Map Module (1.0.4) - en to de_DE translation catalogue (32 entries)

[ctx: icinga.state]
en: CRITICAL
de_DE: KRITISCH

en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Configure the map module
de_DE: Konfiguration des Karten Moduls

en: Dashlet height
de_DE: Höhe des Dashlets

en: Default latitude (WGS84)
de_DE: Standard Breitengrad (WGS84)

en: Default longitude (WGS84)
de_DE: Standard Längengrad (WGS84)

en: Default map position (latitude)
de_DE: Mittelpunkt der Karte (Breitengrad)

en: Default map position (longitude)
de_DE: Mittelpunkt der Karte (Längengrad)

en: Default zoom level
de_DE: Standard-Zoomstufe

en: Default zoom level of the map
de_DE: Standard-Zoomstufe des Karte

en: Maps
de_DE: Karten

en: Maximum zoom level
de_DE: Maximale Zoomstufe

en: Maximum zoom level of the map
de_DE: Maximale Zoomstufe der Karte

en: Minimal zoom level
de_DE: Minimale Zoomstufe

en: Minimal zoom level of the map
de_DE: Minimale Zoomstufe der Karte

[ctx: icinga.state]
en: PENDING
de_DE: AUSSTEHEND

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Show on map
de_DE: Auf der Karte zeigen

en: State type
de_DE: Zustandsart

en: State type for status indication
de_DE: Art der angezeigten Statusinformationen

[ctx: icinga.state]
en: UNKNOWN
de_DE: UNBEKANNT

en: Visualize your hosts and services on a map
de_DE: Visualisierung von Hosts und Services auf der Karte

[ctx: icinga.state]
en: WARNING
de_DE: WARNUNG

en: Marker size
de_DE: Icon Größe

en: Size of the host markers
de_DE: Größe der Host-Icons

en: Zoom in
de_DE: Vergrößern

en: Zoom out
de_DE: Verkleinern

en: Add to dashboard
de_DE: Zum Dashboard hinzufügen

en: Fullscreen
de_DE: Vollbild

en: Show current location
de_DE: Zeige aktuelle Position

en: Show default view
de_DE: Zeige Standardansicht

en: Host is down
de_DE: Host ist nicht erreichbar
