icewm 1.2.21pre1 - en to vi translation catalogue (166 entries)

en:  - Power
vi:  - Nguồn điện

en:  - Charging
vi:  - Đang nạp

en: Default
vi: Mặc định

en: 
    ACPI Temp:
vi: 
    Nhiệt độ ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
vi: 
    T.số CPU: %.3fGHz

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
vi: Giao thức hộp thư không hợp lệ: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
vi: Đường dẫn hộp thư không hợp lệ: "%s"

en: Using MailBox "%s"
vi: Sử dụng hộp thư "%s"

en: Error checking mailbox.
vi: Lỗi kiểm tra hộp thư.

en: %ld mail message.
vi: %ld thư.

en: %ld mail messages.
vi: %ld thư.

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
vi: Giao diện %s:
      T.độ hiện thời (vào/ra):	%li %s/%li %s
      T.độ TB hiện thời (vào/ra):	%lli %s/%lli %s
      Đã truyền tải (vào/ra):	%lli %s/%lli %s
      Thời gian kết nối:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Workspace:
vi: Không gian:

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Accessories
vi: Tiện ích

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Development
vi: Lập trình

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Editors
vi: Trình soạn thảo

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Education
vi: Giáo dục

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Graphics
vi: Đồ hoạ

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Network
vi: Mạng

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Office
vi: Văn phòng

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Other
vi: Khác

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Screensavers
vi: Bảo vệ màn hình

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: Settings
vi: Cài đặt

note: TRANSLATORS: This is a menu category name from freedesktop.org. Please add spaces as needed but no double-quotes.
en: System
vi: Hệ thống

en: Back
vi: Quay lại

en: Forward
vi: Tiếp tục

en: Previous
vi: Trước

en: Next
vi: Tiếp

en: Contents
vi: Nội dung

en: Index
vi: Chỉ mục

en: Close
vi: Đóng

en: Invalid path: %s
vi: Đường dẫn không đúng: %s

en: List View
vi: Xem theo danh sách

en: Icon View
vi: Xem theo biểu tượng

en: Open
vi: Mở

en: Undo
vi: Hoàn tác

en: New
vi: Mới

en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
vi: Các kí tự tên của vùng `%s' (giới hạn số: %ld-%ld):

en: Invalid workspace name: `%s'
vi: Tên không gian không hộp lệ: `%s'

en: GNOME window layer
vi: Lớp cửa sổ GNOME

en: IceWM tray option
vi: Tuỳ chọn khay IceWM

en: workspace #%d: `%s'
vi: không gian #%d: `%s'

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
vi: Hành động `%s' yêu cầu ít nhất %d tham số.

en: Invalid expression: `%s'
vi: Biểu thức không hợp lệ: `%s'.

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
vi: Không mở được màn hình: %s. Cần chạy X và đặt biến $DISPLAY.

en: No actions specified.
vi: Không có hành động nào được chỉ ra.

en: Invalid window identifier: `%s'
vi: Tên cửa sổ không hợp lệ: `%s'

en: Unknown action: `%s'
vi: Hành động không xác định: `%s'

en: Socket error: %d
vi: Lỗi socket: %d

en: Playing sample #%d (%s)
vi: Đang chạy mẫu #%d (%s)

en: Unrecognized option: %s
vi: Tuỳ chọn không xác định: %s

en: Unrecognized argument: %s
vi: Tham số không xác định: %s

en: Support for the %s interface not compiled.
vi: Việc hỗ trợ cho giao diện %s không được biên dịch.

en: Unsupported interface: %s.
vi: Không hỗ trợ giao diện: %s.

en: Hex View
vi: Xem mã 16 Hex

en: Expand Tabs
vi: Mở rộng các thẻ

en: Wrap Lines
vi: Khuôn dòng

en: Out of memory (len=%d).
vi: Tràn bộ nhớ (len=%d).

en: Warning:
vi: Cảnh báo:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
vi: Không rõ hướng của yêu cầu di chuyển/thay đổi kích thước: %d

en: (C)
vi: ©

en: Theme:
vi: Sắc thái:

en: Theme Description:
vi: Mô tả về sắc thái:

en: Theme Author:
vi: Tác giả của sắc thái:

en: Language:
vi: Ngôn ngữ:

en: icewm - About
vi: icewm - Thông tin

en: _Logout
vi: _Thoát

en: _Cancel logout
vi: _Dừng thoát

en: Lock _Workstation
vi: _Khóa Màn hình

en: Re_boot
vi: Khởi động _lại máy

en: Shut_down
vi: Tắt _máy

en: Restart _Icewm
vi: Khởi động lại _Icewm

en: Restart _Xterm
vi: Chạy lại _Xterm

en: _Menu
vi: _Trình đơn

en: _Above Dock
vi: Trê_n Dock

en: _Dock
vi: Doc_k

en: _OnTop
vi: T_rên đỉnh

en: _Normal
vi: Thô_ng thường

en: _Below
vi: _Dưới

en: D_esktop
vi: _Màn hình

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
vi: Lát _Nằm ngang

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
vi: _Lát Thẳng đứng

en: _Restore
vi: _Phục hồi

en: _Move
vi: _Di chuyển

en: _Size
vi: _Kích thước

en: Mi_nimize
vi: _Thu nhỏ

en: Ma_ximize
vi: Phón_g to

en: _Fullscreen
vi: Đầy _màn hình

en: _Hide
vi: Ẩ_n

en: Roll_up
vi: Ké_o lên

en: R_aise
vi: T_rên tất cả

en: _Lower
vi: T_hấp hơn

en: La_yer
vi: _Lớp

en: Move _To
vi: Chuyển tớ_i

en: Occupy _All
vi: _Chiếm mọi không gian

en: Limit _Workarea
vi: Giới hạn _không gian

en: Tray _icon
vi: _Biểu tượng khay

en: _Close
vi: Đón_g

en: _Kill Client
vi: _Diệt chương trình con

en: _Window list
vi: Danh sách cửa _sổ

en: Another window manager already running, exiting...
vi: Có trình quản lí cửa sổ khác đang chạy, thoát...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
vi: Không khởi động lại được: %s
    $PATH có chỉ tới %s?

en: <none>
vi: <không>

en: Confirm Logout
vi: Xác nhận việc thoát

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
vi: Nếu thoát thì tất cả các ứng dụng đang chạy sẽ đóng.
    Vẫn thoát?

en: Raise/Lower
vi: Lên trên/Xuống dưới cửa sổ khác

en: Hide
vi: Ẩn

en: Restore
vi: Phục hồi

en: Maximize
vi: Phóng đại

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Rolldown
vi: Thả xuống

en: Rollup
vi: Kéo lên

en: Loc_k Workstation
vi: _Khóa Màn hình

en: _Cancel
vi: Đón_g hộp thoại

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
vi: _Thoát...

en: _Restart icewm
vi: _Chạy lại icewm

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
vi: _Giới thiệu về icewm

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
vi: CẢNH BÁO! Tất cả những thay đổi chưa ghi nhớ sẽ bị mất khi
    chương trình con này bị diệt. Bạn có muốn tiếp tục diệt?

en: Kill Client:
vi: Diệt chương trình con:

en: Missing command argument
vi: Thiếu tham số lệnh

en: Unknown window option: %s
vi: Không rõ tuỳ chọn cửa sổ: %s

en: _Click to focus
vi: Nhấn _chuột để tập trung

en: Programs
vi: Chương trình

en: _Run...
vi: _Chạy...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
vi: _Cửa sổ

en: _Help
vi: _Trợ giúp

en: _Themes
vi: _Sắc thái

en: Se_ttings
vi: Cài đặ_t

en: Session Manager: Unknown line %s
vi: Trình quản lí: Dòng không rõ %s

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
vi: Xếp the_o tầng

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
vi: _Sắp xếp

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
vi: _Thu nhỏ tất cả

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
vi: Ẩn tất _cả

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
vi: _Hoàn tác

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
vi: Sắp xếp _biểu tượng

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
vi: Làm mới _màn hình

en: Show Desktop
vi: Thu nhỏ tất cả

en: All Workspaces
vi: Tất cả không gian

en: _Show
vi: _Hiện

en: Del
vi: Xoá

en: _Terminate Process
vi: Dừng _tiến trình

en: Kill _Process
vi: Diệt tiến trì_nh

en: Window list
vi: Danh sách cửa sổ

en: %lu. Workspace %-.32s
vi: %lu. Không gian %-.32s

en: Image not readable: %s
vi: Không đọc được ảnh: %s

en: Unknown key name %s in %s
vi: Không rõ tên khoá %s trong %s

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
vi: Lỗi khi nạp pixmap "%s": %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
vi: Lỗi khi nạp pixmap "%s"

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
vi: LỖI? Imlib đọc được "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
vi: LỖI? Phần đầu XPM rất lạ nhưng Imlib vẫn phân tích được "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
vi: LỖI? Kết thúc của XPM lạ nhưng Imlib vẫn phân tích được "%s"

en: Could not load font "%s".
vi: Không thể nạp phông chữ "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
vi: Thiếu bộ mã cho bộ phông chữ "%s":

en: Could not load fontset "%s".
vi: Không thể nạp bộ phông chữ "%s".

en: _Copy
vi: _Sao chép

en: Cu_t
vi: _Cắt

en: _Paste
vi: _Dán

en: Paste _Selection
vi: Dán _Phần chọn

en: Select _All
vi: Chọn _tất cả

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
vi: Không xác định thành công bảng mã của bản địa hiện thời. Coi như ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
vi: iconv không cung cấp (đủ) %s cho %s bộ chuyển đổi.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
vi: Lỗi chuỗi nhiều byte "%s": %s

en: _OK
vi: _Có

en: $USER or $LOGNAME not set?
vi: $USER hoặc $LOGNAME không được đặt?
