idutils 4.6 - en to da translation catalogue (101 entries)

en: write error
da: skrivefejl

en: Unknown system error
da: Ukeldt systemfejl

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument -- %c

en: memory exhausted
da: hukommelsen er opbrugt

en: unable to record current working directory
da: kan ikke få fat på aktuelt katalog

en: failed to return to initial working directory
da: kan ikke gå tilbage til det første arbejdskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

en: Success
da: Lykkedes

en: No match
da: Ingen træffer

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldtigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Trailing backslash
da: Efterfølgende baglæns skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig tilbagereference

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalafslutning

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: Uafsluttet slutning på regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: invalid `--separator' style: `%s'
da: ugyldig '--separator'-stil: '%s'

en: can't determine the io_size of a string!
da: kan ikke bestemme 'io_size' i en streng!

en: can't open `%s'
da: kan ikke åbne '%s'

en: `%s' is not an ID file! (bad magic #)
da: '%s' er ingen ID-fil! (fejlagtigt magisk nummer)

en: `%s' is version %d, but I only grok version %d
da: '%s' er version %d men jeg forstår kun version %d

en: unknown I/O type: %d
da: ukendt I/O-type: %d

en: unrecognized language: `%s'
da: ukendt sprog: '%s'

en: can't allocate language args obstack: memory exhausted
da: kan ikke allokere obstack for sprogargument: løbet tør for hukommelse

en: can't allocate language args: memory exhausted
da: kan ikke allokere sprogargument: løbet tør for hukommelse

en: language name expected following `%s' in file `%s'
da: et sprognavn forventedes efter '%s' i filen '%s'

en: can't open language map file `%s'
da: kan ikke åbne sprogtabelfilen '%s'

en: can't get size of map file `%s'
da: kan ikke finde størrelsen på tabelfilen '%s'

en: can't read language map file `%s'
da: kan ikke læse sprogtabelfilen '%s'

en: can't read entire language map file `%s'
da: kan ikke læse hele sprogtabelfilen '%s'

en: C language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
da: Sproget C:
      -k,--keep=TEGN         Tillad TEGN i étsymbol-strenge, behold resultatet
      -i,--ignore=TEGN       Tillad TEGN i étsymbol-strenge, kast resultatet bort
      -u,--strip-underscore  Fjern indledende understreg fra étsymbol-streng

en: C++ language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
da: Sproget C++:
      -k,--keep=TEGN         Tillad TEGN i étsymbol-strenge, behold resultatet
      -i,--ignore=TEGN       Tillad TEGN i étsymbol-strenge, kast resultatet bort
      -u,--strip-underscore  Fjern indledende understreg fra étsymbol-streng

en: Java language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
da: Sproget Java:
      -k,--keep=TEGN         Tillad TEGN i étsymbol-strenge, behold resultatet
      -i,--ignore=TEGN       Tillad TEGN i étsymbol-strenge, kast resultatet bort
      -u,--strip-underscore  Fjern indledende understreg fra étsymbol-streng

en: junk: `%c'
da: affald: '%c'

en: junk: `\%03o'
da: affald: '\%03o'

en: Assembly language:
      -c,--comment=CHARS     Any of CHARS starts a comment until end-of-line
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in tokens, and keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in tokens, and toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from tokens
      -n,--no-cpp            Don't handle C pre-processor directives
da: Assemblersprog:
      -c,--comment=TEGN      Ethvert af disse TEGN begynder en kommentar som fortsætter
                             frem til linjeslut
      -k,--keep=TEGN         Tillad TEGN i symboler og gem resultatet
      -i,--ignore=TEGN       Tillad TEGN i symboler og kast resultatet bort
      -u,--strip-underscore  Fjern indledende understreg fra symboler
      -n,--no-cpp            Behandl ikke C-præprocessorkommandoer

en: Text language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
da: Textsprog:
      -i,--include=TEGNKLASSE  Behandl tegn i TEGNKLASSE som symbolbestandsdele
      -x,--exclude=TEGNKLASSE  Behandl tegn i TEGNKLASSE som symbolafgrænsere

en: Perl language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
      -d,--dtags  Include documentation tags
da: Sproget Perl:
      -i,--include=TEGNKLASSE  Behandl tegn i TEGNKLASSE som symbolbestandsdele
      -x,--exclude=TEGNKLASSE  Behandl tegn i TEGNKLASSE som symbolafgrænsere
      -d,--dtags  Inkludér dokumentationsmærker

en: Lisp language:
da: Sproget Lisp:

en: can't read directory `%s' (`.' from `%s')
da: kan ikke læse kataloget '%s' ('.' fra '%s')

en: notice: `%s' was a %s, but is now a %s!
da: bemærk: '%s' var en %s, men er nu en %s!

en: file
da: fil

en: directory
da: katalog

en: warning: `%s' and `%s' are the same file, but yield different scans!
da: advarsel: '%s' og '%s' er samme fil men giver forskellige fortolkninger!

en: notice: scan parameters changed for `%s'
da: bemærk: fortolkningsparametrerne for '%s' ændredes

en: can't mix --include and --exclude options
da: kan ikke blande tilvalgene --include og --exclude

en: can't get working directory
da: kan ikke få fat på aktuel katalog

en: can't chdir to `%s'
da: kan ikke skifte katalog til '%s'

en: can't chdir to `%s' from `%s'
da: kan ikke skifte katalog til '%s' fra '%s'

en: can't lstat `%s' from `%s'
da: kan ikke tage status (lstat(2)) på '%s' fra '%s'

en: can't stat `%s' from `%s'
da: kan ikke tage status (stat(2)) på '%s' fra '%s'

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Usage: %s [OPTION] FILENAME [FILENAME2]
da: Brug: %s [FLAG] FILNAVN [FILNAVN2]

en: List identifiers that occur in FILENAME, or if FILENAME2 is
    also given list the identifiers that occur in both files.
    
      -f, --file=FILE  file name of ID database
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
da: List de identifikatorer som findes i FILNAVN eller, hvis også
    FILNAVN2 angives, de identifikatorer som findes i begge filer.
    
      -f, --file=FIL   ID-databasens filnavn
          --help       vis denne hjælpetekst og afslut
          --version    udskriv versionsinformation og afslut

en: 
    Report bugs to
da: 
    Rapportér fejl til

en: no file name arguments
da: ingen filnavnsargumenter

en: too many file name arguments
da: for mange filnavnsargumenter

en: can't locate `ID'
da: kan ikke finde 'ID'

en: `%s' is ambiguous
da: '%s' er flertydig

en: `%s' not found
da: kunne ikke finde '%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [PATTERN]...
da: Brug: %s [FLAG]... [MØNSTER]...

en: Print constituent file names that match PATTERN,
    using shell-style wildcards.
      -f, --file=FILE        file name of ID database
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline'
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
da: Udskriv navnene på de filer hvis indhold passer med MØNSTER,
    ved at bruge jokertegn som i skallen.
      -f, --file=FIL         ID-databasens filnavn
      -S, --separator=STIL   STIL er en af 'braces', 'space' eller 'newline'
          --help             vis denne hjælpetekst og afslut
          --version          udskriv versionsinformation og afslut

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN...
da: Brug: %s [FLAG]... MØNSTER...

en: Query ID database and report results.
    By default, output consists of multiple lines, each line containing the
    matched identifier followed by the list of file names in which it occurs.
    
      -f, --file=FILE       file name of ID database
    
      -i, --ignore-case     match PATTERN case insensitively
      -l, --literal         match PATTERN as a literal string
      -r, --regexp          match PATTERN as a regular expression
      -w, --word            match PATTERN as a delimited word
      -s, --substring       match PATTERN as a substring
                Note: If PATTERN contains extended regular expression meta-
                characters, it is interpreted as a regular expression substring.
                Otherwise, PATTERN is interpreted as a literal word.
    
      -k, --key=STYLE       STYLE is one of `token', `pattern' or `none'
      -R, --result=STYLE    STYLE is one of `filenames', `grep', `edit' or `none'
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline' and
                            only applies to file names when `--result=filenames'
                The above STYLE options control how query results are presented.
                Defaults are --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=FREQ  find tokens that occur FREQ times, where FREQ
                            is a range expressed as `N..M'.  If N is omitted, it
                            defaults to 1, if M is omitted it defaults to MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=LEN   find tokens whose names are ambiguous for LEN chars
    
      -x, --hex             only find numbers expressed as hexadecimal
      -d, --decimal         only find numbers expressed as decimal
      -o, --octal           only find numbers expressed as octal
                By default, searches match numbers of any radix.
    
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
da: Spørg ID-databasen og rapportér resultaterne.
    Som standard består uddata af flere linjer hvor hver linje indeholder den
    matchede identifikator, efterfulgt af en liste med navnene på de filer i hvilken
    den forekommer.
    
      -f, --file=FIL        ID-databasens filnavn
    
      -i, --ignore-case     match MØNSTER uden forskel på store og små bogstaver
      -l, --literal         match MØNSTER som en bogstavelig streng
      -r, --regexp          match MØNSTER som et regulært udtryk
      -w, --word            match MØNSTER som et afgrænset ord
      -s, --substring       match MØNSTER som en delstreng
                Bemærk: Hvis MØNSTER indeholder metategn i udvidet regulært
                udtryk tolkes det som en regulær udtryksstreng.
                Ellers betragtes det som en bogstavelig streng.
    
      -k, --key=STIL        STIL er en af 'token', 'pattern' eller 'none'
      -R, --result=STIL     STIL er en af 'filenames', 'grep', 'edit' eller 'none'
      -S, --separator=STIL  STIL er en af 'braces', 'space' eller 'newline' og
                            gælder kun for filnavne hvis '--result=filenames'
                STIL-flagene ovenfor bestemmer hvordan forspørgselsresultat præsenteres.
                Standardværdien er --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=FREK  søg efter symboler som forekommer FREK gange, hvor FREK er
                            et interval som angives som 'N..M'. Hvis N udelades
                            antages det at være 1, om M udelades antages det at være
                            MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=LÆNGDE søg efter symboler hvis navn er tvetydigt inden for LÆNGDE tegn
    
      -x, --hex             søg kun efter tal som angives heksadecimalt
      -d, --decimal         søg kun efter tal som angives decimalt
      -o, --octal           søg kun efter tal som angives oktalt
                Som standard søges efter alle tal uanset base.
    
          --help            vis denne hjælpetekst og afslut
          --version         vis versionsinformation og afslut

en: braces
da: parenteser

en: space
da: mellemrum

en: notice: use of `-e' is deprecated, use `-r' instead
da: bemærk: brug af '-e' er forældet, brug '-r' istedet

en: invalid `--key' style: `%s'
da: ugyldig '--key'-stil: '%s'

en: invalid `--result' style: `%s'
da: ugyldig '--result'-stil: '%s'

en: can't match regular-expression: memory exhausted
da: kan ikke tolke regulært udtryk: løbet tør for hukommelse

en: edit? [y1-9^S/nq]
da: redigér? [y1-9^S/nq]

en: can't fork
da: kan ikke forgrene

en: can't exec `%s'
da: kan ikke køre '%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: Build an identifier database.
      -o, --output=OUTFILE    file name of ID database output
      -f, --file=OUTFILE      synonym for --output
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
      -v, --verbose           report per file statistics
      -s, --statistics        report statistics at end of run
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
           --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    FILE may be a file name, or a directory name to recursively search.
    If no FILE is given, the current directory is searched by default.
    Note that the `--include' and `--exclude' options are mutually-exclusive.
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
da: Byg en database over identifikatorer.
      -o, --output=UDFIL       filnavn på ID-database
      -f, --file=UDFIL         synonym for --output
      -i, --include=SPROG      inkludér SPROG (standardværdi: 'C C++ asm')
      -x, --exclude=SPROG      udelad SPROG
      -l, --lang-option=S:FLG  videresend FLG som standard for sproget S (se nedenfor)
      -m, --lang-map=TABELFIL  brug TABELFIL for at associere filnavn med
                               rette kildetekstsprog
      -d, --default-lang=SPROG brug SPROG som standardsprog
      -p, --prune=NAVN         udelad de angivne filer og/eller kataloger
      -v, --verbose            udskriv statistik for hver fil
      -s, --statistics         udskriv statistik i slutningen af kørslen
    
          --files0-from=F     lav kun symboler af filerne angivet ved
                               NUL-terminerede navne i filen F
    
          --help               vis denne hjælpetekst og afslut
          --version            vis versionsinformation og afslut
    
    FIL kan være et filnavn eller et katalognavn (for rekursiv søgning).
    Hvis ingen FIL angives gennemsøges det nuværende katalog som standard.
    Bemærk at '--include'- og '--exclude'-flagene er gensidigt
    udelukkende.
    
    De følgende flag påvirker de sprogspecifikke fortolkere:

en: extra operand %s
da: ekstra operand %s

en: file operands cannot be combined with --files0-from
da: filoperander kan ikke kombineres med --files0-from

en: cannot open %s for reading
da: kan ikke åbne %s til læsning

en: %s: read error
da: %s: læsefejl

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
da: ved læsning af filnavne fra stdin tillades filnavnet %s ikke

en: invalid zero-length file name
da: ugyldigt filnavn med længden nul

en: nothing to do
da: ingentig at lave

en: can't create `%s' in `%s'
da: kan ikke oprette '%s' i '%s'

en: can't modify `%s'
da: kan ikke ændre '%s'

en: can't stat `%s'
da: kan ikke tage status på '%s'

en:   new = %d/%d
da:   ny = %d/%d

en: Sorting tokens...
da: Sorterer symboler...

en: Writing `%s'...
da: Skriver '%s'...

en: can't create `%s'
da: kan ikke oprette '%s'

en: internal limitation: offset of 2^32 or larger
da: intern begrænsning: afsæt på 2^32 eller mere

en: error closing `%s'
da: fejl ved lukning af '%s'

en: Print all tokens found in a source file.
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
          --help              display this help and exit
    		      --version           output version information and exit
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
da: Udskriv alle symboler fundet i en kildetekst.
      -i, --include=SPROG      inkludér sprog i SPROG (standardværdi: 'C C++ asm')
      -x, --exclude=SPROG      udelad sprog i SPROG
      -l, --lang-option=S:FLG  videresend FLG som standard for sproget S (se nedenfor)
      -m, --lang-map=TABELFIL  brug TABELFIL for at associere filnavn med
                               rette kildetekstsprog
      -d, --default-lang=SPROG brug SPROG som standardsprog
      -p, --prune=NAVNE        udelad de angivne filer og/eller kataloger
    
          --files0-from=F      lav kun symboler af filerne angivet ved
                               NUL-terminerede navne i fil F
    
          --help               vis denne hjælpetekst og afslut
          --version            vis versionsinformation og afslut
    
    De følgende flag påvirker de sprogspecifikke fortolkere:
