IceWM 1.2.26 - en to es translation catalogue (477 entries)

en: Can't open the APM device %s
es: No se puede abrir el dispositivo APM %s

en: Can't ioctl the APM device %s
es: No se puede aplicar ioctl al dispositivo APM %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
es: El dispositivo APM %s ha usado un formato desconocido (%d).

en:  - Power
es:  - Energía

en: P
es: E

en:  - Charging
es:  - Cargando

en:  - Full
es:  - Completa

en: power:	%s
es: energía:	%s

en: CLOCK
es: RELOJ

en: Date
es: Fecha

en: Default
es: Predeterminado

en: _Disable
es: _Inhabilitar

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
es: Carga de la CPU %s: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
es: 
    RAM (libre): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
es: 
    Swap (libre): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
es: 
    Temperatura ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
es: 
    Frecuencia de la CPU: %.3fGHz

en: Load:
es: Carga:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
es: 
    RAM (usuario): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
es: _Combinar

en: _Separate
es: _Separar

en: %s exited with status %d.
es: %s ha terminado con el código de salida %d.

en: %s was killed by signal %d.
es: %s ha sido finalizado por la señal %d.

en: rules:
es: reglas:

en: model:
es: modelo:

en: layout:
es: diseño:

en: options:
es: opciones:

en: Keyboard
es: Teclado

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
es: Protocolo de buzón no válido: «%s»

en: Invalid mailbox path: "%s"
es: Ruta de buzón no válida: «%s»

en: DNS name lookup failed for %s
es: Error en la búsqueda del nombre DNS para %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
es: Puerto del buzón no válido: «%s»

en: Could not connect to %s: %s
es: No es posible conectar con %s: %s

en: Failed to find %s command
es: No se pudo encontrar la orden %s

en: Failed to execute %s
es: Error al ejecutar %s

en: Write to socket failed: %s
es: Error al escribir en el socket: %s

en: Using MailBox "%s"
es: Usando el buzón «%s»

en: Suspended
es: Suspendido

en: Error checking mailbox.
es: Error al comprobar el buzón.

en: %ld mail message, %ld unread.
es: %ld mensaje de correo, %ld sin leer.

en: %ld mail messages, %ld unread.
es: %ld mensajes de correo, %ld sin leer.

en: %ld mail message.
es: %ld mensaje de correo.

en: %ld mail messages.
es: %ld mensajes de correo.

en: MAIL
es: CORREO

en: _Check
es: _Comprobar

en: _Suspend
es: _Suspender

en: Memory Total:
es: Memoria total:

en: Free:
es: Libre:

en: Cached:
es: En caché:

en: Buffers:
es: Búferes:

en: User:
es: Usuario:

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
es: Interfaz %s:
      Velocidad actual (E/S):	%li %s/%li %s
      Media actual (E/S):	%lli %s/%lli %s
      Trasmitido (E/S):	%lli %s/%lli %s
      Tiempo en línea:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
es: desconectado

en: down
es: desactivado

en: NET
es: RED

en: Workspace:
es: Área de trabajo:

en: Tabs
es: Pestañas

en: USAGE: icewm-menu-fdo [OPTIONS] [FILENAME]
    OPTIONS:
    -g, --generic		Include GenericName in parentheses of progs
    -o, --output=FILE	Write the output to FILE
    -t, --terminal=NAME	Use NAME for a terminal that has '-e'
    -s, --no-lone-app	Move lone elements to parent menu
    -S, --no-lone-hint	Like -s but append the original submenu's
    -d, --deadline-apps=N	Stop loading app information after N ms
    -D, --deadline-all=N	Stop all loading and print what we got so far
    -m, --match=PAT		Display only apps with title containing PAT
    -M, --imatch=PAT	Like --match but ignores the letter case
    -L, --limit-max-len=N	Crop app titles at length N, add ...
    --seps  	Print separators before and after contents
    --sep-before	Print separator before the contents
    --sep-after	Print separator only after contents
    --no-sep-others	Legacy, has no effect
    --no-sub-cats	No additional subcategories, just one level of menues
    --flat		Display all apps in one layer with category hints
    --flat-sep=STR	Category separator string used in flat mode (default: ' / ')
    --match-sec	Apply --match or --imatch to apps AND sections
    --match-osec	Apply --match or --imatch only to sections
    --orig-comment	Print source .desktop file as comment
    -C, --copying	Print copyright information
    -V, --version	Print version information
    -h, --help	Prints this usage screen and exits.
    
    FILENAME	Any .desktop file to launch its application Exec command.
    
    This program also listens to environment variables defined by
    the XDG Base Directory Specification:
es: USO: icewm-menu-fdo [OPCIONES] [ARCHIVO]
    OPCIONES:
    -g, --generic		Incluir GenericName en paréntesis de progs
    -o, --output=ARCHIVO	Escribir la salida en ARCHIVO
    -t, --terminal=NOMBRE	Usar NOMBRE para una terminal que tiene "-e"
    -s, --no-lone-app	Mover elementos solitarios al menú principal
    -S, --no-lone-hint	Como -s pero agregar los submenús originales
    -d, --deadline-apps=N	Detener la carga de información de la aplicación después de N ms
    -D, --deadline-all=N	Detener todas las cargas e imprimir lo que tenemos hasta ahora
    -m, --match=PAT		Sólo mostrar aplicaciones que contengan PAT en el título
    -M, --imatch=PAT	Como --match pero ignora capitalización
    -L, --limit-max-len=N	Recortar los títulos de aplicaciones a longitud N, agregar ...
    --seps  	Imprimir separadores antes y después del contenido
    --sep-before	Imprimir separadores antes del contenido
    --sep-after	Imprimir separadores sólo después del contenido
    --no-sep-others	Heredado, no tiene efecto
    --no-sub-cats	No subcategorías adicionales, sólo un nivel de menús
    --flat		Mostrar todas las aplicaciones en una capa con pistas de categoría
    --flat-sep=STR	Cadena de separador de categoría a utilizar en el modo "flat" (predeterminado: "/")
    --match-sec	Aplicar --match o --imatch a aplicaciones Y secciones
    --match-osec	Aplicar --match o --imatch sólo a secciones
    --orig-comment	Imprimir archivo fuente .desktop como comentario
    -C, --copying	Imprimir información de copyright
    -V, --version	Imprimir información de versión
    -h, --help	Imprimir esta pantalla de uso y salir.
    
    ARCHIVO	Cualquier archivo .desktop para iniciar su aplicación del comando Exec.
    
    Este programa también escucha las variables de entorno definidas por
    la Especificación de Directorio Base XDG:

en: System too slow! Failed to load menu content!
es: ¡El sistema es demasiado lento! ¡No se ha podido cargar el contenido del menú!

en: Please push HERE and retry after some seconds.
es: Por favor presione AQUÍ y vuelva a intentarlo luego de unos segundos.

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage printers
en: Printing
es: Impresión

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Settings applications
en: Settings
es: Configuración

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage hardware components, like sound cards, video cards or printers
en: HardwareSettings
es: Configuración del hardware

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage compressed data/archives
en: Compression
es: Compresión

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to archive/backup data
en: Archiving
es: Archivado

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Small utility application, "Accessories"
en: Utility
es: Utilidades

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A dictionary
en: Dictionary
es: Diccionario

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A text tool utility
en: TextTools
es: Herramientas de edición de texto

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file manager
en: FileManager
es: Administrador de archivos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file tool utility
en: FileTools
es: Herramientas de archivos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: System application, "System Tools" such as say a log viewer or network monitor
en: System
es: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for presenting, creating, or processing multimedia (audio/video)
en: AudioVideo
es: Audio y vídeo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Just a mixer
en: Mixer
es: Mezclador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Numerical analysis software
en: NumericalAnalysis
es: Análisis numérico

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Math software
en: Math
es: Matemáticas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Educational software
en: Education
es: Educación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Scientific software
en: Science
es: Ciencia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Optical character recognition application
en: OCR
es: Reconocimiento óptico de caracteres

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to scan a file/text
en: Scanning
es: Escanear

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing graphics
en: Graphics
es: Gráficos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Parallel computing software
en: ParallelComputing
es: Computación paralela

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Computer Science software
en: ComputerScience
es: Ciencias de la computación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing raster (bitmap) graphics
en: RasterGraphics
es: Gráficos raster

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: 2D based graphical application
en: 2DGraphics
es: Gráficos 2D

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A sequencer
en: Sequencer
es: Secuenciador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A TV application
en: TV
es: Televisión

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A video application
en: Video
es: Vídeo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tuner
en: Tuner
es: Sintonizador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing vector graphics
en: VectorGraphics
es: Gráficos vectoriales

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing 3-D graphics
en: 3DGraphics
es: Gráficos 3D

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Accessibility
en: Accessibility
es: Accesibilidad

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An action game
en: ActionGame
es: Juegos de acción

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A game
en: Game
es: Juego

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application handles adult or explicit material
en: Adult
es: Adulto

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Adventure style game
en: AdventureGame
es: Juegos de aventuras

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simple amusement
en: Amusement
es: Entretenimiento

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Arcade style game
en: ArcadeGame
es: Juegos de recreativas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to teach arts
en: Art
es: Arte

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Artificial Intelligence software
en: Artificialtelligence
es: InteligenciArtificial

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Astronomy software
en: Astronomy
es: Astronomía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to edit audio/video files
en: AudioVideoEditing
es: Edición de audio y vídeo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Biology software
en: Biology
es: Biología

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Falling blocks game
en: BlocksGame
es: Juegos de bloques

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A board game
en: BoardGame
es: Juegos de tablero

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to build applications
en: Building
es: Construcción

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An application for development
en: Development
es: Desarrollo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A calculator
en: Calculator
es: Calculadora

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Calendar application
en: Calendar
es: Calendario

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An office type application
en: Office
es: Oficina

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A card game
en: CardGame
es: Juegos de cartas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chart application
en: Chart
es: Gráficas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Network application such as a web browser
en: Network
es: Red

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chemistry software
en: Chemistry
es: Química

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A clock application/applet
en: Clock
es: Reloj

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application that only works inside a terminal (text-based or command line application)
en: ConsoleOnly
es: SoloConsola

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside:
en: Construction
es: Construcción

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: E.g. an address book
en: ContactManagement
es: Gestión de contactos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Important application, core to the desktop such as a file manager or a help browser
en: Core
es: Núcleo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Data visualization software
en: DataVisualization
es: Visualización de datos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to manage a database
en: Database
es: Bases de datos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to debug applications
en: Debugger
es: Depurador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Configuration tool for the GUI
en: DesktopSettings
es: Configuración del escritorio

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A dial-up program
en: Dialup
es: Acceso telefónico

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to burn a disc
en: DiscBurning
es: Grabación de discos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Help or documentation
en: Documentation
es: Documentación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Economy software
en: Economy
es: Economía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electricity software
en: Electricity
es: Electricidad

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electronics software, e.g. a circuit designer
en: Electronics
es: Electrónica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Email application
en: Email
es: Correo electrónico

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Emulator of another platform, such as a DOS emulator
en: Emulator
es: Emulador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Engineering software, e.g. CAD programs
en: Engineering
es: Ingeniería

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: RSS, podcast and other subscription based contents
en: Feed
es: Fuente

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tools like FTP or P2P programs
en: FileTransfer
es: Transferencia de archivos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file system tool
en: Filesystem
es: Sistema de archivos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to manage your finance
en: Finance
es: Finanzas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A flowchart application
en: FlowChart
es: Diagramas de flujo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A GUI designer application
en: GUIDesigner
es: Diseñador de interfaces

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geography software
en: Geography
es: Geografía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geology software
en: Geology
es: Geología

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geoscience software, GIS
en: Geoscience
es: Ciencias de la Tierra

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: HAM radio software
en: HamRadio
es: Radioaficionado

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: History software
en: History
es: Historia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software for philosophy, psychology and other humanities
en: Humanities
es: Humanidades

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: IDE application
en: IDE
es: Entorno de desarrollo integrado

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An IRC client
en: IRCClient
es: Cliente de IRC

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Image Processing software
en: ImageProcessing
es: Procesamiento de imágenes

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An instant messaging client
en: InstantMessaging
es: Mensajería instantánea

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A game for kids
en: KidsGame
es: Juegos para niños

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to learn foreign languages
en: Languages
es: Idiomas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Literature software
en: Literature
es: Literatura

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Logic games like puzzles, etc
en: LogicGame
es: Juegos de lógica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software for viewing maps, navigation, mapping, GPS
en: Maps
es: Mapas

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Medical software
en: MedicalSoftware
es: Software médico

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Musical software
en: Music
es: Música

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A news reader or a news ticker
en: News
es: Noticias

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A package manager application
en: PackageManager
es: Gestor de paquetes

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Camera tools, etc.
en: Photography
es: Fotografía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Physics software
en: Physics
es: Física

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to play audio/video files
en: Player
es: Reproductor

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Presentation software
en: Presentation
es: Presentación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A profiling tool
en: Profiling
es: Generación de perfiles

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Project management application
en: ProjectManagement
es: Gestión de proyectos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Desktop Publishing applications and Color Management tools
en: Publishing
es: Publicación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to record audio/video files
en: Recorder
es: Grabadora

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to remotely manage your PC
en: RemoteAccess
es: Acceso remoto

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Applications like cvs or subversion
en: RevisionControl
es: Control de versiones

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Robotics software
en: Robotics
es: Robótica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A role playing game
en: RolePlaying
es: Juegos de rol

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A security tool
en: Security
es: Seguridad

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A shooter game
en: Shooter
es: Juego de disparos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simulation game
en: Simulation
es: Simulación

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Religious and spiritual software, theology
en: Spirituality
es: Espiritualidad

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Sports software
en: Sports
es: Deportes

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A sports game
en: SportsGame
es: Juegos de deportes

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A spreadsheet
en: Spreadsheet
es: Hoja de cálculo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A strategy game
en: StrategyGame
es: Juegos de estrategia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Telephony via PC
en: Telephony
es: Telefonía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Telephony tools, to dial a number, manage PBX, ...
en: TelephonyTools
es: Herramientas de telefonía

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A terminal emulator application
en: TerminalEmulator
es: Emulador de terminal

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A text editor
en: TextEditor
es: Editor de textos

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A translation tool
en: Translation
es: Traducción

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Video Conference software
en: VideoConference
es: Videoconferencia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to view e.g. a graphic or pdf file
en: Viewer
es: Visualizador

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A web browser
en: WebBrowser
es: Navegador web

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool for web developers
en: WebDevelopment
es: Desarrollo web

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A word processor
en: WordProcessor
es: Procesador de textos

en: Back
es: Volver

en: Alt+Left
es: Alt+Izquierda

en: Forward
es: Avanzar

en: Alt+Right
es: Alt+Derecha

en: Previous
es: Anterior

en: Next
es: Siguiente

en: Contents
es: Contenidos

en: Index
es: Índice

en: Find...
es: Buscar...

en: Find next
es: Buscar siguiente

en: Open in Browser
es: Abrir en navegador

en: Reload
es: Volver a cargar

en: Close
es: Cerrar

en: FAQ
es: Preguntas frecuentes

en: Support
es: Asistencia

en: Theme Howto
es: Cómo hacer temas

en: Website
es: Sitio web

en: Unsupported protocol.
es: Protocolo no admitido.

en: Invalid path: %s
es: Ruta no válida: %s

en: Path does not refer to a file.
es: La ruta no hace referencia a un archivo.

en: Failed to open file for reading.
es: Error al abrir el archivo para leerlo.

en: Failed to create a temporary file
es: Error al crear un archivo temporal

en: Failed to execute system(%s) (%d)
es: Error al ejecutar el sistema(%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
es: Error al descomprimir %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
es: No se pueden encontrar ni curl ni wget en PATH

en: Unsafe characters in URL
es: Caracteres peligrosos en el URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
es: Uso: %s [OPCIONES] [ NOMBRE_ARCHIVO | URL ]
    
    IceHelp es un navegador HTML muy sencillo para el gestor de ventanas IceWM.
    Puede mostrar un documento HTML desde un archivo o mostrar un sitio Web.
    Recuerda las páginas visitadas en un historial por el que se puede navegar
    usando atajos de teclado y un menú contextual (clic del botón derecho).
    No admite ni la representación de imágenes ni JavaScript.
    Si no se indica un archivo o URL, muestra el manual de IceWM
    desde %s.
    
    Opciones:
      -d, --display=NOMBRE  NOMBRE del servidor X a usar.
      --sync                Sincroniza los comandos de X11.
    
      -B                    Muestra la página "man" de icewmbg de IceWM.
      -b, --bugs            Muestra los informes de errores de IceWM (de forma básica).
      -f, --faq             Muestra las preguntas frecuentes y el Cómo de IceWM.
      -g                    Muestra el sitio web de IceWM en Github.
      -i, --icewm           Muestra la página "man" de icewm de IceWM.
      -m, --manual          Muestra el manual de IceWM (por defecto).
      -s                    Muestra la página "man" de icesound.
      -t, --theme           Muestra el Cómo sobre temas de IceWM.
      -w, --website         Muestra el sitio web de IceWM.
    
      -V, --version         Muestra información de la versión y sale.
      -h, --help            Muestra esta pantalla de ayuda y sale.
    
    Variables de entorno:
      DISPLAY=NOMBRE        El nombre del servidor X a usar.
    
    Para informar sobre errores o realizar peticiones o comentarios, visite:
    %s

en: Ignoring option '%s'
es: Se ignora la opción «%s»

en: List View
es: Vista de lista

en: Icon View
es: Vista de iconos

en: Open
es: Abrir

en: Undo
es: Deshacer

en: New
es: Nuevo

en: Restart
es: Reiniciar

en: Same Game
es: Mismo juego

en: For help please consult the man page icesh(1).
es: Para obtener ayuda, consulte la página «man» de icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
es: Símbolos nombrados del dominio «%s» (rango numérico: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
es: Área de trabajo fuera de rango: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
es: Nombre de área de trabajo no válido: «%s»

en: GNOME window layer
es: Capa de la ventana de GNOME

en: IceWM tray option
es: Opción de la bandeja de IceWM

en: Gravity symbols
es: Símbolos de gravedad

en: Motif functions
es: Funciones de Motif

en: Motif decorations
es: Decoraciones de Motif

en: EWMH window state
es: Estado de la ventana de EWMH

en: workspace #%d: `%s'
es: área de trabajo #%d: «%s»

en: Invalid state: `%s'.
es: Estado no válido: «%s».

en: Invalid argument: `%s'
es: Argumento no válido: «%s»

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
es: No es posible obtener la geometría de la ventana 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
es: Xinerama no válido: %s.

en: Unable to write to %s
es: No se puede escribir en %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
es: La acción «%s» requiere al menos %d argumentos.

en: Invalid expression: `%s'
es: Expresión no válida: «%s»

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
es: No se puede abrir pantalla: %s. X debe estar ejecutándose y $DISPLAY configurado.

en: Unexpected: `%s'.
es: Resultado inesperado: %s.

en: No windows found.
es: No se encuentra ninguna ventana.

en: No actions specified.
es: Ninguna acción especificada.

en: Invalid window identifier: `%s'
es: Identificador de ventana no válido: «%s»

en: Invalid PID: `%s'
es: PID no válido: «%s»

en: Invalid layer: `%s'.
es: Capa no válida: «%s».

en: Unknown action: `%s'
es: Acción desconocida: «%s»

en: Socket error: %d
es: Error de socket: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
es:   -c, --config=ARCHIVO  Dejar que IceWM cargue las preferencias desde ARCHIVO.
      -t, --theme=ARCHIVO   Dejar que IceWM cargue el tema desde ARCHIVO.
    
      -d, --display=NOMBRE  Usar NOMBRE para conectarse al servidor X.
      -a, --alpha           Usar 32 bits de color para traslucidez.
      --sync                Sincronizar la comunicación con el servidor X11.
    
      -i, --icewm=ARCHIVO   Usar ARCHIVO como gestor de ventanas de IceWM.
      -o, --output=ARCHIVO   Redirigir toda la salida a ARCHIVO.
    
      -b, --nobg            No iniciar icewmbg.
      -n, --notray          No iniciar icewmtray.
      -s, --sound           Iniciar también icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
es: 
    Opciones de depuración:
      -v, --valgrind      Permite que "/usr/bin/valgrind" ejecute icewm.
                          Examina en profundidad la ejecución de icewm.
      -g, --catchsegv     Permite que "/usr/bin/catchsegv" ejecute icewm.
                          Ofrece un seguimiento inverso si falla el acceso a memoria de icewm.

en: Unknown option '%s'
es: Opción desconocida «%s»

en: restart %s.
es: reiniciar %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
es:  IceWM ha fallado por segunda vez en 10 segundos. 
     ¿Qué quiere hacer?:
    
    	1: Reiniciar IceWM.
    	2: Cancelar esta sesión.
    	3: Ejecutar un terminal.

en: IceWM crash response
es: Respuesta al fallo de IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
es: Reproduciendo la muestra #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
es: %s: número no válido de canales

en: Could not set OSS channels
es: No se pueden establecer canales de OSS

en: Could not sync OSS
es: No se puede sincronizar con OSS

en: OSS write failed
es: Fallo de OSS al escribir

en: OSS incomplete write (%d/%d)
es: Escritura de OSS incompleta (%d/%d)

en: Could not post OSS
es: No se ha podido publicar OSS

en: Could not open OSS device %s
es: No se puede abrir el dispositivo OSS %s

en: Could not set OSS stereo
es: No es posible definir el dispositivo OSS estéreo

en: Could not reset OSS DSP
es: No se puede reiniciar el DSP de OSS

en: Could not set OSS format
es: No se puede establecer el formato de OSS

en: ao_open_live failed with %d
es: ao_open_live ha fallado con %d

en: ao_play failed
es: ao_play ha fallado

en: Unrecognized option: %s
es: Opción no reconocida: %s

en: Unrecognized argument: %s
es: Argumento no reconocido: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
es: Uso: %s [OPCIÓN]...
    
    Reproduce archivos de audio por eventos de la interfaz de IceWM.
    Las interfaces de sonido configuradas actualmente son: %s.
    Icesound elige la primera que se pueda usar.
    
    Opciones:
    
     -d, --display=PANTALLA        Pantalla X11 usada por IceWM (predeterminada: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR          Especifica el directorio que contiene los archivos de sonido.
                                   Por defecto es $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LISTA         Especifica la interfaz de salida de audio. Una o más de:
                                   %s separadas por comas.
    
     -D, --device=DISPOSITIVO      Solo por compatibilidad con versiones anteriores: el dispositivo por defecto. 
                                   Elija preferentemente una de las opciones -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DISPOSITIVO         Especifica el dispositivo OSS (por defecto: "%s").
    
     -A, --alsa=DISPOSITIVO        Especifica el dispositivo ALSA (por defecto: "%s").
    
     -z, --snooze=milisegundos     Especifica el intervalo de retraso entre los eventos de sonido
                                   en milisegundos. Por defecto, 500 milisegundos.
    
     -p, --play=sound              Reproduce el sonido indicado (nombre o número) y sale.
    
     -l, --list-files              Muestra las rutas de archivo de sonido disponibles y sale.
    
         --list-sounds             Muestra los nombres de archivo de sonido admitidos y sale.
    
         --list-interfaces         Muestra las interfaces de audio admitidas y sale.
    
     -v, --verbose                 Modo detallado e imprime cada evento de sonido.
    
     -V, --version                 Imprime información de la versión y sale.
    
     -h, --help                    Imprime esta pantalla de ayuda y sale.
    
    Valores devueltos:
    
    0     Éxito.
    1     Error general.
    2     Error de la línea de comandos.
    3     Error de subsistemas (es decir, no se puede conectar al servidor).

en: No audio for %s
es: No hay audio para %s

en: Could not get GUI event property
es: No es posible obtener la propiedad del evento de la interfaz gráfica

en: Received invalid GUI event %d
es: Se ha recibido el evento no válido %d de la interfaz gráfica

en: Received GUI event %s
es: Se ha recibido el evento %s de la interfaz gráfica

en: Too quick; ignoring %s.
es: Demasiado rápido; se ignora %s.

en: Support for the %s interface not compiled.
es: No se ha compilado el soporte para la interfaz %s.

en: Unsupported interface: %s.
es: Interfaz no admitida: %s.

en: Using %s audio.
es: Se va a usar el audio %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
es: Error al conectar con las interfaces de audio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
es: Señal %s recibida: Terminando...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
es:   -n, --notify           Notificar al proceso padre enviándole la señal USR1.
      --display=NOMBRE       Usar NOMBRE para conectarse al servidor X.
      --sync                 Sincronizar la comunicación con el servidor X11.
    
      -c, --config=ARCHIVO   Cargar las preferencias desde ARCHIVO.
      -t, --theme=ARCHIVO    Cargar el tema desde ARCHIVO.

en: Hex View
es: Vista hexadecimal

en: Expand Tabs
es: Expandir los tabuladores

en: Wrap Lines
es: Ajustar las líneas

en: Failed to load image '%s'.
es: Error al cargar la imagen «%s».

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
es: Uso: icewmbg [OPCIONES]
    Si se pueden dar varios valores, se separan por comas.
    Si la imagen es un directorio, se usan todas las imágenes de ese directorio.
    
    Options:
      -p, --replace        Sustituye un icewmbg existente.
      -q, --quit           Le dice al icewmbg en ejecución que termine.
      -r, --restart        Le dice al icewmbg en ejecución que se reinicie.
      -u, --shuffle        Ordena/reordena aleatoriamente la lista de imágenes de fondo.
    
      -c, --config=FILE    Carga las preferencias desde ARCHIVO.
      -t, --theme=NAME     Carga el tema con el nombre NOMBRE.
    
      -i, --image=FILE(S)  Carga las imágenes de fondo de ARCHIVO(S).
      -k, --color=NAME(S)  Usa los colores de fondo de NOMBRE(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Carga las imágenes de transparencia de ARCHIVO(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Usa los colores de transparencia de NOMBRE(S).
    
      -e, --center=0/1     Habilita/inhabilita el centrado del fondo.
      -a, --scaled=0/1     Habilita/inhabilita el ajuste de tamaño del fondo.
      -m, --multi=0/1      Habilita/inhabilita el fondo multihilo.
      -y, --cycle=SECONDS  Rota los fondos cada SEGUNDOS.
    
      --display=NAME       Usa NOMBRE para conectarse al servidor X.
      --sync               Sincroniza la comunicación con el servidor X11.
    
      -h, --help           Imprime esta pantalla de uso y sale.
      -V, --version        Imprime información de la versión y sale.
    
    Carga el fondo de escritorio según el archivo de preferencias:
     DesktopBackgroundCenter    - Muestra el fondo del escritorio centrado
     DesktopBackgroundScaled    - Muestra el fondo del escritorio ajustado
     DesktopBackgroundColor     - Colores del fondo del escritorio
     DesktopBackgroundImage     - Imágenes del fondo del escritorio
     ShuffleBackgroundImages    - Ordena aleatoriamente la lista de imágenes de fondo
     SupportSemitransparency    - Admite terminales semitrasparentes
     DesktopTransparencyColor   - Colores de fondo semitrasparentes
     DesktopTransparencyImage   - Imágenes de fondo semitrasparentes
     DesktopBackgroundMultihead - Un fondo para todos los monitores
     CycleBackgroundsPeriod     - Segundos entre rotaciones de los fondos
    
     center:0 scaled:0 = mosaico
     center:1 scaled:0 = centrado
     center:1 scaled:1 = llena una dimensión y mantiene la relación de aspecto
     center:0 scaled:1 = llena ambas dimensiones y mantiene la relación de aspecto

en: Unrecognized option '%s'.
es: Opción no reconocida «%s».

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
es: No se puede iniciar porque otro icewmbg está aún en ejecución.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
es: Uso: icewmhint clase.instancia opción argumentos

en: Out of memory (len=%d).
es: Memoria agotada (len=%d).

en: Warning:
es: Aviso:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
es: Uso: %s [OPCIONES]
    Opciones:
    %s
      -C, --copying       Imprime información de la licencia y sale.
      -V, --version       Imprime información sobre la versión y sale.
      -h, --help          Imprime esta pantalla de uso y sale.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
es: Dirección desconocida en la petición para mover/redimensionar: %d

en: Unable to create directory %s
es: No se puede crear el directorio %s

en: Theme:
es: Tema:

en: Theme Description:
es: Descripción del tema:

en: Theme Author:
es: Autor del tema:

en: CodeSet:
es: Conjunto de códigos:

en: Language:
es: Idioma:

en: Renderer:
es: Representador:

en: icewm - About
es: Acerca de IceWM

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
es: Ya hay otro gestor de ventanas en ejecución; use --replace para sustituirlo

en: Failed to become the owner of the %s selection
es: Error al convertirse en el propietario de la selección %s

en: Waiting to replace the old window manager
es: A la espera de reemplazar el administrador de ventanas anterior

en: done.
es: hecho.

en: _Logout
es: Cerrar la _sesión

en: _Cancel logout
es: _Cancelar el cierre

en: Lock _Workstation
es: _Bloquear la sesión

en: Re_boot
es: _Reiniciar

en: Shut_down
es: _Apagar

en: _Sleep mode
es: Modo _Suspendido

en: _Hibernate
es: _Hibernar

en: Restart _Icewm
es: Reiniciar _Icewm

en: Restart _Xterm
es: Reiniciar _Xterm

en: _Menu
es: _Menú

en: _Above Dock
es: _Sobre el muelle

en: _Dock
es: _Muelle

en: _OnTop
es: En_cima

en: _Below
es: _Debajo

en: D_esktop
es: E_scritorio

en: Move to New _Window
es: Mover a una nueva _ventana

en: Left Half
es: Mitad izquierda

en: Right Half
es: Mitad derecha

en: Top Half
es: Mitad superior

en: Bottom Half
es: Mitad inferior

en: Top Left
es: Arriba a la izquierda

en: Top Right
es: Arriba a la derecha

en: Bottom Left
es: Abajo a la izquierda

en: Bottom Right
es: Abajo a la derecha

en: Center
es: Centro

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
es: Mosaico _horizontal

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
es: _Mosaico vertical

en: _Restore
es: _Restaurar

en: _Move
es: _Mover

en: _Size
es: _Tamaño

en: Mi_nimize
es: Mi_nimizar

en: Ma_ximize
es: Ma_ximizar

en: Maximize_Vert
es: Maximizar _Vert

en: MaximizeHori_z
es: Maximizar Hori_z

en: _Fullscreen
es: _Pantalla completa

en: _Hide
es: _Ocultar

en: Roll_up
es: _Enrollar

en: R_aise
es: E_levar

en: _Lower
es: _Bajar

en: La_yer
es: _Capa

en: Tile
es: Mosaico

en: Move _To
es: Mover _a

en: Occupy _All
es: Ocupar _todo

en: Tray _icon
es: _Icono en la bandeja

en: R_ename title
es: R_enombrar título

en: _Close
es: _Cerrar

en: _Kill Client
es: _Matar el cliente

en: _Window list
es: Lista de _ventanas

en: Another window manager already running, exiting...
es: Otro gestor de ventanas ya se está ejecutando, saliendo...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
es: No se ha podido reiniciar: %s
    ¿Conduce $PATH a %s?

en: Confirm Restart as Terminal
es: Confirmar reinicio como terminal

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
es: Dejar de gestionar todas las aplicaciones
    y reiniciar como terminal. ¿Continuar?

en: <none>
es: <ninguno>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
es:   --client-id=ID      Identificador de cliente a usar al contactar con el administrador de sesiones.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
es: 
      --debug             Muestra mensajes de depuración genéricos.
      --debug-z           Muestra mensajes de depuración relacionados con la pila de ventanas.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
es: 
      -a, --alpha            Usa una imagen de 32 bits para la traslucidez.
      -c, --config=ARCHIVO   Carga las preferencias de ARCHIVO.
      -t, --theme=ARCHIVO    Carga el tema de ARCHIVO.
      -s, --splash=IMAGEN      Muestra IMAGEN brevemente al iniciar.
      -p, --postpreferences     Muestra las preferencias después de todo el procesamiento.
      --rewrite-preferences  Actualiza un archivo de preferencias existente.
      --trace=conf,icon   Rastrea las rutas usadas para cargar la configuración.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
es:   -o, --output=FILE   Redirige toda la salida a FILE.

en:   -i, --install=THEME Install THEME from extra or 'list'.
es:   -i, --install=TEMA Instalar TEMA desde extra o 'lista'.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    %s
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
es: Uso: %s [OPCIONES]
    Inicia el gestor de ventanas IceWM.
    
    Opciones:
      -d, --display=NOMBRE  NOMBRE del servidor X a usar.
    %s  --sync                Sincroniza los comandos de X11.
    %s
      -V, --version         Muestra información de la versión y sale.
     -h, --help             Muestra esta pantalla de ayuda y sale.
    %s
      --replace             Sustituye un gestor de ventanas existente.
      -r, --restart         Indica al icewm en ejecución que se reinicie.
    
      --configured          Muestra la configuración del tiempo de compilación.
      --directories         Muestra los directorios de configuración.
      -l, --list-themes     Muestra una lista de todos los temas disponibles.
    %s
    Variables de entorno:
      ICEWM_PRIVCFG=RUTA    Directorio para los archivos de configuración del usuario,
                            "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" si existe o
                            "$HOME/.icewm" por defecto.
      DISPLAY=NOMBRE        Nombre del servidor X a usar.
      MAIL=URL              Ubicación de su buzón.
    
    Para informar sobre fallos o realizar peticiones de asistencia o comentarios, visite:
    %s

en: %s configuration directories:
es: %s directorios de configuración:

en: %s configured options:%s
es: %s opciones configuradas:%s

en: Confirm Logout
es: Confirmar el cierre de sesión

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
es: Al cerrar la sesión se terminarán todas las aplicaciones activas.
    ¿Desea continuar?

en: Raise/Lower
es: Elevar/Bajar

en: Hide
es: Ocultar

en: Restore
es: Restaurar

en: Maximize
es: Maximizar

en: Minimize
es: Minimizar

en: Rolldown
es: Desenrollar

en: Rollup
es: Enrollar

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
es: El cliente %s con PID %ld no responde.
    ¿Desea interrumpir este cliente?

en: Failed to load theme %s
es: Error al cargar el tema %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
es: Valor desconocido «%s» para la opción «%s».

en: Unable to rename %s to %s
es: No se puede cambiar el nombre %s por %s

en: Loc_k Workstation
es: Bloquear la _sesión

en: _Cancel
es: _Cancelar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
es: Cerrar la _sesión...

en: _Restart icewm
es: Reiniciar _icewm

en: Reload ke_ys
es: Volver a cargar cla_ves

en: Reload win_options
es: Volver a cargar _opciones win

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
es: _Acerca de

en: Rename
es: Renombrar

en: Rename the window title
es: Renombrar el título de la ventana

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
es: ¡AVISO! Todos los cambios sin guardar se perderán
    cuando este cliente sea terminado. ¿Desea continuar?

en: Kill Client:
es: Matar el cliente:

en: Missing command argument
es: Falta argumento de la orden

en: Bad argument %d to command '%s'
es: Argumento erróneo %d para el comando «%s»

en: Error at keyword '%s' for %s
es: Error en la palabra clave «%s» para %s

en: Error at %s '%s'
es: Error en %s «%s»

en: Unexepected menu keyword: '%s'
es: Palabra clave de menú inesperada: %s

en: Error at menuprog '%s'
es: Error en menuprog «%s»

en: Error at menuprogreload: '%s'
es: Error en menuprogreload: %s

en: Missing filename argument to include statement
es: Falta el argumento del nombre del fichero a incluir en la sentencia

en: Error at includeprog '%s'
es: Error en includeprog %s

en: Unknown keyword '%s'
es: Palabra clave desconocida «%s»

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
es: Palabra clave desconocida para un no contenedor: «%s».
    Se esperaba «key» o «runonce» aquí.

en: '%s' timed out!
es: Se ha agotado el tiempo de %s.

en: '%s' produces no output
es: '%s' no produce ninguna salida

en: Missing program setxkbmap
es: Falta el programa setxkbmap

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
es: Instale setxkbmap para cambiar de teclados.

en: Unknown window option: %s
es: Opción de ventana desconocida: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
es: Error sintáctico en las opciones de ventana en la línea %d de %s

en: Save Modifications
es: Guardar las modificaciones

en: Enter a new value for %s:
es: Introduzca un valor nuevo para %s:

en: _Click to focus
es: Ha_cer clic para dar el foco

en: _Explicit focus
es: Foco _explícito

en: _Sloppy mouse focus
es: De_slizar el ratón para ganar el foco

en: S_trict mouse focus
es: Foco del ratón es_tricto

en: _Quiet sloppy focus
es: De_slizar el ratón para ganar foco

en: Custo_m
es: Perzonali_zar

en: Programs
es: Programas

en: _Run...
es: _Ejecutar...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
es: _Ventanas

en: _Help
es: A_yuda

en: _Focus
es: _Foco

en: _Preferences
es: _Preferencias

en: _Themes
es: _Temas

en: Se_ttings
es: Con_figuración

en: Session Manager: Unknown line %s
es: Administrador de sesiones: línea %s desconocida

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
es: _Cascada

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
es: _Ordenar

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
es: Mi_nimizar todo

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
es: Oc_ultar todo

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
es: _Deshacer

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
es: Ordenar _iconos

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
es: _Actualizar

en: Hide Taskbar
es: Ocultar la barra de tareas

en: Favorite Applications
es: Aplicaciones favoritas

en: Window List Menu
es: Menú de la lista de ventanas

en: Show Desktop
es: Mostrar el escritorio

en: Show Taskbar
es: Mostrar la barra de tareas

en: All Workspaces
es: Todas las áreas de trabajo

en: _Show
es: _Mostrar

en: _Raise
es: E_levar

en: Del
es: Supr

en: _Terminate Process
es: Term_inar proceso

en: Kill _Process
es: Matar _proceso

en: Window list
es: Lista de ventanas

en: %lu. Workspace %-.32s
es: %lu. Área de trabajo %-.32s

en: Image not readable: %s
es: Imagen no legible: %s

en: %s: select failed
es: %s: ha fallado la selección

en: Could not parse color "%s"
es: No se ha podido analizar el color %s

en: Unknown key name %s in %s
es: Nombre de clave %s desconocido en %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
es: Argumento erróneo: %s para %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
es: Error al cargar el pixmap «%s»: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
es: Error al cargar el pixmap «%s»

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
es: ¿SERÁ UN FALLO? Imlib ha podido leer «%s»

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
es: ¿SERÁ UN FALLO? Formato de encabezado de XPM incorrecto, pero Imlib ha podido procesar «%s»

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
es: ¿SERÁ UN FALLO? Final inesperado del archivo XPM, pero Imlib ha podido procesar «%s»

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
es: ¿SERÁ UN FALLO? Carácter inesperado, aunque Imlib ha podido procesar «%s»

en: Could not load font "%s".
es: No se ha podido cargar tipografía «%s».

en: Missing codesets for fontset "%s":
es: Faltan conjuntos de códigos para el conjunto de fuentes «%s»:

en: Could not load fontset "%s".
es: No se ha podido cargar el conjunto de fuentes «%s».

en: _Copy
es: _Copiar

en: Cu_t
es: Cor_tar

en: _Paste
es: _Pegar

en: Paste _Selection
es: Pegar la _selección

en: Select _All
es: Seleccionar _todo

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
es: Configuración regional no admitida por la biblioteca C o Xlib. Se revierte a «C».

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
es: No se ha podido determinar el conjunto de códigos de la configuración regional actual. Se presupone ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
es: iconv no proporciona (suficiente) %s a %s convertidores.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
es: Cadena multibyte no válida «%s»: %s

en: _OK
es: _Aceptar

en: $USER or $LOGNAME not set?
es: ¿$USER o $LOGNAME no configurado?

en: Failed to parse URL "%s".
es: Error al analizar el URL «%s».

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
es: Carácter de escape hexadecimal incompleto en la posición %d del URL.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
es: Carácter de escape hexadecimal inválido en la posición %d del URL.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
es:   -d, --display=NOMBRE  NOMBRE del servidor X a usar.
      --sync                Sincronizar los comandos de X11.

en: Support for PNG images was not enabled
es: No se ha habilitado la compatibilidad con las imagenes PNG

en: Support for JPEG images was not enabled
es: No se ha habilitado la compatibilidad con imágenes JPEG

en: Unsupported file format: %s
es: Formato de archivo no admitido: %s

en: Could not load image "%s"
es: No se ha podido cargar la imagen %s
