idutils-4.6.21 - en to nb translation catalogue (121 entries)

en: write error
nb: skrivefeil

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: %s: invalid option -- '%c'
nb: %s: valget -- «%c» er ukjent

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb: %s: valget -- «%c» krever et argument

en: memory exhausted
nb: minnet er fullt

en: unable to record current working directory
nb: klarte ikke å hente gjeldende arbeidsmappe

en: failed to return to initial working directory
nb: klarte ikke å gå tilbake til opprinnelig arbeidsmappe

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nb: «

en: '
nb: »

en: Success
nb: Vellykket

en: No match
nb: Ingen treff

en: Invalid regular expression
nb: Ugyldig regulæruttrykk

en: Invalid collation character
nb: Ugyldig sorteringstegn

en: Invalid character class name
nb: Ugyldig tegnklasse-navn

en: Trailing backslash
nb: Avsluttende skråstrek

en: Invalid back reference
nb: Ugyldig bakover-referanse

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nb: Ingen treff på «[», «[^», «[:», «[.» eller «[=»

en: Unmatched ( or \(
nb: Ingen treff på «(» eller «\(»

en: Unmatched \{
nb: Ingen treff på «\{»

en: Invalid content of \{\}
nb: Ugyldig innhold i «\{\}»

en: Invalid range end
nb: Ugyldig slutt på rekkevidde

en: Memory exhausted
nb: Minnet er fullt

en: Invalid preceding regular expression
nb: Ugyldig foregående regulæruttrykk

en: Premature end of regular expression
nb: For tidlig slutt på regulæruttrykk

en: Regular expression too big
nb: For stort regulæruttrykk

en: Unmatched ) or \)
nb: Ingen treff på «)» eller «\)»

en: No previous regular expression
nb: Foregående regulæruttrykk mangler

en: invalid `--separator' style: `%s'
nb: ugyldig stil for «--separator»: «%s»

en: can't determine the io_size of a string!
nb: det er ikke mulig å beregne io_size for en tekststreng.

en: can't open `%s'
nb: klarte ikke å åpne «%s»

en: `%s' is not an ID file! (bad magic #)
nb: «%s» er ikke en ID-fil (ugyldig magisk «#»)

en: `%s' is version %d, but I only grok version %d
nb: «%s» er versjon %d, men grok er versjon %d

en: unsupported size in io_read (): %u
nb: ustøttet størrelse i io_read (): %u

en: unknown I/O type: %d
nb: %d er en ukjent I/O-type

en: can't allocate %lu bytes for hash table: memory exhausted
nb: klarte ikke å tildele %lu bytes til summeringstabell. Minnet er fullt

en: Load=%lu/%lu=%.0f%%,
nb: Belastning=%lu/%lu=%.0f%%,

en: Collisions=%lu/%lu=%.0f%%
nb: Kollisjoner=%lu/%lu=%.0f%%

en: unsupported size in io_write (): %u
nb: ustøttet størrelse i io_write (): %u

en: unrecognized language: `%s'
nb: «%s» er et ukjent språk

en: can't allocate language args obstack: memory exhausted
nb: klarte ikke å tildele obstack språkargumenter. Minnet er fullt

en: can't allocate language args: memory exhausted
nb: Klarte ikke å tildele språkargumenter. Minnet er fullt

en: language name expected following `%s' in file `%s'
nb: forventet språknavn etter «%s» i fila «%s»

en: can't open language map file `%s'
nb: klarte ikke å åpne språkkart-fil «%s»

en: can't get size of map file `%s'
nb: klarte ikke å beregne størrelse på kartfil «%s»

en: can't read language map file `%s'
nb: klarte ikke å lese språkkart-fil «%s»

en: can't read entire language map file `%s'
nb: klarte ikke å lese fullstendig språkkart-fil «%s»

en: C language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
nb: C:
      -k,--keep=TEGN         Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og behold resultat
      -i,--ignore=TEGN       Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og kast resultat
      -u,--strip-underscore  Fjern ledende understrek fra enkeltord-strenger

en: C++ language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
nb: C++:
      -k,--keep=TEGN         Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og behold resultat
      -i,--ignore=TEGN       Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og kast resultat
      -u,--strip-underscore  Fjern ledende understrek fra enkeltord-strenger

en: Java language:
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in single-token strings, keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in single-token strings, toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from single-token strings
nb: Java:
      -k,--keep=TEGN         Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og behold resultat
      -i,--ignore=TEGN       Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og kast resultat
      -u,--strip-underscore  Fjern ledende understrek fra enkeltord-strenger

en: junk: `%c'
nb: søppel: «%c»

en: junk: `\%03o'
nb: søppel: «\%03o»

en: Assembly language:
      -c,--comment=CHARS     Any of CHARS starts a comment until end-of-line
      -k,--keep=CHARS        Allow CHARS in tokens, and keep the result
      -i,--ignore=CHARS      Allow CHARS in tokens, and toss the result
      -u,--strip-underscore  Strip a leading underscore from tokens
      -n,--no-cpp            Don't handle C pre-processor directives
nb: Assembly language:
      -c,--comment=TEGN      Bruk valgt TEGN som start på en kommentar
      -k,--keep=TEGN         Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og behold resultat
      -i,--ignore=TEGN       Tillat valgte TEGN i enkeltord-strenger, og kast resultat
      -u,--strip-underscore  Fjern ledende understrek fra enkeltord-strenger
      -n,--no-cpp            Ikke behandle pre-prosessor-direktiver for C

en: Text language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
nb: Text:
      -i,--include=TEGNKLASSE  Behandle tegn i valgt TEGNKLASSE som deler av et symbol
      -x,--exclude=TEGNKLASSE  Behandle tegn i valgt TEGNKLASSE som skilletegn for symbol

en: Perl language:
      -i,--include=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token constituents
      -x,--exclude=CHAR-CLASS  Treat characters of CHAR-CLASS as token delimiters
      -d,--dtags  Include documentation tags
nb: Perl:
      -i,--include=TEGNKLASSE  Behandle tegn i valgt TEGNKLASSE som deler av et symbol
      -x,--exclude=TEGNKLASSE  Behandle tegn i valgt TEGNKLASSE som symbol-skilletegn
      -d,--dtags  Ta med dokumentasjonsknagger

en: Lisp language:
nb: Lisp:

en: can't read directory `%s' (`.' from `%s')
nb: klarte ikke å lese mappe «%s» («.» fra «%s»)

en: notice: `%s' was a %s, but is now a %s!
nb: merk: «%s» var en %s, men er nå en %s

en: file
nb: fil

en: directory
nb: mappe

en: warning: `%s' and `%s' are the same file, but yield different scans!
nb: advarsel: «%s» og «%s» er samme fil, men ga ulikt resultat ved skanning.

en: notice: scan parameters changed for `%s'
nb: merk: skanneparametere er endret for «%s»

en: can't mix --include and --exclude options
nb: du kan ikke kombinere valgene «--include» og «--exclude»

en: can't get working directory
nb: klarte ikke å gå inn i arbeidsmappe

en: can't chdir to `%s'
nb: klarte ikke å bytte mappe til «%s»

en: can't chdir to `%s' from `%s'
nb: klarte ikke å bytte mappe fra «%s» til «%s»

en: can't lstat `%s' from `%s'
nb: klarte ikke å utføre lstat på «%s» fra «%s»

en: can't stat `%s' from `%s'
nb: klarte ikke å utføre stat på «%s» fra «%s»

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv å skrive «%s --help» for mer informasjon.

en: Usage: %s [OPTION] FILENAME [FILENAME2]
nb: Bruk: %s [VALG] FILNAVN [FILNAVN2]

en: List identifiers that occur in FILENAME, or if FILENAME2 is
    also given list the identifiers that occur in both files.
    
      -f, --file=FILE  file name of ID database
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
nb: Vis identifikatorer som finnes i valgt FILNAVN. Hvis FILNAVN2 også
    er valgt, vises også identifikatorer som finnes i begge filer.
    
      -f, --file=FIL   navn på ID-databasefil
          --help       vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version    vis versjonsinformasjon og avslutt

en: 
    Report bugs to
nb: 
    
    Rapporter programfeil til

en: no file name arguments
nb: filnavn-argument mangler

en: too many file name arguments
nb: for mange filnavn-argumenter

en: can't locate `ID'
nb: fant ikke «ID»

en: `%s' is ambiguous
nb: «%s» er flertydig

en: `%s' not found
nb: fant ikke «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... [PATTERN]...
nb: Bruk: %s [VALG] … [MØNSTER] …

en: Print constituent file names that match PATTERN,
    using shell-style wildcards.
      -f, --file=FILE        file name of ID database
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline'
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
nb: Vis navn filnavn som samsvarer med MØNSTER,
    og bruk skall-jokertegn.
      -f, --file=FIL         Navn på ID-databasefil
      -S, --separator=STIL   «braces», «space» eller «newline»
          --help             vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version          vis versjonsinformasjon og avslutt

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN...
nb: Bruk: %s [VALG] … MØNSTER …

en: Query ID database and report results.
    By default, output consists of multiple lines, each line containing the
    matched identifier followed by the list of file names in which it occurs.
    
      -f, --file=FILE       file name of ID database
    
      -i, --ignore-case     match PATTERN case insensitively
      -l, --literal         match PATTERN as a literal string
      -r, --regexp          match PATTERN as a regular expression
      -w, --word            match PATTERN as a delimited word
      -s, --substring       match PATTERN as a substring
                Note: If PATTERN contains extended regular expression meta-
                characters, it is interpreted as a regular expression substring.
                Otherwise, PATTERN is interpreted as a literal word.
    
      -k, --key=STYLE       STYLE is one of `token', `pattern' or `none'
      -R, --result=STYLE    STYLE is one of `filenames', `grep', `edit' or `none'
      -S, --separator=STYLE  STYLE is one of `braces', `space' or `newline' and
                            only applies to file names when `--result=filenames'
                The above STYLE options control how query results are presented.
                Defaults are --key=token --result=filenames --separator=%s
    
      -F, --frequency=FREQ  find tokens that occur FREQ times, where FREQ
                            is a range expressed as `N..M'.  If N is omitted, it
                            defaults to 1, if M is omitted it defaults to MAX_USHRT
      -a, --ambiguous=LEN   find tokens whose names are ambiguous for LEN chars
    
      -x, --hex             only find numbers expressed as hexadecimal
      -d, --decimal         only find numbers expressed as decimal
      -o, --octal           only find numbers expressed as octal
                By default, searches match numbers of any radix.
    
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
nb: Utfør spørringer i ID-database og vis resultater.
    Utskrifter består av flere linjer som standard, hvor hver linje inneholder
    søket som ga treff etterfulgt av navn på filer hvor strengen forekommer.
    
      -f, --file=FIL        navn på ID-databasefil
    
      -i, --ignore-case     ikke skill mellom store og små bokstaver
      -l, --literal         vis kun nøyaktige treff
      -r, --regexp          bruk MØNSTER som regulæruttrykk
      -w, --word            bruk MØNSTER som adskilt ord
      -s, --substring       bruk MØNSTER som understreng
                Note: Hvis MØNSTER inneholder utvidede metategn i et regulæruttrykk,
                tolkes det som en understreng av et reg.uttrykk.
                Hvis ikke, tolkes MØNSTER som et vanlig ord.
    
      -k, --key=STIL        «token», «pattern» eller «none»
      -R, --result=STIL     «filenames», «grep», «edit» eller «none»
      -S, --separator=STIL   «braces», «space» eller «newline»
                            (gjelder kun ved bruk av «--result=filenames»)
                STIL-valgene overfor styrer hvordan søketreff blir vist.
                Som forvalg gjelder «--key=token --result=filenames --separator=%s»
    
      -F, --frequency=FREK  finn symboler som forekommer med en gitt FREKvens,
                            i form av N..M.  Hvis du utelater N, gjelder 1.
                            Hvis du utelater M, gjelder MAX_USHRT.
      -a, --ambiguous=ANT   finn symbolnavn som er flertydig for valgt ANTall tegn
    
      -x, --hex             bare søk etter tall uttrykt i form av heksadesimaler
      -d, --decimal         bare søk etter tall uttrykt i form av desimaler
      -o, --octal           bare søk etter tall som er uttrykt i form av oktaler
                Som standard søker programmet etter tall i alle uttrykksformer.
    
          --help            vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version         vis versjonsinformasjon og avslutt

en: braces
nb: klammer

en: space
nb: mellomrom

en: notice: use of `-e' is deprecated, use `-r' instead
nb: merk: valget «-e» er utgått. Bruk «-r» i stedet

en: All identifiers are non-ambiguous within the first %u characters
nb: Alle identifikatorer er entydige innenfor første %u tegn

en: invalid `--key' style: `%s'
nb: «%s» er en ugyldig stil for «--key»

en: invalid `--result' style: `%s'
nb: «%s» er en ugyldig stil for «--result»

en: can't match regular-expression: memory exhausted
nb: klarte ikke å søke med regulært uttrykk. Minnet er fullt

en: edit? [y1-9^S/nq]
nb: redigere? [y1-9^S/nq]

en: can't fork
nb: klarte ikke å lage underprosess

en: can't exec `%s'
nb: klarte ikke å kjøre «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nb: Bruk: %s [VALG] … [FIL] …

en: Build an identifier database.
      -o, --output=OUTFILE    file name of ID database output
      -f, --file=OUTFILE      synonym for --output
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
      -v, --verbose           report per file statistics
      -s, --statistics        report statistics at end of run
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
           --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    FILE may be a file name, or a directory name to recursively search.
    If no FILE is given, the current directory is searched by default.
    Note that the `--include' and `--exclude' options are mutually-exclusive.
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
nb: Bygg en identifikator-database.
      -o, --output=UTFIL      navn på ID-databasefil
      -f, --file=UTFIL        tilsvarer «--output»
      -i, --include=SPRÅK     ta med språk i valgt(e) SPRÅK (forvalgt: «C C++ asm»)
      -x, --exclude=SPRÅK     utelat språk i valgt(e) SPRÅK
      -l, --lang-option=S:VAL bruk VAL som forvalg for språk S (se nedenfor)
      -m, --lang-map=KARTFIL  bruk valgt KARTFIL for å knytte filnavn til kildespråk
      -d, --default-lang=SPRÅK bruk valgt SPRÅK som forvalgt kildespråk
      -p, --prune=NAVN        utelat valgt(e) fil- og/eller mappeNAVN
      -v, --verbose           vis statistikk per fil
      -s, --statistics        vis statistikk etter kjøring
    
          --files0-from=F     bare tolk filnavn som står oppført i fil F,
                               adskilt med NUL-tegn
    
           --help              vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version           vis versjonsinformasjon og avslutt
    
    FIL kan være et filnavn, eller et mappenavn for reskursiv søking.
    Hvis ingen FIL er valgt, søker programmet i gjeldende arbeidsmappe.
    Valgene «--include» og  «--exclude» kan ikke kombineres.
    
    Følgende argumenter gjelder for språkbestemte skannere:

en: extra operand %s
nb: ekstra operand %s

en: file operands cannot be combined with --files0-from
nb: du kan ikke kombinere fil-operander med «--files0-from»

en: cannot open %s for reading
nb: klarte ikke å åpne %s for lesing

en: %s: read error
nb: %s: lesefeil

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
nb: ved lesing av filnavn fra standard innkanal er filnavn på %s ikke tillatt

en: invalid zero-length file name
nb: du brukte et tomt filnavn

en: nothing to do
nb: intet å gjøre

en: can't create `%s' in `%s'
nb: klarte ikke å lage «%s» i «%s»

en: can't modify `%s'
nb: klarte ikke å endre «%s»

en: can't stat `%s'
nb: klarte ikke å hente statistikk om «%s»

en:   new = %d/%d
nb:   ny = %d/%d

en: Name=%lu,
nb: Navn=%lu,

en: Number=%lu,
nb: Tall=%lu,

en: String=%lu,
nb: Streng=%lu,

en: Literal=%lu,
nb: Bokstavelig=%lu,

en: Comment=%lu
nb: Kommentar=%lu

en: Files=%lu,
nb: Filer=%lu,

en: Tokens=%lu,
nb: Symboler=%lu,

en: Bytes=%lu Kb,
nb: Byte=%lu Kb,

en: Heap=%llu+%llu Kb,
nb: Haug=%llu+%llu Kb,

en: Output=%lu (%lu tok, %lu hit)
nb: Utdata=%lu (%lu tok, %lu hit)

en: , Freq=%lu/%lu=%.2f
nb: , Frekv=%lu/%lu=%.2f

en: Sorting tokens...
nb: Sorterer symboler …

en: Writing `%s'...
nb: Skriver «%s» …

en: can't create `%s'
nb: klarte ikke å lage «%s»

en: internal limitation: offset of 2^32 or larger
nb: Intern begrensning: 2^32 eller større forskyvning

en: error closing `%s'
nb: feil under lukking av «%s»

en: level %d: %lu/%lu = %.0f%%
nb: nivå %d: %lu/%lu = %.0f%%

en: Print all tokens found in a source file.
      -i, --include=LANGS     include languages in LANGS (default: "C C++ asm")
      -x, --exclude=LANGS     exclude languages in LANGS
      -l, --lang-option=L:OPT pass OPT as a default for language L (see below)
      -m, --lang-map=MAPFILE  use MAPFILE to map file names onto source language
      -d, --default-lang=LANG  make LANG the default source language
      -p, --prune=NAMES       exclude the named files and/or directories
    
          --files0-from=F     tokenize only the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
    
          --help              display this help and exit
    		      --version           output version information and exit
    
    The following arguments apply to the language-specific scanners:
nb: Skriv ut alle symboler fra en kildefil.
      -i, --include=SPRÅK     ta med språk i valgt(e) SPRÅK (forvalgt: "C C++ asm")
      -x, --exclude=SPRÅK     utelat språk i valgt(e) SPRÅK
      -l, --lang-option=S:VAL bruk VAL som forvalg for språk S (se nedenfor)
      -m, --lang-map=KARTFIL  bruk valgt KARTFIL for å knytte filnavn til kildespråk
      -d, --default-lang=SPRÅK bruk valgt SPRÅK som forvalgt kildespråk
      -p, --prune=NAVN        utelat valgt(e) fil- og/eller mappeNAVN
    
         --files0-from=F     bare tolk filnavn som står oppført i fil F,
                               adskilt med NUL-tegn
    
          --help              vis denne hjelpeteksten og avslutt
    		      --version           output version information and exit
    
    Følgende argumenter gjelder for språkbestemte skannere:
