icewm 3.3.2.22 - en to ka translation catalogue (240 entries)

en:  - Power
ka:  - კვება

en:  - Charging
ka:  - დატენვა

en: C
ka: ჩ

en:  - Full
ka:  - სრულად

en: power:	%s
ka: სიმძლავრე: %s

en: CLOCK
ka: საათი

en: Date
ka: თარიღი

en: Default
ka: ნაგულისხმები

en: _Disable
ka: _გამორთვა

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
ka: CPU %s დატვირთვა: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    ACPI Temp:
ka: 
    ACPI ტემპ:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
ka: 
    CPU სიხშ: %.3fგჰც

en: Load:
ka: დატვირთვა:

en: _Combine
ka: _კომბინირება

en: _Separate
ka: _ცალ-ცალკე

en: rules:
ka: წესები:

en: model:
ka: მოდელი:

en: layout:
ka: განლაგება:

en: options:
ka: პარამეტრები:

en: Keyboard
ka: კლავიატურა

en: Suspended
ka: გაჩერებულია

en: MAIL
ka: წერილი

en: _Check
ka: _შემოწმება

en: _Suspend
ka: _ძილი

en: GB
ka: გბ

en: MB
ka: მბ

en: kB
ka: კბ

en: bytes
ka: ბაიტი

en: Memory Total:
ka: მეხსიერება სულ:

en: Free:
ka: თავისუფალი:

en: Cached:
ka: დაკეშილი:

en: Buffers:
ka: ბუფერები:

en: User:
ka: მომხმარებელი:

en: MEM
ka: მეხს

en: disconnected
ka: გათიშულია

en: down
ka: დაბლა

en: NET
ka: ქსელი

en: Workspace:
ka: სამუშაო სივრცე:

en: Tabs
ka: დაფები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An audio application
en: Audio
ka: აუდიო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage printers
en: Printing
ka: დაბეჭდვა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Settings applications
en: Settings
ka: მორგება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage hardware components, like sound cards, video cards or printers
en: HardwareSettings
ka: აპარატურისმორგება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage compressed data/archives
en: Compression
ka: შეკუმშვა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to archive/backup data
en: Archiving
ka: არქივირება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Small utility application, "Accessories"
en: Utility
ka: ხელსაწყო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A dictionary
en: Dictionary
ka: ლექსიკონი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file manager
en: FileManager
ka: ფაილების მართვა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file tool utility
en: FileTools
ka: ფაილის ხელსაწყოები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: System application, "System Tools" such as say a log viewer or network monitor
en: System
ka: სისტემა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An app related to MIDI
en: Midi
ka: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for presenting, creating, or processing multimedia (audio/video)
en: AudioVideo
ka: აუდიო და ვიდეო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Just a mixer
en: Mixer
ka: მიქსერი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Math software
en: Math
ka: მათემატიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Educational software
en: Education
ka: განათლება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Scientific software
en: Science
ka: მეცნიერება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to scan a file/text
en: Scanning
ka: სკანირება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing graphics
en: Graphics
ka: გრაფიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Computer Science software
en: ComputerScience
ka: კომპიუტერული მეცნიერება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: 2D based graphical application
en: 2DGraphics
ka: 2Dგრაფიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A video application
en: Video
ka: ვიდეო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing 3-D graphics
en: 3DGraphics
ka: 3Dგრაფიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Accessibility
en: Accessibility
ka: წვდომადობა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A game
en: Game
ka: თამაში

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application handles adult or explicit material
en: Adult
ka: ზრდასრულთა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Adventure style game
en: AdventureGame
ka: სათავგადასავლოთამაში

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simple amusement
en: Amusement
ka: გართობა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Arcade style game
en: ArcadeGame
ka: არკადული თამაშები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to teach arts
en: Art
ka: ხელოვნება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Astronomy software
en: Astronomy
ka: ასტრონომია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to edit audio/video files
en: AudioVideoEditing
ka: აუდიოს და ვიდეოს კოდირება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Biology software
en: Biology
ka: ბიოლოგია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Falling blocks game
en: BlocksGame
ka: ბლოკური თამაშები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A board game
en: BoardGame
ka: სამაგიდოთამაში

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to build applications
en: Building
ka: შენობა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An application for development
en: Development
ka: შემუშავება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A calculator
en: Calculator
ka: კალკულატორი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Calendar application
en: Calendar
ka: კალენდარი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An office type application
en: Office
ka: ოფისი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A card game
en: CardGame
ka: ბანქო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chart application
en: Chart
ka: გრაფიკი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A chat client
en: Chat
ka: ჩატი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Network application such as a web browser
en: Network
ka: ქსელი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chemistry software
en: Chemistry
ka: ქიმია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A clock application/applet
en: Clock
ka: საათი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside:
en: Construction
ka: მშენებლობა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: E.g. an address book
en: ContactManagement
ka: კონტაქტების მართვა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Important application, core to the desktop such as a file manager or a help browser
en: Core
ka: ძირითადი ბირთვული მოდულები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Data visualization software
en: DataVisualization
ka: მონაცემების ვიზუალიზაცია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to manage a database
en: Database
ka: მონაცემთა ბაზა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to debug applications
en: Debugger
ka: გამმართველი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Configuration tool for the GUI
en: DesktopSettings
ka: სამუშაო მაგიდის მორგება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A dial-up program
en: Dialup
ka: მოდემი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to burn a disc
en: DiscBurning
ka: დისკის ამოწვა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Help or documentation
en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Economy software
en: Economy
ka: ეკონომიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electricity software
en: Electricity
ka: ელექტროობა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electronics software, e.g. a circuit designer
en: Electronics
ka: ელექტრონიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Email application
en: Email
ka: ელფოტა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Emulator of another platform, such as a DOS emulator
en: Emulator
ka: ემულატორი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Engineering software, e.g. CAD programs
en: Engineering
ka: საინჟინრო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: RSS, podcast and other subscription based contents
en: Feed
ka: ლენტა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tools like FTP or P2P programs
en: FileTransfer
ka: ფაილების გადაცემა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file system tool
en: Filesystem
ka: ფაილური სისტემა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to manage your finance
en: Finance
ka: ფინანსები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A flowchart application
en: FlowChart
ka: დინების გრაფიკი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A GUI designer application
en: GUIDesigner
ka: ინტერფეისის დიზაინერი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geography software
en: Geography
ka: გეოგრაფია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geology software
en: Geology
ka: გეოლოგია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geoscience software, GIS
en: Geoscience
ka: გეომეცნიერებები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: HAM radio software
en: HamRadio
ka: სამოყვარულო რადიო

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: History software
en: History
ka: ისტორია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to learn foreign languages
en: Languages
ka: ენები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Literature software
en: Literature
ka: ლიტერატურა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software for viewing maps, navigation, mapping, GPS
en: Maps
ka: რუკები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Monitor application/applet that monitors some resource or activity
en: Monitor
ka: მონიტორინგი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Musical software
en: Music
ka: მუსიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A news reader or a news ticker
en: News
ka: სიახლეები

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Camera tools, etc.
en: Photography
ka: ფოტოგრაფია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Physics software
en: Physics
ka: ფიზიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to play audio/video files
en: Player
ka: მოთამაშე

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Presentation software
en: Presentation
ka: პრეზენტაცია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Desktop Publishing applications and Color Management tools
en: Publishing
ka: გამოცემა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to record audio/video files
en: Recorder
ka: ჩამწერი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Robotics software
en: Robotics
ka: რობოტიკა

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A security tool
en: Security
ka: უსაფრთხოება

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A shooter game
en: Shooter
ka: მსროლელი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simulation game
en: Simulation
ka: სიმულაცია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Sports software
en: Sports
ka: სპორტი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A spreadsheet
en: Spreadsheet
ka: ელექტრონული ცხრილი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Telephony via PC
en: Telephony
ka: ტელეფონია

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A translation tool
en: Translation
ka: თარგმანი

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to view e.g. a graphic or pdf file
en: Viewer
ka: მაყურებელი

en: Back
ka: უკან

en: Alt+Left
ka: Alt+მარცხნივ

en: Forward
ka: წინ

en: Alt+Right
ka: Alt+მარჯვნივ

en: Previous
ka: წინა

en: Next
ka: შემდეგი

en: Contents
ka: შიგთავსი

en: Index
ka: ინდექსი

en: Find...
ka: მოძებნა…

en: Find next
ka: მომდევნოს მოძებნა

en: Open in Browser
ka: ბრაუზერში გახსნა

en: Reload
ka: თავიდან ჩატვირთვა

en: Close
ka: დახურვა

en: FAQ
ka: ხდკ

en: Manual
ka: ხელით

en: Support
ka: მხარდაჭერა

en: Website
ka: ვებგვერდი

en: Unsupported protocol.
ka: მხარდაუჭერელი პროტოკოლი.

en: Invalid path: %s
ka: არასწორი ბილიკი: %s

en: Path does not refer to a file.
ka: ბილიკი ფაილზე არ მიუთითებს.

en: Failed to open file for reading.
ka: ფაილის წასაკითხად გახსნის შეცდომა.

en: Failed to create a temporary file
ka: დროებითი ფაილის შექმნის შეცდომა

en: List View
ka: სიის ხედი

en: Icon View
ka: ხატულებით ჩვენება

en: Open
ka: გახსნა

en: Undo
ka: დაბრუნება

en: New
ka: ახალი

en: Restart
ka: გადარესტარტება

en: Same Game
ka: იგივე თამაში

en: Invalid PID: `%s'
ka: არასწორი PID: "%s"

en: Invalid layer: `%s'.
ka: არასწორი ფენა: "%s".

en: Unknown action: `%s'
ka: უცნობი ქმედება: '%s'

en: Socket error: %d
ka: სოკეტის შეცდომა: %d

en: Unknown option '%s'
ka: უცნობი პარამეტრი %s

en: Wrap Lines
ka: სიტყვების გადატანა

en: Warning:
ka: გაფრთხილება:

en: Theme:
ka: თემა:

en: Theme Description:
ka: თემის აღწერა:

en: Theme Author:
ka: თემის ავტორი:

en: Language:
ka: ენა:

en: Renderer:
ka: რენდერერი:

en: done.
ka: დასრულდა.

en: _Logout
ka: _გასვლა

en: Re_boot
ka: _გადატვირთვა

en: Shut_down
ka: გა_მორთვა

en: _Sleep mode
ka: _ძილის რეჟიმი

en: Restart _Icewm
ka: _Icewm-ის გადატვირთვა

en: Restart _Xterm
ka: _Xterm-ის გადატვირთვა

en: _Menu
ka: _მენიუ

en: _OnTop
ka: _ზემოდან

en: _Normal
ka: _ნორმალური

en: _Below
ka: _ქვემოდან

en: D_esktop
ka: _სამუშაომაგიდა

en: Move to New _Window
ka: _ახალ ფანჯარაში გადატანა

en: Left Half
ka: მარცხენა ნახევარი

en: Right Half
ka: მარჯვენა ნახევარი

en: Top Half
ka: ზედა ნახევარი

en: Bottom Half
ka: ქვედა ნახევარი

en: Top Left
ka: ზედა მარცხენა

en: Top Right
ka: ზედა მარჯვენა

en: Bottom Left
ka: ქვედა მარცხენა

en: Bottom Right
ka: ქვედა მარჯვენა

en: Center
ka: ცენტრი

en: _Restore
ka: _აღდგენა

en: _Move
ka: _გადაადგილება

en: _Size
ka: _ზომა

en: Mi_nimize
ka: ჩაკეცვა

en: Ma_ximize
ka: გადიდება

en: _Fullscreen
ka: მ_თელ ეკრანზე

en: _Hide
ka: _დამალვა

en: R_aise
ka: _აწევა

en: _Lower
ka: _დაწევა

en: La_yer
ka: _ფენა

en: Tile
ka: ფილა

en: Move _To
ka: _გადატანა

en: _Close
ka: და_კეტვა

en: Hide
ka: დამალვა

en: Restore
ka: აღდგენა

en: Maximize
ka: გადიდება

en: Minimize
ka: ჩაკეცვა

en: _Cancel
ka: &გაუქმება

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
ka: _შესახებ

en: Rename
ka: გადარქმევა

en: Custo_m
ka: _ხელით

en: _Manual
ka: _ხელით

en: Programs
ka: პროგრამები

en: _Run...
ka: _გაშვება...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
ka: _ფანჯრები

en: _Help
ka: _დახმარება

en: _Focus
ka: ფოკუსი

en: _Preferences
ka: მ_ორგება

en: _Themes
ka: _თემები

en: Se_ttings
ka: _მორგება

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
ka: _ყველას დამალვა

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
ka: გა_უქმება

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
ka: _განახლება

en: Favorite Applications
ka: რჩეული აპლიკაციები

en: Show Desktop
ka: სამუშაო მაგიდის ჩვენება

en: _Show
ka: _ჩვენება

en: _Raise
ka: ა_წევა

en: _Terminate Process
ka: პროცესის _დასრულება

en: Kill _Process
ka: პროცესის _მოკვლა

en: Window list
ka: ფანჯრების სია

en: Cu_t
ka: ამოჭრა

en: _Paste
ka: ჩასმა

en: Select _All
ka: _ყველას მონიშვნა

en: _OK
ka: _კარგი
