IceWM 1.2.2 - en to no translation catalogue (143 entries)

en:  - Power
no:  - Strøm

en: P
no: S

en:  - Charging
no:  - Lader

en: C
no: L

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
no: Ugyldig epost-protokoll: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
no: Ugyldig sti for epostmeldinger: "%s"

en: Using MailBox "%s"
no: Bruker postboks "%s"

en: Error checking mailbox.
no: Kunne ikke sjekke epost i postboksen.

en: %ld mail message.
no: %ld epostmelding.

en: %ld mail messages.
no: %ld epostmeldinger.

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
no: Nettverksenhet %s:
      Nåværende hastighet (inn/ut):	%li %s/%li %s
      Gjennomsnittlig hastighet (inn/ut):	%lli %s/%lli %s
      Overført totalt (inn/ut):	%lli %s/%lli %s
      Tid pålogget:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Workspace:
no: Skrivebordsområde:

en: Back
no: Tilbake

en: Alt+Left
no: Alt+Venstre

en: Forward
no: Fram

en: Alt+Right
no: Alt+Høyre

en: Previous
no: Forrige

en: Next
no: Neste

en: Contents
no: Startside

en: Index
no: Ordliste

en: Close
no: Lukk

en: Invalid path: %s
no: Ugyldig sti: %s

en: List View
no: Listevisning

en: Icon View
no: Ikonvisning

en: Open
no: Åpne

en: Undo
no: Angre

en: New
no: Ny

en: Restart
no: Starte på nytt

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
no: Symbolnavn i domenet `%s' (tall mellom %ld-%ld):

en: Invalid workspace name: `%s'
no: Ugyldig navn på skrivebordsområde: `%s'

en: GNOME window layer
no: GNOME vinduslag

en: IceWM tray option
no: IceWM tray-innstilling

en: workspace #%d: `%s'
no: skrivebordsområde #%d: `%s'

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
no: Kommandoen `%s' krever minst %d argumenter.

en: Invalid expression: `%s'
no: Ugyldig uttrykk: `%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
no: Kan ikke koble til display: %s. X må være startet og variabelen $DISPLAY må være satt.

en: No actions specified.
no: Ingen kommandoer spesifisert.

en: Invalid window identifier: `%s'
no: Ugyldig vindus-identifikator: `%s'

en: Unknown action: `%s'
no: Ukjent kommando: `%s'

en: Socket error: %d
no: Socket-feil: %d

en: Playing sample #%d (%s)
no: Spiller av lyd #%d (%s)

en: Unrecognized option: %s
no: Ukjent opsjon: %s

en: Unrecognized argument: %s
no: Ukjent argument: %s

en: Support for the %s interface not compiled.
no: Støtte for enheten %s er ikke kompilert.

en: Unsupported interface: %s.
no: Enheten %s er ikke støttet.

en: Hex View
no: Heksadesimal-visning

en: Expand Tabs
no: Utvid tabulatortegn

en: Wrap Lines
no: Del lange linjer

en: Out of memory (len=%d).
no: Ikke mer minne tilgjengelig (len=%d).

en: Warning:
no: Advarsel:

en: Unknown direction in move/resize request: %d
no: Ukjent retning i flytt-/størrelsesendringforespørsel: %d

en: Theme:
no: Tema:

en: Theme Description:
no: Temabeskrivelse:

en: Theme Author:
no: Temaforfatter:

en: icewm - About
no: icewm - Om

en: _Logout
no: _Logg av

en: _Cancel logout
no: _Avbryt avlogging

en: Lock _Workstation
no: Lås _arbeidsstasjon

en: Re_boot
no: Start _maskinen på nytt

en: Shut_down
no: S_lå av maskinen

en: Restart _Icewm
no: Start _Icewm på nytt

en: Restart _Xterm
no: Start _Xterm på nytt

en: _Menu
no: _Meny

en: _Above Dock
no: _Over dock

en: _OnTop
no: _Øverst

en: _Below
no: _Under

en: D_esktop
no: _Skrivebord

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
no: Flislegg _horisontalt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
no: Flislegg _vertikalt

en: _Restore
no: _Gjenopprett

en: _Move
no: _Flytt

en: _Size
no: _Endre størrelse

en: Mi_nimize
no: Mi_nimer

en: Ma_ximize
no: Ma_ksimer

en: _Fullscreen
no: _Fullskjerm

en: _Hide
no: G_jem

en: Roll_up
no: _Rull opp

en: R_aise
no: _Hev

en: _Lower
no: _Senk

en: La_yer
no: _Lag

en: Move _To
no: Fl_ytt til

en: Occupy _All
no: Finnes på _alle

en: Limit _Workarea
no: _Begrens område

en: Tray _icon
no: _Trayikon

en: _Close
no: L_ukk

en: _Kill Client
no: _Drep klient

en: _Window list
no: _Vindusliste

en: Another window manager already running, exiting...
no: En annen vindusbehandler kjører allerede, avslutter...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
no: Kunne ikke starte `%s' på nytt
    Finnes `%s' i $PATH?

en: <none>
no: <ingen>

en: Confirm Logout
no: Bekreft avlogging

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
no: Avlogging vil stenge alle aktive applikasjoner.
    Fortsette?

en: Raise/Lower
no: Hev/senk

en: Hide
no: Gjem

en: Restore
no: Gjenopprett

en: Maximize
no: Maksimer

en: Minimize
no: Minimer

en: Rolldown
no: Rull ned

en: Rollup
no: Rull opp

en: _Cancel
no: A_vbryt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
no: _Logg av

en: _Restart icewm
no: _Start Icewm på nytt

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
no: _Om

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
no: ADVARSEL! Alle ulagrede data vil gå tapt hvis
    denne klienten blir drept. Vil du fortsette?

en: Kill Client:
no: Drep klient:

en: Missing command argument
no: Mangler kommandoargument

en: Unknown window option: %s
no: Ukjent vindusopsjon: `%s'

en: Programs
no: Programmer

en: _Run...
no: _Kjør...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
no: _Vinduer

en: _Help
no: _Hjelp

en: _Themes
no: _Temaer

en: Session Manager: Unknown line %s
no: Sesjonshåndterer: ukjent linje `%s'

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
no: _Overlapp

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
no: _Arranger

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
no: _Minimer alle

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
no: _Gjem alle

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
no: A_ngre

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
no: Still opp _ikoner

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
no: G_jenoppfrisk

en: _Show
no: _Vis

en: _Terminate Process
no: _Terminer prosess

en: Kill _Process
no: Drep _prosess

en: Window list
no: Vindusliste

en: %lu. Workspace %-.32s
no: %lu. Skrivebordsområde %-.32s

en: Unknown key name %s in %s
no: Ukjent nøkkelnavn `%s' i %s

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
no: Lasting av bildet `%s' mislyktes: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
no: Lasting av bildet `%s' mislyktes

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
no: BUG? Imlib klarte faktisk å lese `%s'

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
no: BUG? Ikke korrekt XPM-header men Imlib klarte å fortolke `%s'

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
no: BUG? Uventet slutt på XPM-fil men Imlib klarte å fortolke `%s'

en: Could not load font "%s".
no: Kunne ikke laste tegnsett `%s'.

en: Missing codesets for fontset "%s":
no: Mangler tegnkoding for fontsettet `%s'.

en: Could not load fontset "%s".
no: Kunne ikke laste tegnsett (fontset) `%s'.

en: _Copy
no: _Kopier

en: Cu_t
no: Klipp _ut

en: _Paste
no: _Lim inn

en: Paste _Selection
no: Lim _inn utvalg

en: Select _All
no: _Velg alt

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
no: Klarte ikke å identifisere tegnkodingen som brukes. Antar ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
no: iconv tilbyr ikke tilstrekkelig konvertering fra `%s' til `%s'.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
no: Ugyldig flerbytestreng `%s': %s

en: $USER or $LOGNAME not set?
no: $USER eller $LOGNAME ikke satt?
