indent-2.2.10 - en to da translation catalogue (48 entries)

en: usage: indent file [-o outfile ] [ options ]
           indent file1 file2 ... fileN [ options ]
da: brug: indent fil [-o udfil ] [ tilvalg ]
          indent fil1 fil2 ... filN [ tilvalg ]

en: %s: missing argument to parameter %s
da: %s: argument mangler til parametren %s

en: %s: unknown option "%s"
da: %s: ukendt tilvalg "%s"

en: option: %s
da: tilvalg: %s

en: GNU indent %s
da: GNU indent: %s

en: %s: option ``%s'' requires a numeric parameter
da: %s: tilvalg ``%s'' kræver en numerisk parameter

en: set_option: internal error: p_type %d
da: set_option: intern fejl: p_type %d

en: Profile contains an unterminated comment
da: Profil indeholder en uafsluttet bemærkning

en: Profile contains unpalatable characters
da: Profil indeholder uacceptable tegn

en: File named by environment variable %s does not exist or is not readable
da: Fil navngivet af miljøvariabel %s eksisterer ikke eller kan ikke læses

en: indent:  Strange version-control value
da: indent:  Ukendt versionskontrol-værdi

en: indent:  Using numbered-existing
da: indent:  Anvender nummereret sikkerhedskopiering

en: indent: Can't make backup filename of %s
da: indent: Kan ikke fortage sikkerhedskopi af %s

en: Can't open backup file %s
da: Kan ikke åbne sikkerhedskopi %s

en: Can't write to backup file %s
da: Kan ikke skrive til sikkerhedskopi %s

en: Can't preserve modification time on backup file %s
da: Kan ikke bevare ændringstidsstempel på sikkerhedskopi %s

en: indent: Virtual memory exhausted.
da: indent: Virtuel hukommelse opbrugt.

en: indent: Fatal Error:
da: indent: Fatal fejl:

en: indent: System Error:
da: indent: Systemfejl:

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: EOF encountered in comment
da: EOF i kommentar

en: Line broken
da: Linje delt

en: Unexpected end of file
da: Uventet afslutning på fil

en: There were %d non-blank output lines and %d comments
da: Der var %d ikke-tomme uddatalinjer og %d kommentarer

en: (Lines with comments)/(Lines with code): %6.3f
da: (Kommentarlinjer)/(Kodelinjer): %6.3f

en: Line broken 2
da: Linje delt 2

en: indent: only one output file (2nd was %s)
da: indent: Netop én uddatafil (nummer 2 var %s)

en: indent: only one input file when output file is specified
da: indent: Netop én inddatafil, når en uddatafil er angivet

en: indent: can't have filenames when specifying standard input
da: indent: ingen filnavne, når standard inddata angives

en: indent: only one input file when stdout is used
da: indent: netop én inddatafil, når standarduddata angives

en: command line
da: kommandolinje

en: Read profile %s
da: Læste profilen %s

en: Can't open input file %s
da: Kan ikke åbne inddatafil %s

en: Can't stat input file %s
da: Kan ikke give status på inddatafil %s

en: File %s is too big to read
da: Fil %s er for stor til at kunne læses

en: System problem reading file %s
da: Systemproblem ved læsning af fil %s

en: Error reading input file %s
da: Fejl ved læsning af inddatafil %s

en: Unterminated character constant
da: Uafsluttet tegnkonstant

en: Unterminated string constant
da: Uafsluttet strengkonstant

en: old style assignment ambiguity in "=%s". Assuming "= %s"
da: tildeling i gammel stil er flertydig: "=%s". Antager "= %s"

en: indent: can't create %s
da: indent: kan ikke danne %s

en: Can't close output file %s
da: Kan ikke lukke uddatafil %s

en: Can't preserve modification time on output file %s
da: Kan ikke bevare ændringstidspunkt på uddatafil %s

en: Unmatched 'else'
da: Ubalanceret 'else'

en: Stmt nesting error.
da: Fejl i lagdelt erklæring.

en: Unknown code to parser
da: Parser fandt en uventet værdi

en: CANNOT FIND '@' FILE!
da: KAN IKKE FINDE '@' FIL!
