idutils 4.6 - en to ga translation catalogue (101 entries)

en: write error
ga: earráid sa scríobh

en: Unknown system error
ga: Earráid chórais anaithnid

en: %s: invalid option -- '%c'
ga: %s: rogha neamhbhailí -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha -- '%c'

en: memory exhausted
ga: cuimhne lán

en: unable to record current working directory
ga: ní féidir an chomhadlann oibre a fháil

en: failed to return to initial working directory
ga: ní féidir filleadh ar an mbunchomhadlann oibre

en: Success
ga: D'éirigh leis

en: No match
ga: Gan torthaí

en: Invalid regular expression
ga: Slonn ionadaíochta neamhbhailí

en: Invalid collation character
ga: Carachtar neamhbhailí comhordaithe

en: Invalid character class name
ga: Ainm neamhbhailí ar aicme charachtar

en: Trailing backslash
ga: Cúlslais ag deireadh

en: Invalid back reference
ga: Cúltagairt neamhbhailí

en: Unmatched ( or \(
ga: ( nó \( corr

en: Unmatched \{
ga: \{ corr

en: Invalid content of \{\}
ga: Ábhar neamhbhailí idir \{\}

en: Invalid range end
ga: Deireadh raoin neamhbhailí

en: Memory exhausted
ga: Cuimhne lán

en: Invalid preceding regular expression
ga: Is neamhbhailí an slonn ionadaíochta roimhe seo

en: Premature end of regular expression
ga: Deireadh le slonn ionadaíochta gan choinne

en: Regular expression too big
ga: Slonn ionadaíochta rómhór

en: Unmatched ) or \)
ga: ) nó \) corr

en: No previous regular expression
ga: Níl aon slonn ionadaíochta roimhe seo

en: invalid `--separator' style: `%s'
ga: stíl neamhbhailí `--separator': `%s'

en: can't determine the io_size of a string!
ga: ní féidir io_size de theaghrán a shocrú!

en: can't open `%s'
ga: ní féidir `%s' a oscailt

en: `%s' is not an ID file! (bad magic #)
ga: ní comhad ID é `%s'! (drochuimhir dhraíochta)

en: `%s' is version %d, but I only grok version %d
ga: tá `%s' ag leagan %d, ach ní thuigim ach leagan %d

en: unknown I/O type: %d
ga: cineál anaithnid I/A: %d

en: unrecognized language: `%s'
ga: teanga anaithnid: `%s'

en: can't allocate language args obstack: memory exhausted
ga: ní féidir réadchruach a chruthú le haghaidh argóintí teanga: cuimhne ídithe

en: can't allocate language args: memory exhausted
ga: ní féidir argóintí teanga a dháileadh: cuimhne ídithe

en: language name expected following `%s' in file `%s'
ga: bhíothas ag súil le hainm teanga tar éis `%s' i gcomhad `%s'

en: can't open language map file `%s'
ga: ní féidir comhad mapa teanga `%s' a oscailt

en: can't get size of map file `%s'
ga: ní féidir méid an chomhaid mapa `%s' a fháil

en: can't read language map file `%s'
ga: ní féidir comhad mapa teanga `%s' a léamh

en: can't read entire language map file `%s'
ga: ní féidir comhad mapa teanga `%s' a léamh go hiomlán

en: C language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
ga: Teanga C:
      -k,--keep=CARACHTAIR   Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; coimeád an toradh
      -i,--ignore=CARACHTAIR Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; caith an toradh i dtraipisí
      -u,--strip-underscore  Struipeáil fostríoc thosaigh ó theaghráin le haon
                                 chomhartha amháin

en: C++ language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
ga: Teanga C++:
      -k,--keep=CARACHTAIR   Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; coimeád an toradh
      -i,--ignore=CARACHTAIR Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; caith an toradh i dtraipisí
      -u,--strip-underscore  Struipeáil fostríoc thosaigh ó theaghráin le haon
                                 chomhartha amháin

en: Java language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
ga: Teanga Java:
      -k,--keep=CARACHTAIR   Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; coimeád an toradh
      -i,--ignore=CARACHTAIR Carachtair atá ceadaithe i dteaghráin le haon
                          teaghrán comhartha amháin; caith an toradh i dtraipisí
      -u,--strip-underscore  Struipeáil fostríoc thosaigh ó theaghráin le haon
                                 chomhartha amháin

en: junk: `%c'
ga: bruscar: `%c'

en: junk: `\%03o'
ga: bruscar: `\%03o'

en: Assembly language:
      -c,--comment=CHARS     Any of CHARS starts a comment until end-of-line
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in tokens, and keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in tokens, and toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from tokens
      -n,--no-cpp            Don't handle C pre-processor directives
ga: Teanga dhíolama:
      -c,--comment=CARACHTAIR Tosaíonn aon cheann de na CARACHTAIR nóta
                                 tráchta, go dtí deireadh na líne
      -k,--keep=CARACHTAIR    Ceadaithe i dteaghráin chomhartha; coimeád an toradh
      -i,--ignore=CARACHTAIR  Ceadaithe i dteaghráin chomhartha; caith an toradh
                                 i dtraipisí
      -u,--strip-underscore   Struipeáil fostríoc thosaigh ó theaghráin chomhartha
      -n,--no-cpp             Ná láimhseáil treoracha réamhphróiseála C

en: Text language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
ga: Teanga théacs:
      -i,--include=AICME       Is páirt de theaghráin chomhartha iad na
                                 carachtair in AICME
      -x,--exclude=AICME       Is teormharcóirí idir teaghráin chomhartha iad na
                                 carachtair in AICME

en: Perl language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
      -d,--dtags  Include documentation tags
ga: Teanga Perl:
      -i,--include=AICME       Is páirt de theaghráin chomhartha iad na
                                 carachtair in AICME
      -x,--exclude=AICME       Is teormharcóirí idir teaghráin chomhartha iad na
                                 carachtair in AICME
      -d,--dtags  Cuir clibeanna doiciméadaithe san áireamh

en: Lisp language:
ga: Teanga Lisp:

en: can't read directory `%s' (`.' from `%s')
ga: ní féidir comhadlann `%s' a léamh (`.' ó `%s')

en: notice: `%s' was a %s, but is now a %s!
ga: fógra: bhí `%s' ina %s, ach is %s é anois!

en: file
ga: comhad

en: directory
ga: comhadlann

en: warning: `%s' and `%s' are the same file, but yield different scans!
ga: rabhadh: is an comhad céanna é `%s' agus `%s', ach tugann siad scantaí difriúla!

en: notice: scan parameters changed for `%s'
ga: fógra: d'athraigh na paraiméadair scanta le haghaidh `%s'

en: can't mix --include and --exclude options
ga: ní féidir na roghanna --include agus --exclude a úsáid le chéile

en: can't get working directory
ga: ní féidir comhadlann oibre a fháil

en: can't chdir to `%s'
ga: theip ar chdir go `%s'

en: can't chdir to `%s' from `%s'
ga: theip ar chdir go `%s' ó `%s'

en: can't lstat `%s' from `%s'
ga: ní féidir `%s' a `lstat' ó `%s'

en: can't stat `%s' from `%s'
ga: ní féidir `%s' a `stat' ó `%s'

en: Try `%s --help' for more information.
ga: Bain triail as `%s --help' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Usage: %s [OPTION] FILENAME [FILENAME2]
ga: Úsáid: %s [ROGHA] COMHADAINM [COMHADAINM2]

en: List identifiers that occur in FILENAME, or if FILENAME2 is
    also given list the identifiers that occur in both files.
    
      -f, --file=FILE  file name of ID database
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
ga: Taispeáin na haitheantóirí atá i gCOMHADAINM, nó má tá COMHADAINM2 ann
    freisin, taispeáin na haitheantóirí atá i ngach comhad.
    
      -f, --file=COMHAD comhadainm an bhunachair sonraí ID
          --help        taispeáin an chabhair seo agus scoir
          --version     taispeáin eolas faoin leagan agus scoir

en: 
    Report bugs to
ga: 
    Seol tuairiscí fabhtanna chuig

en: no file name arguments
ga: gan chomhadainmneacha mar argóintí

en: too many file name arguments
ga: an iomarca comhadainmneacha mar argóintí

en: can't locate `ID'
ga: ní féidir `ID' a aimsiú

en: `%s' is ambiguous
ga: is débhríoch é `%s'

en: `%s' not found
ga: `%s' gan aimsiú

en: Usage: %s [OPTION]... [PATTERN]...
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... [PATRÚN]...

en: Print constituent file names that match PATTERN,
    using shell-style wildcards.
      -f, --file=FILE        file name of ID database
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline'
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
ga: Taispeáin ainmneacha de chomh-chomhaid atá comhoiriúnach le PATRÚN,
    le saoróga de chineál na blaoisce.
      -f, --file=COMHAD      comhadainm an bhunachair sonraí ID
      -S, --separator=STÍL   ceann de `braces', `space' nó `newline'
          --help             taispeáin an chabhair seo agus scoir
          --version          taispeáin eolas faoin leagan agus scoir

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN...
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... PATRÚN...

en: Query ID database and report results.
    By default, output consists of multiple lines, each line containing the
    matched identifier followed by the list of file names in which it occurs.
    
      -f, --file=FILE       file name of ID database
    
      -i, --ignore-case     match PATTERN case insensitively
      -l, --literal         match PATTERN as a literal string
      -r, --regexp          match PATTERN as a regular expression
      -w, --word            match PATTERN as a delimited word
      -s, --substring       match PATTERN as a substring
                Note: If PATTERN contains extended regular expression meta-
                characters, it is interpreted as a regular expression substring.
                Otherwise, PATTERN is interpreted as a literal word.
    
      -k, --key=STYLE       STYLE is one of `token', `pattern' or `none'
      -R, --result=STYLE    STYLE is one of `filenames', `grep', `edit' or `none'
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline' and
                            only applies to file names when `--result=filenames'
                The above STYLE options control how query results are presented.
                Defaults are --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=FREQ  find tokens that occur FREQ times, where FREQ
                            is a range expressed as `N..M'.  If N is omitted, it
                            defaults to 1, if M is omitted it defaults to MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=LEN   find tokens whose names are ambiguous for LEN chars
    
      -x, --hex             only find numbers expressed as hexadecimal
      -d, --decimal         only find numbers expressed as decimal
      -o, --octal           only find numbers expressed as octal
                By default, searches match numbers of any radix.
    
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
ga: Déan iarratas ar bhunachar sonraí ID agus taispeáin na torthaí. De réir
    réamhshocraithe, bíonn línte san aschur agus an t-aitheantóir a mheaitseáil
    ar dtús ar gach líne, ansin liosta de na comhaid ina bhfuil sé ina dhiaidh sin.
    
      -f, --file=COMHAD     comhadainm an bhunachair sonraí ID
    
      -i, --ignore-case     meaitseáil PATRÚN ach ná bac le cás
      -l, --literal         meaitseáil PATRÚN mar theaghrán litriúil
      -r, --regexp          meaitseáil PATRÚN mar shlonn ionadaíochta
      -w, --word            meaitseáil PATRÚN mar fhocal teoranta
      -s, --substring       meaitseáil PATRÚN mar fhotheaghrán
                Nóta: Má tá meiteacharachtair bhreisithe sa PHATRÚN (a úsáidtear
                i sloinn bhreisithe ionadaíochta), déileálfar le PATRÚN mar
                fhotheaghrán de shlonn ionadaíochta. I ngach cás eile, déileálfar
                le PATRÚN mar fhocal litriúil.
    
      -k, --key=STÍL        ceann de `token', `pattern' nó `none'
      -R, --result=STÍL     ceann de `filenames', `grep', `edit' nó `none'
      -S, --separator=STÍL  ceann de `braces', `space' nó `newline', agus
                            ní chuirtear i bhfeidhm é ach nuair `--result=filenames'
                Rialaíonn na roghanna STÍL thuas an chaoi ina dtaispeánfar
                torthaí an iarratais.  Seo iad na réamhshocruithe:
                --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=MINIC aimsigh teaghráin chomhartha a tharlaíonn MINIC uair;
                     sonraítear MINIC mar raon `N..M'. Má tá `N' ar lár,
                         úsáidtear 1 mar réamhshocrú, agus úsáidtear MAX_USHRT
                            mar luach réamhshocraithe ar `M'
      -a, --ambiguous=FAD   aimsigh teaghráin chomhartha a bhfuil ainmneacha acu
                               atá débhríoch trí FAD carachtar
    
      -x, --hex             cuardaigh uimhreacha i bhfoirm heicsidheachúlach
      -d, --decimal         cuardaigh uimhreacha i bhfoirm dheachúlach
      -o, --octal           cuardaigh uimhreacha i bhfoirm ochtnártha
         De réir réamhshocraithe, cuardófar uimhreacha le haon bhunuimhir
    
          --help            taispeáin an chabhair seo agus scoir
          --version         taispeáin eolas faoin leagan agus scoir

en: braces
ga: lúibíní slabhracha

en: space
ga: spás

en: notice: use of `-e' is deprecated, use `-r' instead
ga: fógra: tá an rogha `-e' i léig, úsáid `-r' ina hionad

en: invalid `--key' style: `%s'
ga: stíl neamhbhailí `--key': `%s'

en: invalid `--result' style: `%s'
ga: stíl neamhbhailí `--result': `%s'

en: can't match regular-expression: memory exhausted
ga: ní féidir an slonn ionadaíochta a mheaitseáil: cuimhne ídithe

en: edit? [y1-9^S/nq]
ga: cuir in eagar? [y1-9^S/nq]

en: can't fork
ga: ní féidir forc a dhéanamh

en: can't exec `%s'
ga: ní féidir `%s' a rith

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... [COMHAD]...

en: Build an identifier database.
      -o, --output=OUTFILE    file name of ID database output
      -f, --file=OUTFILE      synonym for --output
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
      -v, --verbose           report per file statistics
      -s, --statistics        report statistics at end of run
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
           --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    FILE may be a file name, or a directory name to recursively search.
    If no FILE is given, the current directory is searched by default.
    Note that the `--include' and `--exclude' options are mutually-exclusive.
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
ga: Tóg bunachar sonraí d'aitheantóirí.
      -o, --output=ASCHOMHAD  comhad ina scríobhfar an bunachar sonraí
      -f, --file=ASCHOMHAD    ar comhbhrí le --output
      -i, --include=TEANGACHA cuir na TEANGACHA seo san áireamh
                                    (réamhshocrú: "C C++ asm")
      -x, --exclude=TEANGACHA fág na TEANGACHA seo ar lár
      -l, --lang-option=T:R   socraigh R mar réamhshocrú do theanga T (féach thíos)
      -m, --lang-map=MAPA     úsáid MAPA chun comhadainmneacha a mhapáil go dtí
                                  an teanga fhoinseach
      -d, --default-lang=TNG  socraigh TNG mar theanga réamhshocraithe fhoinseach
      -p, --prune=AINMNEACHA  fág na comhaid/comhadlanna ainmnithe ar lár
      -v, --verbose           taispeáin staitisticí do gach comhad
      -s, --statistics        taispeáin staitisticí ag deireadh an reatha
    
          --files0-from=C     déan téacschomharthú ar na comhaid a shonraítear
                               i gcomhad C (ainmneacha le NULL ag an deireadh)
    
          --help              taispeáin an chabhair seo agus scoir
          --version           taispeáin eolas faoin leagan agus scoir
    
    Is féidir COMHAD a bheith ina chomhadainm, nó ainm comhadlainne ina gcuardófar
    go hathchúrsach.  Mura bhfuil COMHAD tugtha, cuardófar sa chomhadlann reatha
    mar réamhshocrú.  Ní cheadaítear na roghanna `--include' agus `--exclude' a
    thabhairt in éineacht le chéile.
    
    Baineann na hargóintí seo a leanas le scanóirí atá sainiúil do theangacha áirithe:

en: extra operand %s
ga: oibreann bhreise %s

en: file operands cannot be combined with --files0-from
ga: ní féidir oibreanna comhaid a úsáid in éineacht le --files0-from

en: cannot open %s for reading
ga: ní féidir %s a oscailt lena léamh

en: %s: read error
ga: %s: earráid sa scríobh

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
ga: agus ainmneacha comhaid á léamh ó stdin, ní cheadaítear an t-ainm %s

en: invalid zero-length file name
ga: ainm neamhbhailí nialasfhaid

en: nothing to do
ga: níl faic le déanamh

en: can't create `%s' in `%s'
ga: ní féidir `%s' a chruthú i `%s'

en: can't modify `%s'
ga: ní féidir `%s' a mhionathrú

en: can't stat `%s'
ga: ní féidir `%s' a stat

en:   new = %d/%d
ga:   nua = %d/%d

en: Heap=%llu+%llu Kb,
ga: Carn=%llu+%llu Kb,

en: Sorting tokens...
ga: Teaghráin chomhartha á sórtáil...

en: Writing `%s'...
ga: `%s' á scríobh...

en: can't create `%s'
ga: ní féidir `%s' a chruthú

en: internal limitation: offset of 2^32 or larger
ga: teorainn inmheánach: fritháireamh 2^32 nó níos mó

en: error closing `%s'
ga: earráid agus `%s' á dhúnadh

en: Print all tokens found in a source file.
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
          --help              display this help and exit
    		      --version           output version information and exit
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
ga: Priontáil gach teaghrán comhartha a aimsítear i gcomhad foinseach.
      -i, --include=TEANGACHA cuir na TEANGACHA seo san áireamh
                                    (réamhshocrú: "C C++ asm")
      -x, --exclude=TEANGACHA fág na TEANGACHA seo ar lár
      -l, --lang-option=T:R   socraigh R mar réamhshocrú do theanga T (féach thíos)
      -m, --lang-map=MAPA     úsáid MAPA chun comhadainmneacha a mhapáil go dtí
                                  an teanga fhoinseach
      -d, --default-lang=TNG  socraigh TNG mar theanga réamhshocraithe fhoinseach
      -p, --prune=AINMNEACHA  fág na comhaid/comhadlanna ainmnithe ar lár
    
          --files0-from=C     déan téacschomharthú ar na comhaid a shonraítear
                               i gcomhad C (ainmneacha le NULL ag an deireadh)
    
          --help              taispeáin an chabhair seo agus scoir
          --version           taispeáin eolas faoin leagan agus scoir
    
    Baineann na hargóintí seo a leanas le scanóirí atá sainiúil do theangacha áirithe:
