IceWM 1.2.31 - en to it translation catalogue (467 entries)

en: Can't open the APM device %s
it: Impossibile aprire il dispositivo APM %s

en: Can't ioctl the APM device %s
it: Ioctl non riuscito sul dispositivo APM %s

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
it: Formato sconosciuto usato dal dispositivo APM %s (%d).

en:  - Power
it:  - Energia

en:  - Charging
it:  - In carica

en:  - Full
it:  - Completa

en: power:	%s
it: energia:	%s

en: CLOCK
it: OROLOGIO

en: Date
it: Data

en: Default
it: Predefinito

en: _Disable
it: _Disabilita

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
it: Carico CPU %s: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
it: 
    RAM (libera): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
it: 
    Swap (libero): %.3f (%.3f) G

en: 
    ACPI Temp:
it: 
    Temp ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
it: 
    Freq CPU: %.3f GHz

en: Load:
it: Carico:

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
it: 
    RAM (utente): %5.3f (%.3f) G

en: _Combine
it: _Combina

en: _Separate
it: _Separa

en: %s exited with status %d.
it: %s è terminato con stato %d.

en: %s was killed by signal %d.
it: %s è stato terminato dal segnale %d.

en: rules:
it: regole:

en: model:
it: modello:

en: layout:
it: disposizione:

en: options:
it: opzioni:

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
it: Protocollo mailbox non valido: "%s"

en: Invalid mailbox path: "%s"
it: Percorso mailbox non valido: "%s"

en: DNS name lookup failed for %s
it: Ricerca nome DNS non riuscita per %s

en: Invalid mailbox port: "%s"
it: Porta mailbox non valida: "%s"

en: Could not connect to %s: %s
it: Impossibile connettersi al %s: %s

en: Failed to find %s command
it: Impossibile trovare il comando %s

en: Failed to execute %s
it: Impossibile eseguire %s

en: Write to socket failed: %s
it: Scrittura su socket non riuscita: %s

en: Using MailBox "%s"
it: È in uso la mailbox "%s"

en: Suspended
it: Sospeso

en: Error checking mailbox.
it: Errore durante il controllo della mailbox.

en: %ld mail message, %ld unread.
it: %ld messaggio di posta, %ld non letto.

en: %ld mail messages, %ld unread.
it: %ld messaggi di posta, %ld non letti.

en: %ld mail message.
it: %ld messaggio di posta.

en: %ld mail messages.
it: %ld messaggi di posta.

en: MAIL
it: POSTA

en: _Check
it: _Verifica

en: _Suspend
it: _Sospendi

en: bytes
it: byte

en: Memory Total:
it: Memoria totale:

en: Free:
it: Libera:

en: Cached:
it: Nella cache:

en: Buffers:
it: Buffer:

en: User:
it: Utente:

en: MEM
it: MEMORIA

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
it: Interfaccia %s:
      Velocità attuale (ingr/usc):	%li %s/%li %s
      Media attuale (ingr/usc):	%lli %s/%lli %s
      Trasferiti (ingr/usc):	%lli %s/%lli %s
      Tempo di collegamento:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: disconnected
it: disconnesso

en: down
it: inattivo

en: NET
it: RETE

en: Workspace:
it: Spazio di lavoro:

en: Tabs
it: Schede

en: USAGE: icewm-menu-fdo [OPTIONS] [FILENAME]
    OPTIONS:
    -g, --generic		Include GenericName in parentheses of progs
    -o, --output=FILE	Write the output to FILE
    -t, --terminal=NAME	Use NAME for a terminal that has '-e'
    -s, --no-lone-app	Move lone elements to parent menu
    -S, --no-lone-hint	Like -s but append the original submenu's
    -d, --deadline-apps=N	Stop loading app information after N ms
    -D, --deadline-all=N	Stop all loading and print what we got so far
    -m, --match=PAT		Display only apps with title containing PAT
    -M, --imatch=PAT	Like --match but ignores the letter case
    -L, --limit-max-len=N	Crop app titles at length N, add ...
    --seps  	Print separators before and after contents
    --sep-before	Print separator before the contents
    --sep-after	Print separator only after contents
    --no-sep-others	Legacy, has no effect
    --no-sub-cats	No additional subcategories, just one level of menues
    --flat		Display all apps in one layer with category hints
    --flat-sep=STR	Category separator string used in flat mode (default: ' / ')
    --match-sec	Apply --match or --imatch to apps AND sections
    --match-osec	Apply --match or --imatch only to sections
    --orig-comment	Print source .desktop file as comment
    -C, --copying	Print copyright information
    -V, --version	Print version information
    -h, --help	Prints this usage screen and exits.
    
    FILENAME	Any .desktop file to launch its application Exec command.
    
    This program also listens to environment variables defined by
    the XDG Base Directory Specification:
it: UTILIZZO: icewm-menu-fdo [OPZIONI] [NOMEFILE]
    OPZIONI:
    -g, --generic		Include GenericName nelle parentesi di progs
    -o, --output=FILE	Scrive l'output nel FILE
    -t, --terminal=NAME	Usa NAME per un terminale che contiene '-e'
    -s, --no-lone-app	Sposta elementi solitari nel menu superiore
    -S, --no-lone-hint	Come -s ma aggiunge il sottomenu originale
    -d, --deadline-apps=N	Interrompe il caricamento delle informazioni sull'app dopo N ms
    -D, --deadline-all=N	Interrompe il caricamento e la stampa ottenuti finora
    -m, --match=PAT		Visualizza solo le app che contengono PAT
    -M, --imatch=PAT	Come --match ma ignora le lettere maiuscole e minuscole
    -L, --limit-max-len=N	Ritaglia i titoli dell'app alla lunghezza N, aggiunge ...
    --seps  	Stampa gli elementi separatori prima e dopo i contenuti
    --sep-before	Stampa l'elemento separatore prima dei contenuti
    --sep-after	Stampa l'elemento separatore solo dopo i contenuti
    --no-sep-others	Obsoleto, non ha alcun effetto
    --no-sub-cats	Nessuna sottocategoria aggiuntiva, solo un livello di menu
    --flat		Visualizza tutte le app in un unico livello con suggerimenti sulla categoria
    --flat-sep=STR	Stringa separatrice di categorie utilizzata in modalità semplice (predefinito: ' / ')
    --match-sec	Applica --match o --imatch ad app E sezioni
    --match-osec	Applica --match o --imatch solo alle sezioni
    --orig-comment	Stampa il file .desktop di origine come commento
    -C, --copying	Stampa le informazioni sul copyright
    -V, --version	Stampa le informazioni sulla versione
    -h, --help	Stampa questa schermata di utilizzo ed esce.
    
    NOMEFILE	Qualsiasi file .desktop di cui avviare il comando Exec dell'applicazione.
    
    Questo programma ascolta anche le variabili di ambiente definite dalla
    Specifica della directory di base XDG:

en: System too slow! Failed to load menu content!
it: Sistema troppo lento. Impossibile caricare il contenuto del menu.

en: Please push HERE and retry after some seconds.
it: Premere QUI e riprovare tra qualche secondo.

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage printers
en: Printing
it: Stampa

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Settings applications
en: Settings
it: Impostazioni

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage hardware components, like sound cards, video cards or printers
en: HardwareSettings
it: Impostazioni hardware

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to manage compressed data/archives
en: Compression
it: Compressione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to archive/backup data
en: Archiving
it: Archiviazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Small utility application, "Accessories"
en: Utility
it: Utilità

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A dictionary
en: Dictionary
it: Dizionario

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A text tool utility
en: TextTools
it: Strumenti di testo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file manager
en: FileManager
it: Gestore file

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file tool utility
en: FileTools
it: Strumenti per file

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: System application, "System Tools" such as say a log viewer or network monitor
en: System
it: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An app related to MIDI
en: Midi
it: MIDI

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for presenting, creating, or processing multimedia (audio/video)
en: AudioVideo
it: Audio-video

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Numerical analysis software
en: NumericalAnalysis
it: Analisi numerica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Math software
en: Math
it: Matematica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Educational software
en: Education
it: Didattica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Scientific software
en: Science
it: Scienza

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to scan a file/text
en: Scanning
it: Scansione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing graphics
en: Graphics
it: Grafica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Parallel computing software
en: ParallelComputing
it: Computazione parallela

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Computer Science software
en: ComputerScience
it: Informatica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing raster (bitmap) graphics
en: RasterGraphics
it: Grafica raster

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: 2D based graphical application
en: 2DGraphics
it: Grafica 2D

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A sequencer
en: Sequencer
it: Sequenziatore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tuner
en: Tuner
it: Sintonizzatore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing vector graphics
en: VectorGraphics
it: Grafica vettoriale

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application for viewing, creating, or processing 3-D graphics
en: 3DGraphics
it: Grafica 3D

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Accessibility
en: Accessibility
it: Accessibilità

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An action game
en: ActionGame
it: Gioco d'azione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A game
en: Game
it: Gioco

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application handles adult or explicit material
en: Adult
it: Adulti

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Adventure style game
en: AdventureGame
it: Gioco d'avventura

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simple amusement
en: Amusement
it: Svago

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Arcade style game
en: ArcadeGame
it: Gioco da sala giochi

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to teach arts
en: Art
it: Arte

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Artificial Intelligence software
en: Artificialtelligence
it: Intelligenza artificiale

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Astronomy software
en: Astronomy
it: Astronomia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to edit audio/video files
en: AudioVideoEditing
it: Editing audio-video

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Biology software
en: Biology
it: Biologia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Falling blocks game
en: BlocksGame
it: Gioco a blocchi

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A board game
en: BoardGame
it: Gioco da tavolo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to build applications
en: Building
it: Costruzione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An application for development
en: Development
it: Sviluppo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A calculator
en: Calculator
it: Calcolatrice

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Calendar application
en: Calendar
it: Calendario

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An office type application
en: Office
it: Ufficio

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A card game
en: CardGame
it: Gioco di carte

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chart application
en: Chart
it: Diagramma

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Network application such as a web browser
en: Network
it: Rete

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Chemistry software
en: Chemistry
it: Chimica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A clock application/applet
en: Clock
it: Orologio

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application that only works inside a terminal (text-based or command line application)
en: ConsoleOnly
it: Solo console

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside:
en: Construction
it: Costruzione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: E.g. an address book
en: ContactManagement
it: Gestione contatti

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Data visualization software
en: DataVisualization
it: Visualizzazione dati

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Configuration tool for the GUI
en: DesktopSettings
it: Impostazioni desktop

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to burn a disc
en: DiscBurning
it: Scrittura dischi

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Help or documentation
en: Documentation
it: Documentazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Economy software
en: Economy
it: Economia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electricity software
en: Electricity
it: Elettricità

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Electronics software, e.g. a circuit designer
en: Electronics
it: Elettronica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Email application
en: Email
it: E-mail

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Emulator of another platform, such as a DOS emulator
en: Emulator
it: Emulatore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Engineering software, e.g. CAD programs
en: Engineering
it: Ingegneria

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tools like FTP or P2P programs
en: FileTransfer
it: Trasferimento file

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A file system tool
en: Filesystem
it: File system

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to manage your finance
en: Finance
it: Finanza

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A flowchart application
en: FlowChart
it: Diagrammi di flusso

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A GUI designer application
en: GUIDesigner
it: Disegnatore di GUI

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geography software
en: Geography
it: Geografia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geology software
en: Geology
it: Geologia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Geoscience software, GIS
en: Geoscience
it: Scienze della terra

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: HAM radio software
en: HamRadio
it: Radio amatoriale

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: History software
en: History
it: Storia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software for philosophy, psychology and other humanities
en: Humanities
it: Scienze umane

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An IRC client
en: IRCClient
it: Client IRC

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Image Processing software
en: ImageProcessing
it: Elaborazione di immagini

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: An instant messaging client
en: InstantMessaging
it: Messaggistica istantanea

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A game for kids
en: KidsGame
it: Gioco per bambini

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software to learn foreign languages
en: Languages
it: Lingue

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Literature software
en: Literature
it: Letteratura

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Logic games like puzzles, etc
en: LogicGame
it: Gioco di logica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Software for viewing maps, navigation, mapping, GPS
en: Maps
it: Mappe

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Medical software
en: MedicalSoftware
it: Software medicale

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Musical software
en: Music
it: Musica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A news reader or a news ticker
en: News
it: Notizie

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A package manager application
en: PackageManager
it: Gestore dei pacchetti

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Camera tools, etc.
en: Photography
it: Fotografia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Physics software
en: Physics
it: Fisica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to play audio/video files
en: Player
it: Lettore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Presentation software
en: Presentation
it: Presentazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A profiling tool
en: Profiling
it: Profilazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Project management application
en: ProjectManagement
it: Gestione progetti

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Desktop Publishing applications and Color Management tools
en: Publishing
it: Pubblicazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Application to record audio/video files
en: Recorder
it: Registratore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool to remotely manage your PC
en: RemoteAccess
it: Accesso remoto

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Applications like cvs or subversion
en: RevisionControl
it: Controllo di revisione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Robotics software
en: Robotics
it: Robotica

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A role playing game
en: RolePlaying
it: Gioco di ruolo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A security tool
en: Security
it: Sicurezza

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A shooter game
en: Shooter
it: Sparatutto

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A simulation game
en: Simulation
it: Simulazione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Religious and spiritual software, theology
en: Spirituality
it: Spiritualità

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Sports software
en: Sports
it: Sport

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A sports game
en: SportsGame
it: Gioco di sport

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A spreadsheet
en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A strategy game
en: StrategyGame
it: Gioco di strategia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Telephony via PC
en: Telephony
it: Telefonia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Telephony tools, to dial a number, manage PBX, ...
en: TelephonyTools
it: Strumenti di telefonia

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A terminal emulator application
en: TerminalEmulator
it: Emulatore di terminali

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A text editor
en: TextEditor
it: Editor di testo

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A translation tool
en: Translation
it: Traduzione

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Video Conference software
en: VideoConference
it: Conferenza video

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: Tool to view e.g. a graphic or pdf file
en: Viewer
it: Visualizzatore

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A web browser
en: WebBrowser
it: Navigatore Web

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A tool for web developers
en: WebDevelopment
it: Sviluppo Web

note: TRANSLATORS: This is a SHORT category menu name from freedesktop.org. Please add compact punctuation if needed but no double-quotes! Hint for the content inside: A word processor
en: WordProcessor
it: Elaboratore di testi

en: Back
it: Indietro

en: Alt+Left
it: Alt+FrecciaSinistra

en: Forward
it: Avanti

en: Alt+Right
it: Alt+FrecciaDestra

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Contents
it: Sommario

en: Index
it: Indice analitico

en: Find...
it: Trova...

en: Find next
it: Trova successivo

en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Reload
it: Ricarica

en: Close
it: Chiudi

en: Manual
it: Manuale

en: Support
it: Supporto

en: Theme Howto
it: Guida del tema

en: Website
it: Sito Web

en: Unsupported protocol.
it: Protocollo non supportato.

en: Invalid path: %s
it: Percorso non valido: %s

en: Path does not refer to a file.
it: Il percorso non fa riferimento a un file.

en: Failed to open file for reading.
it: Impossibile aprire il file in lettura.

en: Failed to create a temporary file
it: Impossibile creare un file temporaneo

en: Failed to execute system(%s) (%d)
it: Impossibile eseguire il sistema (%s) (%d)

en: Failed to decompress %s
it: Impossibile decomprimere %s

en: Could not locate curl or wget in PATH
it: Impossibile individuare curl o wget in PATH

en: Unsafe characters in URL
it: Caratteri non sicuri nell'URL

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
it: Uso: %s [OPZIONI] [ NOME FILE | URL ]
    
    IceHelp è un browser HTML molto semplice per il window manager IceWM.
    Consente di visualizzare un documento HTML da file o navigare su un sito Web.
    Memorizza le pagine visitate in una cronologia navigabile
    attraverso combinazioni di tasti e un menu contestuale (tasto destro del mouse).
    Non supporta né la resa grafica delle immagini né JavaScript.
    Qualora non sia fornito un file o un URL, viene visualizzato il manuale di IceWM
    da %s.
    
    Opzioni:
    
      -d, --display=NOME  NOME del server X da usare.
      --sync              Sincronizza i comandi X11.
    
      -B                  Mostra la pagina di manuale relativa a icewmbg di IceWM.
      -b, --bugs          Mostra le segnalazioni di errori di IceWM (in maniera rudimentale).
      -f, --faq           Mostra le FAQ e la Guida di IceWM.
      -g                  Mostra il sito Web su Github di IceWM.
      -i, --icewm         Mostra la pagina di manuale relativa a icewm di IceWM.
      -m, --manual        Mostra il manuale di IceWM (predefinito).
      -s                  Mostra la pagina di manuale relativa a icesound di IceWM.
      -t, --theme         Mostra la Guida ai temi di IceWM.
      -w, --website       Mostra il sito web di IceWM.
    
      -V, --version       Stampa le informazioni sulla versione ed esce.
      -h, --help          Stampa questa schermata d'uso ed esce.
    
    Variabili di ambiente:
      DISPLAY=NOME        Nome del server X da utilizzare.
    
    Per segnalazione di errori, richieste di supporto, commenti visitare:
    %s

en: Ignoring option '%s'
it: Ignorata l'opzione '%s'

en: List View
it: Vista a elenco

en: Icon View
it: Vista a icone

en: Open
it: Apri

en: Undo
it: Annulla

en: New
it: Nuovo

en: Restart
it: Riavvia

en: Same Game
it: Stesso gioco

en: For help please consult the man page icesh(1).
it: Per assistenza consultare la manpage icesh(1).

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
it: Simboli con nome del dominio '%s' (intervallo numerico: %ld-%ld):

en: Workspace out of range: %ld
it: Spazio di lavoro fuori intervallo: %ld

en: Invalid workspace name: `%s'
it: Nome spazio di lavoro non valido: '%s'

en: GNOME window layer
it: Livello della finestra di GNOME

en: IceWM tray option
it: Opzione vassoio di IceWM

en: Gravity symbols
it: Simboli di gravità

en: Motif functions
it: Funzioni Motif

en: Motif decorations
it: Decorazioni Motif

en: EWMH window state
it: Stato della finestra di EWMH

en: workspace #%d: `%s'
it: spazio di lavoro #%d: '%s'

en: Invalid state: `%s'.
it: Stato non valido: '%s'.

en: Invalid argument: `%s'
it: Argomento non valido: '%s'

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
it: Impossibile ottenere geometria della finestra 0x%lx

en: Invalid Xinerama: `%s'.
it: Xinerama non valida: '%s'.

en: Unable to write to %s
it: Impossibile scrivere su %s

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
it: L'azione '%s' richiede almeno %d argomenti.

en: Invalid expression: `%s'
it: Espressione non valida: '%s'

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
it: Impossibile aprire il display: %s. X deve essere in esecuzione e la variabile $DISPLAY deve essere impostata.

en: Unexpected: `%s'.
it: Imprevisto: `%s'.

en: No windows found.
it: Nessuna finestra trovata.

en: No actions specified.
it: Nessuna azione specificata.

en: Invalid window identifier: `%s'
it: Identificatore della finestra non valido: '%s'

en: Invalid PID: `%s'
it: PID non valido: '%s'

en: Invalid layer: `%s'.
it: Strato non valido: '%s'.

en: Unknown action: `%s'
it: Azione sconosciuta: '%s'

en: Socket error: %d
it: Errore socket: %d

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
it:   -c, --config=FILE   Consente a IceWM di caricare le preferenze da FILE.
      -t, --theme=FILE   Consente a IceWM di caricare il tema da FILE.
    
      -d, --display=NOME  Usa NOME per connettersi al server X.
      -a, --alpha         Usa un oggetto visivo a 32 bit per translucenza.
      --sync              Sincronizza la comunicazione con il server X11.
    
     -i, --icewm=FILE    Usa FILE come window manager IceWM.
      -o, --output=FILE   Reindirizza tutto l'output su FILE.
    
      -b, --nobg          Non avviare  icewmbg.
      -n, --notray        Non avviare icewmtray.
      -s, --sound         Avvia anche icesound.

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
it: 
    Opzioni di debug:
      -v, --valgrind      Consente a "/usr/bin/valgrind" di eseguire icewm.
                          Esamina in modo approfondito l'esecuzione di icewm.
      -g, --catchsegv     Consente a "/usr/bin/catchsegv" di eseguire icewm.
                          Fornisce un'analisi in caso di errore di segmentazione di icewm.

en: Unknown option '%s'
it: Opzione sconosciuta '%s'

en: restart %s.
it: riavvia %s.

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
it:  IceWM è andato in crash per la seconda volta in 10 secondi.
     Si desidera:
    
    	1: riavviare IceWM?
    	2: interrompere questa sessione?
    	3: eseguire un terminale?

en: IceWM crash response
it: Riscontro sul crash di IceWM

en: Playing sample #%d (%s)
it: Riproduzione del campione #%d (%s)

en: %s: Invalid number of channels
it: %s: numero di canali non valido

en: Could not set OSS channels
it: Impossibile impostare i canali OSS

en: Could not sync OSS
it: Impossibile sincronizzare OSS

en: OSS write failed
it: Scrittura di OSS non riuscita

en: OSS incomplete write (%d/%d)
it: Scrittura di OSS incompleta (%d/%d)

en: Could not post OSS
it: Impossibile pubblicare OSS

en: Could not open OSS device %s
it: Impossibile aprire il dispositivo OSS %s

en: Could not set OSS stereo
it: Impossibile impostare OSS stereo

en: Could not reset OSS DSP
it: Impossibile resettare OSS DSP

en: Could not set OSS format
it: Impossibile impostare il formato OSS

en: ao_open_live failed with %d
it: ao_open_live è andato in errore con %d

en: ao_play failed
it: ao_play è andato in errore

en: Unrecognized option: %s
it: Opzione non riconosciuta: %s

en: Unrecognized argument: %s
it: Argomento non riconosciuto: %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
it: Uso: %s [OPZIONE]...
    
    Riproduce file audio in risposta agli eventi GUI generati da IceWM.
    Le interfacce audio attualmente configurate sono: %s.
    Icesound sceglierà la prima utilizzabile tra queste.
    
    Opzioni:
    
     -d, --display=DISPLAY        Display X11 usato da IceWM (predefinito: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIRECTORY   Specifica la directory che contiene i file audio.
                                  La predefinita è $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST         Specifica le interfacce di uscita audio. Una o più:
                                  %s separate da virgole.
    
     -D, --device=DEVICE          Solo retrocompatibile: il dispositivo predefinito.
                                  Preferire una delle opzioni -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE             Specifica il dispositivo OSS (predefinito: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE            Specifica il dispositivo ALSA (predefinito: "%s").
    
     -z, --snooze=millisec        Specifica l'intervallo di ritardo tra gli eventi audio
                                  in millisecondi. Il valore predefinito è 500 millisecondi.
    
     -p, --play=sound             Riproduce l'audio specificato (nome o numero) ed esce.
    
     -l, --list-files             Elenca i percorsi dei file audio disponibili ed esce.
    
         --list-sounds            Elenca i nomi dei file audio supportati ed esce.
    
         --list-interfaces        Elenca le interfacce audio supportate ed esce.
    
     -v, --verbose                Prolisso e stampa ogni evento sonoro.
    
     -V, --version                Stampa le informazioni sulla versione ed esce.
    
     -h, --help                   Stampa la schermata della guida ed esce.
    
    Valori restituiti:
    
      0    Successo.
      1    Errore generale.
      2    Errore nella riga di comando.
      3    Errore dei sottosistemi (es. impossibile connettersi al server).

en: No audio for %s
it: Nessun audio per %s

en: Could not get GUI event property
it: Impossibile recuperare la proprietà dell'evento GUI

en: Received invalid GUI event %d
it: Ricevuto un evento GUI non valido: %d

en: Received GUI event %s
it: Ricevuto l'evento GUI %s

en: Too quick; ignoring %s.
it: Troppo veloce; %s sarà ignorato.

en: Support for the %s interface not compiled.
it: Il supporto per l'interfaccia %s non è stato compilato.

en: Unsupported interface: %s.
it: Interfaccia non supportata: %s.

en: Using %s audio.
it: Viene utilizzato l'audio %s.

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
it: Impossibile connettersi alle interfacce audio %s.

en: Received signal %s: Terminating...
it: Ricevuto il segnale %s: viene terminata l'esecuzione...

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
it:   --notify            Notifica il processo padre inviando un segnale USR1.
      --display=NOME      Usa NOME per connettersi al server X.
      --sync              Sincronizza la comunicazione con il server X11.
    
      -c, --config=FILE   Carica le preferenze da FILE.
      -t, --theme=FILE    Carica il tema da FILE

en: Hex View
it: Vista esadecimale

en: Expand Tabs
it: Espandi schede

en: Wrap Lines
it: A capo automatico

en: Failed to load image '%s'.
it: Impossibile caricare l'immagine '%s'.

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
it: Uso: icewmbg [OPZIONI]
    Laddove è possibile fornire più valori, questi sono separati da virgole.
    Quando l'immagine è in una directory, vengono utilizzate tutte le immagini di tale directory.
    
    Opzioni:
      -p, --replace        Sostituisce un icewmbg esistente.
      -q, --quit           Indica all'icewmbg in esecuzione di abbandonare.
      -r, --restart        Indica all'icewmbg in esecuzione di riavviarsi.
      -u, --shuffle        Mescola/rimescola la lista di immagini di sfondo.
      
      -c, --config=FILE    Carica le preferenze da FILE.
      -t, --theme=NOME     Carica il tema denominato NOME.
    
      -i, --image=FILE     Carica le immagini di sfondo da FILE.
      -k, --color=NOMI     Usa i colori di sfondo da NOMI.
    
      -s, --semis=FILE     Carica le immagini di trasparenza da FILE.
      -x, --trans=NOMI     Usa i colori di trasparenza da NOMI.
    
      -e, --center=0/1     Disabilita/Abilita la centratura dello sfondo.
      -a, --scaled=0/1     Disabilita/Abilita il ridimensionamento dello sfondo.
      -m, --multi=0/1      Disabilita/Abilita lo sfondo su più monitor.
      -y, --cycle=SECONDI  Cicla le immagini di sfondo ogni tot SECONDI.
    
      --display=NOME      Usa NOME per connettersi al server X.
      --sync              Sincronizza la comunicazione con il server X11.
    
      -h, --help          Stampa questa schermata d'uso ed esce.
      -V, --version       Stampa le informazioni sulla versione ed esce.
    
    Carica lo sfondo del desktop in base al file delle preferenze:
     DesktopBackgroundCenter  - Mostra lo sfondo del desktop centrato
     DesktopBackgroundScaled  - Mostra lo sfondo del desktop ridimensionato
     DesktopBackgroundColor   - Colori di sfondo del desktop
     DesktopBackgroundImage   - Immagini di sfondo del desktop
     ShuffleBackgroundImages  - Mescola la lista di immagini di sfondo
     SupportSemitransparency  - Supporto per i terminali semitrasparenti
     DesktopTransparencyColor - Colori di sfondo semitrasparenti
     DesktopTransparencyImage - Immagini di sfondo semitrasparenti
     DesktopBackgroundMultihead - Un unico sfondo su tutti i monitor
     CycleBackgroundsPeriod   - Durata in secondi oltre la quale ciclare lo sfondo
    
     center:0 scaled:0 = affiancato
     center:1 scaled:0 = centrato
     center:1 scaled:1 = riempie una dimensione e mantiene le proporzioni
     center:0 scaled:1 = riempie entrambe le dimensioni e mantiene le proporzioni

en: Unrecognized option '%s'.
it: Opzione non riconosciuta '%s'.

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
it: Avvio impossibile perché un'altra istanza di icewmbg è ancora in esecuzione.

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
it: Uso: argomento opzione icewmhint class.instance

en: Out of memory (len=%d).
it: Memoria esaurita (len=%d).

en: Warning:
it: Avviso:

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
it: Uso: %s [OPZIONI]
    Opzioni:
    %s
      -C, --copying       Stampa le informazioni sulla licenza ed esce.
      -V, --version       Stampa le informazioni sulla versione ed esce.
      -h, --help          Stampa questa schermata d'uso ed esce.

en: Unknown direction in move/resize request: %d
it: Direzione sconosciuta nella richiesta di spostamento/ridimensionamento: %d

en: Unable to create directory %s
it: Impossibile creare la directory %s

en: Theme:
it: Tema:

en: Theme Description:
it: Descrizione del tema:

en: Theme Author:
it: Autore del tema:

en: CodeSet:
it: Set di codici:

en: Language:
it: Lingua:

en: Renderer:
it: Renderizzatore:

en: icewm - About
it: icewm - Informazioni

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
it: È già in esecuzione un altro window manager, usare --replace per sostituirlo

en: Failed to become the owner of the %s selection
it: Impossibile diventare proprietari della selezione %s

en: Waiting to replace the old window manager
it: In attesa di sostituire il vecchio window manager

en: done.
it: fatto.

en: _Logout
it: _Esci

en: _Cancel logout
it: _Annulla uscita

en: Lock _Workstation
it: Blocca _postazione di lavoro

en: Re_boot
it: Riav_via

en: Shut_down
it: Arresta il _sistema

en: _Sleep mode
it: _Modalità ri_sparmio energetico

en: _Hibernate
it: _Iberna

en: Restart _Icewm
it: Riavvia _Icewm

en: Restart _Xterm
it: Riavvia _Xterm

en: _Above Dock
it: _Sopra l'aggancio

en: _Dock
it: _Aggancio

en: _OnTop
it: _In alto

en: _Normal
it: _Normale

en: _Below
it: _In basso

en: Move to New _Window
it: Sposta in Nuova _finestra

en: Left Half
it: Metà sinistra

en: Right Half
it: Metà destra

en: Top Half
it: Metà superiore

en: Bottom Half
it: Metà inferiore

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Center
it: In centro

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: T_ile Horizontally
it: Affianca or_izzontalmente

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Tile _Vertically
it: Affianca _verticalmente

en: _Restore
it: _Ripristina

en: _Move
it: _Sposta

en: _Size
it: _Ridimensiona

en: Mi_nimize
it: Mi_nimizza

en: Ma_ximize
it: Massimi_zza

en: Maximize_Vert
it: Massimizza_Vert

en: MaximizeHori_z
it: Massimizza_Oriz

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: _Hide
it: _Nascondi

en: Roll_up
it: A_rrotola

en: R_aise
it: _Alza

en: _Lower
it: Ab_bassa

en: La_yer
it: _Livello

en: Tile
it: Affianca

en: Move _To
it: Sposta _in

en: Tray _icon
it: _Icona vassoio

en: R_ename title
it: R_inomina titolo

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Kill Client
it: _Termina client

en: _Window list
it: Elenco delle _finestre

en: Another window manager already running, exiting...
it: È in esecuzione un altro window manager, il componente viene chiuso...

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
it: Impossibile riavviare: %s
    %s si trova in $PATH?

en: Confirm Restart as Terminal
it: Conferma riavvio come terminale

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
it: Annulla la gestione di tutte le applicazioni ed esegue il riavvio
    come terminale. Continuare?

en: <none>
it: <nessuno>

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
it:   --client-id=ID      ID del client da usare quando si contatta il gestore delle sessioni.

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
it: 
      --debug             Stampa messaggi di debug generici.
      --debug-z           Stampa messaggi di debug riguardanti la pila delle finestre.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
it: 
      -a, --alpha         Usa un oggetto visivo a 32 bit per la traslucenza.
      -c, --config=FILE   Carica le preferenze da FILE.
      -t, --theme=FILE    Carica il tema da FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Mostra brevemente IMAGE all'avvio.
      -p, --postpreferences  Stampa le preferenze dopo l'elaborazione.
      --rewrite-preferences  Aggiorna un file di preferenze esistente.
      --trace=conf,icon   Traccia i percorsi utilizzati per caricare la configurazione.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
it:   -o, --output=FILE   Reindirizza tutti gli output al FILE.

en:   -i, --install=THEME Install THEME from extra or 'list'.
it:   -i, --install=TEMA Installa il TEMA da extra oppure da 'list'.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    %s
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
it: Uso: %s [OPZIONI]
    Avvia il window manager IceWM.
    
    Opzioni:
      -d, --display=NOME  NOME del server X in uso.
    %s  --sync              Sincronizza i comandi X11.
    %s
      -V, --version       Stampa le informazioni sulla versione ed esce.
      -h, --help          Stampa questa schermata d'uso ed esce.
    %s
       --replace          Sostituisce un window manager esistente.
      -r, --restart       Indica all'icewm in esecuzione di riavviarsi.
    
      --configured        Stampa la configurazione al momento della compilazione.
      --directories       Stampa le directory di configurazione.
      -l, --list-themes   Stampa un elenco di tutti i temi disponibili.
    %s
    Variabili d'ambiente:
      ICEWM_PRIVCFG=PERCORSO  Directory per i file di configurazione utente,
                              "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" se esistente o
                              "$HOME/.icewm" come predefinita.
      DISPLAY=NOME            Nome del server X da utilizzare.
      MAIL=URL                Posizione della mailbox.
    
    Per segnalare bug, richieste di supporto, commenti visitare:
    %s

en: %s configuration directories:
it: Directory di configurazione di %s:

en: %s configured options:%s
it: Opzioni configurate di %s: %s

en: Confirm Logout
it: Conferma uscita

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
it: Tutte le applicazioni ancora attive stanno per essere chiuse.
    Procedere?

en: Raise/Lower
it: Alza/Abbassa

en: Hide
it: Nascondi

en: Restore
it: Ripristina

en: Maximize
it: Massimizza

en: Minimize
it: Minimizza

en: Rolldown
it: Srotola

en: Rollup
it: Arrotola

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
it: Il client %s con PID %ld non risponde.
    Terminare questo client?

en: Failed to load theme %s
it: Impossibile caricare il tema %s

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
it: Valore '%s' sconosciuto per l'opzione '%s'.

en: Unable to rename %s to %s
it: Impossibile rinominare %s come %s

en: Loc_k Workstation
it: _Blocca postazione di lavoro

en: _Cancel
it: _Annulla

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Logout...
it: _Esci...

en: _Restart icewm
it: _Riavvia icewm

en: Reload ke_ys
it: Ricarica ke_ys

en: Reload win_options
it: Ricarica win_options

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _About
it: _Informazioni

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename the window title
it: Rinomina titolo finestra

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
it: Attenzione: la terminazione del client comporta
    la perdita delle modifiche non salvate. Procedere?

en: Kill Client:
it: Termina client:

en: Missing command argument
it: Argomento del comando mancante

en: Bad argument %d to command '%s'
it: Argomento %d errato per il comando '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
it: Errore nella parola chiave '%s' per %s

en: Error at %s '%s'
it: Errore in %s '%s'

en: Unexepected menu keyword: '%s'
it: Parola chiave del menu imprevista: '%s'

en: Error at menuprog '%s'
it: Errore in menuprog '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
it: Errore in menuprogreload '%s'

en: Missing filename argument to include statement
it: Argomento con nome di file mancante nell'istruzione di inclusione

en: Error at includeprog '%s'
it: Errore in includeprog '%s'

en: Unknown keyword '%s'
it: Parola chiave sconosciuta: '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
it: Parola chiave sconosciuta per un non-contenitore: '%s'.
    In questo punto era attesa 'key' o 'runonce'.

en: '%s' timed out!
it: Time out di '%s'.

en: '%s' produces no output
it: '%s' non produce alcun risultato

en: Missing program setxkbmap
it: Programma mancante setxkbmap

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
it: Per cambiare tastiera, installare setxkbmap.

en: Unknown window option: %s
it: Opzione sconosciuta della finestra: %s

en: Syntax error in window options on line %d of %s
it: Errore di sintassi nelle opzioni della finestra alla riga %d di %s

en: Save Modifications
it: Salvare le modifiche

en: Enter a new value for %s:
it: Inserire un nuovo valore per %s:

en: _Click to focus
it: _Fai clic per mettere a fuoco

en: _Explicit focus
it: Focus _esplicito

en: _Sloppy mouse focus
it: Focus sul mouse gro_ssolano

en: S_trict mouse focus
it: Focus sul mouse _preciso

en: _Quiet sloppy focus
it: Focus al_quanto grossolano

en: Custo_m
it: Perso_nalizzato

en: _Manual
it: _Manuale

en: Programs
it: Programmi

en: _Run...
it: _Esegui...

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Windows
it: _Finestre

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Themes
it: _Temi

en: Se_ttings
it: Impos_tazioni

en: Session Manager: Unknown line %s
it: Gestore delle sessioni: riga %s sconosciuta

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Ca_scade
it: A ca_scata

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Arrange
it: Dis_poni

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Minimize All
it: _Minimizza tutto

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Hide All
it: _Nascondi tutto

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Undo
it: Ann_ulla

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: Arrange _Icons
it: Disponi le _icone

note: TRANSLATORS: This appears in a group with others items, so please make the hotkeys unique in the set: # T_ile Horizontally, Ca_scade, _Arrange, _Minimize All, _Hide All, _Undo, Arrange _Icons, _Windows, _Refresh, _About, _Logout
en: _Refresh
it: Aggio_rna

en: Hide Taskbar
it: Nascondi barra delle applicazioni

en: Favorite Applications
it: Applicazioni preferite

en: Window List Menu
it: Menu elenco finestre

en: Show Desktop
it: Mostra desktop

en: Show Taskbar
it: Mostra barra delle applicazioni

en: All Workspaces
it: Tutti gli spazi di lavoro

en: _Show
it: Mo_stra

en: _Raise
it: _Alza

en: Del
it: Canc

en: _Terminate Process
it: _Termina il processo

en: Kill _Process
it: Termina il _processo

en: Window list
it: Elenco finestre

en: %lu. Workspace %-.32s
it: %lu. Spazio di lavoro %-.32s

en: Image not readable: %s
it: Immagine illeggibile: %s

en: %s: select failed
it: %s: selezione non riuscita

en: Could not parse color "%s"
it: Impossibile elaborare il colore "%s"

en: Unknown key name %s in %s
it: Nome tasto %s sconosciuto in %s

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
it: Argomento errato: %s per %s [%d,%d]

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
it: Caricamento della pixmap '%s' non riuscito: %s

en: Loading of pixmap "%s" failed
it: Caricamento della pixmap '%s' non riuscito

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
it: BUG? Imlib era riuscito a leggere '%s'

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
it: BUG? Intestazione XPM non valida ma Imlib è stato in grado di analizzare '%s'

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
it: BUG? Fine imprevista del file XPM ma Imlib è stato in grado di analizzare '%s'

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
it: BUG? Carattere imprevisto, ma Imlib è stato in grado di analizzare "%s"

en: Could not load font "%s".
it: Impossibile caricare il tipo di carattere "%s".

en: Missing codesets for fontset "%s":
it: Set di codici mancanti per l'insieme di caratteri "%s":

en: Could not load fontset "%s".
it: Impossibile caricare l'insieme di caratteri "%s".

en: _Copy
it: _Copia

en: Cu_t
it: _Taglia

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste _Selection
it: Incolla _selezione

en: Select _All
it: Selezion_a tutto

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
it: Localizzazione non supportata dalla libreria C o da Xlib. Si ripiega sulla localizzazione 'C'.

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
it: Impossibile determinare il set di codici della localizzazione corrente. Presumibilmente è ISO-8859-1.

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
it: iconv non fornisce (abbastanza) convertitori da %s a %s.

en: Invalid multibyte string "%s": %s
it: Stringa multibyte "%s" non valida: %s

en: _OK
it: _Ok

en: $USER or $LOGNAME not set?
it: $USER o $LOGNAME non impostati?

en: Failed to parse URL "%s".
it: Impossibile analizzare l'URL "%s".

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
it: Sequenza di escape esadecimale incompleta nell'URL alla posizione %d.

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
it: Sequenza di escape esadecimale non valida nell'URL alla posizione %d.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
it:   -d, --display=NOME  NOME del server X da usare.
      --sync              Sincronizza i comandi X11.

en: Support for PNG images was not enabled
it: Il supporto per le immagini PNG non è stato abilitato

en: Support for JPEG images was not enabled
it: Il supporto per le immagini JPEG non è stato abilitato

en: Unsupported file format: %s
it: Formato di file non supportato: %s

en: Could not load image "%s"
it: Impossibile caricare l'immagine "%s"
