idutils 4.6 - en to fi translation catalogue (103 entries)

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ’%c’

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ’%c’

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: unable to record current working directory
fi: nykyistä työhakemistoa ei kyetä tallentamaan

en: failed to return to initial working directory
fi: ei onnistuttu palaamaan alkuperäiseen työhakemistoon

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei löytynyt

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Trailing backslash
fi: Seuraava kenoviiva

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}-sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke liian suuri

en: Unmatched ) or \)
fi: Parition ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: invalid `--separator' style: `%s'
fi: virheellinen ”--separator”-tyyli: ”%s”

en: can't determine the io_size of a string!
fi: ei voi määritellä merkkijonon io_size-kokoa!

en: can't open `%s'
fi: ei voitu avata tiedostoa ”%s”

en: `%s' is not an ID file! (bad magic #)
fi: ”%s” ei ole ID-tiedosto! (virheellinen maaginen numero)

en: `%s' is version %d, but I only grok version %d
fi: ”%s” on versio %d, mutta tämä ohjelma osaa vain versiota %d

en: unknown I/O type: %d
fi: tuntematon siirräntätyyppi: %d

en: unrecognized language: `%s'
fi: tunnistamaton kieli: ”%s”

en: can't allocate language args obstack: memory exhausted
fi: ei voi varata kieliargumenttien objektipinoa: muisti loppui

en: can't allocate language args: memory exhausted
fi: ei voi varata kieliargumentteja: muisti loppui

en: language name expected following `%s' in file `%s'
fi: kielinimen odotettiin seuraava kohdetta ”%s” tiedostossa ”%s”

en: can't open language map file `%s'
fi: ei voida avata kielen map-tiedostoa ”%s”

en: can't get size of map file `%s'
fi: ei voida saada map-tiedoston ”%s” kokoa

en: can't read language map file `%s'
fi: ei voida lukea kielen map-tiedostoa ”%s”

en: can't read entire language map file `%s'
fi: ei voida lukea kokonaan kielen map-tiedostoa ”%s”

en: C language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
fi: C-kieli:
      -k,--keep=MERKIT       Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, säilytä tulos
      -i,--ignore=MERKIT     Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, hylkää tulos
      -u,--strip-underscore  Riisu tyhjemerkittömiä merkkijonoja edeltävät alaviivat

en: C++ language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
fi: C++-kieli:
      -k,--keep=MERKIT       Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, säilytä tulos
      -i,--ignore=MERKIT     Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, hylkää tulos
      -u,--strip-underscore  Riisu tyhjemerkittömiä merkkijonoja edeltävät alaviivat

en: Java language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
fi: Java-kieli:
      -k,--keep=MERKIT       Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, säilytä tulos
      -i,--ignore=MERKIT     Salli MERKIT merkkijonoissa, joissa ei ole tyhjemerkkejä, hylkää tulos
      -u,--strip-underscore  Riisu tyhjemerkittömiä merkkijonoja edeltävät alaviivat

en: junk: `%c'
fi: roskaa: ”%c”

en: junk: `\%03o'
fi: roskaa: ”\%03o”

en: Assembly language:
      -c,--comment=CHARS     Any of CHARS starts a comment until end-of-line
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in tokens, and keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in tokens, and toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from tokens
      -n,--no-cpp            Don't handle C pre-processor directives
fi: Assembly-kieli:
      -c,--comment=MERKIT    Kaikki MERKIT aloittavat rivin loppuun kestävän kommentin
      -k,--keep=MERKIT       Salli MERKIT merkkijonoissa ja säilytä tulos
      -i,--ignore=MERKIT     Salli MERKIT merkkijonoissa ja hylkää tulos
      -u,--strip-underscore  Riisu tyhjemerkittömiä merkkijonoja edeltävät alaviivat
      -n,--no-cpp            Älä käsittele C-esikääntäjädirektiivejä

en: Text language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
fi: Text-kieli:
      -i,--include=MERKKI-LUOKKA Käsittele MERKKI-LUOKKA-merkkejä merkkijonojen rakenneosina
      -x,--exclude=MERKKI-LUOKKA Käsittele MERKKI-LUOKKA-merkkejä merkkijonojen erottimina

en: Perl language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
      -d,--dtags  Include documentation tags
fi: Perl-kieli:
      -i,--include=MERKKI-LUOKKA Käsittele MERKKI-LUOKKA-merkkejä merkkijonojen rakenneosina
      -x,--exclude=MERKKI-LUOKKA Käsittele MERKKI-LUOKKA-merkkejä merkkijonojen erottimina
      -d,--dtags                 Sisällytä dokumentointitunnisteet

en: Lisp language:
fi: Lisp-kieli:

en: can't read directory `%s' (`.' from `%s')
fi: ei voida lukea hakemistoa ”%s” (”.” kohteesta ”%s”)

en: notice: `%s' was a %s, but is now a %s!
fi: ilmoitus: ”%s” oli %s, mutta on nyt %s!

en: file
fi: tiedosto

en: directory
fi: hakemisto

en: warning: `%s' and `%s' are the same file, but yield different scans!
fi: varoitus: ”%s” ja ”%s” ovat sama tiedosto, mutta antavat eri tutkintatulokset!

en: notice: scan parameters changed for `%s'
fi: ilmoitus: tutkintaparametrit muuttuivat kohteelle ”%s”

en: can't mix --include and --exclude options
fi: ei voi sekoittaa valitsimia --include ja --exclude

en: can't get working directory
fi: työhakemistoa ei saada

en: can't chdir to `%s'
fi: ei voi suorittaa chdir-komentoa hakemistoon ”%s”

en: can't chdir to `%s' from `%s'
fi: ei voi suorittaa chdir-komentoa hakemistoon ”%s” hakemistosta ”%s”

en: can't lstat `%s' from `%s'
fi: ei voi suorittaa komentoa lstat ”%s” kohteesta ”%s”

en: can't stat `%s' from `%s'
fi: ei voi suorittaa komentoa stat ”%s” kohteesta ”%s”

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ”%s --help”.

en: Usage: %s [OPTION] FILENAME [FILENAME2]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] TIEDOSTONIMI [TIEDOSTONIMI2]

en: List identifiers that occur in FILENAME, or if FILENAME2 is
    also given list the identifiers that occur in both files.
    
      -f, --file=FILE  file name of ID database
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
fi: Luettele tunnisteet TIEDOSTONIMI-tiedostossa tai jos TIEDOSTONIMI2 on
    myös annettu, luettele tunnisteet, jotka esiintyvät molemmissa tiedostoissa.
    
      -f, --file=TIEDOSTO TIEDOSTOnimi ID-tietokannassa
          --help          näytä tämä opaste ja poistu
          --version       tulosta versiotiedot ja poistu

en: 
    Report bugs to
fi: 
    Ilmoita virheistä osoitteeseen

en: no file name arguments
fi: tiedostonimiargumentit puuttuvat

en: too many file name arguments
fi: liian monta tiedostonimiargumenttia

en: can't locate `ID'
fi: ei voi paikallistaa kohdetta ”ID”

en: `%s' is ambiguous
fi: ”%s” ei ole yksiselitteinen

en: `%s' not found
fi: argumenttia ”%s” ei löytynyt

en: Usage: %s [OPTION]... [PATTERN]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [MALLI]...

en: Print constituent file names that match PATTERN,
    using shell-style wildcards.
      -f, --file=FILE        file name of ID database
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline'
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
fi: Tulosta rakenneosatiedostonimet, jotka täsmäävät MALLIn kanssa
    käyttäen shell-tyylisiä jokerimerkkejä.
      -f, --file=TIEDOSTO    TIEDOSTOn nimi ID-tietokannassa
      -S, --separator=TYYLI  TYYLI on ”braces”, ”space” tai ”newline”
          --help             näytä tämä opaste ja poistu
          --version          tulosta versiotiedot ja poistu

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... MALLI...

en: Query ID database and report results.
    By default, output consists of multiple lines, each line containing the
    matched identifier followed by the list of file names in which it occurs.
    
      -f, --file=FILE       file name of ID database
    
      -i, --ignore-case     match PATTERN case insensitively
      -l, --literal         match PATTERN as a literal string
      -r, --regexp          match PATTERN as a regular expression
      -w, --word            match PATTERN as a delimited word
      -s, --substring       match PATTERN as a substring
                Note: If PATTERN contains extended regular expression meta-
                characters, it is interpreted as a regular expression substring.
                Otherwise, PATTERN is interpreted as a literal word.
    
      -k, --key=STYLE       STYLE is one of `token', `pattern' or `none'
      -R, --result=STYLE    STYLE is one of `filenames', `grep', `edit' or `none'
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline' and
                            only applies to file names when `--result=filenames'
                The above STYLE options control how query results are presented.
                Defaults are --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=FREQ  find tokens that occur FREQ times, where FREQ
                            is a range expressed as `N..M'.  If N is omitted, it
                            defaults to 1, if M is omitted it defaults to MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=LEN   find tokens whose names are ambiguous for LEN chars
    
      -x, --hex             only find numbers expressed as hexadecimal
      -d, --decimal         only find numbers expressed as decimal
      -o, --octal           only find numbers expressed as octal
                By default, searches match numbers of any radix.
    
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
fi: Kysele ID-tietokantaa ja ilmoita tuloksista.
    Oletuksena tuloste koostuu useista riveistä, joista jokainen sisältää
    täsmäävän tunnisteen, jota seuraa luettelo tiedostonimistä, missä se esiintyy.
    
      -f, --file=TIEDOSTO     ID-tietokannan TIEDOSTOnimi
    
      -i, --ignore-case       täsmää MALLI riippumatta isoista ja pienistä kirjaimista
      -l, --literal           täsmää MALLI literaalimerkkijonona
      -r, --regexp            täsmää MALLI säännöllisenä lausekkeena
      -w, --word              täsmää MALLI rajoitinsanana
      -s, --substring         täsmää MALLI alimerkkijonona
                Huomaa: Jos MALLI sisältää laajennetun säännöllisen lausekkeen meta-
                merkkejä, se tulkitaan säännöllisen lausekkeen alimerkkijonona.
                Muuten MALLI tulkitaan literaalisanana.
    
      -k, --key=TYYLI         TYYLI on ”token”, ”pattern” tai ”none”
      -R, --result=TYYLI      TYYLI on ”filenames”, ”grep”, ”edit” tai ”none”
      -S, --separator=TYYLI   TYYLI on ”braces”, ”space” tai ”newline” ja
                              koskee tiedostonimiä vain kun käytössä on ”--result=filenames”
                Yllä olevat TYYLI-valitsimet ohjaavat sitä kuinka tulokset esitetään.
                Oletuksia ovat --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=TAAJUUS etsii merkkijonoja, jotka esiintyvät TAAJUUS kertaa,
                              jossa TAAJUUS on lukualue ”N..M”.  Jos N on jätetty pois,
                              oletus on 1, jos M on jätetty pois, oletuksena on MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=PITUUS  etsii merkkijonoja, joiden nimet eivät ole yksiselitteisiä PITUUS merkkiä
    
      -x, --hex               etsii vain heksadesimaalinumeroita
      -d, --decimal           etsii vain desimaalinumeroita
      -o, --octal             etsii vain oktaalinumeroita
                Oletuksena etsii mitä kantalukua tahansa käyttäviä numeroita.
    
          --help              näytä tämä opaste ja poistu
          --version           tulosta versiotiedot ja poistu

en: braces
fi: sulkeet

en: space
fi: välilyönti

en: notice: use of `-e' is deprecated, use `-r' instead
fi: ilmoitus: valitsimen ”-e” käyttö on vanhentunut, käytä sen sijasta ”-r”-valitsinta

en: invalid `--key' style: `%s'
fi: virheellinen ”--key”-tyyli: ”%s”

en: invalid `--result' style: `%s'
fi: virheellinen ”--result”-tyyli: ”%s”

en: can't match regular-expression: memory exhausted
fi: ei voi täsmätä säännöllistä lauseketta: muisti loppui

en: edit? [y1-9^S/nq]
fi: muokataanko? [y1-9^S/nq]

en: can't fork
fi: ei voi suorittaa funktiota fork

en: can't exec `%s'
fi: ei voida suorittaa komentoa exec ”%s”

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...

en: Build an identifier database.
      -o, --output=OUTFILE    file name of ID database output
      -f, --file=OUTFILE      synonym for --output
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
      -v, --verbose           report per file statistics
      -s, --statistics        report statistics at end of run
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
           --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    FILE may be a file name, or a directory name to recursively search.
    If no FILE is given, the current directory is searched by default.
    Note that the `--include' and `--exclude' options are mutually-exclusive.
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
fi: Rakenna tunnistetietokanta.
      -o, --output=OUTFILE    ID-tietokantatulosteen tiedostonimi
      -f, --file=OUTFILE      synonyymi valitsimelle --output
      -i, --include=LANGS     ota mukaan LANGS-kielet (oletus: ”C C++ asm”)
      -x, --exclude=LANGS     älä ota mukaan LANGS-kieliä
      -l, --lang-option=L:OPT välitä OPT oletuksena kielelle L (katso alla)
      -m, --lang-map=MAPFILE  käytä MAPFILE kartoittamaan tiedostonimet lähdekieleen
      -d, --default-lang=LANG tee LANG oletuslähdekieleksi
      -p, --prune=NAMES       älä ota mukaan nimettyjä tiedostoja tai hakemistoja
      -v, --verbose           ilmoita tilastot tiedostottain
      -s, --statistics        ilmoita tilastot suorituksen lopussa
    
          --files0-from=F     jäsennä vain tiedostot, jotka on määritelty
                               NUL-päätteisillä nimillä tiedostossa F
    
          --help              näytä tämä opaste ja poistu
          --version           tulosta versiotiedot ja poistu
    
    TIEDOSTO voi olla tiedostonimi tai hakemistonimi rekursiivisessä etsinnässä.
    Jos TIEDOSTO ei ole annettu, oletuksena etsitään nykyinen hakemisto.
    Huomaa, että valitsimet ”--include” ja ”--exclude” sulkevat toisensa pois.
    
    Seuraavat argumentit koskevat kielikohtaisia etsintöjä:

en: extra operand %s
fi: lisäoperandi %s

en: file operands cannot be combined with --files0-from
fi: tiedosto-operandeja ei voi yhdistää valitsimen --files0-from kanssa

en: cannot open %s for reading
fi: ei voi avata %s lukemista varten

en: %s: read error
fi: %s: lukuvirhe

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
fi: %s-tiedostonimi ei ole sallittu luettaessa tiedostonimiä vakiosyötteestä

en: invalid zero-length file name
fi: virheellinen nollapituinen tiedostonimi

en: nothing to do
fi: ei mitään tehtävää

en: can't create `%s' in `%s'
fi: ei voida luoda kohdetta ”%s” kohteessa ”%s”

en: can't modify `%s'
fi: ei voi muokata kohdetta ”%s”

en: can't stat `%s'
fi: ei voi suorittaa komentoa stat ”%s”

en:   new = %d/%d
fi:   uusi = %d/%d

en: Heap=%llu+%llu Kb,
fi: Keko=%llu+%llu kt,

en: Sorting tokens...
fi: Lajitellaan merkkijonoja...

en: Writing `%s'...
fi: Kirjoitetaan ”%s”...

en: can't create `%s'
fi: ei voida luoda kohdetta ”%s”

en: internal limitation: offset of 2^32 or larger
fi: sisäinen rajoite: 2^32-siirros tai suurempi

en: error closing `%s'
fi: virhe suljettaessa ”%s”

en: Print all tokens found in a source file.
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
          --help              display this help and exit
    		      --version           output version information and exit
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
fi: Tulosta kaikki lähdetiedostoista löydetyt merkkijonot.
      -i, --include=LANGS     ota mukaan LANGS-kielet (oletus: ”C C++ asm”)
      -x, --exclude=LANGS     älä ota mukaan LANGS-kieliä
      -l, --lang-option=L:OPT välitä OPT oletuksena kielelle L (katso alla)
      -m, --lang-map=MAPFILE  käytä MAPFILE kartoittamaan tiedostonimet lähdekieleen
      -d, --default-lang=LANG tee LANG oletuslähdekieleksi
      -p, --prune=NAMES       älä ota mukaan nimettyjä tiedostoja tai hakemistoja
    
          --files0-from=F     jäsennä vain tiedostot, jotka on määritelty
                               NUL-päätteisillä nimillä tiedostossa F
    
          --help              näytä tämä opaste ja poistu
    		      --version           tulosta versiotiedot ja poistu
    
    Seuraavat argumentit koskevat kielikohtaisia etsintöjä:
