: _Docka

en: _OnTop
sv: _Överst

en: _Below
sv: _Under

en: D_esktop
sv: Skriv_bord

en: Move to New _Window
sv: Flytta till nytt _fönster

en: Left Half
sv: Vänstra halvan

en: Right Half
sv: Högra halvan

en: Top Half
sv: Övre halvan

en: Bottom Half
sv: Nedre halvan

en: Top Left
sv: Övre vänstra

en: Top Right
sv: Övre högra

en: Bottom Left
sv: Nedre vänstra

en: Bottom Right
sv: Nedre högra

en: Center
sv: Mitten

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
sv: Rada upp _vågrätt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
sv: Rada upp _lodrätt

en: _Restore
sv: _Återställ

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Size
sv: _Storlek

en: Mi_nimize
sv: Mi_nimera

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: Maximize_Vert
sv: Maximera_Vert

en: MaximizeHori_z
sv: Maximera Hori_z

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Hide
sv: _Göm

en: Roll_up
sv: Rulla _ihop

en: R_aise
sv: _Höj

en: _Lower
sv: Sän_k

en: La_yer
sv: _Lager

en: Tile
sv: Kakla

en: Move _To
sv: Flytta _till

en: Occupy _All
sv: Uppta _alla

en: Limit _Workarea
sv: _Begränsa arbetsyta

en: Tray _icon
sv: _Programpanelsikon

en: R_ename title
sv: B_yt namn på titel

en: _Close
sv: St_äng

en: _Kill Client
sv: _Döda klient

en: _Window list
sv: F_önsterlista

en: Another window manager already running, exiting...
sv: En annan fönsterhanterare körs redan, avslutar ...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
sv: Kunde inte starta om: %s
    Finns %s i $PATH?

en: Confirm Restart as Terminal
sv: Bekräfta Starta om som terminal

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
sv: Avhantera alla applikationer och starta om
    som en terminal. Fortsätt?

en: <none>
sv: <ingen>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
sv:   --client-id=ID      Klient-ID som ska användas vid kontakt med sessionshanteraren.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
sv: 
      --debug             Skriv ut allmänna felsökningsmeddelanden.
      --debug-z           Skriv ut felsökningsmeddelanden om fönsterstackning.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
sv: 
      -a, - alfa Använd 32-bitars visuellt för genomskinlighet.
      -c, --config=FILE   Ladda inställningar från FILE.
      -t, --theme=FILE    Ladda tema från FILE.
      -s, --splash=BILD Visa BILD vid start.
      -p, --postpreferences   Skriv ut inställningar efter all bearbetning.
      --rewrite-preferences Uppdatera en befintlig inställningsfil
      --trace=conf, icon Sökvägar som används för att ladda konfiguration.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
sv:   -o, --output=FIL   Omdirigera all utdata till FIL.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
sv: Användning: %s [VÄLJARE]
    Startar fönsterhanteraren IceWM.
    
    Väljare:
      -d, --display=NAME  NAMN på X-servern som ska användas.
    %s  --sync              Synkroniser X11-kommandon.
    %s
      -V, --version       Skriver ut versionsinformation och avslutar.
      -h, --help          Skriver ut denna användningsskärm och avslutar.
    %s
      --replace           Ersätt en befintlig fönsterhanterare.
      -r, --restart       Säg till körande icewm att starta om.
    
      --configured        Skriv ut konfigurering för kompileringstid.
      --directories       Skriv ut konfigureringskataloger.
      -l, --list-themes   Skriv ut lista över alla tillgängliga teman.
    
    Miljövariabler:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Katalog för användarkonfigureringsfiler,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" om den finns, eller
                          "$HOME/.icewm" som standard.
      DISPLAY=NAME        Namn på den X-server som ska användas.
      MAIL=URL            Din brevlådas placering.
    
    För felrapportering, servicebegäran eller kommentarer, går du till:
    %s

en: %s configuration directories:
sv: %s konfigureringskataloger:

en: %s configured options:%s
sv: %s konfigurerade väljare:%s

en: Confirm Logout
sv: Bekräfta utloggning

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
sv: Utloggning kommer att stänga alla aktiva program.
    Fortsätta?

en: Raise/Lower
sv: Höj/Sänk

en: Hide
sv: Göm

en: Restore
sv: Återställ

en: Maximize
sv: Maximera

en: Minimize
sv: Minimera

en: Rolldown
sv: Rulla ut

en: Rollup
sv: Rulla ihop

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
sv: Klient %s med PID %ld misslyckas med att svara.
    Vill du avbryta den här klienten?

en: Failed to load theme %s
sv: Kunde inte ladda tema %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
sv: Okänt värde '%s' för alternativ '%s'.

en: Unable to create directory %s
sv: Kan inte skapa katalog %s

en: Unable to rename %s to %s
sv: Kan inte byta namn på %s till %s

en: Loc_k Workstation
sv: _Lås arbetsstationen

en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
sv: Avsl_uta...

en: _Restart icewm
sv: _Starta om icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
sv: _Om

en: Reload win_options
sv: Ladda om fönster_alternativ

en: Reload ke_ys
sv: Ladda om ta_ngenter

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename the window title
sv: Byt namn på fönster titel

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
sv: VARNING! Alla förändringar som inte sparats kommer
    att gå förlorade när den här klienten dödas.
    Vill du fortsätta?

en: Kill Client:
sv: Döda klient:

en: Missing command argument
sv: Kommandoargument saknas

en: Bad argument %d to command '%s'
sv: Felaktigt argument %d för kommando ’%s’

en: Error at keyword '%s' for %s
sv: Fel vid nyckelord '%s' for %s

en: Error at %s '%s'
sv: Fel vid %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
sv: Oväntat menysökord: '%s'

en: Error at menuprog '%s'
sv: Fel vid menyprogram ’%s’

en: Error at menuprogreload: '%s'
sv: Fel vid menuprogreload ’%s’

en: Missing filename argument to include statement
sv: Filnamnsargument saknas för inkluderingssats

en: Error at includeprog '%s'
sv: Fel vid includeprog ’%s’

en: Unknown keyword '%s'
sv: Okänt nyckelord '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
sv: Okänt nyckelord för en icke-container: '%s'.
    Här förväntas antingen 'key' eller 'runonce'.

en: '%s' timed out!
sv: '%s' tog en timeout!

en: '%s' produces no output
sv: '%s' genererar inga utdata

en: Missing program setxkbmap
sv: Saknar program setxkbmap

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
sv: För att byta tangentbordslayout, vänligen installera setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
sv: Okänd fönsterflagga: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
sv: Syntaxfel i fönsteralternativ på rad %d av %s

en: Save Modifications
sv: Spara ändringar

en: Enter a new value for %s:
sv: Ange nytt värde för %s:

en: _Click to focus
sv: _Klicka för fokus

en: _Explicit focus
sv: _Explicit fokus

en: _Sloppy mouse focus
sv: _Slarvigt musfokus

en: S_trict mouse focus
sv: S_trikt musfokus

en: _Quiet sloppy focus
sv: _Lugnt slarvigt fokus

en: Custo_m
sv: Ege_n

en: Programs
sv: Program

en: _Run...
sv: _Kör...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
sv: _Fönster

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Focus
sv: _Fokus

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Themes
sv: _Teman

en: Se_ttings
sv: _Inställningar

en: Session Manager: Unknown line %s
sv: Sessionshanteraren: Okänd rad %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
sv: _Kaskad

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
sv: O_rdna

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
sv: _Minimera alla

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
sv: Göm _alla

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
sv: _Ångra

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
sv: Ordna _Ikoner

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Hide Taskbar
sv: Dölj aktivitetsfält

en: Favorite Applications
sv: Favoritprogram

en: Window List Menu
sv: Fönsterlistmeny

en: Show Desktop
sv: Visa skrivbord

en: Show Taskbar
sv: Visa aktivitetsfält

en: All Workspaces
sv: Alla arbetsytor

en: _Show
sv: V_isa

en: _Raise
sv: _Höj

en: Del
sv: Ta bort

en: _Terminate Process
sv: _Avsluta process

en: Kill _Process
sv: _Döda process

en: Window list
sv: Fönsterlista

en: %lu. Workspace %-.32s
sv: %lu. Arbetsyta %-.32s

en: Image not readable: %s
sv: Bilden är inte läsbar: %s

en: %s: select failed
sv: %s: val misslyckades

en: Could not parse color "%s"
sv: Kunde inte tolka färg "%s"

en: Unknown key name %s in %s
sv: Felaktigt nyckelnamn %s i %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
sv: Felaktigt argument: %s för %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
sv: Inläsning av bild "%s" misslyckades: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
sv: Inläsning av bild "%s" misslyckades

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
sv: FEL? Imlib kunde läsa "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
sv: FEL? Felaktigt XPM-huvud men imlib kunde ändå tolka "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
sv: FEL? Oväntat slut på XPM-fil men Imlib kunde ändå tolka "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
sv: FEL? Oväntat tecken men Imlib kunde ändå tolka "%s"

en: Could not load font "%s".
sv: Kunde inte läsa in typsnitt "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
sv: Kodning saknas för typsnitt: "%s":

en: Could not load fontset "%s".
sv: Kunde inte läsa in typsnittsuppsättning "%s".

en: _Copy
sv: K_opiera

en: Cu_t
sv: _Klipp ut

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste _Selection
sv: Klistra in _markering

en: Ctrl+P
sv: Qtrl+P

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
sv: Språkkonventionen stöds inte av C-biblioteket eller Xlib. Faller tillbaka till språkkonvention 'C'.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
sv: Kunde inte avgöra teckenuppsättning för aktuell språkkonvention. Antar ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
sv: iconv tillhandahåller inte (tillräckliga) %s till %s-konverterare.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
sv: Ogiltig multibyte-sträng "%s": %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
sv: $USER eller $LOGNAME inte satt?

en: Failed to parse URL "%s".
sv: Det gick inte att parsa "%s".

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
sv: Ofullständig hexutväg i URL:en vid position %d 1.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
sv: Ogiltig hexutväg i URL:en vid position %d1.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
sv:   -d, --display=NAME  NAMN på den X-server som ska användas.
      --sync              Synkronisera X11-kommandon.

en: Support for PNG images was not enabled
sv: Stöd för PNG-bilder var inte aktiverat

en: Support for JPEG images was not enabled
sv: Stöd för JPEG-bilder är ej inbyggt

en: Unsupported file format: %s
sv: Filformat som inte stöds: %s

en: Could not load image "%s"
sv: Kunde inte ladda bild "%s"
